Sari la conținut

15. Gran Premio Animoca Brands de Aragón 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 10 minute, Method a spus:

Spune-ne si noua campionul,daca declari ca e jucat campionatul.

Sunt curios.

Cum? Nu stii cine va fi il campione??? :crack:Mai ai indoieli?? Doar daca este berbec si face vreo gafa monumentala sau ii rupe picioarele Mimisor, nu iese campion. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 408
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 14 minute, frigider a spus:

1. poate il luau aia din spate daca lasa gazul brusc, moto tragand stanga?

e cam periculos sa lasi gazul, nu crezi? cel mai sigur e sa ramai cu viteza similara cu cei din jur.

 

2. deci la highside a gresit ca a luat gazul, aici cu taka a gresit ca nu l-a luat.

zici ca e vreun amator.

 

 

1. si la derapajul spate de ce a lasat gazul acolo, nu-i mi era frica ca il loveste careva din spate?

2. da, fix asa, in 2 situatii care au dat motocicletei instabilitate a procedat in moduri diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, ZaiR a spus:

Mai mult de atat nu mai poarta nici aparatoarea de pe piept

hmmm o fi zburat de acolo, aparatoarea aia e "obligatorie" (trebuia sa ia steag negru cand si-a aruncat-o atunci)

bluza nu cred ca ar fi facut mare lucru. in schimb aparatoarea aia - poate.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aparatoarea aia e pusa fara sa fie prinsa de ceva, pur si simplu trage de fermoar in sus, o baga la piept si inchide combinezonu. nu am vazut sa aibe un sistem de prindere, poate un arici care sa o fixeze de interiorul costumului?

vreau si o bluza d-asta de pot merge taras pe asfalt la 160 la ora si sa nu ma julesc...

 

image.png image.thumb.png.ce116abaaa86a88afd3a204c426161c9.png

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, frigider a spus:

poate il luau aia din spate daca lasa gazul brusc, moto tragand stanga?

e cam periculos sa lasi gazul, nu crezi? cel mai sigur e sa ramai cu viteza similara cu cei din jur.

 

deci la highside a gresit ca a luat gazul, aici cu taka a gresit ca nu l-a luat.

zici ca e vreun amator.

 

 

 

e ridicol, forumul il spanzura si .. doar Zarco critica?

care abereaza ca a mers tare pana in curba 16 cand el la curba 8 era ultimul si abia se tara?

 

 


nu spanzur pe nimeni, cel putin eu☺️. Am zis in singur lucru... ca poti sa te tarasti la boxa si in afara trasei. Ca pot lasa chestii p'acolo.

Zarco zice ca era regim de cursa, tu zici ca se tara. Pe cine sa cred?😬

 

daca ii daseau steag negru era obligat sa elibereze trasa. Ma rog, oricum nu conteaza ce credem noi. Eu mi-am zis parerea si altii ma intreaba dc m-am uitat la cursa. Adica, daca ai alta parere, ori nu ai vazut cursa, ori habar nu ai. 
si nici macar nu il haitersc pe MM cum fac unii p'aici☺️, si nici nu il ridic in slavi. 
 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, apriliacluj a spus:

eu mi-as pune banii pe Peco :)

Pai nu era vorba de pus banii pe cineva, era vorba ca dacă e încheiat campionatul cu siguranță se știe campionul. 

Evident ca dacă nu se-ntâmplă ceva catastrofe Peco e 70% campion. 

Dar hei, tocmai am văzut ceva ce nu ne-am fi imaginat niciunul ca o sa se întâmple deci... Sa mai așteptăm, zic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Cavaleru a spus:

 

1. si la derapajul spate de ce a lasat gazul acolo, nu-i mi era frica ca il loveste careva din spate?

2. da, fix asa, in 2 situatii care au dat motocicletei instabilitate a procedat in moduri diferite.

1. astea se intampla f des in curse. orice pilot incearca sa o salveze.


2. cele 2 reactii sunt chestii diferit:

spatele i-a fugit de 1 infinit de ori pana acum 

aia cu taka a fost factor extern si a iesit cum a iesit (prost)

 

MM a mai fost lovit din spate (zarco parca) si a fost ok atunci.

 

normal ca privind reluarea de 10 ori pe slow mo observi ca ar fi putut sa faca X Y si Z chestii in jumatea aia de secunda.

