Sari la conținut

16. Motul Grand Prix of Japan 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 1 oră, Method a spus:

 

...... sa iti dau un body check carena in carena sa te tai" cum ii facea lui Dovi.Astia nu sunt blandul Dovi care pleca capul sau degaja/

 

.Sunt amandoi f greu de prins f rapizi si nici nu se intimideaza usor.

Exact Dovi este cel mai prost exemplu pe care puteai sa il dai. :lol:

 

Nu stiu daca rapizii astia se intimideaza usor, dar el nu stie asta si ii da jos ca pe popice. Pe Aragon a fost randul lui Q si Taka. Daca nu se intimidau pana acum, dupa inca cateva reusite ca cele de duminica, se vor intimida... ;) 

1 oră în urmă, frigider a spus:

 

zici ca unii de aici nu se dau nici cu bici, apoi cu moto :grinbandit: nu dam nume sa nu se supere lumea.

Tu, care te dai cu motocicleta (nu?), ai fi putut vedea pe inregistrari ,ca Mimisorul a venit pe curs de coliziune, dinspre interior, exact in Taka, care isi vedea de trasa lui. Nici nu i-a pasat de faptul ca niponul se afla acolo. Dar nah.. cand te dai cu motoreta, nu mai ai timp sa vezi detaliile astea.. :) Vezi doar momentul primului impact, dar nu vezi nici ce se intampla inainte si (mai ales) dupa. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 4 ore, ioio_viola a spus:

bine ca nu ne uitam la motoE

Se incheia campionatul cu quacalaro campion..

Acum 4 ore, xt600 a spus:

Exact..

 

 

 

Mai era un iuzar cu dragstar 1100 care ne dadea lectii de curse pe vremea cand tinea cu Lorenzo. Dar facea Bucuresti - Vama Veche in 10 ore.

Mai bine cantati la o orga Yamaha decat sa stati pe aici ciufuti despre cum a intrat Marcel in Taka. De parca Taka ala e vreo mare minune si tupeul lui Marcel e ceva nou

 

Nu l-am halit niciodata pe Marcel si tot hate ul fata de el pe care l am scris aici a fost din cauza caracterului sau. Acum ati realizat ca pe asta nu l intereseaza decat sa iasa primul, orice-ar fi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, xt600 a spus:

Tu, care te dai cu motocicleta (nu?), ai fi putut vedea pe inregistrari ,ca Mimisorul a venit pe curs de coliziune, dinspre interior, exact in Taka, care isi vedea de trasa lui. Nici nu i-a pasat de faptul ca niponul se afla acolo. Dar nah.. cand te dai cu motoreta, nu mai ai timp sa vezi detaliile astea.. :) Vezi doar momentul primului impact, dar nu vezi nici ce se intampla inainte si (mai ales) dupa. 

Auzi? Dar Miller, Nakagami, Spies pot să aibă o părere avizată? Sau doar Zarco și câțiva forumiști mioritici?

 

https://www.crash.net/motogp/news/1012589/1/miller-shit-going-happen-when-you-ride-ass-other-people

 

https://www.crash.net/motogp/news/1012617/1/nakagami-marquez-not-fault-aragon-crash-impossible-avoid

 

https://www.crash.net/motogp/news/1012575/1/keith-huewen-hysteria-over-marquez-quartararo-incident-drives-me-insane

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Doctor X a spus:

Desigur! Cu siguranta sunt foarte avizate, sunt piloti de GP... Amu depinde cat de obiective sunt.. ca deh...  :) 

 

Colegu', am vazut imaginile. Si inca vad bine, multumesc lui Dumnezeu. Nu trebuie sa vina nimeni sa imi traduca ceea ce vad si nici sa imi citeasca instructiunile de folosinta pentru.... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, ilarionciobanu a spus:

Eu vad sezonul lui Pecco impartit distinct in 3 faze:

- primele cinci etape au fost de acomodare cu moto noua si nu a reusit nici macar sa miroasa podiumul. Are un abandon, loc 15, 2x loc 5, loc 8

- etapele 6-10 reprezinta perioada bal-spital de care zici. S-a acomodat si a inceput sa forteze. Rezultat: 2 victorii si 3 DNF (inclusiv cel provocat de Nakagami).

