Sari la conținut

19. PETRONAS Grand Prix of Malaysia 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Martin a demonstrat de ce a fost ales Enea la echipa de uzina. A fost tare in gura inainte de cursa si a dat-o de gard cand era singur ne presat de nimeni.

 

Fabio daca ar fi avut minte mai multa si mai lua cateva locuri sub 6 in loc de DNFuri inca avea sanse. Din pacate atunci a vrut mai mult decat poate motocicleta aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

e pacat ca se ajunge in ultima cursa cu diferenta atat de mare, dar asta e, Q a pierdut pe mana lui campionatu asta.

 

nu pot a nu remarca ca a inviat Morbi!

 

stateam acum la final de cursa si ma intrebam daca Miller a partikipat sau nu ca nu l-am vazut sau auzit sa zica astia ceva de el

 

Acum 9 minute, ioio_viola a spus:

Martin a demonstrat de ce a fost ales Enea la echipa de uzina. A fost tare in gura inainte de cursa si a dat-o de gard cand era singur ne presat de nimeni.

 

da, tot sezonu a fost varza JM. Bestia a fost mult mai constant a punctat si uite-l e pe 3 la general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De facto, campionatul este terminat. Bagnaia campion. Sunt 23 de puncte diferenta. Chiar daca Bag abandoneaza la Valencia, Q are nevoie de victorie, ca sa ia titlul. Un loc doi nu ii este suficient. Slabe sanse sa se alinieze astrele atat de bine, pt. Q. 

 

Bastianini a fost intr-o dilema existentiala... nu stia daca sa asculte ordinele sau sa mearga la victorie, pentru care avea toate resursele necesare. In prima parte a cursei, trebuia sa traga larg sau sa ridice mobra pe apex, ca sa nu il percuteze pe potentialul campion, apoi, dupa ce a trecut totusi de Bag, in loc sa puna rapid vreo 2-3 secunde, a preferat sa stea in asteptare, sa vada ce se mai intampla. La boxele Ducati se desfasurau scene intre comedie si penibil... La Lenovo, erau toti agitati ca sticlele de Pepsi, Jiji se tinea de gura ca o baba fara dinti, Tardozzi se invartea ca (c)o(i)ul, iar Ciabatti parca se trezise din pumni. Daca Jiji si-a miscat fundul de pe tron, pana in standul de comanda, a fost groasa treaba.. :lol:. La Gresini, toti ciorchine in standul de comanda... La anul va fi circ in boxa rosie. 

 

Q a avut nevoie de un deşt rupt si sa ajunga in situatia asta trista, ca sa se trezeasca la realitate. Asa ar fi trebuit sa mearga toata partea secunda a campionatului. Foarte buna cursa, dar din pacate este frectie la picior de lemn. Poate va invata ceva din experienta asta. 

 

MM, cum spunea frigider, cu mana in pioneze si pe o mobra cu multe minusuri, nu a coborat mai jos de locul 7, in cursele pe care le-a terminat. Nu stiu daca (si nu cred ca) va mai fi MM-ul de dinainte de accidentare, dar cu siguranta este singurul care are atitudine si mentalitate de campion. 

Una peste alta, urat campionat, viciat de golanii, cu un campion neconvingator. Sa speram ca la anul se va schimba ceva. 

Acum 3 ore, ENEOS a spus:

și n-are țâțe deloc, cum să vrei să fii campion mondial cu o gagică fără opțiuni?!? N-are cu ce să se joace, curat negativitate! 

Parca este nevasta lui Popey, femeia snur, fara tzatze, fara coor + fata de ascutitoare. Am asteptari mai mari de la un pilot de GP, in materie de femei.. :D Prin comparatie, sotia lui Stoner este zana. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si un citat drag pe aici "pero somos españoles, este título tenía que estar en España, era lo justo" se transforma in  : "ma siamo italiani, questo titolo doveva essere in Italia, era corretto" 🥳

Binenteles circumstantele sunt altele si trebuie felicitat noul campion , Ducati vincit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ioio_viola said:

Martin a demonstrat de ce a fost ales Enea la echipa de uzina

Martin tinde să devină o fostă viitoare speranță. Un fel de Jack Miller, doar că australianul este chiar simpatic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

stateam acum la final de cursa si ma intrebam daca Miller a partikipat sau nu ca nu l-am vazut sau auzit sa zica astia ceva de el

A plecat de pe 14, in primul tur a cazut pe 21 si de acolo a recuperat pana la final, terminand pe 6. Pacat ca nu l-au urmarit camerele macar din cand in cand, totusi 15 locuri recuperate sunt ceva. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, damager a spus:

cred ca si daca cade Bag, Q nu iese pe podium

Ce ar fi frate.

