Sari la conținut

Atenție la ”căruțași” (video) ...


patrick1
 Share

Postări Recomandate

Si-a pus motoreta in cap inainte de impact. RIP.

Conservarul... n-a avut ochi, n-a avut urechi. Nu i-as anula permisul, l-as lasa fara simturile amintite, din moment ce nu le foloseste la condus. Scosi ochii, infundat urechile cu ceara topita. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand vad o masina ca vrea sa faca stanga reduc sensibil viteza, idioti de astia care iti taie fata desi se uita la tine intalnesti destul de des. Chiar sambata o tuta proasta si blonda mi-a taiat fata intr-un giratoriu, aveam far aprins, vesta verde,  tuta s-a uitat spre mine si tot a tasnit in fata mea. Cam asta e traficul in ziua de azi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, TETEA. a spus:

Si-a pus motoreta in cap inainte de impact. RIP.

Conservarul... n-a avut ochi, n-a avut urechi. Nu i-as anula permisul, l-as lasa fara simturile amintite, din moment ce nu le foloseste la condus. Scosi ochii, infundat urechile cu ceara topita. 

 

Si inchisoare! Rapid 7 - 10 ani! 

 

Dar si bietul Valentin nu si-a dat nici o sansa, a franat si s-a dat peste cap cu motorul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, ENEOS a spus:

RIP 🥀

N-aș zice fără remușcări   nu cred că pleacă vreunul de acasă cu gândul de a omorât pe cineva în trafic, dar sunt pur și simplu analfabeți funcționali..🤬

Analfabeți disfuncționali! Ai zice ca a făcut special stanga să-l ia pe motociclist. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, TETEA. said:

faza lunga vs faza scurta?

 

Exact!

Plus o altă poziționare pe /în banda de circulație (nu pe rândul bicicletelor și trotinetelor cu lumini asemănător confundabile)

 

Respectiv lipsa circulației după ”legea veche” poate fi fatală:

”ART. 68

Pe timp de ceata sau in alte conditii atmosferice care impiedica vizibilitatea peste 20 m, autovehiculele de orice fel, in mers si in stationare, vor fi luminate si in timpul zilei, iar conducatorii acestora sint obligati sa dea semnale sonore si sa raspunda in acelasi fel la semnalele date de conducatorii autovehiculelor care se apropie. In asemenea conditii semnalele sonore pot fi folosite si in localitatile, locurile sau in timpul in care claxonatul este interzis.

http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=1505

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spunea in articol, ca primul motociclist i-ar fi facut semn celui din masina ca mai vine o motocicleta dupa.

Sa nu fi inteles ala ceva gresit prin acel semn? Sa fi inteles cel din masina ca e ok sa faca stanga?

Mie unuia mi-i se pare un pic ciudat acest accident. Adica pe primul l-a vazut, iar dupa o perioada considerabila sa baga fix in fata celui de-al doilea?

 

Din imagini se vede ca pe primul motociclist il vede, dar motociclistul franeaza si trage stanga spre masina, iar conform declaratiilor lui, i-a facut ceva semne omului din masina. De ce ai face asta? Probabil ori a inteles omu gresit, ori i-a distras complet atentia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, sasesase a spus:

De ce ai face asta? Probabil ori a inteles omu gresit, ori i-a distras complet atentia.

 

Foarte posibil ca soferul sa se fi uitat vreo doua secunde in retrovizoare, incercand sa inteleaga ce a vrut "satanistul" cu motocicleta, apoi a dat drumul la ambreiaj fara sa se mai asigure din nou.

Mi s-a parut ca si pe.primul motociclist l-a vazut greu, mai sa se bage si in fata lui. Apoi o fi vazut gestul, care l-a bulversat total. Posibil...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e dintre cele mai clasice accidente.

De asta trebuie mereu urmarita directia rotilor din fata,mers cu mina pe frina etc,daca legile rutiere nu sunt respectate,legile fizicii sunt ,mereu.

