Sari la conținut

KXD pro 125 cc China


Postări Recomandate

Buna ziua tuturor de pe acest forum.

Sunt nou in breasla si incepator

 

      De curand am achizitionat un Cross KXD pro 125 cc China.roti 14/17 SH

Mentionez ca este pentru plimbari prin paduri-dealuri nu copmetitii---o nebunie,un vis de mic copil.

Am iestit cu el de vreo 3 ori pe coasta cu el,nu sunt profesionist sunt incepator dar cu boala asta de mic.

Problema este ca a inceput sa curga furca pe stanga si dreapta musteste putin.

Cunoaste cineva acest tip de motocicleta sau cineva care detine manualul de reparatie?cineva care ma poate ajuta ce sfaturi?? ma intereseaza uleiul folosit la furca cat si cantitatea,apoi un sfat de cum reglez suspensia fata spate,am 76 de kg.

Nu detin decat manualul de utilizare.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Piese gasesti pe bashanmotor.ro sau cel putin de acolo intentionez sa iau si eu. Sau la magazinul cu piese de scuter china din orasul tau. Manualul de reparatie nu specifica ce fel de ulei, dar poti pune un 10w si vezi ce iese. Cantitatea e mica. Cauta pe net cum se regleaza "motorcycle SAG" si o sa inveti cum reglezi dupa greutate/arcuri. Manualul ti-l pot trimite daca imi dai un mail la pckmuresan@gmail.com.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Patrick_M a spus:

Salut. Piese gasesti pe bashanmotor.ro sau cel putin de acolo intentionez sa iau si eu. Sau la magazinul cu piese de scuter china din orasul tau. Manualul de reparatie nu specifica ce fel de ulei, dar poti pune un 10w si vezi ce iese. Cantitatea e mica. Cauta pe net cum se regleaza "motorcycle SAG" si o sa inveti cum reglezi dupa greutate/arcuri. Manualul ti-l pot trimite daca imi dai un mail la pckmuresan@gmail.com.

va salut d-le Patrick_M

de acolo am mai luat cate ceva dar nu prea sau potrivit,doar cu modificari,si la mine in oras nu stiu sa am asa ceva.

Sincer nu as renunta la ea ca merge de rupe..

trimit acum email la dumneavoastra pentru manual

 

cu respect va multumesc

 

PS. daca cineva detine asa ceva astept cu drag sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc domnilor,o sa comand simeringurile si apoi o voi demonta sa vad ce si cum,poate pana atunci mai gasesc ceva informatii,

si referitor la ea ca este de copii nu contrazic,dar le ce fac eu cu ea tine loc de bicicleta doar de coasta

O sa studiez si manualul de la domnul Patrick_M si ervin

 

va multumesc pentru impulul dat

Acum 21 ore, Patrick_M a spus:

33X45X10.5 e dimensiune la simeringl de ulei, conform site-ului bashan. Daca cumperi de la un centru hidraulic, e bani de un suc si nu pierzi prea mult daca e gresit. Sau dai jos simeringul vechi si mergi cu el in mana si il masoara ei. 

Domnule Patrick_M inca nu am desfacut furca dar am masurat axul ce iese si are 32,97 mm oare simeringul nu trebuie sa fie mai mic putin? adica in loc de 33 sa fie 32 sau 31?mm la interior adica ce as fi gasit eu la magazin ar fi           Simering furca fata cross china ( 43X31X10,3 )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 11/24/2022 at 3:39 PM, gabor petrian said:

va multumesc domnilor,o sa comand simeringurile si apoi o voi demonta sa vad ce si cum,poate pana atunci mai gasesc ceva informatii,

si referitor la ea ca este de copii nu contrazic,dar le ce fac eu cu ea tine loc de bicicleta doar de coasta

O sa studiez si manualul de la domnul Patrick_M si ervin

 

va multumesc pentru impulul dat

Domnule Patrick_M inca nu am desfacut furca dar am masurat axul ce iese si are 32,97 mm oare simeringul nu trebuie sa fie mai mic putin? adica in loc de 33 sa fie 32 sau 31?mm la interior adica ce as fi gasit eu la magazin ar fi           Simering furca fata cross china ( 43X31X10,3 )

Daca ai masurat partea cromata, acela e interiorul simeringului. Fa o treaba sigura, scoate-l si mergi cu el in mana. Sau citeste pe el, de obicei mai sunt scrise dimensiuni. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Patrick_M a spus:

Daca ai masurat partea cromata, acela e interiorul simeringului. Fa o treaba sigura, scoate-l si mergi cu el in mana. Sau citeste pe el, de obicei mai sunt scrise dimensiuni. 

acum sa prin ceva timp sa ma apuc de ea ,din fericire sunt mecanic si stiu ce si cum cu piesele...momentan am scoso ieri si cu reglajele facute pe suspensie se comporta super bine,nici o durere de mani ne mijoc nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...