Jump to content

Ce sa fie?

Flower-Power
 Share

Recommended Posts

Hello party People...am vândut motorul după cum bine știți și acum caut sa îmi iau altceva cu ABS de data asta dupa 2016. Nu știu ce sa aleg pentru ca nu am avut cum sa închiriez,nu ne-am potrivit la clauze, eu fără casco nu ma urc pe motocicleta cuiva. Am văzut mt07 pe loc și când m-am urcat pe ea ,scartaia îngrozitor, în viata mea nu am văzut asa ceva și m-am urcat pe ceva motoare și în calitate de pasagera și cu statutul actual...anyway, ideea e pana în 650 și cred ca sunt deja setata tot pe sv650...mai exista oameni care sa ma ajute sa ma decid , sa ma răzgândesc,  sa iau decizia cea mai buna?

Mulțumesc de feedback.

Cine se risca sa mi-l dea sa îl încerc...

• Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 23 minute, tzunoi a spus:

Cred ca ar ajuta sa ne spui si un buget maxim. 

4500 euro cu adusul din italia 550 euro, fa tu matematica.merci

Acum 44 minute, patrick1 a spus:

Sunt două condiții simultane?

Si interdependente

Edited by Flower-Power

Salutare!

Eu as face un mic efort si as lua un SV650 (X) nou. 

De asemenea si Honda CB650R este foarte reusita. 

SH te poti gandi si la un Suzuki Bandit 650 cu ABS. 

Ia in calcul si Germania... poti vorbi cu Marcel daca tu nu ai timp sa il cauti...

Poti sa faci si o aroganta si sa iti iei un Harley Sportster. Te va surprinde din toate punctele de vedere... si in bine si in rau :D

Da, e o varianta buna sa vorbesti cu Marcel. Iti poate recomanda cele mai bune optiuni la bugetul tau. Te va costa serviciul lui, dar merita daca vrei un motor bun sh. 

Harley cum propune @Papa_Bear, doar daca esti un fan al brandului. Altfel, in general sunt un pic rigide (sporster), iar dupa ce ai spus ca ti-ai dori, nu pare ca apreciezi stilul. 

Edited by FlipperCo

10 hours ago, Flower-Power said:

eu fără casco nu ma urc pe motocicleta cuiva.

Tu stii cum functioneaza CASCO, nu? Ma refer ca dupa o reparatie pe CASCO, pretul la CASCO anul urmator creste. Adica daca dai pe jos motocicleta mea cu CASCO, pe mine ma costa. De ce as repara-o pe CASCO-ul meu?

Acum 53 minute, XaeL a spus:

Tu stii cum functioneaza CASCO, nu? Ma refer ca dupa o reparatie pe CASCO, pretul la CASCO anul urmator creste. Adica daca dai pe jos motocicleta mea cu CASCO, pe mine ma costa. De ce as repara-o pe CASCO-ul meu?

Știu, da...pentru asta și pentru neplăcerile de a o avea în service exista GARANTIA pe care o pierde cel care închiriază. 

Happy happy Joy Joy 

Acum 10 ore, Asimplu a spus:

De curiozitate, ce scartaia la mt07?

Recomandari: sv650 (chiar e un motor laudat in generatia 2016 din ce am citit), z650, MT07 sau FZ07, XSR700

Când te asezai pe ea...scartaia din toate..

Acum 9 ore, Papa_Bear a spus:

Salutare!

Eu as face un mic efort si as lua un SV650 (X) nou. 

De asemenea si Honda CB650R este foarte reusita. 

SH te poti gandi si la un Suzuki Bandit 650 cu ABS. 

Ia in calcul si Germania... poti vorbi cu Marcel daca tu nu ai timp sa il cauti...

Poti sa faci si o aroganta si sa iti iei un Harley Sportster. Te va surprinde din toate punctele de vedere... si in bine si in rau :D

Da, ma gândesc și la asta cu varianta noua ...doar că nu vreau sa depind de service ul lor...mai e o treaba X nu are cumva semighidoane? Cu alea nu ma împac.. 

