Sari la conținut

Amenda Austria , reala sau teapa?


binox
 Share

Postări Recomandate

Am primit prin posta o chestie care pare a fi o amenda de circulatie din Austria doar ca eu in 2022 data mentionata de ei nu am fost deloc in Austria.

Nu mentioneaza nimic despre vehicul sau motivul sanctionarii.

Mai vad ca apare ceva nr de referinta care se termina cu 2021. In 2021 am fost prin Austria.

Asa arata o amenda din Austria sau e teapa?

 

WhatsApp Image 2022-11-07 at 16.55.16.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai omis fix informatiile esentiale, gen pagina 2 in care ar trebui sa spuna in ce data, loc, vehicul si viteza a fost contraventia. De asemenea ar trebui sa includa detalii de plata. Nu stiu cum e in Austria, am primit din Franta si chiar am fost in locul respectiv in ziua si aproximativ ora respectiva cu moto cu care zic ei ca am depasit viteza legala (cu 1 km/h) si plata era catre primaria localitatii respective. In cazul tau, informatiile astea s-ar putea sa fie pe pagina 2, aia secreta.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai pus aici este instiintare ca nu ai platit amenda. Probabil ca nu ai primit hartia initiala (datata 4 august 2022). In aia ai detaliile referitoare la loc, viteza, etc

Sfatul meu e sa iei legatura cu ei (tel, mail, ai informatiile acolo), sa le ceri sa-ti trimita inca o data prima hartie si vezi pe urma care e treaba.

Pare legit, seamana cu ce am mai vazut, dar e bine sa verifici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ce ai primit nu este o amenda. Este o somatie de plata pentru ca nu ai achitat o amenda.

Este foarte posibil ca tu sa mai fi primit o amenda pentru ce ai facut, si fie hartia cu amenda nu a ajuns la tine, fie ai ignorat-o gandindu-te ca fiind din Austria nu or sa se deranjeze pentru cei 50 €.

Vezi ca ai de achitat 50 € amenda + 5€ taxa de somatie , total 55 €,

Ai un nr de telefon si un e-mail unde poti cere info suplimentare.

Amenda se afla cu siguranta pe pagina a 2-a, cea pe care nu ai prezentat-o.

Dupa valoarea de 50€ pare a fi o amenda de parcare.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

46 minutes ago, Silver Arrow said:

Dupa valoarea de 50€ pare a fi o amenda de parcare.

Mai degrabă de depășire a vitezei, dacă depășești limita legală cu mai puțin de 10-15 km/h  este EUR50 (o spun din experiență, mereu mă ia câte o cameră fixă, deși le cam știu locațiile de acum).

 

 

OP: colegii au dreptate mai sus, asta e a doua înștiințare, primită pentru că nu ai achitat amenda la termen.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit si eu o amenda de acolo, tot 55 Eur, acelasi layout, aceeasi banca/cont. Am achitat-o si am pastrat dovada platii in caz de ceva.

Pe una din pagini ai adresa unui portal web, un login si un cod din 4 cifre, scrii acolo cine a fost soferul si ce mai vor aia, platesti si aia e.

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

Ai omis fix informatiile esentiale, gen pagina 2 in care ar trebui sa spuna in ce data, loc, vehicul si viteza a fost contraventia.

Nu am omis-o, doar ca nu o am, ori au omis ei sa o trimita ori a fost pierduta de cel care a primit plicul. ( adresa de domiciliu o am la un apartament care a fost vandut, noul proprietar a primit plicul si i l-a dat maica-mii.

Ce m-a derutat pe mine e ca data sanctiunii e in august 2022 cel putin asa s-au exprimat. Le-a luat 1 an sa proceseze o camera radar? 

Indicatiile de plata din foaia asta nu sunt suficiente ca sa fac plata?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-i un mail lui Brigitte Berger si intreab-o. Cere-i si o poza, de la mare, ca sa vezi daca e reala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, binox said:

Indicatiile de plata din foaia asta nu sunt suficiente ca sa fac plata?

 

 

Sunt si poti face un virament. Iti recomand sa ii trimiti mail doamnei cu dovada platii si eventual cere sa-ti confirme primirea.

Chestia este ca daca nu te misti, astia pot sa dea creanta pe mainile firmelor de Inkasso. Stiu caz, in care din amenda neglijata de aprox. 100 Euro s-a transformat in 100 + aprox. 700 Euro taxe aplicate de firma de inkasso. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am primit si eu prin 2020, la ceva vreme dupa ce am tranzitat Austria. La mine a fost pentru nerespectarea distantei fata de cel din fata. Stiti ca au semnele alea de pe carosabil si iti indica cate sa tii intre tine si cel din fata. 

Am platit-o prin Revolut, in contul indicat acolo. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le-am dat mail de dimineata in engleza, nu au raspuns. L-am rugat pe frate-miu sa-i sune pe limba lor si i-au trimis amenda originala emisa pe 4.08.2022 pentru radarul luat in 01.09.2021, cea pe care eu nu o primisem. M-au luat cu 85 intr-o zona de 70. Ciudat ca le-a luat aproape 1 an sa proceseze o amenda radar intr-un orasel mic. 

Le-am facut plata cu Revolut.

Asta-i al 3-lea radar pe care-l iau din 2001, primul cu moto :)  Sper sa nu se mai trezeasca si altii dupa cine stie cat timp.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
La 07.11.2022 la 18:21, binox a spus:

Am primit prin posta o chestie care pare a fi o amenda de circulatie din Austria doar ca eu in 2022 data mentionata de ei nu am fost deloc in Austria.

Nu mentioneaza nimic despre vehicul sau motivul sanctionarii.

Mai vad ca apare ceva nr de referinta care se termina cu 2021. In 2021 am fost prin Austria.

Asa arata o amenda din Austria sau e teapa?

 

WhatsApp Image 2022-11-07 at 16.55.16.jpg

 

 

 

Buna seara!cum ați trimis pe revolut??ce ați tastat ?ca Banca Trans nu reușește !

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...