Jump to content

Ce sa fie?

Flower-Power
 Share

Recommended Posts

• Replies 369
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 2 ore, Ionut26 a spus:

Acum o luna am facut o revizie la triumph, aveau un trident 660 pe stoc expus in showroom pe la 8300E.

Parca a fost trecut si pe lista ta, doar ca ti se parea prea scump atunci. Acum preturile s-au cam aliniat 😁

Tridentul macar arata de toti banii!!!

Cu 100 în plus...poate nu intelegi 😂

1 oră în urmă, warlock a spus:

ete ce zice yamaha pipera ca are motorete

2022-11-24_19-50-46.jpg

Dintre toate astea în proporție de 80 % depășesc bugetul cu mult, da un search sa vezi preturi la modele...ce ar rămâne în picioare în acest caz ,sa zicem xsr700 care e undeva la 7700, întreb mâine dacă întra cu tichet și studiez greutatea 190 kg..

Screenshot_20221124_211107_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20221124_211100_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20221124_211043_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20221124_211037_Samsung Internet.jpg

https://www.motociclete.com.ro/motociclete-yamaha/sport-heritage/xsr700-2022.html

Acum 5 ore, ENEOS a spus:

Se găsesc destui fraieri să ia noi! 😜

Tu vrei scuter, ai Guță, n-am ce lua sh de la tine...

Oricum piața de moto noi în Ro e 0.

Nici sa vrei nu ai cum sa iei Guzzi, nu e pentru aia care au CATEME:crack:

Piata moto din Romania este 0 pentru ca nu avem diversitate si pentru ca numerele INCA sunt mici, dar cu mult mai mare fata de acum 10-12 ani, cand jumate dintre motociclete erau GS 500 / CB 500 / ER 5 iar cealalta jumatate CBR F2/F3/F4, ZX6 si GSX-R.

Acum au aparut destui care si-au luat motoare noi, mai ieftine sau mai scumpe, mai multe categorii, scutere de tot felul etc. Lucrurile merg in discutia buna.

16 hours ago, Flower-Power said:

Nu înțeleg ce vrei sa zici...pe bune, ma doare fix în pix în momentul asta o discuție legata de flesh cum ii zici, asortarea costumului șamd...casca porți? De ce o porți, ca se poate și fără, nu crezi? Fii asa mai spartan ,mai motociclist ..

Anyway, fiecare practica motociclismul cum dorește , îmi asum sa fiu catalogata cum zici tu, nu e ca și cum m-a demoralizat părerea ta...căci, de fapt, tu cine ești? Intelegi unde bat?

Chestiuni legate de vaccinare și no vaccinare, motocicleta aleasa ca să dai bine, costumația șamd...e o salata la tine în dialog.

Nu e nicio problema. Ca ni se intampla tuturor in discutii, la un momentdat, sa nu intelegem chestii. Let it go. Mai degraba vad ca ma iei tu de guler: "de fapt, tu cine esti?". Dar nu e bai. Era vorba despre a invarti roata si cum/de ce alegi sa o faci, nu despre tine. Poti si e indicat sa faci ce si cum vrei avand in vedere ca motocicleala tine de dorinta, nu e o constrangere. Si eu de ex (and I'm just a little boy), daca vreau casca roz, imi iau. Ca la noi fara casca e ilegal. Asta nu inseamna ca trebuie sa-mi iau cu intercoame , open face si de la motorrad. Nu inseamna nici ca daca asa as vrea m-ar opri cineva sa fac asta sau ca in trafic as sta cu ochii la popor sa vad ce fel de priviri arunca inspre casca: de admiratie sau acrite.

Chestiunea legata de vaccinare era o paralela, tocmai ca sa nu se inteleaga ca vreau sa zic: nu pune crash la motor fiindca, uite, inainte se putea si fara. 

Iti doresc sa gasesti ce mobra iti place, s-o achizitionezi, sa fi multumita de ea si sa faci multi km fara incidente unde, cu cine si cum doresti.

25 minutes ago, Krimh said:

Ca ni se intampla tuturor in discutii, la un momentdat, sa nu intelegem chestii. Let it go. Mai degraba vad ca ma iei tu de guler: "de fapt, tu cine esti?".

