Sari la conținut

Pot vinde un motor luat prin programul rabla?


raul2309
 Share

Postări Recomandate

  • ivan pedala changed the title to Pot vinde un motor luat prin programul rabla?

Se poate vinde și neînmatriculat. Îl poate înmatricula noul proprietar. Dacă nu are cartea de identitate poți aranja să fie emisă direct pe numele noului proprietar. 

@sasesase a fost mai rapid. 😛

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

35 minutes ago, mircea.cazachevici said:

Programul rabla stipuleaza clar. Statul iti da banii pe rabla cu conditia ca tu sa nu instrainezi motorul sau masina mai devreme de un an sau de terminarea leasing-ului.

Ai instrainat, ai dat banii de tichet rabla inapoi.

 

 

Daca asta scrie, atunci asa e. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, nu controleaza nimeni cine utilizeaza agregatul. Intrebarea este cati ar da banii pe un motor, chiar si nou, si sa nu faca acte pe el? Sa stie ca in acte motorul ramane pe numele fostului proprietar pentru cel putin un an? Cata incredere sa ai in acel proprietar?

Eu unul nu as da banii pe vorbe.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se vinde mai devreme de 1 an, banii pe valoarea tichetului rabla se returneaza catre stat.Valabil la orice, atat masini cat si motociclete.Cel mai simplu, te folosesti 1 an de ea si dupa aia faceti contract de vanzare cumparare.

Dar treaba asta este specificata si in contractul de rabla pe care "cunostinta" l-a semnat la achizitia motociclete, ar fi trebuit sa stie asta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu va contrazic, dar am cumparat masina inainte de inmatriculare de la proprietarul care o achizitionase cu un voucher rabla. Omul imi este si vecin. Pana acum nu a returnat nimic la stat, altfel as fi aflat.

Nici el si nici eu nu cunoastem legea asta, dar vad ca nu verifica nimeni nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Copy-paste din contractul pe care l-am semnat eu cand am luat voucherul pentru rabla:

 

o) autovehiculele noi achiziţionate prin Program nu vor fi înstrăinate timp de un an de la data dobândirii ori pe durata integrală a
contractului de leasing;
p) autovehiculele noi achiziţionate prin Program vor fi înmatriculate permanent la autoritățile competente din România, pe numele
solicitantului, în termen de 90 de zile de la emiterea facturii sau la sfârșitul perioadei de leasing.
Am luat cunoştinţă că neîndeplinirea condiţiilor de mai sus ori prezentarea eronată sau falsă a acestor condiţii va duce automat la
respingerea cererii de finanţare sau, ulterior, la returnarea integrală a sumelor acordate în cadrul Programulu privind reducerea
emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de
vedere energetic 2020-2024 cu titlu de ecotichet.
Prin semnarea prezentei cereri de finanţare confirm că am înţeles şi mi-am însuşit în integralitate conţinutul acesteia.

 

 

Sincer, nu stiu prin ce modalitate urmareste AFM-ul respectarea acestei conditii. Se poate sa-i doara la basca, sau se poate sa se autosesizeze si sa ceara intr-un final banii inapoi.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Microbec a spus:

Eu nu va contrazic, dar am cumparat masina inainte de inmatriculare de la proprietarul care o achizitionase cu un voucher rabla. Omul imi este si vecin. Pana acum nu a returnat nimic la stat, altfel as fi aflat.

Nici el si nici eu nu cunoastem legea asta, dar vad ca nu verifica nimeni nimic.

O sa primeasca probabil notificare de la ANAF prin august (sau cand trimit ei notificarile) ca datoreaza suma de x ron. Daca masina e elctrica... si a accesat programul rabla plus si rabla clasic o sa fie naspa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, mircea.cazachevici a spus:

Copy-paste din contractul pe care l-am semnat eu cand am luat voucherul pentru rabla:

 

o) autovehiculele noi achiziţionate prin Program nu vor fi înstrăinate timp de un an de la data dobândirii ori pe durata integrală a
contractului de leasing;
p) autovehiculele noi achiziţionate prin Program vor fi înmatriculate permanent la autoritățile competente din România, pe numele
solicitantului, în termen de 90 de zile de la emiterea facturii sau la sfârșitul perioadei de leasing.
Am luat cunoştinţă că neîndeplinirea condiţiilor de mai sus ori prezentarea eronată sau falsă a acestor condiţii va duce automat la
respingerea cererii de finanţare sau, ulterior, la returnarea integrală a sumelor acordate în cadrul Programulu privind reducerea
emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de
vedere energetic 2020-2024 cu titlu de ecotichet.
Prin semnarea prezentei cereri de finanţare confirm că am înţeles şi mi-am însuşit în integralitate conţinutul acesteia.