Acum 5 minute, damager a spus:

Zarco zice ca era regim de cursa, tu zici ca se tara. Pe cine sa cred?😬

nu trebuie alegi pe cine crezi, uita-te la reluari si vezi cu ochii tai :grinbandit:

ti-a pus cineva un link si arata ca dupa ce ii da fatalitate lui Taka omu iese de pe circuit si e deja ultimul :)  dar NU! el ii dadea blana maxXx :))  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, frigider a spus:

hmmm o fi zburat de acolo, aparatoarea aia e "obligatorie" (trebuia sa ia steag negru cand si-a aruncat-o atunci)

bluza nu cred ca ar fi facut mare lucru. in schimb aparatoarea aia - poate.

 

Daca zbura se vedea. Arunca un ochi peste inregistrare si o sa vezi ca n-a zburat decat el cu totul.

Daca o avea, nu se bronza asa ;)

 

image.thumb.png.8edefa06ed071f182e616437816c64cc.png

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, Cavaleru a spus:

aparatoarea aia e pusa fara sa fie prinsa de ceva, pur si simplu trage de fermoar in sus, o baga la piept si inchide combinezonu. nu am vazut sa aibe un sistem de prindere, poate un arici care sa o fixeze de interiorul costumului?

vreau si o bluza d-asta de pot merge taras pe asfalt la 160 la ora si sa nu ma julesc...

 

image.png image.thumb.png.ce116abaaa86a88afd3a204c426161c9.png

Exact !

Chest plates sunt sunt tinute pe piept la locul lor de costum.Daca cedeaza fermoarul sare aia cat colo.

 

Si bluza - sa ne spuna colegul cu bluza ce bluza face alpinestars care te protejeaza la cazaturi de genul si mers taras 50m+ pe asfalt ca sunt curios :)

Intradevar el nu-si pune bluza din aia under the suit (care btw e facuta din plastic si are rolul de a nu tine transpiratia pe corp),nu stiu din ce motiv nu-si pune,mi se pare ciudat dar treaba lui.Si aici oricum nu-l ajuta cu nimic.

Acum 53 minute, danypop a spus:

Pai nu era vorba de pus banii pe cineva, era vorba ca dacă e încheiat campionatul cu siguranță se știe campionul. 

Evident ca dacă nu se-ntâmplă ceva catastrofe Peco e 70% campion. 

Dar hei, tocmai am văzut ceva ce nu ne-am fi imaginat niciunul ca o sa se întâmple deci... Sa mai așteptăm, zic. 

true true

De aia sunt si contrariat de siguranta colegului xt care declama campionatul jucat.

Nu e nimic jucat.

 

Ma eu nu mi-as pune banii nici pe unul nici pe altul.E foarte interesanta treaba...va fi cu cantec.

Cred ca in continuare Q are sansa 1 dar Peco e a close second.

Unul are capul pt a fi campion (dar si ala si-l poate piede vezi 2020),celalalt are motoreta si concentrarea.Sunt puternici amandoi,dar la cursa asta amandoi si-au aratat slabiciunile...mai mult sau mai putin.

Acum 12 minute, ZaiR a spus:

Daca zbura se vedea. Arunca un ochi peste inregistrare si o sa vezi ca n-a zburat decat el cu totul.

Daca o avea, nu se bronza asa ;)

 

image.thumb.png.8edefa06ed071f182e616437816c64cc.png

Fabio a mai avut parte de inca un accident in timp ce era dus cu scuterul la boxe - Comisarul respectiv care il transporta s-a lovit cu un alt scuter bot in bot.

Dupa cum a declarat Fabio "noroc ca am avut inca casca pusa ca putea iesi urat,comisarul a iesit cam sifonat" :crack:

Ma cat ghinion sa ai?Bine ca n-a patit nimic nasol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, ZaiR a spus:

 

Daca zbura se vedea. Arunca un ochi peste inregistrare si o sa vezi ca n-a zburat decat el cu totul.

Daca o avea, nu se bronza asa ;)

 

image.thumb.png.8edefa06ed071f182e616437816c64cc.png

 

 

vai de plm, sa zica mersi daca mai are sfarcul stang.

desi ca barbat.. nu prea ai nevoie de sfarcuri?

 

steag negru totusi pt lipsa chest protector in cursa viitoare ? :laugh: 

Acum 16 minute, danypop a spus:

Pfff, dar aia parca era obligatorie. Sau nu o mai fi găsit-o atunci când a aruncat-o pe circuit🤣🤣🤣 și ca pedeapsa, nu i-au mai dat alta🤤🤤

ahahahah

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 36 minute, frigider a spus:

 

steag negru totusi pt lipsa chest protector in cursa viitoare ? :laugh: 

 

o descalificare ii ajunge :P

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, frigider a spus:

steag negru totusi pt lipsa chest protector in cursa viitoare ? :laugh: 

ahahahah

 

nu m-ar mai mira nimic...