Nu o baga in seama (eu am bagat-o la ignore). Cauta doar atentie, doar din ce motiv crezi ca a deschis un topic, pentru a cumpara o motocicleta, scuza-mi adjectivul...banala.

Acum 36 minute, Krimh a spus:

Nu e nicio problema. Ca ni se intampla tuturor in discutii, la un momentdat, sa nu intelegem chestii. Let it go. Mai degraba vad ca ma iei tu de guler: "de fapt, tu cine esti?". Dar nu e bai. Era vorba despre a invarti roata si cum/de ce alegi sa o faci, nu despre tine. Poti si e indicat sa faci ce si cum vrei avand in vedere ca motocicleala tine de dorinta, nu e o constrangere. Si eu de ex (and I'm just a little boy), daca vreau casca roz, imi iau. Ca la noi fara casca e ilegal. Asta nu inseamna ca trebuie sa-mi iau cu intercoame , open face si de la motorrad. Nu inseamna nici ca daca asa as vrea m-ar opri cineva sa fac asta sau ca in trafic as sta cu ochii la popor sa vad ce fel de priviri arunca inspre casca: de admiratie sau acrite.

Chestiunea legata de vaccinare era o paralela, tocmai ca sa nu se inteleaga ca vreau sa zic: nu pune crash la motor fiindca, uite, inainte se putea si fara. 

Iti doresc sa gasesti ce mobra iti place, s-o achizitionezi, sa fi multumita de ea si sa faci multi km fara incidente unde, cu cine si cum doresti.

Ni am vrut sa te iau de guler dar mie mi s-a părut ca tu vrei sa ma iei de guler prin afirmațiile pe care le-ai făcut inițial. 

Pana la vaccinuri erau molime, se murea de niște lucruri...nu cred ca asta e subiectul de fata, dar dacă vrei sa dezbatem și asta ,ok.

Pace!

Acum 6 minute, sasesase a spus:

Nu o baga in seama (eu am bagat-o la ignore). Cauta doar atentie, doar din ce motiv crezi ca a deschis un topic, pentru a cumpara o motocicleta, scuza-mi adjectivul...banala.

Cat despre comentariul asta, inteleg ca din punctul tău de vedere ,eu ar trebui sa fac topic doar dacă visez la avioane ,nu la motoare d-astea banale...adică doar dacă îmi permit anumite modele care costa mai mult decât asta...ești superficial și ma bucur ca sunt la ignore ca sigur nu ti-ar fi convenit sa afli niște lucruri despre tine. De-asta ai și ales varianta asta, sa te pui la adăpost de niște argumente care ti-ar fi deteriorat gândirea ta "pragmatica" și "lipsita "de superficialitate..

Am făcut topic și pentru sv650 sh ...ca să leșini pana la capat...poate iti zice cineva pana la urma...😅

Știți ceva, hai fiecare la scara lui...

End of discussion.

Acum 21 ore, warlock a spus:

ete ce zice yamaha pipera ca are motorete

2022-11-24_19-50-46.jpg

Am fost din nou la yamaha, voiam sa vad și sa ma urc pe Xsr700, 2022 .prețul este 7700 merge cu tichet rabla..o au pe stoc insa,din păcate,nu ajung decât pe vârfuri ca o balerina..ceea ce nu mi-e comod mental. Înălțimea e mai mare fata de mt07..și mai grea, mi s-a părut mai masiva...

Am mers alături la motobom și au pe stoc z650 2023 care este 7700 merge cu tichet rabla, e fix neagra și ultima bucata disponibila. 

Sau 

Rămân la mt07 cu >2550 ron mai scumpa..livrare pana în mai..

Ma hotărăsc zilele astea pana luni...sper.

Si un jaguar misteaux zărit azi intr-o parcare..

20221125_132750.jpg

20221125_132742.jpg

20221125_140306.jpg

20221125_140304.jpg

20221125_140254.jpg

Acum 11 ore, Flower-Power a spus:

20221125_132750.jpg

Intreb si eu ca Nepricepruteanu ,ce au in plus cauciucurile de la motocicleta din prim-plan ,in afara de profilul hai sa-i zicem mai nonconformist?

