Jump to content

Ce sa fie?

Flower-Power
 Share

Recommended Posts

• Replies 415
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 1 oră, Escanor a spus:

Suzi SV650 🤣🤣🤣

Adresa va rog, că trebuie să primiți cu colindul...😂😅 nu ați ghicit..

Acum 53 minute, Bored Panda a spus:

Scuter

Adresa dvs... facem un tur de bucuresti ca să ne rotunjim veniturile 😅

După îndelungi reflecții [rutiere] am rămas tot la mt 07 pentru ca birocrație...teoretic pot începe demersurile pentru z650 doar ca trebuie sa ajung iarăși la fiscal și iarăși la anaf și...nu mai doresc sa ajung nicăieri decât sa îmi radiez rabla și sa continui pașii deja inițiați...exista o vorba ca cine aleargă după 2 iepuri nu prinde niciunul, temerea ar fi sa se epuizeze fondurile pentru rabla pana când fac eu toate astea, ținând cont de zilele astea libere și de faptul ca trebuie sa ma programez când e disponibil anaf și la fiscal și ca e decembrie ,ma apuca sigur jumătatea lui decembrie pana fac toate astea..

Așadar, am mers pe varianta initiala (deși recunosc ca prețul ce va fi plătit mi se pare greu de digerat ...)

Poate e cea mai ok alegere. Totuși contează că a fost făcută (alegerea).

Referitor la fondurile pentru rabla2022 sesiunea asta.. pe la începutul lunii erau cam 50% utilizate. 

Eu am 3 săptămâni de când aștept acceptul dosarului rabla, keep counting.. e destul de frustrant/consumant să ai o grijă în plus.. 

Go for it și dai drumul la rablă, la dosar.. măcar să rezolvi cu documentele, ca mt-ul.. vine el, de venit, iar bănuții o să îi achiți intr un fel sau altul, odata luata decizia achiziție.

Succes! 

Cum adica aștepți acceptul dosarului rabla? Ca nu înțeleg...ce accept durează atât...? În ce etapa ești, ai distrus-o ,ai certificat de distrugere de la remat, l-ai depus, ai radiat-o ,ai scos-o de la primărie ? În care etapa ca eu știu ca în afara de certificatul ala de distrugere nu ai nevoie de altceva...sau îmi scăpa mie ceva..caz în care as vrea sa ma grăbesc, sa nu ajung sa o achit integral și sa rămân si fara tichet rabla..

By the way, ce îți iei,unde ai depus dosarul?

Acum 4 minute, Flower-Power a spus:

Am sunat la ATVrom în perioada de 3 zile de BlackFriday pe la început de noiembrie. 

Am întrebat ca tot omul toate detaliile referitoare la proceduri în condițiile în care tot ce aveam eu erau banii pentru motor.

Mi-au spus că se ocupa ei de rablă, că "lucreaza" cu 2 centre de casare.

Adică duc cele 2 hartii de la taxe si si impozite + anaf, ei le dau mai departe la centru + contravaloarea de 3.000lei cash pentru rablă. De acolo ei imi elibereaza tichetul rabla care sa corespunda sumei maxime admise, +15ani vechime, <euro3.

(Aici ar dura vreo 3 5 zile) apoi ar mai dura pana la 3 5 zile acceptul AFM pentru suma alocata din acel buget din programul rabla.

Am tot citit si m am tot documentat.. toata birocrația poate dura până la 1 luna pentru toate avizele si accepturile vietii.

Abia apoi, dupa acceptul AFM (administratia fondului de mediu) pot da drumul la factura finala si la produs. 

In cazul meu motocicleta respectiva (un ktm 390 adventure) a sosit la Cluj, curând ajunge si la București sa i puna accesoriile (oglinzi, parbriz s.a.m.d) apoi in magazin gata de livrare.

Mi au mai spus ca am timp sa o înmatriculez sa o iau din magazinul lor in ~2 săptămâni dupa ce se finalizează vanzarea-cumpararea.

Ah si am mai achitat si 400lei pentru carte de la R.A.R. emisa prin efortuk lor. Pentru numere rosii n am mai platit ca era exagerat pretul, am preferat sa o înmatriculez direct cand am toate documentele.

Acum 4 ore, Cristian C. a spus:

Ah si am mai achitat si 400lei pentru carte de la R.A.R. emisa prin efortuk lor. Pentru numere rosii n am mai platit ca era exagerat pretul

Cartea rar costa 530lei.

Numar rosu costa 38 lei.

Nu inteleg cum ai scos sumele de mai sus. Poate gresesc.

Acum 8 minute, warlock a spus:

Cartea rar costa 530lei.

Numar rosu costa 38 lei.

Nu inteleg cum ai scos sumele de mai sus. Poate gresesc.

Cartea rar e vreo 350 lei, nu m a deranjat ca au spus 400. Pentru numar rosu trebuie platita asigurarea pe o luna sau 3 si placuta, alte cateva sute de lei, minim 150lei asigurarea pe o luna+ placuta 38 cat ati spus.. 

So, azi mi-am dus rabla la remat, platforma 300 ron, am primit bani de fier vechi 345 ron...și actele aferente ca să o radiez sa depun certificatul de distrugere and show must go on...încă o data la drpciv ,primărie, yamaha...

My first car...🥺 furia roșie turbo, după cum o alintam

20221202_132419.jpg

@pitesti, legat de primăria sector 3 returnanare de bani a durat 5 minute toată treaba ,am avut în cont banii în 30 zile..