Acum 1 oră, frigider a spus:

1. astea se intampla f des in curse. orice pilot incearca sa o salveze.


2. cele 2 reactii sunt chestii diferit:

spatele i-a fugit de 1 infinit de ori pana acum 

aia cu taka a fost factor extern si a iesit cum a iesit (prost)

 

MM a mai fost lovit din spate (zarco parca) si a fost ok atunci.

 

let's agree to disagree.

 

ce vreau sa sugerez este ca comportamentul asta disperat dupa puncte in conditiile in care vii dupa o lunga pauza medicala si grija lui sa termine bine in puncte ar trebui sa fie ultima. Dar el a facut invers, a tras tare, a facut 2 pocinoage (care se puteau termina prost rau), a terminat cursa cu nici macar un tur complet, si merge in cursa urmatoare fara gram de informatie despre cum va rezista corpului lui intr-o cursa cap coada, fara sa simta cu adevarat motoreta asta si comportamentul ei cu gumele de sezonu asta.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, Cavaleru a spus:

nu m-ar mai mira nimic...

pai e obligatoriu sa ai chestia aia. plm, e scris undeva probabil? 
sau poate ma insel? cautase cineva in regulament cand a fost incidentul cu Q dar nu mai tin minte.

 

Acum 51 minute, Cavaleru a spus:

let's agree to disagree.

 

ce vreau sa sugerez este ca comportamentul asta disperat dupa puncte in conditiile in care vii dupa o lunga pauza medicala si grija lui sa termine bine in puncte ar trebui sa fie ultima. Dar el a facut invers, a tras tare, a facut 2 pocinoage (care se puteau termina prost rau), a terminat cursa cu nici macar un tur complet, si merge in cursa urmatoare fara gram de informatie despre cum va rezista corpului lui intr-o cursa cap coada, fara sa simta cu adevarat motoreta asta si comportamentul ei cu gumele de sezonu asta.. 

da man.

faza e ca acel comportament "disperat" e felul lui de a fi si i-a definit cariera (la succesuri ma refer aici - nu la alte incidente :grinbandit: )

altii dupa asa accidentare si timp pe bara poate renuntau, poate o luau mai chillax etc. el nu. De-aia el e MM si altii nu sunt si honda-i honda :laugh: 

 

nu cred ca s-a gandit cineva la puncte, este cum zici si tu si cum a zis el - sa isi recapete "muschii de mers pe moto" si cum altfel decat blana maxXx (a-la-MM)

 

cu moto se poate obisnui si in FP-uri etc.

de-aia se si odihnea, facea 1 tur tare, 1 lent. sa se pastreze pt ziua mare de duminica. si a fost mare, dar in sensul rau.

 

Nu a plecat de la start gandindu-se ca omoara 2 insi.

Mai sunt 5 curse parca, are timp suficient sa isi refaca conditia fizica, de obisnuitul cu moto nu stiu daca e suficient timp, nu mai e jucaria lui..

 

Chestia tampita e ca incidentul cu taka nu avea loc daca nu era incidentul cu Q.

Nu e ca si cum sunt independente si omu e scapat de sub control si ar trebui eutanasiat.

 

iar incidentul cu Q a fost un simplu incident, foarte nefericit pt Q.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, frigider a spus:

pai e obligatoriu sa ai chestia aia. plm, e scris undeva probabil? 
sau poate ma insel? cautase cineva in regulament cand a fost incidentul cu Q dar nu mai tin minte.

 

stiu ca zice ca echipamentul trebuie sa fie complet, dar nu stiu daca include sau nu aparatoarea. Totusi cred ca o avea la accident dar i-a zburat pt ca nu o tine nimic in afara de costum pe pozitie si cum costumul s-a deschis....

 

n-am zis ca a plecat cu intentia de face crima :) chiar am zis cateva postari mai devreme ca asta e stilul lui nu stie jumatati de masura dar ma asteptam ca macar prima cursa sa nu iasa in evidenta ci sa mearga la terminarea cursei. aia e, a redebutat cum nu se putea mai prost si si-a mai atras si niste antipatii suplimentare.

eu n-am nimic cu el ca talent in ale pilotajului, chair e un zeu dpmdv. dar indoleta de care da dovata cateodata pe pista pt mine il face antipatic. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

ma asteptam ca macar prima cursa sa nu iasa in evidenta ci sa mearga la terminarea cursei.

