Sari la conținut

Fluier ultrasunete: utilitate/eficiență


Lucian_M
 Share

Postări Recomandate

Vă salut!

Am mai văzut pe la unii fluiere de genul ăsta montate pe mobre, dar am omis să întreb cât de ok ar "funcționa".

Deci: au vreun efect aceste dispozitive? Sau depinde cât de surd e animalul care vine spre mobra...

P.S.: nu-i reclamă, mi-a apărut pe feisbuc.

https://crafto.ro/produs/fluier-cu-ultrasunete-pentru-indepartarea-animalelor-dualsonic-repeller/?fbclid=IwAR3Ds0g830EXcPiwzJbnydX--PU2WhQPrPDoa-IGj8r0e5WSfOGR3vQX3Uo

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă cam așteptam, dar am zis că e mai bine să întreb, scutesc două pachete de țigări.

Aș fi luat un set pentru câini, pisici și animale sălbatice, nu o dată era să o pățesc cu ciobănești sau alți câini de talie mare, care sar la picioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, DiarM a spus:

Si eu recomand spray cu piper, ai grija sa fie ala cu jet, nu spray.

+1!

 

20170316_164857.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spray-ul e varianta castigatoare cu cainii, asta dupa ce ti-ai epuizat toate calitatile de negociator.

Fluiere si divais-uri cu ultrasunete am avut in diverse situatii eu sau prietenii, efect 0 de fiecare data. Ceva impresie mai fac aparatele cu electrosoc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e ok pt bietele animale, dar ce functioneaza 80-90% (inclusiv ciobanesti salbaticiti de stana ) sunt petardele ( nu, nu alea din bamboo,cu toate ca e posibil sa se inece cu silicon si sa scapi ).

Testat ca biciclist , probabil pe motor tre sa-ti lipesti pe o maneca o fasie de smirghel sa le poti aprinde din mers :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, NEGURA a spus:

Nu e ok pt bietele animale, 

nici pt mine nu e bine cand ma fugareste o haita de 4-5 caini....., ciobanesti de astia mari....

daca cad de pe mobra, ma sfasie

deci mai bine sa planga mama lor decat mama mea, si pana la urma urmei e legitima aparare!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, apriliacluj a spus:

nici pt mine nu e bine cand ma fugareste o haita de 4-5 caini....., ciobanesti de astia mari....

daca cad de pe mobra, ma sfasie

deci mai bine sa planga mama lor decat mama mea, si pana la urma urmei e legitima aparare!!

Corect,mai ales cand odata ai fost dat jos si a suferit de exemplu o dubla fractura de peroneu-cazul meu. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Lucian_M a spus:

Soția se panichează când se reped câinii spre noi. Cel mai tare m-am panicat eu, când pe un traseu (forestier, prin HR) am văzut indicator Atenție! Urs! Abia aia senzație!


Am coborat TF luni seara. Map 4 sau cum le da alora din GP sa o arda blana. Nicio masina. Doar 3 ursi, fiecare dupa cate o curba in mijlocul drumului. Sa vezi acolo senzatii! Noroc ca i -a speriat nevasta-mea cu tipetele ei!

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Kristian K a spus:

.... o dubla fractura de peroneu-cazul meu.....

stiu...., pffff....

 

 

Acum 15 ore, Speedy.K a spus:

.... Doar 3 ursi,...... Noroc ca i -a speriat nevasta-mea cu tipetele ei!

hahahaha, buna asta!

+1!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

nici pt mine nu e bine cand ma fugareste o haita de 4-5 caini

       Daca te fugareste inseamna ca tu fugi, asta-i problema. In momentul in care fugi ( sau dai impresia ca fugi cand iti continui drumul) le declansezi instinctul de pradator tu devenind prada.

       In situatii deastea cel mai bine e sa incetinesti, poate chiar sa opresti de tot. Daca situatia iti permite, poti identifica liderul haitei si te indrepti cu motocicleta sau bicicleta spre el, daca ala da inapoi toti vor da inapoi.

       Parasesti zona inaintand foarte incet si din cand in cand te duci usor spre ei amenintandu-i, aratandu-le ca nu esti o victima usoara.

Incerci sa tii pe cat posibil picioarele pe scarite sau pedale, fiind pe motocicleta/bicicleta esti o chestie mare, greu de apucat, daca scoti piciorul sa-i lovesti dar tu nu te indrepti spre ei ci te indepartezi devii o prada mai usor de apucat.

       La caini (si majoritatea pisicilor) claxonul si ambalatul motorului functioneaza. Eu claxonez preventiv chiar si cu masina cand vad un caine pe marginea drumului ca sa-l fac atent sa nu ma trezesc cu el sub roti. La alte animale (vaci, cai, magari, oi, pasari)deobicei nu functioneaza claxonul, trebuie redusa viteza pana la limita de siguranta.

      Si vocea e importanta, daca vrei sa tipi la ei ori o faci cu o voce ferma, groasa ori nu o faci deloc, daca tipi cu o voce subtire (de ex cum tipa o femeie speriata) mai mult ii intarati ca suni a victima/prada.

      Daca esti pe jos e importanta si postura, sa stai cat mai drept si "umflat", sa pari cat mai mare, te poti ridica si pe varfuri, important e sa nu arati ca ti-e frica, sau ca eziti sau ca fugi. Cel mai prost lucru pe care-l poti face in intalnirea cu caini agresivi sau alte animale salbatice este fuga. Daca fugi si un chihuahua suparat te va musca .

      Ca device-uri de protectie cel mai eficient la caini mi se pare electrosocul. Probabil si spray-ul e eficient dar presupune sa ai ceva precizie si daca esti panicat s-ar putea sa nu-ti iasa din prima, mai depinzi si de vant. Cu electrosocul e suficient sa apesi pe buton, cainii se sperie de la zgomot si probabil simt cumva si arcul ala electric chiar daca nu-i curenteaza( probabil miros ozonul degajat)

      Sfaturile astea functioneaza probabil in peste 99% din cazuri , cu caini vagabonzi , caini din curti care ies pe drum sau caini de stana. Cainii astia nu sunt antrenati sa atace omul, au o frica nativa de om si nu vor ataca efectiv daca omul nu se transforma intr-o prada (prin fuga, comportament ezitant, tipete isterice). Bineinteles ca exista si printre caini ca si printre oameni exemplare cu probleme psihice, dar nu cred ca depasesc 1%.

      Daca vorbim despre caini antrenati sa atace omul atunci situatia se schimba radical , nu am experienta cu asa ceva, probabil singura cale e sa-i arati ca esti mai puternic, nu doar sa pari puternic.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...