Edited by Flower-Power

Tu unde ai depus?

În mod normal, programul rabla a fost prelungit pentru ca nu a fost folosit în totalitate...de-asta nu înțeleg ce pana corbului sunteți în stres, și așteptați aprobări de 3 săptămâni.. 

Adică și eu ar trebui sa fiu stresata? Ca la asta ma pricep😂 dar eu la rândul meu când sunt stresata stresata pe alții pana le iese pe nas...

1 oră în urmă, Flower-Power a spus:

Tu unde ai depus?

În mod normal, programul rabla a fost prelungit pentru ca nu a fost folosit în totalitate...de-asta nu înțeleg ce pana corbului sunteți în stres, și așteptați aprobări de 3 săptămâni.. 

Adică și eu ar trebui sa fiu stresata? Ca la asta ma pricep😂 dar eu la rândul meu când sunt stresata stresata pe alții pana le iese pe nas...

La Est Bike Constanta. Nu sunt stresat in adevaratul sens al cuvantului dar era vorba ca se revine in cateva zile cu un raspuns. Saptamana ce vine le dau un telefon :)), ii stresez si eu pe altii.

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Scump, foarte scump!

Masina era la 45 km de București...

1 oră în urmă, Asimplu a spus:

Daca iei motorul de la Dual, sa mai ai pregatiti cel putin 100, daca vrei sa ti-o aduca acasa, in Bucuresti.

Stai asa, cum? Adică 400 platforma ca să ce? Sa mi-o ce? Pai sa vina în Pipera ca o iau eu de acolo...și o aduc în București 😂😂😂 cumva cred ca nu la asta te-ai referit când ai zis sa mi-o aducă acasa în București....dar o sa fie o discuție interesanta, te asigur dacă stam sa ne frecam ridichia , a mea și a lor, cu chestii d-astea.. ei trebuie sa facă livrarea, eu trebuie sa preiau bunul...happy motherfuckers day...

Acum 21 minute, Flower-Power a spus:

Masina era la 45 km de București...

Stai asa, cum? Adică 400 platforma ca să ce? Sa mi-o ce? Pai sa vina în Pipera ca o iau eu de acolo...și o aduc în București 😂😂😂 cumva cred ca nu la asta te-ai referit când ai zis sa mi-o aducă acasa în București....dar o sa fie o discuție interesanta, te asigur dacă stam sa ne frecam ridichia , a mea și a lor, cu chestii d-astea.. ei trebuie sa facă livrarea, eu trebuie sa preiau bunul...happy motherfuckers day...

Nunu... M-am exprimat eu gresit. Cel putin 100 de ron cu totul. Mie atat mi-au luat pt XSR.

Daca as fi in locul lor, cand omul cumpara motor de 12.000eur, le-as asigura macar transportul gratuit. Poate s-au mai schimbat lucrurile din 2021, dar sa-i ai pregatiti.

Acum 20 ore, Asimplu a spus:

Nunu... M-am exprimat eu gresit. Cel putin 100 de ron cu totul. Mie atat mi-au luat pt XSR.

Daca as fi in locul lor, cand omul cumpara motor de 12.000eur, le-as asigura macar transportul gratuit. Poate s-au mai schimbat lucrurile din 2021, dar sa-i ai pregatiti.

Am înțeles, tot nu îmi place ideea...vom vedea..

Revin eu cu update referitor la rabla + noul motor.

Situațiile sunt 2, eu si iubita mea, amandoi 2 motoare relativ similare, de la acelasi magazin.

Eu am depus/inceput demersurile undeva pe 11.11.. încă astept radierea rablei de la politie.. ca abia mai apoi sa se rezolve cu actele motorului, plata si ridicarea bunului.

Iubita mea a început demersurile o săptămână mai tarziu.. undeva pe 21.11 daca nu mă înșel.. ca dosarul sa ii fie gata pe 28.11 (moment din care putea achita diferența si ridica bunul din magazin)

Evident ca n a fost asa.. ieri 06.12 dau mesaj dealer-ului.. ca sa mi spuna ca la mine sunt blocați (vezi mai sus) dar la ea e gata de o săptămână situația.. 

Evident ca la DRPCIV nu prea mai sunt zile libere pentru programari, doar vreo 2 3 zile, ultimele din anul acesta.

Undeva, cineva e prea relaxat la job.😄

Eu radiez la drpciv saptamana viitoare...ca nu am cum mai devreme,nu exista locuri libere decât mâine dimineata la 8..și nu am cum sa ajung.

Ce motor își ia ea ?

Pe urma înțeleg ca trebuie sa ma duc cu hârtia și la taxe si impozite sa îl scot de la fiscal..

Edited by Flower-Power

eu am scapat de calvarul anaf, am primit pana la urma cert fiscal curat, dupa ce mi l-au facut cu datorie, ca inca nu se reglase anaf cu ghiseulro, am mai cerut si a 3-a oara... zilele astea libere au trecut greu. hartii incepute pe  15.11. 

la s1 mi l-a re-emis in 10 minute.

online totul.

ma ajuta vanzatorul cu un dosar de rabla, 1-2 zile ma pune la psipan, avans, si cu putina sansa, sub brad voi avea chei noi.  de 4k euro imi permit sa nu-mi placa.

Untitled-1.jpg

Edited by warlock