Jump to content

Atenție la ”căruțași” (video) ...

patrick1
 Share

Recommended Posts

Si-a pus motoreta in cap inainte de impact. RIP.

Conservarul... n-a avut ochi, n-a avut urechi. Nu i-as anula permisul, l-as lasa fara simturile amintite, din moment ce nu le foloseste la condus. Scosi ochii, infundat urechile cu ceara topita. 

Eu cand vad o masina ca vrea sa faca stanga reduc sensibil viteza, idioti de astia care iti taie fata desi se uita la tine intalnesti destul de des. Chiar sambata o tuta proasta si blonda mi-a taiat fata intr-un giratoriu, aveam far aprins, vesta verde,  tuta s-a uitat spre mine si tot a tasnit in fata mea. Cam asta e traficul in ziua de azi...

Acum 16 minute, TETEA. a spus:

Si-a pus motoreta in cap inainte de impact. RIP.

Conservarul... n-a avut ochi, n-a avut urechi. Nu i-as anula permisul, l-as lasa fara simturile amintite, din moment ce nu le foloseste la condus. Scosi ochii, infundat urechile cu ceara topita. 

Si inchisoare! Rapid 7 - 10 ani! 

Dar si bietul Valentin nu si-a dat nici o sansa, a franat si s-a dat peste cap cu motorul. 

RIP 🥀

N-aș zice fără remușcări   nu cred că pleacă vreunul de acasă cu gândul de a omorât pe cineva în trafic, dar sunt pur și simplu analfabeți funcționali..🤬

Acum 2 ore, Nguyen a spus:

Eu cand vad o masina ca vrea sa faca stanga reduc sensibil viteza

Manevra asta de preventie imi salveaza pielea cel putin 1 data pe sezon!

Acum 52 minute, ENEOS a spus:

RIP 🥀

N-aș zice fără remușcări   nu cred că pleacă vreunul de acasă cu gândul de a omorât pe cineva în trafic, dar sunt pur și simplu analfabeți funcționali..🤬

Analfabeți disfuncționali! Ai zice ca a făcut special stanga să-l ia pe motociclist. 

1 oră în urmă, Asimplu a spus:

Manevra asta de preventie imi salveaza pielea cel putin 1 data pe sezon!

Foarte de acord, și eu procedez la fel, de obicei îi miros pe cretinii care se pregătesc să facă "manevre" de genul.

1 hour ago, TETEA. said:

faza lunga vs faza scurta?

Exact!

Plus o altă poziționare pe /în banda de circulație (nu pe rândul bicicletelor și trotinetelor cu lumini asemănător confundabile)

Respectiv lipsa circulației după ”legea veche” poate fi fatală:

”ART. 68

Pe timp de ceata sau in alte conditii atmosferice care impiedica vizibilitatea peste 20 m, autovehiculele de orice fel, in mers si in stationare, vor fi luminate si in timpul zilei, iar conducatorii acestora sint obligati sa dea semnale sonore si sa raspunda in acelasi fel la semnalele date de conducatorii autovehiculelor care se apropie. In asemenea conditii semnalele sonore pot fi folosite si in localitatile, locurile sau in timpul in care claxonatul este interzis.

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=1505

Spunea in articol, ca primul motociclist i-ar fi facut semn celui din masina ca mai vine o motocicleta dupa.

Sa nu fi inteles ala ceva gresit prin acel semn? Sa fi inteles cel din masina ca e ok sa faca stanga?

Mie unuia mi-i se pare un pic ciudat acest accident. Adica pe primul l-a vazut, iar dupa o perioada considerabila sa baga fix in fata celui de-al doilea?

Din imagini se vede ca pe primul motociclist il vede, dar motociclistul franeaza si trage stanga spre masina, iar conform declaratiilor lui, i-a facut ceva semne omului din masina. De ce ai face asta? Probabil ori a inteles omu gresit, ori i-a distras complet atentia.

Acum 1 minut, sasesase a spus:

De ce ai face asta? Probabil ori a inteles omu gresit, ori i-a distras complet atentia.

Foarte posibil ca soferul sa se fi uitat vreo doua secunde in retrovizoare, incercand sa inteleaga ce a vrut "satanistul" cu motocicleta, apoi a dat drumul la ambreiaj fara sa se mai asigure din nou.

Mi s-a parut ca si pe.primul motociclist l-a vazut greu, mai sa se bage si in fata lui. Apoi o fi vazut gestul, care l-a bulversat total. Posibil...

Asta e dintre cele mai clasice accidente.

De asta trebuie mereu urmarita directia rotilor din fata,mers cu mina pe frina etc,daca legile rutiere nu sunt respectate,legile fizicii sunt ,mereu.

Motopolitistii (japonezi cel putin) au antrenament de ocolire al obiectelor aparute brusc,ar trebui facut de noi toti,la scoala sau dupa.

Si nu in ultimul rand,la 50 km/h,si cu putina tehnica si experienta se poate evita cam orice.

1 hour ago, mihai c said:

...

Si nu in ultimul rand,la 50 km/h,si cu putina tehnica si experienta se poate evita cam orice.

Așa este.

Mno ... pe la 30-40 km/h, cu puțină tehnică și muultă experiență, eu am reușit să evit doar parțial ceva asemănător care a întors brusc în fața mea după o ușoară ”fandare” la dreapta urmată de viraj brusc la stânga-mprejur, de pe la Maramu.

Adică m-am ales cu 3 luni de gleznă în orteză plus o recuperare îndelungată și oarece sechele.

Dacă mi-aș fi însușit mai multă tehnică, măcar un FGM-148, ar fi fost și cu totul și cu tontul altceva.

Acum 6 ore, TETEA. a spus:

faza lunga vs faza scurta?

Nu cred, fiind pe benzi diferite si fascicolul este perceput in unghiuri diferite.

Greu de explicat ce s-a intamplat acolo…

Într-adevăr lumina primului este mai strălucitoare, însă camera de la cade vedem filmarea e în afara conului de lumină al farului. Dpmdv e bine să ne facem cât mai vizibili  niște proiectoare ajutând mult la treaba asta. Dar totuși e f ciudat accidentul  f posibil semnele primului să-l fi încurcat pe șofer,  deși nu justifică nicicum manevra lui...

On 9/27/2022 at 6:47 AM, ENEOS said:

Într-adevăr lumina primului este mai strălucitoare, însă camera de la care vedem filmarea e în afara conului de lumină al farului. ...

Camera cu filmarea este la 3-4m înălțime și bine în afara părții carosabile.

Oricum, intensitate luminoasă a unui far de motocicletă /”dimmer”, ziua, nu ”face” cât a două faruri auto /”dimmer”, tot ziua. Plus că pe frânare mai coboară fața și se scurtează ”lumina”.

Iar dacă și diametrul fasciculului (lentilei) e și de 3-4 ori mai mic față de ”normal” (versiune ”criminală” modernă):

image.thumb.png.f576ae5543fc642552fa7f47b5350954.png comparativ cu image.thumb.png.5dfce0b5f09c2a9aaeff1aa936cd2ae7.png 165 mm (6,5”) diametru

și sursa luminoasă (”omologată”) va fi percepută (eronat) ca fiind de 3-4 ori mai departe decât în realitate :(

Slava UE! :moron: (UExitus)

Edited by patrick1