Sari la conținut

15. Gran Premio Animoca Brands de Aragón 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Nu cred ca titlul se va decide la o diferenta atat de mica. Din pacte pentru el, Fabio cam gafaie, iar restul lumii e pe trend ascendent.

 

Daca luam in calcul ultimele 5 curse Fabio a adunat doar 39 de puncte, Peco 120, Enea 63, Aleix 56, Miller 53, Zarco 21, BB 46, Rins 39, Vinales 48 si Martin 43. Deci doar 1 pilot din primii 10 in clasamentul general a performat sub Fabio, unul la egalitate, iar restul peste ... not a pretty picture.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 408
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 4 minute, apriliacluj a spus:

am un feeling ca Peco va castiga detasat, va defila pana la final!

Cine da berile dc castiga Peco? Eu asa am prezis de la inceput.

 

@PzKpfW, Zarco a declarat ca MM a avut o iesire mai buna decat Q in virajul 3, poate putin larga, dar incidentul s-a produs de la slide-ul lui MM. Nu cred ca poate fi invinuit de ceva aici.


dar, sa mergi din virajul 3 pana in 16 fara sa simti ca ai ceva in spate, mi-i se pare un pic cam trasa de par. si pe langa asta ramane cotul... cand simti ca ceva e in neregula nu ramai in gaz si iti faci loc cu cotul. Ma rog, parerea mea, oricum in focul bataliei face orice e necesar, si la MM se stie ca e la ordinea zilei. 
zarco a declarat ca el putea sa ii inchida pe aman2 acolo, dar a ales sa franeze mai devreme ca sa fie a bit safe....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, TETEA. a spus:

 

Vrei sa revezi toate starturile lui geniale in care se infige pe interior din spate si ridica cate 2-3 rideri pe apex care degajeaza in exterior pentru a nu fi loviti de MM?

E usor sa castigi pozitii in primul viraj cand nu ai grija in cine te proptesti. 

Iar la plecare, Honda+viteza de reactie (pentru ca are) face toata treaba.

 

nu lasa trecutul sa te influenteze :) 

 

vorbim de prezent.

Acum 25 minute, PzKpfW a spus:

 

Teoretic, nu. Dar dacă Bagnaia pierde titlul pentru 5 puncte sau mai puțin, îl vedem pe Tardozzi spânzurat.

deap. dar afara de "vorbit" cu omu.. scuze, bestia, ce naiba putea sa faca?

 

Nu m-ar mira daca pierde ducati si titlul asta sa inventeze un dispozitiv al ordinelor de echipa, apasa un buton si gatuie conducta de benzina.

un fel de mapping 8 dar impus, nu sugerat :laugh:

Acum 19 minute, apriliacluj a spus:

am un feeling ca Peco va castiga detasat, va defila pana la final!

crezi? :D  

 

e pe val rau de tot.

cam cum a fost anul trecut.

Acum 15 minute, RuInCV a spus:

Nu cred ca titlul se va decide la o diferenta atat de mica. Din pacte pentru el, Fabio cam gafaie, iar restul lumii e pe trend ascendent.

 

Daca luam in calcul ultimele 5 curse Fabio a adunat doar 39 de puncte, Peco 120, Enea 63, Aleix 56, Miller 53, Zarco 21, BB 46, Rins 39, Vinales 48 si Martin 43. Deci doar 1 pilot din primii 10 in clasamentul general a performat sub Fabio, unul la egalitate, iar restul peste ... not a pretty picture.

da, lasandu-l in pace pe Peco care e sus de tot - e o mare problema ca sunt multi care merg f bine.

si miller incurca - se mai califica si el sus din cand in cand.. basti e belea..si zarco mai scoate un pole din cand in cand etc.

la statistica aia presupun ca ai tinut cont de "cazatura" asta a lui Q.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 minutes ago, frigider said:

apasa un buton si gatuie conducta de benzina

 

Cam complicat. Bastianini este la o echipă client, entitate separată care are doar parteneriat cu Ducati. Nu sunt nici măcar la nivelul celor de la Pramac.

 

12 minutes ago, damager said:

Zarco a declarat ca MM a avut o iesire mai buna decat Q in virajul 3, poate putin larga, dar incidentul s-a produs de la slide-ul lui MM. Nu cred ca poate fi invinuit de ceva aici.