Acum 6 ore, therocketscientist1 a spus:

Dar apoi Mor a facut long lapurile dupa ce a parcurs 3 tururi si l-a ajutat pe Q sa puna 1.5 secunde intre el si grupul de urmaritori. 

Și a spălat mult din păcate Mor.

Acum 6 ore, Cavaleru a spus:

Bestia castiga cursa asta. Nu-l lasa pe peco jur

Ha fix cand am scris rand de mai sus a depasit bestia

Ahaaha

E nebun basti, l- a presat rău tare pe Peco.

Acum 6 ore, Cavaleru a spus:

Tardozzi pareca ii zice lui ciabatti: bah ati dat mapping 8 ca sa o lase bestia mai usor?

Da frate,păreau apăsați rău oamenii aia, nu le mai arata bpm ul :))

Acum 6 ore, Cavaleru a spus:

Zboara Q.. jar mananca cotetu ala de m1

Ce cursa a făcut Q..

Te gândești ca putea sa meargă mai bine cursele trecute...

Acum 5 ore, September a spus:

MM căzut în mediocritate. Drum bun.

Nu te pripi, a estimat top 10.

Crezi ca de la cursa trecuta a uitat sa se dea cu genunchiu jos?

Acum 5 ore, RuInCV a spus:

Campionatul e jucat 100%.

 

Sunt 24 pe grila. Restul de 7 Ducati vor avea "probleme tehnice". Peco tre sa depaseasca 2 din urmatorii 4 : Cal, D. Binder, Gardner si Fernandez. Pe pariu ca poate face asta fara sa ii dea a 6-a, asta in cazul fericit in care termina toti.

Vezi tu, asa ai crede.

Dar ziceau englezii ca moto nu se simte ok când nu forțezi,se simte ca alta moto.

La Valencia o sa fie rece,trebuie sa ataci sa ții temperatura în cauciucuri.

 

Trebuie sa termine pe max 13 parca.

 

Q clar trebuie sa meargă la victorie,pe el este presiunea mare.

 

Peco sa își intre în ritm și aia e.

Acum 5 ore, Cavaleru a spus:

Deci peco are nevoie de un top10 la valencia iar Q condamnat la victorie indiferent

Dacă Q ia 25 și e -23 acum.

Peco poa sa ia 2 puncte și are mai mult victorii deci tot el iese.

 

Deci locul 12 ia 2 puncte,nu?

Nu știu englezii de ce au zis 13..

Acum 5 ore, apriliacluj a spus:

Si locul 14 e suficient

Nu mai înțeleg nimic  :laugh:

Acum 5 ore, apriliacluj a spus:

As zice ca Pecco nici nu ar trebui sa mearga la Valencia, ca oricum Q nu va castiga acolo 🥳🥳

Ahaaha

As da bani pt asa ceva.

Îți dai seama ce presiune imensa ar fi pe Q?

:crack:

Acum 5 ore, MirceaB a spus:

Peco B. si-a facut treaba, Quartararo mai are sperante de doi lei, incredibil de proasta cursa facuta de Aleix (ajunge unul ca Morbidelli, care nu a facut nimic tot campionatul sa-l atace in ultimul tur).

Da,incredibila căderea.

Totuși 2 greșeli care îmi vin în minte :Aleix când a crezut ca e ultimul tur și aia cu moto în safe mode... Ok au mers prost și în rest dar asa greșeli sunt ridicole.

 

Ducati singurii care au evoluat mult în a doua jumate de sezon.

 

Acum 5 ore, ioio_viola a spus:

Fabio daca ar fi avut minte mai multa si mai lua cateva locuri sub 6 in loc de DNFuri inca avea sanse. Din pacate atunci a vrut mai mult decat poate motocicleta aia.

Corect,dar același lucru se poate spune despre Peco.

Gândește te ca a căzut atunci fix din spatele lui Q..te doare capu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, frigider a spus:

Nu mai înțeleg nimic  :laugh:

Locul 13 ia 3 puncte. 14, 15-2, 1. 

Dacă n-are un punct în față, se iau victoriile

unde Bagnaia are 7 și Quartararo doar 3. 

Interesant ar fi să cadă Bagnaia și Bastianini să câștige cu Quartararo pe 2... :double-grin:

 

Acum 56 minute, frigider a spus:

Nu te pripi, a estimat top 10.