- etapele 11-15, incepand cu Assen, in care a inteles cum functioneaza lucrurile. Rezultat: 4 victorii consecutive si un loc 2.

Imaginea de ansamblu imi spune ca este clar pe un trend ascendent si doar un eveniment extern sau o greseala majora a lui (o vad mai putin probabila) o sa-l scoata din ritm.

Da,cam asa e.Si dupa cum zice si colegul,si Ducati au venit pe inceput de sezon cam nepregatiti ca el testa piese in loc sa se bata la campionat.

Retrospectiv Ducati a gresit cu 2022,v2021 era mai maleabila si in mainile lui Enea iata ca are performante similare.Cred ca daca ar fi mers Peco in continuare cu ea,acum era departe....sau daca Ducati nu ar fi schimbat-o asa de mult pt 2022.

Speram sa nu greseasca.Nu as vrea sa cada nici el nici Q,sa se bata pe circuit pana la ultima cursa ar fi frumos.Daca va (mai) cadea vreunul din ei celalat va fi avantajat mult si miza se cam duce.

Ok,Q are un avantaj maricel de 17 puncte,dar Peco are the better bike.

Acum 17 ore, ilarionciobanu a spus:

 important pentru el si Ducati sa inteleaga si sa ia masuri ca sa nu se repete in sezonul urmator

:agree:

 

 

Acum 17 ore, xt600 a spus:

Nu stiu daca rapizii astia se intimideaza usor, dar el nu stie asta si ii da jos ca pe popice. Pe Aragon a fost randul lui Q si Taka. Daca nu se intimidau pana acum, dupa inca cateva reusite ca cele de duminica, se vor intimida... ;)

Mai...Q nu e intimidat de el,s-au intalnit de cateva ori in 2019 si deasemenea Jerez 2020.Peco...Aragon 2021.JUnde btw au fost amandoi superbi,iar MM s-a abtinut de la tiganii.

 

Conferinta pre-race Motegi

 

Se pare ca (mai nou) Yamaha (prin Q) e candidata la victorie si pe circuitele stop'n'go ca Motegi (si Austria),sau cel putin asa zic si Q si Bagnaia.Yamaha cea neperformanta.....acum e "competitiva pe toate circuitele"...am citat din Quartarao.Damn.Pai cred ca baiatul asta nu intra aici sa auda ca de fapt Yamaha e praf si ultima de pe grila.Maine-poimaine asta mai ia un campionat cu motoreta cea neperformanta,total nepasator la opiniile baietilor de pe forum despre motoreta lui :bounce:

 

P.S. daca gaseste cineva conferinta POST-RACE de la Aragon,va rog puneti un link.Eu n-am reusit sa o gasesc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

 

Se pare ca (mai nou) Yamaha (prin Q) e candidata la victorie si pe circuitele stop'n'go ca Motegi (si Austria),sau cel putin asa zic si Q si Bagnaia.Yamaha cea neperformanta.....acum e "competitiva pe toate circuitele"...am citat din Quartarao.

 

Cum mah... mai saptamanile trecute, cu guritra aia a lui, cu dintii rari, spunea ca nu se poate bate cu Ducati, cu motoreta pe care o are, ca depasirile sunt "un cosmar", ca sa-l citez. Dintr-o data este competitiva pe toate circuitele? Se intampla minuni in boxa Yamaha.. o fi intrat in garaj la ei unul care preschimba apa in vin si motoarele 4 in line, in V4.. :D :D Baietii astia nu mai au doua vorbe la un loc. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de remarcat totusi timpii: primii 19 intr-o secunda. cei cu peste +0.289 sunt out of top 10

 