Scuze de off.

Eu nu iti pot răspunde...ii las pe alții mai priceputi. 

Per total arata ca un scrambler dpmdv, poate greșesc...doar că mie îmi lipsesc câțiva cm din craci ca să ating cum trebuie ..

Acum 1 oră, Flower-Power a spus:

...Am mers alături la motobom și au pe stoc z650 2023 care este 7700 merge cu tichet rabla, e fix neagra și ultima bucata disponibila. 

Sau 

Rămân la mt07 cu >2550 ron mai scumpa..livrare pana în mai..

Ma hotărăsc zilele astea pana luni...sper....

Nu cred că ajută parerea mea, însă pentru bordul/displayul Z-ului aș alege mai repede acest model. Parcă si designul ar fi mai frumos. Dar e doar parerea mea. 

Pentru 500E in plus.. fuck mt 😄, mai ales ca ai 2 opțiuni.

On 11/25/2022 at 9:52 PM, Farfuridi said:

Intreb si eu ca Nepricepruteanu ,ce au in plus cauciucurile de la motocicleta din prim-plan ,in afara de profilul hai sa-i zicem mai nonconformist?

Scuze de off.

Am un prieten care sustine ca sunt foarte bune pe vreme rece.

Dar am si alti prieteni care sustin ca sunt foarte bune doar pt a iti asigura un drum catre ortopedie.

Edited by XaeL

On 11/25/2022 at 9:52 PM, Farfuridi said:

ce au in plus cauciucurile de la motocicleta din prim-plan ,in afara de profilul hai sa-i zicem mai nonconformist?

Aderență ceva mai bună pe ploaie și drumuri neasfaltate. Dar în mare parte design, mai ales la motocicleta aia.

On 11/24/2022 at 10:41 PM, GoodKat said:

Piata moto din Romania este 0 pentru ca nu avem diversitate si pentru ca numerele INCA sunt mici

Și cultură moto precară, bazată pe stereotipuri și pe fudulia specifică a românului, care le știe pe toate dar de fapt e prost și sărac. But I digress.

La 26.11.2022 la 11:22, Cristian C. a spus:

Nu cred că ajută parerea mea, însă pentru bordul/displayul Z-ului aș alege mai repede acest model. Parcă si designul ar fi mai frumos. Dar e doar parerea mea. 

Pentru 500E in plus.. fuck mt 😄, mai ales ca ai 2 opțiuni.

Nu are nici o treaba Z-ul cu MT / XSR...se aude ca o bormasina indiferent de evacuarea montata. MT-ul / XSR-ul macar suna a motocicleta, avand vilbrochenul crossplane.

2 hours ago, GoodKat said:

MT-ul / XSR-ul macar suna a motocicleta, avand vilbrochenul crossplane.

Nu sunt convins că se aplică la un motor bicilindru. "Crossplane" cred că are logică de la 3 pistoane în sus (iar toate motoarele în 3 pistane sunt practic "crossplane"). E drept însă că bicilindrul paralel de la Yamaha are un defazaj de 270°, la fel ca un V2. Kawasaki cred că folosește defazaj de 180°. 

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

Nu sunt convins că se aplică la un motor bicilindru. "Crossplane" cred că are logică de la 3 pistoane în sus (iar toate motoarele în 3 pistane sunt practic "crossplane"). E drept însă că bicilindrul paralel de la Yamaha are un defazaj de 270°, la fel ca un V2. Kawasaki cred că folosește defazaj de 180°. 

Dpdv tehnic, singurul motor "crossplane" de la yamaha este CP4. CP3 si CP2 folosesc  denumirea de "crossplane" pt marketining. Si cu toate astea CP3 uber alles! Da, sunt subiectiv! :D

@Flower-Power Ciudat ca XSR700 are seaua cu 10mm mai inalta decat XSR900

Edited by Asimplu

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Se aplica si la bicilindru. Practic manetoanele de la vilbrochenul de la motorul de MT 07 fac o secventa partiala din motorul cu 4 cilindri. 

