Sari la conținut

18. Animoca Brands Australian Motorcycle Grand Prix 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 ore, ilarionciobanu a spus:

S-o fi simtit jenat ca l-a luat Acosta la remorca juma‘ de cursa si a renuntat. S-a gandit ca cine stie ce mai apare aici pe forum cu ordine de echipa, chestii….

:laugh: sigur asta a fost

Acum 22 minute, Method a spus:

virajul 2 parca au zis comentatorii?

asa parca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 119
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

3 hours ago, Doctor X said:

Dacă se întâmplă doar la o cursă pe sezon, e ca și cum n-ar fi.

 

Chiar și așa, faptul că există curse animate arată că nu este ceva fundamental greșit cu competiția sau regulamentul. Da, au apărut problematici noi legate de aerodinamică și de modul în care funcționează gumele. Dar per total nivelul de performanță este foarte apropiat între motociclete. Pentru cine nu crede sau nu vrea să creadă, să revadă curse de acum 10-15 ani și să compare diferențele enorme de la final cu cele de acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, PzKpfW a spus:

 

Chiar și așa, faptul că există curse animate arată că nu este ceva fundamental greșit cu competiția sau regulamentul. Da, au apărut problematici noi legate de aerodinamică și de modul în care funcționează gumele. Dar per total nivelul de performanță este foarte apropiat între motociclete. Pentru cine nu crede sau nu vrea să creadă, să revadă curse de acum 10-15 ani și să compare diferențele enorme de la final cu cele de acum.

cand ai primii 10 in 0.3 sec sau tot plutonul in 1-2 sec.. 

se gasesc sa tipe unii ca nu e corect si ca nu e spectacol :crack:

 

utiati-va baieti la F1, dar stati in pat - cand adormiti sa nu cadeti de pe scaun sau din picioare. :D 

(timpii mei sunt la oha dar e f strans in calificari)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici Marini spune bine. In ultimul tur 5 Ducati erau trenulet, in spatele lui Peco. Bez putea depasi lejer, mai ales ca Peco mergea la eliminarea oricarui risc, dar nah toti se feresc sa nu sparga bibeloul.. :lol:.  https://www.gpone.com/en/2022/10/16/motogp/marini-bezzecchi-he-could-have-done-more-but-he-didnt-want-to-overtake-pecco.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagnaia a recuperat la fel si sezonul trecut, doar efortul s-a incheiat cand a riscat cu hard in loc de medium. Nu i-a iesit. 

Sezonul acesta ar fi putut recupera intr-un mod similar si Miller si Bastianini. Ambii cu cate o iteratie diferita a Ducati GP. De ce nu au recuperat profitand de greselile adversarilor?

Incepand cu etapa a VIa Bagnaia ori a cazut, ori a terminat pe podium. In timpul acesta a fost seria de 4 victorii consecutive.

Una e ca nu se rup pilotii Ducati intre ei, alta e sa zici ca il impinge tot grupul ca sa fie campion.

Asa se intampla cand un producator ofera echipelor de client motociclete competitive, egale cu cele oferite echipei de uzina, nu cotețe vechi de 2-3 ani cum au oferi japonezii aproape 20 de ani. De aici si situatia nemaiintalnita. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, therocketscientist1 a spus:

Bagnaia a recuperat la fel si sezonul trecut, doar efortul s-a incheiat cand a riscat cu hard in loc de medium. Nu i-a iesit. 

Sezonul acesta ar fi putut recupera intr-un mod similar si Miller si Bastianini. Ambii cu cate o iteratie diferita a Ducati GP. De ce nu au recuperat profitand de greselile adversarilor?

Incepand cu etapa a VIa Bagnaia ori a cazut, ori a terminat pe podium. In timpul acesta a fost seria de 4 victorii consecutive.

Una e ca nu se rup pilotii Ducati intre ei, alta e sa zici ca il impinge tot grupul ca sa fie campion.

Asa se intampla cand un producator ofera echipelor de client motociclete competitive, egale cu cele oferite echipei de uzina, nu cotețe vechi de 2-3 ani cum au oferi japonezii aproape 20 de ani. De aici si situatia nemaiintalnita. 

Nu zici rău,mai ales de serie de victorii 4 la rând.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna diminea. Multumesc PzKpfW pentru linkuri, bine ca nu am vazut cursa in direct, faceam dracului infarct, nu cred ca am mai vazut eu o cursa la MGP ca asta, la un moment dat am vazut ca se mergea ca la moto3, intrau 3 mmotoare in paralel pe viraj:)))) trebuie sa vad cum pot sa o descarc pe calculator ca este de pastrat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piratebay.org - link AICI

Este pusa de luni.

Si cele de moto2 si moto3 la 1080p de pe BT Sports.

Comentariul e show total,si ei cred ca au fost gata-gata sa faca infarct :bounce:

 

Aa,JM bombanea ca MM a fost cam agresiv pe depasiri....mai sincer sunt printre cei care tot timpul a zis ca MM e un meltean si ca nu stie sa depaseasca elegant,dar aici chiar nu i-am vazut nici o vina.Cred ca JM s-a cam ofticat ca a fost cam depasit de tot ce misca inclusiv Bezzechi dupa ce a fost la conducere atata timp din cursa.