Harvey sportster arata foarte bine ,îmi place dar nu fac arogante d-astea..

1 oră în urmă, banditbiker82 a spus:

De ce nu si un Kawasaki Z750, nu te limita la 650.

Ca nu am reușit sa descifrez încă 650 cc ..îmi trebuie abs..de-asta nu vreau sa cresc neaparat

1 oră în urmă, Robyb a spus:

daca ai avut SV si ti-a placut, alegerea logica ar fi Gladius 

Sau sv650 cu abs...gladius nu prea ma încântă.. nu știu de ce.

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Topic fluviu de iarnă..? 

Nu știu.. deja vorbesc cu Biriș și sunt pusa pe treaba. 

Acum 46 minute, Flower-Power a spus:

Nu știu.. deja vorbesc cu Biriș și sunt pusa pe treaba. 

Evita motociclete aduse din Italia. Absolut toate sunt niste junghuri la care s-au facut ceva reparatii. 

Mai bine mergi pe ce a zis PapaBear si faci un efort sa iti iei una noua mai ales ca se pot lua cu rabla moto si poti obtine niste preturi foarte bune. 

Termina cu prostiile, nu mai cauta cai verzi pe pereti si ia asta:

image.thumb.png.aa7656c4e818d374f54cc9b1da96bd5f.png

Platesti reviziile la reprezentanta si aia este. In 2 ani nu este o avere. Iti convine sa dai 5000 coco pe un motor la mana a doua in care SIGUR mai bagi niste bani si nu ai nici o garantie? 

Citat

4500 euro cu adusul din italia 550 euro

Eu in locul tau m-as orienta catre ceva din Germania. Sunt sanse mai mici de teapa.

Pe cei de la care vrei sa aduci din It. i-am recomandat si eu  la 2 prieteni in urma review-urilor pozitive citite. La unul a fost ok-ish , la unul a fost teapa, i-au adus alta motocicleta decat cea pe care convenisera, una aproape identica dar probabil mai ieftina. Omul nu si-a dat seama din prima, a platit-o si dupa cateva zile cand a realizat ca nu e cea dorita de el ( si-a dat seama dupa mici detalii comparand pozele cu realitatea) i-au dat inapoi 50E.  Problema nu a fost asta ci starea mecanica jalnica a motocicletei. Printre multe alte consumabile care ar fi trebuit sa fie ok la cea pe care si-o dorise,la cea pe care a primit-o, in furca a gasit mecanicul fasii de cutie de bere sub cuzineti ca sa mai ia din joc, asta in conditiile in care un set de cuzineti nu cred ca depasea 60E....

Referitor la model si eu as recomanda tot NC750x dar am vazut ca nu-ti place insa nu am inteles de ce. (exista si NC750s, mai dezbracata)

Nu ai spus ( sau n-am vazut eu) la ce vrei sa folosesti motocicleta. Am inteles ca-ti plac naked-urile dar nu sunt cele mai practice. Daca nu te fatii mult cu ea prin oras si mergi mai mult in ture mai lungi ti-as recomanda macar sa incerci una mai carenata un pic, dar sa o incerci in arafa orasului ca sa intelegi mai bine avantajele.

Viața e prea scurtă pentru a lua de două ori aceeași motocicletă. IMHO. Iar SV-ul ăla, deși motoretă corectă, e platformă din secolul trecut (suspensii, frâne, motor, etc.).

2 hours ago, Mihai Daniliuc said:

Iese acusi SV650 nou.

Cel mai probabil va depăși bugetul bine. Și, subiectiv, este urâtă ca naiba.

image.thumb.png.b547a2457ebb51cbd7470caf281595bd.png

De nou, personal Tuono/RS 660 mi se pare foarte atrăgător. Ca second, cred că bugetul se încadrează pentru un Monster 696/796 sau chiar Scrambler 800. Iar cu ~1000 euro în plus, Monster 821. Aia chiar e motoretă.