 

Just. Mi-am corectat afirmația. Incident de cursă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, damager a spus:

si pe langa asta ramane cotul...

uita-te pe ce a pus colegul Eneos - e miscare naturala man. Taka scoate primul cotul.

Acum 1 minut, PzKpfW a spus:

Cam complicat. Bastianini este la o echipă client, entitate separată care are doar parteneriat cu Ducati. Nu sunt nici măcar la nivelul celor de la Pramac.

ooooooooooooooooops

Acum 14 minute, damager a spus:

sa mergi din virajul 3 pana in 16 fara sa simti ca ai ceva in spate, mi-i se pare un pic cam trasa de par.

hmmm nu a fost la reverse corkscrew incidentul cu taka?

 

image.thumb.png.61a058e57588365e53d89136dbe1ec1b.png

 

daca da, a mers ceva curbe - 10 la numar.

dar cine stie bucata aia de plastic cand s-a "activat"

 

era totusi pe locul 9 cand a fost buba cu taka deci a pierdut decat 3 locuri in 10 curbe = ceea ce ma face sa "concluzionez" ca bucata de plastic s-a activat fix  intre curba 13-14

si din alea 3 locuri pierdute 1-2 daca nu 3 le-a pierdut la incidentul cu Q.

 

ar ajuta f mult sa vedem on board de la MM cum a mers cele 10 ture pana la incident.

daca a mers "blanax' atunci plasticul nu punea inca probleme.

Acum 14 minute, PzKpfW a spus:

Cam complicat. Bastianini este la o echipă client, entitate separată care are doar parteneriat cu Ducati. Nu sunt nici măcar la nivelul celor de la Pramac.

am alta idee:

 

ducati va reduce nr de moto de ep grila, multumita lui basti.

astfel forumul va izbucni in urale de fericire cand vom avea grila cu 10 moto :)) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, frigider a spus:

da, lasandu-l in pace pe Peco care e sus de tot - e o mare problema ca sunt multi care merg f bine.

si miller incurca - se mai califica si el sus din cand in cand.. basti e belea..si zarco mai scoate un pole din cand in cand etc.

la statistica aia presupun ca ai tinut cont de "cazatura" asta a lui Q.

 

Ca tot ai pomenit de "incurcat", nu trebuie sa uitam ca mai avem 3 piloti Ducati, Marini, Bez si Digia, care daca prind o zi buna se califica mai bine decat Fabio, iar daca prind o zi foarte buna il tin in spate o cursa intreaga (Marini la Rimini). S-a pomenit deja, singura "vina" a lui Fabio pentru cazatura e faptul ca nu s-a calificat mai bine. Sincer daca as fi eu sa dau indicatii pentru ordinele de echipa la Ducati ar fi in afara de Peco si Enea ceilalti 6 piloti sa bage 110% in calificari; chiar daca jumate cad din ceilalti ramasi foarte proabbil 2 ar avea timpi mai bun decat Fabio. Cum probabil fie Enea, fie Peco il bat "cinstit" pe Fabio, uite asa francezul nu mai pupa prima linie sezonul asta decat poate intr-o singura cursa. MM nu cred ca va fi 100% fizic decat in ultimele 2 curse, dar in calificari e perfect capabil sa il bata pe Fabio sau chiar sa ia un pole.

 

Fabio trebuie sa indrepte corabia fie in Japonia, fie in Thailanda. Moralul e un factor important in orice sport la nivel inalt, iar la capitolul asta e clar ca Peco si Enea, probabil si Aleix sunt peste el in acest moment.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, frigider a spus:

uita-te pe ce a pus colegul Eneos - e miscare naturala man. Taka scoate primul cotul.

ooooooooooooooooops

hmmm nu a fost la reverse corkscrew incidentul cu taka?

 

image.thumb.png.61a058e57588365e53d89136dbe1ec1b.png

 

daca da, a mers ceva curbe - 10 la numar.

dar cine stie bucata aia de plastic cand s-a "activat"

 

era totusi pe locul 9 cand a fost buba cu taka deci a pierdut decat 3 locuri in 10 curbe = ceea ce ma face sa "concluzionez" ca bucata de plastic s-a activat fix  intre curba 13-14

si din alea 3 locuri pierdute 1-2 daca nu 3 le-a pierdut la incidentul cu Q.

