Sari la conținut

Retaileri de piese moto in Romania


Papa_Bear
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Am si eu o intrebare legata de distributia de piese pentru motociclete japoneze in Romania.

Am observat ca aceste piese nu pot fi usor comandate intr-un magazin de cartier care lucreaza cu principalii retailer-i de piese auto din Romania, precum: Autonet, Auto TOTAL, BARDI, Inter CARS, care recunosc si distribuie doar un numar ff redus de referinte.

Pe de alta parte, am vazut ca exista distributie de piese oem pt japoneze la diferite magazine moto, care nu sunt reprezentante, insa pot comanda orice piesa, intr-o anumita aplicatie.

Aveti idee cu ce retailer-i lucreaza? Aparent nu dau o comanda direct la dealer, ci lucreaza tot cu un mare retailer: Indiferent de marca de motocicleta, comanda in aceeasi aplicatie.

Ceea ce m-a contrariat si mai tare este ca cei de la MyMoto au putut sa imi comande o piesa de Ural din era sovietica doar dupa referinta tot in acea aplicatie...

Evident nu au dorit sa imi spuna cu cine lucreaza...

Multumesc anticipat pentru lamuriri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Robyb a spus:

Autonet

E mai scump decât majoritatea dealerilor oficiali la piese moto originale. 😉

Magazinele de cartier nu se bagă la piese originale moto pt că:

1. nu știu să le identifice

2. majoritatea distribuitorilor cu care lucrează și care au fost enumerați nu livrează piese originale moto

3. la piesele originale e adaos mic și nu se pot returna în caz că nu se potrivesc sau se răzgândește clientul.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, Papa_Bear a spus:

Am si eu o intrebare legata de distributia de piese pentru motociclete japoneze in Romania.

Am observat ca aceste piese nu pot fi usor comandate intr-un magazin de cartier care lucreaza cu principalii retailer-i de piese auto din Romania, precum: Autonet, Auto TOTAL, BARDI, Inter CARS, care recunosc si distribuie doar un numar ff redus de referinte.

 

Pot fi aduse prin Autonet, Bardi sau Auto Total dar e mai complicat, trebuie contactat agentul cu care lucreaza ei iar acela trebuie sa apeleze la departamentul de piese originale. Cei mai receptivi sunt cei de la Autonet, asta presupunand ca magazinul de cartier isi da osteneala sa ceara o cotatie "pe original" care vine de la AUtonet Satu Mare. Piata moto din Romania e o gluma proasta, nu exista... acesta este motivul pt care lucrurile functioneaza foarte greu in acest domeniu.

 

Acum 19 ore, Papa_Bear a spus:

Pe de alta parte, am vazut ca exista distributie de piese oem pt japoneze la diferite magazine moto, care nu sunt reprezentante, insa pot comanda orice piesa, intr-o anumita aplicatie.

Aveti idee cu ce retailer-i lucreaza? Aparent nu dau o comanda direct la dealer, ci lucreaza tot cu un mare retailer: Indiferent de marca de motocicleta, comanda in aceeasi aplicatie.

 

Lucreaza cu distribuitori externi.

 

Acum 19 ore, Papa_Bear a spus:

Ceea ce m-a contrariat si mai tare este ca cei de la MyMoto au putut sa imi comande o piesa de Ural din era sovietica doar dupa referinta tot in acea aplicatie...

Evident nu au dorit sa imi spuna cu cine lucreaza...

Multumesc anticipat pentru lamuriri...

 

Despre ce piesa a fost vorba si ce cod avea? Poate aflu furnizorul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Nguyen a spus:

Cei mai receptivi sunt cei de la Autonet, asta presupunand ca magazinul de cartier isi da osteneala sa ceara o cotatie "pe original" care vine de la AUtonet Satu Mare

La marea majoritate a pieselor moto originale e disponibil prețul în Webcat Autonet și pot fi comandate simplu,  ca orice altă piesă. 😉 Asta dacă introduci codul, pt identificare da, trebuie trimis mail la divizia lor moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to Retaileri de piese moto in Romania

Salut. Multumesc tuturor pentru raspunsuri. 

Inteleg ca Autonet ar fi cel mai bun retailer. Preturile am sesizat si eu ca sunt cu 10% mai mari ca la reprezentanta. Pentru piese mici merita, fiinda le iei de la magazinul de la colt si nu pierzi timp pana la un dealer al marcii. La piese scumpe, clar trebuie mers la reprezentanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...