POSRIDERNATTEAMTIME/DIFFLAPMAX

1 Jack MillerAUSDucati Lenovo (GP22)1'44.509s25/28311k

2 Francesco BagnaiaITADucati Lenovo (GP22) +0.028s 24/26313k

3 Fabio QuartararoFRAMonster Yamaha (YZR-M1) +0.049s 28/30310k

4 Aleix EspargaroSPAAprilia Racing (RS-GP) +0.068s 25/26310k

5 Luca MariniITAMooney VR46 Ducati (GP22) +0.136s 26/27312k

6 Marc MarquezSPARepsol Honda (RC213V) +0.147s 23/26311k

7 Pol EspargaroSPARepsol Honda (RC213V) +0.169s 24/26312k

8 Brad BinderRSARed Bull KTM (RC16) +0.226s 29/30311k

9 Miguel OliveiraPORRed Bull KTM (RC16) +0.234s 27/28310k

10 Maverick ViñalesSPAAprilia Racing (RS-GP) +0.288s 24/25311k

11 Johann ZarcoFRAPramac Ducati (GP22) +0.289s 24/25314k

12 Takaaki NakagamiJPNLCR Honda (RC213V) +0.377s 26/28307k

13 Alex RinsSPASuzuki Ecstar (GSX-RR) +0.404s 27/31309k

14 Enea BastianiniITAGresini Ducati (GP21) +0.469s 19/24312k

15 Jorge MartinSPAPramac Ducati (GP22) +0.500s 26/28313k

16 Franco MorbidelliITAMonster Yamaha (YZR-M1) +0.556s 24/28306k

17 Cal CrutchlowGBRWithU Yamaha RNF (YZR-M1) +0.678s 23/27308k

18 Darryn BinderRSAWithU Yamaha RNF (YZR-M1) *+0.857s 27/30307k

19 Marco BezzecchiITAMooney VR46 Ducati (GP21) *+0.917s 27/29312k

20 Alex MarquezSPALCR Honda (RC213V) +1.091s 29/30309k

21 Raul FernandezSPAKTM Tech3 (RC16) *+1.230s 25/27309k

22 Tetsuta NagashimaJPNHRC Team (RC213V) +1.336s 22/24304k

23 Remy GardnerAUSKTM Tech3 (RC16) *+1.482s 25/27308k

24 Fabio Di GiannantonioITAGresini Ducati (GP21) *+1.856s 17/24311k

25 Takuya TsudaJPNSuzuki Ecstar (GSX-RR) +2.209s 22/22304k

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ilarionciobanu a spus:

Sunt doar 10.

Sau stii deja ceva pentru duminica? 😁

My bad my bad - am ramas cu gap'ul lui Aleix in cap.

Nu,nu,Sincer sper ca duminica sa mai recupereze Peco - sa fie cat mai strans :)

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Cum mah... mai saptamanile trecute, cu guritra aia a lui, cu dintii rari, spunea ca nu se poate bate cu Ducati, cu motoreta pe care o are, ca depasirile sunt "un cosmar", ca sa-l citez. Dintr-o data este competitiva pe toate circuitele? Se intampla minuni in boxa Yamaha.. o fi intrat in garaj la ei unul care preschimba apa in vin si motoarele 4 in line, in V4.. :D :D Baietii astia nu mai au doua vorbe la un loc. 

E,aici chiar nu pot sa te contrazic imi aduc aminte f clar acele declaratii la care faci referire.

Cert e ca asta a zis - vezi in declaratia din deschiderea conferintei.

Ok,probabil se referea la timpii pe tur cadn mergi liber si la faptul ca (mai nou,cf lui),Yamaha poate fi facuta sa mearga bine si pe circuite stop'n'go ceea ce nu era cazul in trecut.

Nu cred ca cele 2 se exclud una pe alta - ramane problema depasirilor.

E buna cand e gol in fata ei si nu ii blocheaza nimeni trasele.

1 oră în urmă, ioio_viola a spus:

de remarcat totusi timpii: primii 19 intr-o secunda. cei cu peste +0.289 sunt out of top 10

Eu remarc faptul ca fastest lap'ul inca ii apartine lui Lorenzo din 2015 - 1.43.790.