 Exact definiția... :what:

Acum 3 ore, apriliacluj a spus:

In primii trei. Va fi medaliat la anu'.

Ce zici?

 

Uite cum facem. :D 

În următorii 5 ani, de fiecare dată când nu iese campion, dau o ladă. 

Ce vrei, fiecare cu bucuriile lui. 2015... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, September a spus:

Locul 13 ia 3 puncte. 14, 15-2, 1. 

Dacă n-are un punct în față, se iau victoriile

unde Bagnaia are 7 și Quartararo doar 3. 

da, deci si pe 14 poate sa termine. 

image.thumb.png.66465937df9cfb861e0e63e02e034178.png

 

 

clar Q va aprinde lumanari la zeii cazaturilor pentru Peco.

Acum 34 minute, Nooxy a spus:

Un link unde se poate vedea cursa aveti ?

M-am dat pe Leaota , si nu am prins cursa.

Multumesc !

 

iti dau eu pm dar tre sa descarci

ai pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

Crezi ca de la cursa trecuta a uitat sa se dea cu genunchiu jos?

 

Voi din 2020 n-ati obosit sa repetati "argumentul" asta? 😂

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, frigider a spus:

Corect,dar același lucru se poate spune despre Peco.

Gândește te ca a căzut atunci fix din spatele lui Q..te doare capu.

Diferenta e ca Pecco trebuia sa recupereze pe cand Fabio trebuia sa mearga la cat mai multe puncte ii permite mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, TETEA. a spus:

 

Voi din 2020 n-ati obosit sa repetati "argumentul" asta? 😂

 

Pai nu vezi,cum are omu o cursa slaba- gata,huo,retragerea.

Acum 5 minute, ioio_viola a spus:

Diferenta e ca Pecco trebuia sa recupereze pe cand Fabio trebuia sa mearga la cat mai multe puncte ii permite mobra.

Asa e, presiune mult mai mare la Peco dar uite ca totuși a ieșit cum a ieșit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, frigider a spus:

Pai nu vezi,cum are omu o cursa slaba- gata,huo,retragerea.

 

N-am zis niciodata nimic de retragerea lui, am motivele mele. 😉

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

da, deci si pe 14 poate sa termine. 

Da.

Acum este clar, am citit:

 

1.28.7 In the event of a tie in the number of points, the final positions will be decided on the basis of the number of best results in the races (number of first places, number of second places etc.). In the event that there is still a tie then, the date in the Championship at which the highest place was achieved will be taken into account with precedence going to the latest result.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca să câștigi tre' să treci linia de sosire, dacă te împrăștii în ultimul tur... neplăcut! S-a hămesit guralivu' ca un pelican, avea 2 lungimi cel puțin în spate când a plonjat pe interior, șansele să "țină" erau minime.

La gp Q s-a trezit târziu, acum nu mai poate decât spera să pice Bag în ultima cursă, dar și așa el e obligat la victorie, ceea ce nu prea pare la îndemână. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, danypop a spus:

Ce nu e corect? Sa câștige cel cu mai multe puncte? Sau? 

pare omul mai bun, de-asta zic ca nu pare corect. :D (dar nu am urmarit camp de la inceput)

doar ultimele 2 curse gen. 

*Ai pare mai bun. ii da capat.

AF sta in spate acolo... gen cum trebuia sa faca Q :D 

Acum 10 minute, ENEOS a spus:

Ca să câștigi tre' să treci linia de sosire, dacă te împrăștii în ultimul tur... neplăcut! S-a hămesit guralivu' ca un pelican, avea 2 lungimi cel puțin în spate când a plonjat pe interior, șansele să "țină" erau minime.

La gp Q s-a trezit târziu, acum nu mai poate decât spera să pice Bag în ultima cursă, dar și așa el e obligat la victorie, ceea ce nu prea pare la îndemână. 

da, naspa pt Q valencia. dar na, isi opreste creierul si ii da capat la pian.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte faină cursă. Va fi șou între Bastianini și Bagnaia la anul.

 

Márquez a făcut o cursă bună având în vedere materialul pe care-l are la dispoziție. A spus înainte de start că are ritm de locul 8. Cu o motocicletă sensibil mai competitivă și fără accidentări sigur va fi candidat la titlu anul viitor.

 

Ogura s-a lăcomit și a vrut victoria, dar este de înțeles. Căzătura lui Fernández la PI a fost mai penibilă. Va merge în MotoGP la anul, dar s-ar putea să aibă o carieră scurtă acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...