Sari la conținut

Motociclist incepator vs piata moto


DraculaR
 Share

Postări Recomandate

Salut, 

 

Sunt proaspat motociclist si pot sa spun ca nu inteleg piata moto. Dupa cum spune si titlul am luat recent Cat. A si am plecat in cautarea unei motociclete indrumat de cunoscutii mai vechi in domeniu sa iau una SH ca sa nu imi para rau de ea pana ma obisnuiesc. Dupa ce am stat cateva saptamanii pe site-uri si anunturi am ramas asa de impresionat de piata second hand incat am cumparat una noua si de aici vine si uimirea. Ca sa dau mai multe detalii prima data am cautat ceva pana in 3 ani vechime, am renuntat imediat la aceasta idee pentru ca preturile motocicletelor relativ noi erau asa de apropriate de cele noi scoase din showroom incat nu merita nici riscul nici sacrificarea senzatiei de a scoate o motocicleta din showroom.  Lovit de super oferte am zis sa fac un compromis si sa caut si motociclete mai vechi putin cu conditia sa aiba injectie, ABS, gear indicator si km rezonabili (de preferat cat mai aproape de starea ei originala fara oglinzii "super mega sport", tobe tip sirena antiaeriana sau led-uri cu "fast&furios"), am observat cu soc ca pretul motocicletelor se depreciaza mai greu ca reclamele la catena si ma mir de ce mai investesc oamenii in imobiliare cand motocicletele par sa fie investitii mai sigure :D (ca ex. o motocicleta din 2012-2014 se gaseste la preturi undeva in jurul sumei de 5000-6000E in conditiile in care pretul ei de noua era undeva la 11500E in 2014). Pentru un incepator in moto obisnuit cu piata auto asa ceva e greu de inteles, e ca si cum o masina de 20000E in 2012 sa se vanda undeva la 10000E. Din punctul meu de vedere oricat de sexy sunt totusi le vad ca un fier cu o vechime de 10 ani fara nici o dotare moderna, singurele motocicleta ieftine sunt cele din 90-2000 sau cele care mai au putin si ajung la remat. Acestea fiind spuse intrebarea mea este cum de se cumpara motocicletele astea, mentionez ca suntem in total 4 incepatori in grup dintre care doi am luat motociclete noi, unu a gasit o ocazie sh la un pret corect iar ultimul cauta sa isi cumpere tot o motocicleta noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai făcut că ai luat noua! 

 

Oricum piata sh a luat-o razna in ultimul timp datorita timpilor foarte mari de livrare și a lipsei de stocuri, așa că prețurile vor mai creste. Daca vrei sa te minunezi și mai tare uita-te la cruisere sh sa vezi ce preturi au astea, parca de la an la an cresc și se apreciază 🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prețul e determinat de cerere și ofertă! Cel la care se încheie tranzacții, nu ce se afișează pe olx.

Cât a fost prețul de nou acum x ani e total irelevant, totul s-a scumpit și banii - nu doar moneda noastră națională - s-au devalorizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e discutabila situatia prezentata,pt ca mai nou nu inseamna neaparat mai bun,poate mai cu bling-blinguri,poate cu restrictii mai mari pe evacuare,sau poate iei un brand noname+model nou  pe care tu vei fi carnea de verificare

sa crezi ca toti cumparatorii de sh sunt idioti nu e realist,sunt unele moto intr-adevar super-intretinute,chiar cu km putini altele etc

in plus unele modele reusite nu se mai fabrica sau nu se mai aduc in ue

spre ex.,ce mi-as mai dori un Suzuki vitara model 96 0 km... la fel un Forester 2005 XT 0 km... sa ma auda mos Craciun 😊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul e dictat de piața, de cerere și oferta. Oricum prețul motocicletelor noi și SH a crescut simțitor. Eu mă am pe mine de exemplu: am cumpărat în 2008 un Suzuki GSXR 1000 nou, în cutie, cu 11.000 de euro și l-am vândut în 2011 cu 6500 de euro și 21.000 km.... Acum dacă te uiți pe net/OLX un GSXR 1000 2008 e tot în jurul a 6500 de euro dar și unul nou e 16-17.000. Ca fapt divers, în 2008 toate motocicletele de 1000cmc erau între 11 și 13.000 de euro (Suzuki era cel mai ieftin sii BMW era cel mai scump) iar acum Suzuki e 16500, R1 e 20.000, CBR-ul RR 27.000....

