Sari la conținut

MotoGP - Intersezon 2022-2023


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 ore, danypop a spus:

Bine, mi-ar fi plăcut ca și Rossi sa mai fi rămas un an în competiție și sa fi încercat și acest nou Ducati😀

Anul trecut când Fabio a luat campionatul, Rossi a terminat pe locul 18, dispunând practic de același material de concurs. Crezi că dacă anul ăsta s-ar fi suit pe un Ducati ar fi fost competitiv?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 19 minute, thesaw a spus:

Nu asta e scopul testelor inititale, majoritatea producatorilor au adus prototipuri hibrid, nu e nimic inca stabilit ca solutie tehnica finala si nu are sens time-attack.

 

 

da, unde mai pui ca rezultatele din teste nu se transpun in rezultate in campionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, frigider a spus:

 

care-i faza?
 

nimeni nu a incaltat softurile

 

cu medii au incercat variante si imbunatatiri tehnice

 

 

 

 

 

 

Acum 3 minute, frigider a spus:

da, unde mai pui ca rezultatele din teste nu se transpun in rezultate in campionat.

fix cum a fost in F1 in ultimul test inaintea campionatului :)

Mertzanele au fost in fata, apoi in tot campionatul au fost vai de cwuru lor :)

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marini spunea că a ieșit pe Soft, dar că diferența a fost minimă față de Medium, mai mică decât duminică în cursă și că aștepta să fie mai rapid. Este singurul care a spus că a făcut un time-attack. Poate au fost și alții (Oliveira) dar n-au spus. Unii (Miller) nu au făcut time-attack deloc. Oricum, total irelevanți timpii, mai ales în cazul în care majoritatea prototipurilor vor fi schimbate pentru testul din februarie de la Sepang.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

40 minutes ago, ioio_viola said:

Suzuki-urile mergeau bine

 

Cred că ți-au influențat percepția victoriile lui Rins de la sfârșit de sezon. Au avut un an mediocru în rest și au terminat pe 5 din 6 la constructori, la ani lumină de cei din față. De așteptat până la urmă, având în vedere retragerea ce avea să urmeze. Păcat însă că s-a retras un constructor și că sunt slabe șanse să fie înlocuit curând.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am zis ca motocicleta era performanta, doar ca pilotii nu au scos tot ce se putea din ea. avea power si statea foarte bine pe viraj. 

pana si ei au zis ca au fost afectati de anuntul de retragere si poate de acolo rezultatele mai slabe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.11.2022 la 15:07, ioio_viola a spus:

Suzuki-urile mergeau bine si aratau foarte frumos 

pacat ca s-au retras

Am citit un articol in care Suppo spuneau ca vor fi DISTRUSE.

Tot ce-a mai ramas,toate motoretele ramase la echipa si toate piesele de schimb.

Cica asa fac toti japonezii din cauza....taxelor? idk

La 10.11.2022 la 12:25, frigider a spus:

frate cum arata, zici ca e o ragalie din aia rupta pusa la vanzare in targ la vitan

Aahahha,da,buna analogia.

"mecanic in stare perfecta,mici defecte optice"....rog seriozitate.

La 13.11.2022 la 2:57, Cavaleru a spus:

e de la holshot =))

Intrebare - holeshot'ul va mai fi permis in 2023?Sau o fac iar oldschool cu wheelie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

Am citit un articol in care Suppo spuneau ca vor fi DISTRUSE.

Tot ce-a mai ramas,toate motoretele ramase la echipa si toate piesele de schimb.

Cica asa fac toti japonezii din cauza....taxelor? idk

Pai nu stiu care dintre piloti ar fi vrut sa o cumpere, insa spunea ca deja sunt date. Gasisem infromatia pe undeva, dar nu i-am dat atentie. Daca stie cineva detalii, poate ne lamureste. 

1 oră în urmă, Method a spus:

 

Intrebare - holeshot'ul va mai fi permis in 2023?Sau o fac iar oldschool cu wheelie?

Holeshot-ul este permis doar pentru start. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 11/15/2022 at 8:26 AM, Method said:

Am citit un articol in care Suppo spuneau ca vor fi DISTRUSE.

Tot ce-a mai ramas,toate motoretele ramase la echipa si toate piesele de schimb.

Cica asa fac toti japonezii din cauza....taxelor? idk

 

Nu cred. Yamaha tocmai ce i-a oferit lui Fabio motocicleta cu care a câștigat titlul anul trecut.

 

Edit - declarația completă a lui Suppo:

 

Livio Suppo

A couple of these bikes will end up in some museum, the others will end up destroyed along with the spare parts and all. All japanese manufacturers do it for tax reasons because otherwise they would be active and would have to pay taxes. Since they are no longer usable, they choose to always destroy everything.

 

...Ceea ce este teribil de stupid. Ar putea să le vândă/ofere pe gratis. La fel și piesele/subansamblele (dacă plătesc taxe pentru așa ceva?!). În F1 se obișnuiește, iar echipele de acolo nici nu plătesc taxe pe ceea ce păstrează.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marc Marquez: MotoGP aerodynamics, ride-height devices reduce rider input

Foarte interesant punct de vedere al lui MM (si al lui Luca Marini),si anume faptul ca acum,cu ride-height si aero,motoarele sunt capabile de full gaz inca din a3a si tot ce trebuie sa faca riderul e sa stea linistit sub carene - amandoi "reproseaza" faptul ca riderul nu mai poate face o diferenta nici pe accel dar nici pe franare care e mult mai stabila cu aero.

Deci treaba se reduce din ce in ce mai mult la performantele materialului de concurs mai degraba decat capacitatile pilotului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...