Bai nene rapid mai era arogantul - inca detine recordul de tur pe destule circuite chiar si acum la ceva timp dupa retragere.Asta spune multe despre viteza de care era capabil.

Sunt curios daca va cadea anul asta - eu cred ca va cadea daca nu ploua.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Method a spus:

Retrospectiv Ducati a gresit cu 2022,v2021 era mai maleabila si in mainile lui Enea iata ca are performante similare.Cred ca daca ar fi mers Peco in continuare cu ea,acum era departe....sau daca Ducati nu ar fi schimbat-o asa de mult pt 2022.

 

 

Acesta este si motivul pentru care Enea il matura pe Miller si poate castiga in fata lui Pecco. Pana la jumatatea sezonului s-au adaptat cu noua motoreta 2022, care nu cred ca va fi vreun model care sa se bazeze viitoarele echipe din motogp cu contract la Ducati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ioio_viola a spus:

1 Jack MillerAUSDucati Lenovo (GP22)1'44.509s25/28311k

2 Francesco BagnaiaITADucati Lenovo (GP22) +0.028s 24/26313k

3 Fabio QuartararoFRAMonster Yamaha (YZR-M1) +0.049s 28/30310k

4 Aleix EspargaroSPAAprilia Racing (RS-GP) +0.068s 25/26310k

5 Luca MariniITAMooney VR46 Ducati (GP22) +0.136s 26/27312k

6 Marc MarquezSPARepsol Honda (RC213V) +0.147s 23/26311k

7 Pol EspargaroSPARepsol Honda (RC213V) +0.169s 24/26312k

8 Brad BinderRSARed Bull KTM (RC16) +0.226s 29/30311k

9 Miguel OliveiraPORRed Bull KTM (RC16) +0.234s 27/28310k

10 Maverick ViñalesSPAAprilia Racing (RS-GP) +0.288s 24/25311k

Cred ca astia raman cei calificati direct in Q2 - Enea zice ca e nasol de el ca n-a reusit timp de top 10 pt ca maine va ploua si atunci clar nu se vor ridica la timpii de azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, xt600 a spus:

Cum mah... mai saptamanile trecute, cu guritra aia a lui, cu dintii rari, spunea ca nu se poate bate cu Ducati, cu motoreta pe care o are, ca depasirile sunt "un cosmar", ca sa-l citez. Dintr-o data este competitiva pe toate circuitele? Se intampla minuni in boxa Yamaha.. o fi intrat in garaj la ei unul care preschimba apa in vin si motoarele 4 in line, in V4.. :D :D Baietii astia nu mai au doua vorbe la un loc. 

 

Voi încă vă închipuiți că spune cineva adevărul la conferințele astea și nu sunt texte scrise de departamentul lor de comunicare?!? Vă credeam oameni cu carte...

 

Acum 10 ore, PzKpfW a spus:

image.thumb.png.54f81968d22f0fe22738c838c585d320.png

 

Să-i dau o plasă de bagaje  poate are treabă la lidl și acu se va închide mai devreme!

 

Acum 10 ore, ioio_viola a spus:

de remarcat totusi timpii: primii 19 intr-o secunda. cei cu peste +0.289 sunt out of top 10

 

E diferit best lap în condiții ideale de ce se întâmplă în cursă!

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, ENEOS a spus:

 

Voi încă vă închipuiți că spune cineva adevărul la conferințele astea și nu sunt texte scrise de departamentul lor de comunicare?!? Vă credeam oameni cu carte...

Exact asta incercam sa sugerez si eu. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, frigider a spus:

Nici pe ploaie nu o sa o ducă bine MM,e mult de frânat,la vale uneori.

 

#forzaVale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, dar tu nu vezi ca a adus toata maternitatea anilor 90 din Italia?!

Inca a ramas sa-i faca probleme lui MArcel, asa cum ziceai si tu..

#neacucerit

 

 

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to 16. Motul Grand Prix of Japan 2022

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...