Acum 38 minute, Asimplu a spus:

Dpdv tehnic, singurul motor "crossplane" de la yamaha este CP4. CP3 si CP2 folosesc  denumirea de "crossplane" pt marketining. Si cu toate astea CP3 uber alles! Da, sunt subiectiv! :D

@Flower-Power Ciudat ca XSR700 are seaua cu 10mm mai inalta decat XSR900

10 mm contează oricând oriunde 😂

Mai ales dacă întrebi o femeie 

Am decis, am anunțat, faceți pariurile...și vedem ce iese, cine nu ghicește da de băut sau măcar primește cu colindul..😂😂

Acum 3 minute, Flower-Power a spus:

Am decis, am anunțat, faceți pariurile...și vedem ce iese, cine nu ghicește da de băut sau măcar primește cu colindul..😂😂

A cata oara te-ai re-decis? 😂😂😂

Acum 17 minute, Flower-Power a spus:

Am decis, am anunțat

la anaf cat a durat sa iti dea documentul, ca la mine o labaresc la greu. am stat 7 zile lucratoare (in loca de 3 cat se lauda) sa imi zica ca nu am depus o declaratie de venit in 2018! Am rezolvat in aceeazi si, am dat din nou sa imi emita....azi a fost a 3-a zi lucratoare, probabil pe 10 decembrie se vor deranja. Nu-i nimic, luni le mai depun o nemultumire, ca si data trecuta: vor frecus, ii pun la frecus sa raspunda la hartii! 

SV650 2023?

Edited by warlock

Acum 19 minute, warlock a spus:

la anaf cat a durat sa iti dea documentul, ca la mine o labaresc la greu. am stat 7 zile lucratoare (in loca de 3 cat se lauda) sa imi zica ca nu am depus o declaratie de venit in 2018! Am rezolvat in aceeazi si, am dat din nou sa imi emita....azi a fost a 3-a zi lucratoare, probabil pe 10 decembrie se vor deranja. Nu-i nimic, luni le mai depun o nemultumire, ca si data trecuta: vor frecus, ii pun la frecus sa raspunda la hartii! 

SV650 2023?

La mine a durat 1-2 zile. Sector 5.

Acum 10 ore, GoodKat a spus:

A cata oara te-ai re-decis? 😂😂😂

Nici nu am numărat...a fost o lupta cu mine și cu ideea de a dispune de bugetul familiei, doar pentru mine...aici am avut de lucru cu mine. Deși bugetul familiei ,îl fac eu...

Acum 10 ore, warlock a spus:

SV650 2023?

La anaf mi-am făcut cont online și ca să îl activez ,ce crezi, a trebuit sa ajung la ei, am avut noroc ca am fost singura ,nu am stat la nicio coada, am venit în jur de 15.00, după ce am dat buletinul le-am zis ca am nevoie de hartia magnifica în 3 exemplare, ca asa am vrut eu..te întreabă în câte sa fie...și mi-au zis sa vin peste 3 zile. Bottom of line, am luat-o în 3 zile.

Nu e sv650 2023 , asadar, trebuie sa primești cu colindul..la ce adresa va găsim? 😂😂😂

La 10.10.2022 la 18:48, xt600 a spus:

Vezi ca Yamaha are in portofoliu si  modelul XSR700. Aceiasi platforma tehica ca MT07,dar in stil neo-clasic. Arata fain, mai confortabil, insa costa.

Culmea e ca prețul în prezent e mai mic pentru xsr700 decât pentru mt 07...din păcate nu am lungimea potrivita de craci..

La 06.10.2022 la 21:00, ENEOS a spus:

SPV = spațiu privat virtual. Culmea degetalizării în Ro.

Aici...legat de anaf și cont online...warlock FYI

Acum 10 ore, GoodKat a spus:

La mine a durat 1-2 zile. Sector 5.

Am zis ANAF SPV! Am cont la SPV, fiind mosier cu contract de inchiriere, sunt acolo, aveam cont la spv de ani de zile, dar doar am depus declaratia unica.

la S1 a iesit in cateva ore.

Edited by warlock

Acum 12 ore, Flower-Power a spus:

Suzi SV650 🤣🤣🤣