Sari la conținut

Mașinile și motocicletele care produc zgomote peste 96 decibeli vor fi interzise noaptea în București. Amenzi drastice – proiect de hotărâre


christian
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

17 hours ago, SenorPink said:

Parca prea se începe cu multe constrângeri. Parca vad ca o sa se înceapă ca la Elvețieni- nu ai voie sa tragi apa noaptea ca deranjezi vecinii și depășești nivelul de db. Sau și mai bine hai o lege sa nu ai voie sa dai parturi cu zgomot, doar silențioase 🙄

Înțeleg sa oprești burlanele goale dar altfel? 

daca ai vreun nebun in bloc nu mai e nevoie de lege, zic din proprie experienta, s-a plans unul la 112 ca miorlaie pisica prea tare.

cat despre lege, ar fi bine sa scoata limita in dB fixa si sa se refere la dB specificati de producatorul vehicolului sau al sistemului de esapament omologat, astfel nu mai monteaza nimeni tevi de calorifer in loc de esapament si nici nu mai scot killer-ul din Dambovita.

1 hour ago, GoodKat said:

 

Si ce te faci daca nu ai turometru la motocicleta? Sunt multe care nu au.

cauti pe aliexpress "rpm meter" si iti pui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.09.2022 la 20:11, Asimplu a spus:

Cel mai bine, nu incerca sa intelegi o persoana care face ceva constructiv, din pozitia ta din care cel mai insemnat lucru pe care il poti face, este sa arunci cu hate.

Esti slab, asta e clar. Ma intreb daca esti macar motociclist sau doar iti cauti atentie pe aici. Oricum, mersi pt amuzament! Chiar daca am intalnit si oameni foarte calitativi aici, de bufoni nu duce lipsa comunitatea, trebuie sa recunosc.

 

Si care ar fi chestia aia constructiva? Sa faci zgomot excesiv prin satele din jurul Bucurestiului?

" Da, boss, da' nu eram pe Magheru"

 

Nu e nimic constructiv acolo, e doar tarfeala de atentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Asimplu a spus:

1>0. Momentan esti 0

Easy... :)

 

Titlul topicului spune ca este proiect de lege,nu lege.Deocamdata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masuratorile conform iso 5130, ptr motociclete se fac in doua moduri: 

1- ptr cele cu o turatie maxima de sub 5000 rot/min, masurarea se face la 75% din turatia maxima

2- ptr cele cu o turatie maxima de peste 5000 rot/min, masurarea se face la 50 % din turatia maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Penetru a spus:

Db-metrul poate să-ți spună turația motorului din frecvența pe care o analizează, trebuie doar să-i introduci nr de cilindri.

Indiferent dacă aprinderile sunt decalate și nu la intervale egale? Mă gândesc la V-uri și cross plane. Și arhitectura evacuării poate avea efecte similare, vezi la auto Subaru <2007 că nu sună "rotund".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, COLUMBO a spus:

Masuratorile conform iso 5130, ptr motociclete se fac in doua moduri: 

1- ptr cele cu o turatie maxima de sub 5000 rot/min, masurarea se face la 75% din turatia maxima

2- ptr cele cu o turatie maxima de peste 5000 rot/min, masurarea se face la 50 % din turatia maxima.

Corect! 

 

3.1 vehicle category L motor vehicles with fewer than four wheels NOTE United Nations Economic Commission for Europe (UN ECE) document TRANS/WP.29/78/Rev.1/Amend.4 (26 April 2005) extended the L category to four-wheeled vehicles as defined by L6 and L7 in ISO 362-1:—, 3.4.1.5 and

 

 

The target engine speed shall be ⎯ 75 % of the rated engine speed, S, for vehicles with S u 5 000 min−1,

⎯ 50 % of the rated engine speed, S, for vehicles with S > 5 000 min−1,

 

 Yamaha R1 are 15.000 rpm-uri , stock la 6250rpm-uri are 99db, asadar nu se incadreaza.