 

 

Sincer, nu stiu prin ce modalitate urmareste AFM-ul respectarea acestei conditii. Se poate sa-i doara la basca, sau se poate sa se autosesizeze si sa ceara intr-un final banii inapoi.

 

 

 

Nu te contrazic dar m-ai facut curios. Eu la Africana nu am nimic de genul si tot prin rabla am luat. Poate e doar la leasing sau se aplica la orice fel de achizitie?

 

O sa mai iau la mana actele poate gasesc asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi cererea de finantare catre AFM, ultima pagina. Eu am completat ca si persoana juridica, asta inseamna ca mi-am facut singur dosarul, am completat toate cererile si le-am uploadat online, cand s-a deschis programul. La persoanele fizice dosarul e uploadat de catre dealer, nu direct de catre beneficiar. Tu probabil ai semnat acea cerere de finantare, a scanat-o dealerul si ti-a uploadat dosarul.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti care ati aplicat la programul rabla ati semnat acel contract, ca nu ati citit, e alta parte.Nu aveti cum sa nu fi primit acel document, fara el nu beneficiati de programul rabla.Spun asta pentru ca am comandat o masina si am citit din scoarta in scoarta toate contractele pana sa semnez.

Iar cei care spuneti ca nu ati primit nicio notificare pana acum, aveti rabdare, ANAF nu iarta pe nimeni e doar o chestiune de timp. :)

L.E.:Print screen din documentul trimit de dealer :)

AFM.jpg

Editat de Minu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o data si asta e ultima mea postare pe acest topic. Nu incerc sa spun ca legea prevede altceva, nu o cunosc dar stiu ca asta nu te absolva de repercursiuni daca o incalci. Ca fapt divers, am luat amenda in Franta pentru ca nu aveam lipite pe casca niste elemente reflectorizante. Ce spun legat de tema topicului, si asta este realitate nu basme, este ca am cumparat o masina de la cineva care a achizitionat-o de noua si mi-a vandut-o inainte sa o inmatriculeze. Faptul s-a petrecut cu mai bine de trei ani in urma si pana acum vecinul nu a promit nicio notificare de la vreo institutie a statului sa returneze vreun leu.

Bine ca nu ma cunoasteti pentru ca sunt convins ca unii m-ar da in gat la ANAF.😂

Hai, sa fiti fericiti si sanatosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea aceasta nu cred ca era valabila atunci, tocmai din cauza asta au introdus-o pentru ca, probabil, se crea specula in special la masinile electrice unde reducerea de la stat este destul de mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.11.2022 la 14:54, raul2309 a spus:

Salutare! Am o cunostinta care a luat un motor prin programul rabla si i-a ajuns saptamana asta si nu-l mai doreste. Intrebarea este daca-l poate vinde imediat dupa ce-l ridica!

In caz ca existi pe acest forum ne zici si noua despre ce motor e vorba ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.11.2022 la 14:54, raul2309 a spus:

Salutare! Am o cunostinta care a luat un motor prin programul rabla si i-a ajuns saptamana asta si nu-l mai doreste. Intrebarea este daca-l poate vinde imediat dupa ce-l ridica!

 

Contract de comodat la un notar ca dupa un an sa il schimbe legal pentru ambele parti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista clauze ca nu poate fi vândut mai devreme de 1 an sau dacă e pe leasing pe durata leasingului ...ca la prima casa...nu te lasă să o vinzi timp de 10 ani...acum nu știu de închiriat, asta nu e specificat...mă gândesc că e o portiță. Dar la treaba cu onchiriatul dacă ai contract e ok, altfel riști ca toate amenzile pe care le ia cel care se folosește de bun sa iti vina pe numele tău și atunci nu mai e treaba...decât dacă sunteți prieteni și își ia angajamentul ca le achita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...