Deh,lui i-a trebuit sa fie sageata...el ce credea?ca el e destept ca e pe 1 si MM statea vulpoi in spatele lui pe 2 de fraier?Vorba celor de pe BT,lui MM nici o roata nu ii derapa,nu forta nimic mergea doar la conservare,facea short shifting,JM a fost pacalit sa stea iepure.Mai avea si hard/hard...n-a mers combinatia.

 

Si Zarco desigur,a cantat cu chitara dar si cu gura :) la nunta lui Miller.E pe twitter filmarea.Se putea altfel? :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Djenavar a spus:

la un moment dat am vazut ca se mergea ca la moto3, intrau 3 mmotoare in paralel pe viraj:))))

au fost niste cadre on-board super gen moto lui peco privea in spate, era rins si brusc aparea MM pe interior, 

sau MM era in spate la rins si Peco nici nu se vedea in fata.

gen

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, Doctor X a spus:

de-aia nu-mi cumpar.

nu c-as fi sarak.

Acum 32 minute, thesaw a spus:

Nu e chiar problema la combinezon, a sarit din sa pentru ca a pierdut un moment spatele.

 

Daca saritura a fost suficient de brusca, airbagul se declanseaza pentru ca nu are de unde sa stie ca nu urmeaza un highside complet.

se mai declanseaza si in momente de bucurie extrema cand dai cu pumnu in aer etc :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.10.2022 la 13:33, Method a spus:

 

Aa,JM bombanea ca MM a fost cam agresiv pe depasiri....mai sincer sunt printre cei care tot timpul a zis ca MM e un meltean si ca nu stie sa depaseasca elegant,dar aici chiar nu i-am vazut nici o vina.

Memelu' este mereu agresiv in manevre, insa la Philip Island a fost foarte curat in toate depasirile. Nu este ceva care sa i se poata reprosa. Mai mult, mi s-a parut ca a pilotat mult mai cursiv, mai smooth, mai rotund, in "stil Yamaha" daca vrei, decat piloteaza el de obicei. Poate si pentru ca circuitul se preteaza la o asemenea abordare, sau pur si simplu bicla asta necesita un astfel de pilotaj, iar Mimisor a inteles cum sta treaba cu ea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, xt600 a spus:

Memelu' este mereu agresiv in manevre, insa la Philip Island a fost foarte curat in toate depasirile. Nu este ceva care sa i se poata reprosa. Mai mult, mi s-a parut ca a pilotat mult mai cursiv, mai smooth, mai rotund, in "stil Yamaha" daca vrei, decat piloteaza el de obicei.

 

Foarte corect.

Imi imaginez ca nu e confortabil sa se insinueze un pilot pe sub tine la apex, dar aici MM a avut trasa mai buna si viteza superioara in toate depasirile pe care le-a facut.

 

 

Editat de TETEA.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, xt600 a spus:

Memelu' este mereu agresiv in manevre, insa la Philip Island a fost foarte curat in toate depasirile. Nu este ceva care sa i se poata reprosa. Mai mult, mi s-a parut ca a pilotat mult mai cursiv, mai smooth, mai rotund, in "stil Yamaha" daca vrei, decat piloteaza el de obicei. Poate si pentru ca circuitul se preteaza la o asemenea abordare, sau pur si simplu bicla asta necesita un astfel de pilotaj, iar Mimisor a inteles cum sta treaba cu ea. 

Probabil că asta i-a cerut acel cineva de la dorna să testeze, cum e să facă o cursă fără să fie meltean. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.10.2022 la 16:58, PzKpfW a spus:

 

Chiar și așa, faptul că există curse animate arată că nu este ceva fundamental greșit cu competiția sau regulamentul. Da, au apărut problematici noi legate de aerodinamică și de modul în care funcționează gumele. Dar per total nivelul de performanță este foarte apropiat între motociclete. Pentru cine nu crede sau nu vrea să creadă, să revadă curse de acum 10-15 ani și să compare diferențele enorme de la final cu cele de acum.

a fost cel mai strans top finish ever parca?

sau ma rog, unul din cele mai stranse top 10?

 

 

Acum 34 minute, ENEOS a spus:

Mai mult, mi s-a parut ca a pilotat mult mai cursiv, mai smooth, mai rotund, in "stil Yamaha" daca vrei, decat piloteaza el de obicei.

menaja soft-ul de pe spate :)  

nu e alt om.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

Probabil că asta i-a cerut acel cineva de la dorna să testeze, cum e să facă o cursă fără să fie meltean. :crack:

:lol:Deci nu a testat nush' ce divais pentru red flag, ci sa piloteze in asa fel incat sa nu se ajunga la red flag.. Ziaristii astia inteleg mereu altceva.. :D       

Acum 36 minute, frigider a spus:

 

menaja soft-ul de pe spate :)  

 

Da, foarte posibil. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...