 

Cred ca nici un sbk nu se incadreaza... poate ss-urile

 

https://unece.org/DAM/trans/doc/2007/wp29grb/ECE-TRANS-WP29-GRB-45-inf01e.pdf

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicletele care vin din state sau Canada, si nu au inscrise in CIV vreo valoare, cum le incadreaza? Eu am instalat pe telefon o aplicatie cu care mi-am masurat nivelul de zgomot in relanti si in sarcina, asta fiindca in Europa sunt niste legi destul de draconice si nu vreau sa dau bani aiurea la altii, am urmat regulile de masurare a zgomotului descrise in filmuletele de pe youtube ale politiei germane, m-am incadrat si fara sa schimb vata din tobe... pentru mine e simplu, vrei sa circuli si sa te bucuri de motociclit fara sa platesti suplimentar, si fara sa ii deranjezi pe altii, urmeaza regulile. De ce numai la noi se gasesc "meseriashi" care stiu ei mai bine???? Pardon, la noi se gasesc mai multi ca la ceilalti....uitasem...😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad tot felul de cifre aruncate pt zgomotul facut de R1 dar are cineva vreo poza de pe sticker-ul de pe bascula sau vreo referimta credibila, ceva? Intreb pt ca R1 2022 e Euro 5 si asta inseamna ca trebuie sa se incadreze inclusiv cu zgomotul, nu cred ca are 99 db stock, este enorm.

Editat de DesertEagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 minutes ago, DesertEagle said:

Euro 5 si asta inseamna ca trebuie sa se incadreze inclusiv cu zgomotul

 

Normele Euro x se referă doar la poluarea aerului, nu și la cea fonică. La nivel de zgomot, fiecare țară are dreptul la limite diferite din câte știu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce asteptari aveti de la aceasta lege propusa de un ghertoi in parlament, cand la ora actuala motoretele sunt considerate autovehicule si legal este necesara dotarea lor cu extinctor si triunghiuri reflectorizante?

In curand vom fii nevoiti sa ne insurubam numere de inmatriculare si pe carena din fata ori pe far.

Un lucru e cert, vremurile de cocalarie din bucuresti sunt pe sfarsite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, unaetnumitsirc said:

Ce asteptari aveti de la aceasta lege propusa de un ghertoi in parlament

 

Este un proiect de lege al CGMB, nu al Parlamentului și vine în reacție directă la toate plângerile populației legate de cretinii needucați care bat bulevardele din București toată noaptea în timpul verii, care au burlane în loc de tobe și sunt mari iubitori de turații mari în oraș. Ei sunt principalii vinovați, nu cei care au venit cu proiectul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, unaetnumitsirc a spus:

Ce asteptari aveti de la aceasta lege propusa de un ghertoi in parlament, cand la ora actuala motoretele sunt considerate autovehicule si legal este necesara dotarea lor cu extinctor si triunghiuri reflectorizante?

In curand vom fii nevoiti sa ne insurubam numere de inmatriculare si pe carena din fata ori pe far.

Un lucru e cert, vremurile de cocalarie din bucuresti sunt pe sfarsite.

Ce are sula cu prefectura?

Daca cineva taie macaroana celor galagiosi ai impresia ca "ti se ia tie libertatea si vai de mine, maine ti se cere numar pe carena" ? 🙈

Spre linistirea ta pot sa iti spun ca pe vremuri motocicletele aveau numar pe fata, era un numar pe o tabla tip sector de cerc, montata pe aripa din fata. Tata a avut asa ceva.

Si s-a renuntat la numarul fata din considerente de siguranta a pietonilor.

Asa ca in afara de niste esapamente civilizate nu se va petrece nimica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hotararile CGMB nu au valoare de lege.

Vezi treaba cu ridicatul masinii sau dreptul Poltiei Locale de a sanctiona in lipsa un proprietar de autovehicol parcat neregulamentar.Adica vax albina.

Va vad oameni seriosi.Atunci stiti ca o toba legala poate fi facuta sa sune mult peste valoarea ei inscriptionata si omologata.

Despre ce vorbim noi aici?Pe toba mea scrie 86 db.Daca o turez sare de aia 96 fluierand.Totul legal.

Sa va mai zic de Lamborghini,Ferarri si alte masini care sar de 4-5000 cmc, care la cea mai mica accelerare dau peste cap orice aparat de masurat.

O Dacie 1310 e mai zgomotoasa comparata cu un Logan.

Editat de adiy32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...