Motopolitistii (japonezi cel putin) au antrenament de ocolire al obiectelor aparute brusc,ar trebui facut de noi toti,la scoala sau dupa.

Si nu in ultimul rand,la 50 km/h,si cu putina tehnica si experienta se poate evita cam orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, mihai c said:

...

Si nu in ultimul rand,la 50 km/h,si cu putina tehnica si experienta se poate evita cam orice.

Așa este.

Mno ... pe la 30-40 km/h, cu puțină tehnică și muultă experiență, eu am reușit să evit doar parțial ceva asemănător care a întors brusc în fața mea după o ușoară ”fandare” la dreapta urmată de viraj brusc la stânga-mprejur, de pe la Maramu.

Adică m-am ales cu 3 luni de gleznă în orteză plus o recuperare îndelungată și oarece sechele.

Dacă mi-aș fi însușit mai multă tehnică, măcar un FGM-148, ar fi fost și cu totul și cu tontul altceva.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Într-adevăr lumina primului este mai strălucitoare, însă camera de la cade vedem filmarea e în afara conului de lumină al farului. Dpmdv e bine să ne facem cât mai vizibili  niște proiectoare ajutând mult la treaba asta. Dar totuși e f ciudat accidentul  f posibil semnele primului să-l fi încurcat pe șofer,  deși nu justifică nicicum manevra lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 9/27/2022 at 6:47 AM, ENEOS said:

Într-adevăr lumina primului este mai strălucitoare, însă camera de la care vedem filmarea e în afara conului de lumină al farului. ...

Camera cu filmarea este la 3-4m înălțime și bine în afara părții carosabile.

Oricum, intensitate luminoasă a unui far de motocicletă /”dimmer”, ziua, nu ”face” cât a două faruri auto /”dimmer”, tot ziua. Plus că pe frânare mai coboară fața și se scurtează ”lumina”.

Iar dacă și diametrul fasciculului (lentilei) e și de 3-4 ori mai mic față de ”normal” (versiune ”criminală” modernă):

image.thumb.png.f576ae5543fc642552fa7f47b5350954.png comparativ cu image.thumb.png.5dfce0b5f09c2a9aaeff1aa936cd2ae7.png 165 mm (6,5”) diametru

și sursa luminoasă (”omologată”) va fi percepută (eronat) ca fiind de 3-4 ori mai departe decât în realitate :(

 

Slava UE! :moron: (UExitus)

 

 

 

 

 

 

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Încă unul, azi :(:

”Potrivit IPJ Timiș, accidentul a avut loc joi seară, într-o intersecție circulată.

În urma cercetărilor efectuate de polițiști s-a stabilit că un bărbat în vârstă de 29 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe strada Avram Iancu din municipiul Lugoj, la intersecția cu strada 20 Decembrie 1989 a intrat în coliziune cu o motocicletă.

În urma impactului, motocicleta a fost proiectată într-un alt autoturism, condus de un bărbat de 38 de ani, care circula pe sensul opus de mers....”

 

Mno ... informație parțial alterată: autoturismul de pe o stradă laterală nu i-a acordat prioritate motoclistului care venea din stânga lui pe drumul principal, motocicleta a intrat în coliziune cu acesta și deformată a rămas agățată vertical de autoturism iar motociclistul (nu motocicleta) a fost proiectat de inerție încă câțiva metri cu impact de cădere pe capota și parbrizul unui autoturism de pe contrasens.

 

Că întâmplător am trecut pe acolo (girofaruri, alea ... alea).

 

Nici poza nu e cea reală (caracter ilustrativ):

https://romania24.ro/grav-accident-in-lugoj-motocicleta-proiectata-pe-contrasens-dupa-impactul-cu-o-masina-un-tanar-ranit-424821.html

https://www.tion.ro/eveniment/motociclist-ranit-in-urma-unui-accident-rutier-la-lugoj-1638794/

 

Atenție la ”căruțași”! (unii sunt imprevizibili)

 

 

 

Editat de patrick1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...