NC750-ul ăla, în afara faptului că este mai nou, este un downgrade și față de ceea ce a avut. Mai leneș și mai greu.

La 23.09.2022 la 10:03, SenorPink a spus:

Evita motociclete aduse din Italia. Absolut toate sunt niste junghuri la care s-au facut ceva reparatii. 

Mai bine mergi pe ce a zis PapaBear si faci un efort sa iti iei una noua mai ales ca se pot lua cu rabla moto si poti obtine niste preturi foarte bune. 

Nu chiar toate, sa nu exageram...cea pe care am avut-o am adus-o prin intermediul lor. Dacă ar fi sa dau o nota ar fi 8. Dar exigenta. Dupa ce am luat-o am bagat-o în service și am făcut tot ce era de făcut. Oricum , voiam sa ma asigur ca nu are chestii nasoale gen cadru rupt și mai știu eu ce...nu avea. Iar cel care a cumparat-o de la mine a zis ca ii place ca a fost întreținută, și el a bagat-o în service după ce a luat o de la mine și a constatat ca am fost parolista cu tot ce am făcut la ea. Mie îmi place sa am grija de motor de mașină, mai ales ca prefer sa am încredere în service și sa fac totul la timp iar dacă eu am o problema ,soluția e service ul no matter what.

A apreciat și mi-a zis asta și tipul care a cumpărat de la mine, deși mi-a spus ca după anunț nu își dădea seama dacă e la misteaux sau nu. Eu i-am zis ca am făcut anunțul în felul ala ca să nu vina la mine tot felul de cocalari sau conaționali sa ma frece la ridichie cu ,care e ultimul preț șamd...

Edited by Flower-Power

La 23.09.2022 la 10:03, SenorPink a spus:

Te contrazic cu cel puțin 4 mobre luate de la Biriș. Dacă știi ceva concret, te ascultăm, altfel, nu mai vorbi aiurea...

La 23.09.2022 la 11:18, PzKpfW a spus:

Viața e prea scurtă pentru a lua de două ori aceeași motocicletă. IMHO. Iar SV-ul ăla, deși motoretă corectă, e platformă din secolul trecut (suspensii, frâne, motor, etc.).

Cel mai probabil va depăși bugetul bine. Și, subiectiv, este urâtă ca naiba.

image.thumb.png.b547a2457ebb51cbd7470caf281595bd.png

De nou, personal Tuono/RS 660 mi se pare foarte atrăgător. Ca second, cred că bugetul se încadrează pentru un Monster 696/796 sau chiar Scrambler 800. Iar cu ~1000 euro în plus, Monster 821. Aia chiar e motoretă.

NC750-ul ăla, în afara faptului că este mai nou, este un downgrade și față de ceea ce a avut. Mai leneș și mai greu.

Da, înțeleg ce zici, și respect punctul tău de vedere mai ales ca am încredere în ce zici pentru ca știu ca te pricepi. Trust în me. 

Legat de frumusețe, nu o sa comentez, frumusețea e în ochii privitorului...privitorii în acest caz sunt diferiți. Nu sunt decisa pentru ca parca și eu as vrea sa mai încerc altceva însă, am văzut ca hornet și cb500 nu mi se potrivesc de niciun fel...sa nu mai aud de nc750, va rog eu mult, nu îmi place, end of the story...nu vreau sa știu de ea, pur și simplu, și mi s-a mai spus ca as face un downgrade asa ca pica din start, nu va mai forțați...

De -asta am o teama sa îmi iau ceva pe care nu am mers...ce pana mea fac daca nu ne potrivim...o bag la vanzare, o vând după o perioada? Adică...am niște întrebări care ma apasă.. 

Edited by Flower-Power

Fata, am mai zis, cu riscul de a ma repeta , nu vreau nou pentru ca depaseste bugetul și în plus ma leagă de reprezentanta Suzuki,  despre care nu știu nimic cum funcționează...2 motive iata