Ca merita sau nu sa dai banii pe o motocicleta SH e alegerea fiecăruia și decizia fiecăruia. Problema apare atunci când km sunt manariti, întreținerea e precară, etc... Ca fapt divers, eu am dat GSXR-ul cu 21.000 Iin bord și după un an a apărut la vânzare cu 5000 km în bord... 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ENEOS said:

Prețul e determinat de cerere și ofertă! Cel la care se încheie tranzacții, nu ce se afișează pe olx.

Cât a fost prețul de nou acum x ani e total irelevant, totul s-a scumpit și banii - nu doar moneda noastră națională - s-au devalorizat.

 

Problema e ca cu banii astia devalorizati pretul de lista la motoare noi nu a explodat chiar asa ... si ma refer la aceeasi marca, nu compar cf moto cu yamaha. Ma rog, nu pot decat sa ma bucur .. da doamne sa ramana piata asa pana o sa vreau sa iau alta ca sa o dau pe asta sa mai pun doua boabe si sa iau alta tot noua :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mihai c a spus:

e discutabila situatia prezentata,pt ca mai nou nu inseamna neaparat mai bun,poate mai cu bling-blinguri,poate cu restrictii mai mari pe evacuare,sau poate iei un brand noname+model nou  pe care tu vei fi carnea de verificare

sa crezi ca toti cumparatorii de sh sunt idioti nu e realist,sunt unele moto intr-adevar super-intretinute,chiar cu km putini altele etc

in plus unele modele reusite nu se mai fabrica sau nu se mai aduc in ue

spre ex.,ce mi-as mai dori un Suzuki vitara model 96 0 km... la fel un Forester 2005 XT 0 km... sa ma auda mos Craciun 😊

Suzuki,Subaru,te inteleg...

Sa te auda Mos Craciun! :) 

 

Nu stiam ca esti si Subarist...

Editat de Kristian K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, piticot a spus:
Acum 12 minute, piticot a spus:

Ca fapt divers, în 2008 toate motocicletele de 1000cmc erau între 11 și 13.000 de euro (Suzuki era cel mai ieftin sii BMW era cel mai scump) iar acum Suzuki e 16500, R1 e 20.000, CBR-ul RR 27.000..

 

 

@DraculaR, ai mai sus una dintre cauze, au explodat similar si preturile la motocicletele noi.

In rest, sunt si mecanismele cerere-oferta. Asta e, cand cumperi vrei ieftin, cand o dai ceri greutatea ei in aur...

Numeste-o "natura umana" si asta e...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 2 ore, DraculaR a spus:

Sunt proaspat motociclist si pot sa spun ca nu inteleg piata moto.

Ca începător nu înțelegi multe lucruri decât odată cu trecerea timpului.

Caută să te familiarizezi cu ce este important. Mai ales că odată ce ai luat un motor, chiar nu mai contează ce și de ce.

Acum 2 ore, DraculaR a spus:

. Pentru un incepator in moto obisnuit cu piata auto asa ceva e greu de inteles,

Ai doar impresia că ești obișnuit cu piața auto.

De criza semiconductorilor cauzată de Covid ai auzit?

De aici sunt liste de așteptare care se întind pe 9-10-12 luni și tot de aici prețurile SH au crescut.

De putere de cumpărare și inflație ai auzit?

Se pare că lumea nu mai este dispusă să-și dea (ieftin) vrabia din mână pe cioara de pe gard.

Și - așa cum spuneau și colegii - piața este liberă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...