Asta cred ca a fost agenda hrc și mm,problema a început când s-au stins luminile roșii.

 

Abia am așteptat cursa asta și a fost un dezastru dar mai mult pentru alții decât pentru el.

 

 

 

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

aparatoarea. Totusi cred ca o avea la accident dar i-a zburat pt ca nu o tine nimic in afara de costum pe pozitie si cum costumul s-a deschis....

Dacă nu ștergeam cursa ma uitam de la început să văd cadre cu Q.

Și eu cred ca o avea,nu te joci cu siguranța.

Totuși pe reluările cu accidentul nu se vede ceva similar.

Oh well,rămâne un mister.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

 

stiu ca zice ca echipamentul trebuie sa fie complet, dar nu stiu daca include sau nu aparatoarea.

 

2.4.5.2 Rider’s Safety Equipment
1. It is compulsory that each contracted rider must begin each race event
with at least two complete sets of undamaged safety equipment.
A complete set of safety equipment shall contain:
• Helmet
• Leather Suit, 1-piece
• Gloves
• Boots
• Back Protector
• Chest Protector
The equipment must be worn, correctly fastened, at all times during
on-track activity.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, frigider a spus:

ti-a pus cineva un link si arata ca dupa ce ii da fatalitate lui Taka omu iese de pe circuit si e deja ultimul :)  dar NU! el ii dadea blana maxXx :))  

 

din ce am vazut eu pol ramane ultimul, fiindca el ori a atins motocicleta lui nakagami ori a blocat fata fix inainte sa o atinga, apoi degajand in afara pistei

marquez dispare repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, prafrau a spus:

 

din ce am vazut eu pol ramane ultimul, fiindca el ori a atins motocicleta lui nakagami ori a blocat fata fix inainte sa o atinga, apoi degajand in afara pistei

marquez dispare repede

M am mai uitat o dată, iese fum din cauciuc ca zicea ca dădea sa se blocheze  (succes în  a controla o moto la viteza cu spatele blocat / care se învârte mai încet decât mergi) și merge încet, se tot uita la roată.

 

 

Unde e Pol?

 

https://www.motogp.com/en/videos/2022/09/18/the-reason-why-nakagami-and-marquez-clashed-after-t7/436431

Zi mi un minut ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, frigider a spus:

o moto la viteza cu spatele blocat / care se învârte mai încet decât mergi)

Spatele se învârte mai încet decât mergi doar dacă frânezi, altfel... Asta chiar și când te dai cu bicla pe scări  nu musai la gp. :moron:

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

Spatele se învârte mai încet decât mergi doar dacă frânezi, altfel... Asta chiar și când te dai cu bicla pe scări  nu musai la gp. :moron:

Ma refeream la frână de motor agresiva pe stil clasic când îți fuge de spate nașpa :)

 

Gen greu de controlat.

Și sa se întâmple din "senin"

Acum 40 minute, Cavaleru a spus:

uite-i protectia lui Qarta de la piept cum zbora imediat dupa ce trece proria motoreta peste el:

image.thumb.png.4fd3a701269ad9e8b8be44a86a1a5ff9.png

accidentul lui Taka:

image.thumb.png.4285d4f174ad9cf25fbc6d4aa8e7996a.png

 

 

aici dupa degajare:

image.thumb.png.dc1c53e139a6077f790c928bcd2178a2.png

 

Mister elucidat cu protecția 😆

 

Pol se da cu genunchiu jos ca pe Cheia când mm e încă pe bretea,nu vad cum Pol ar fi ultimul.

(Poate la performante cu Honda în general lol)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, frigider a spus:

Mister elucidat cu protecția

A expulzat-o airbag-ul când s-a umflat.😜

Eu l-aș penaliza pe Q pt că i s-a descheiat costumul! Start ultimul pe grilă 3 etape minim.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.09.2022 la 12:50, xt600 a spus:

Am spus  eu ca ai informatori in paddock, de esti asa de bine informat. :) 

Mi-a lasat Miki cu limba de moarte sa raman pe pozitii. Traditia trebuie sa mearga mai departe.

 

Pentru toti ceilalti: mai trageti un pic de aer in piept. In nici 48 de ore avem o noua conferinta de presa si pe urma weekend de cursa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...