 

ar ajuta f mult sa vedem on board de la MM cum a mers cele 10 ture pana la incident.

daca a mers "blanax' atunci plasticul nu punea inca probleme.

am alta idee:

 

ducati va reduce nr de moto de ep grila, multumita lui basti.

astfel forumul va izbucni in urale de fericire cand vom avea grila cu 10 moto :)) 

 Asta a declarat Zarco. Poate au gresit astia cu articolul si era 6, ori Zarco cel mai probabil a zis corect. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca Qarta nu-si mai face sperante cu ce poate motoreta si tot ce tre sa faca este sa mearga el la 110% 

e constient ca performtele bune depind doar de cat de buna e ziua lui de mociclit. in nici un caz o minune tehnica care sa faca din Yamaha o motoreta competitiva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Doctor X a spus:

Mai citește o dată.

Am citit:

 

"It's a way to find a reason for the accident and to not put all the blame on him. I don't want to say that all the blame is on him, but he had something on the bike. He already had it [part of Quartararo's bike fairing] at turn five. I thought he was going to slow down at turn five and try to figure out what was wrong with the bike, but he insisted - I think too much. At turn 16 he was still riding. Yeah, maybe it was this thing with the devices and things, but something was inside the bike at turn five."

 

https://www.motorcyclesports.net/articles/johann-zarco-accuses-marc-marquez-it-s-his-word-against-mine-he-is-stronger-than-me-so-his-word-will-be-more-important

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, damager a spus:

At turn 16 he was still riding.

cum naiba man, nu la corckscrew a fost incident cu Taka? atunci gata, a iesit pe langa pista.

 

 

*ceva ce poate ati observat/poate au zis comentatorii digi:

 

Q a exersat mult cu rezervorul FULL sa fie agresiv din prima.

eu cred ca ar fi scos podium ( la cat de bine au mers peco si basti), ar fi facut o cursa f buna.

 

daca nu era rahatul asta de incident nu statea rau deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, damager a spus:

Am citit:

 

"It's a way to find a reason for the accident and to not put all the blame on him. I don't want to say that all the blame is on him, but he had something on the bike. He already had it [part of Quartararo's bike fairing] at turn five. I thought he was going to slow down at turn five and try to figure out what was wrong with the bike, but he insisted - I think too much. At turn 16 he was still riding. Yeah, maybe it was this thing with the devices and things, but something was inside the bike at turn five."

 

https://www.motorcyclesports.net/articles/johann-zarco-accuses-marc-marquez-it-s-his-word-against-mine-he-is-stronger-than-me-so-his-word-will-be-more-important

Zarco vorbește din ce a văzut la Digi. Și a văzut și prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procesul etapei...

Buei, au fost alții penalizați pt mai puțin decât a realizat memel? Au fost. Și ăsta nici măcar "under investigation"? Pute, pute rău.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, danypop a spus:

Ce a "realizat" memel în aceasta cursa pentru care ar fi trebuit penalizat? 

i-a fugit spatele?

Aia cu taka recunosc ca a arătat urat tare la prima vedere dar apoi s a lămurit treaba,pt mine cel puțin. :grinbandit:

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

cum naiba man, nu la corckscrew a fost incident cu Taka? atunci gata, a iesit pe langa pista.

 din ce inteleg de la Zarco, zice ca si dupa incidentu cu Taka si zburau plastice din cotetz la virajul 16 inca tragea tare de motoreta in ritm de cursa.. ca nu a incetinit

totusi asa la rece, a scos din cursa 2 piloti intr-un singur tur. 

Incident de cursa a fost si la Q cu Aleix si s-a judecat cu alta masura..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17 minutes ago, Cavaleru said:

Incident de cursa a fost si la Q cu Aleix si s-a judecat cu alta masura..

 

A fost mai flagrantă greșeala, a dat-o pe jos. La Marc Márquez a fost o inexactitate, chiar dacă au fost consecințe mai grave.

 

Nu iau apărarea nimănui, iar și comisarii sunt oameni. Spun doar că astfel de decizii pot avea o logică obiectivă și nu mi se pare că favorizează/penalizează voit pe cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omg, cum puteți compara asa ceva. Pai Q a întrat și l-a dat jos pe Aleix, era destul de clar cine a greșit și de ce a greșit. Aici ce a făcut MM, a dat cu spatele și l-a dat jos pe Q sau? 

Și da, nici Q nu trebuia penalizat atunci. Dar dacă cineva a fost penalizat pe nedrept înseamnă că ar trebui toți penalizați asa aiurea? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...