Sari la conținut

saturnhjk
 Share

Postări Recomandate

Salut, am o problemă destul de mare.

Sunt fată, am 17 ani și vreau să îmi deschid o companie de motociclete.

problema este că am nevoie de mult ajutor. 

vreau să îmi fabric singura piesele și să îmi construiesc singura motorul, sa fie cum vreau eu și de asemenea sa aduc o inovație, sa fac ceva nou, fiabil și de calitate înaltă. 

Am multe idei ,,inovatoare".

Și aici apare problema. Am câteva cunoștințe în mecanica, însă nu știu cum să procedez, ce aparate de folosesc pentru construirea pieselor și așa mai departe.

 

⚠️Dacă aveți informații sau vreți să vorbim despre asta, aici este instagramul meu: saturnhjk

deși e posibil sa mi-l schimb in anastasiaa.anthony

Multumesc de atenție!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ai facut multe facultati de inginerie ca sa poti concepe tu motorul si sa faci inovatii fiabile si de calitate. Cu toate astea, habar nu ai ce "aparate" se folosesc pentru constructia de piese. 

Imi poti spune, te rog, cum calculezi viteza de curgere a aerului prin admisie? 

Si as mai vrea sa stiu ce este ala cornering abs, ca am tot auzit de termenul asta. 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

25 minutes ago, saturnhjk said:

Și aici apare problema. Am câteva cunoștințe în mecanica, însă nu știu cum să procedez, ce aparate de folosesc pentru construirea pieselor și așa mai departe.

Pentru început, îți sugerez asta (ca studiu):

image.thumb.png.ef00daec35b845558f4086e312075f01.png

35 minutes ago, saturnhjk said:

vreau să îmi fabric singura piesele

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, patrick1 a spus:

Pentru început, îți sugerez asta (ca studiu):

image.thumb.png.ef00daec35b845558f4086e312075f01.png

 

mersi mult!

Acum 20 minute, pitesti2010 a spus:

Cred ca ai facut multe facultati de inginerie ca sa poti concepe tu motorul si sa faci inovatii fiabile si de calitate. Cu toate astea, habar nu ai ce "aparate" se folosesc pentru constructia de piese. 

Imi poti spune, te rog, cum calculezi viteza de curgere a aerului prin admisie? 

Si as mai vrea sa stiu ce este ala cornering abs, ca am tot auzit de termenul asta. 

Succes!

Am specificat că nu am multe cunoștințe în mecanică, oricum de cornering abs am mai auzit, nu știu ce înseamnă însă știu că abs ul este un sistem ,,anti blocare"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, apriliacluj a spus:

nu-i rupeti aripile fetei!

fara persoane de acest tip, nu era Lamborghini, Koenigsegg, etc :)

MULȚUMESC MULT DE SUSȚINERE!!

Acum 34 minute, Lucian_M a spus:

Domnișoara, îți propun să treci joia pe la teatru, ne adunăm mai mulți motocicliști la povești, plimbări etc. Cred că ți-ar prinde bine să-ți faci o mică idee referitoare la motociclete și la ce presupune funcționarea acestora.

Am fost ieri, la teatru în Piatra-Neamț dar îmi era frică să vin așa neinvitată, să nu va deranjez, însă am stat cu niste prieteni tot pe acolo care au motociclete, un tip cu un r1 și câțiva cu motoare mici de a1 (125cc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, saturnhjk a spus:

MULȚUMESC MULT DE SUSȚINERE!!

Am fost ieri, la teatru în Piatra-Neamț dar îmi era frică să vin așa neinvitată, să nu va deranjez, însă am stat cu niste prieteni tot pe acolo care au motociclete, un tip cu un r1 și câțiva cu motoare mici de a1 (125cc)

Eu eram ăla care șchiopăta. Să știi că nu mușcăm și nici nu facem discriminări.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Lucian_M a spus:

Eu eram ăla care șchiopăta. Să știi că nu mușcăm și nici nu facem discriminări.

comunitatea de motocicliști e foarte deschisă la minte și iubesc asta, din păcate nu te am văzut însă joi o sa mai trec pe la teatru și poate am ocazia să va cunosc mai bine, mulțumesc mult de mesaj și de încurajare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o afacere entuziasmul este motorul acesteia.

Marea majoritate a intreprinzatorilor se dezumfla din cauza diverselor greutati.

Da, fata nu stie probabil de nici unele despre motoare, tehnic vorbind. Dar asta nu inseamna ca nu va putea gasi oameni priceputi care sa se alature acesti idei nastrusnice.

Eu daca dezarmam la primul hop, nu faceam nimica (de la electronica am ajuns la structuri metalice).

 

@saturnhjk varful de creativitate, in privinta ideilor trasnite care revolutioneaza lumea, se pare ca este undeva intre 20 si 25 de ani.

Asa ca da-i drumul la imaginatie.

Si tine-o ca la spiritul olimpic: Ai castigat continua, ai pierdut continua.

 

@ENEOS Esti de groaza! Mai ales cand ai dreptate :crack:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 minutes ago, Lucian_M said:

Să construiești singură o motocicletă fiabilă, performanta, omologată - e o provocare.

Numai dacă iei în serios ”provocările” și te lași ”omologat” (de alții) fără să iei la ”derivat” pe careva :crack:

Știi povestea cu ”zmeul” care a încercat să îl deriveze pe ”e la x”? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, Silver Arrow a spus:

Intr-o afacere entuziasmul este motorul acesteia.

Marea majoritate a intreprinzatorilor se dezumfla din cauza diverselor greutati.

Da, fata nu stie probabil de nici unele despre motoare, tehnic vorbind. Dar asta nu inseamna ca nu va putea gasi oameni priceputi care sa se alature acesti idei nastrusnice.

Eu daca dezarmam la primul hop, nu faceam nimica (de la electronica am ajuns la structuri metalice).

 

@saturnhjk varful de creativitate, in privinta ideilor trasnite care revolutioneaza lumea, se pare ca este undeva intre 20 si 25 de ani.

Asa ca da-i drumul la imaginatie.

Si tine-o ca la spiritul olimpic: Ai castigat continua, ai pierdut continua.

MERSI MULT DE ÎNCURAJARE 

 

@ENEOS Esti de groaza! Mai ales cand ai dreptate :crack:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...