Sari la conținut

HUB Bluetooth? (casca/casti, telefon, GPS, CB)


Postări Recomandate

Salut,

 

Caut idei pentru a conecta mai multe deviceuri, cumva, impreuna... Si nu vad alta solutie decat un hub, poate bluetooth

 

Ce vreau de fapt, este sa pot conecta telefon/GPS/CB Radio la un hub, acel hub la casca mea, si casca pasager la casca mea (eventual la/prin hub)

 

Casca este un neotec2 cu intercom Sena SRL, telefonul e... telefon si GPSul e BMW Nav5. 

CB si al doilea intercom urmeaza sa cumpar pe baza proectului asta.

 

Idei?

 

Mersi,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lights-in-front.thumb.jpg.7c9030f593b2f912f665208f49bea2b4.jpg

 

Cam așa dar cu device-uri în loc de faruri...

La modul f serios mă întreb cam ce procent din capacitatea creierului rămâne pt condus motocicleta, adică ceea ce ar trebui să fie activitatea principală, atunci când ești conectat la atâtea drăcii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, l.u.v said:

Singura care sare din schemă este stația CB, pe care nu o poți conecta prin Bluetooth la intercomul căștii.

Sau cel puțin la vremea când am căutat eu soluții acestea nu existau.

 

Am gasit un produs, Sena SR10, care face exact ce vreau, se impaca si cu CBul Alan 42 de la Midland. Cam asta am gasit. Acuma trebe un plan de bataie. Unde ascund CBul, sub sa? :D

 

1 hour ago, ENEOS said:

Lights-in-front.thumb.jpg.7c9030f593b2f912f665208f49bea2b4.jpg

 

Cam așa dar cu device-uri în loc de faruri...

La modul f serios mă întreb cam ce procent din capacitatea creierului rămâne pt condus motocicleta, adică ceea ce ar trebui să fie activitatea principală, atunci când ești conectat la atâtea drăcii.

 

Hai sa nu exageram. CB e push to talk, folosesti cand ai nevoie. Si multa lume asculta muzica in timp ce conduce, nu? Intre timp se si vorbeste cu pasagerul/a, right ca de aia ai intercom? Iar in final nu trebe sa ai toate alea la vedere... CBul de exemplu nu il vreau la vedere, telefonul in buzunar, si ramane GPSul. 

 

1 hour ago, Krimh said:

 

Poate asteaptă omul sa ii nasca femeia

 

:))))

20 minutes ago, ENEOS said:

Mda, și îl anunță coleguții prin cb în timp ce el ascultă muzică împreună un alt/ă pasager/ă...

 

Ma gandeam mai mult la schimb de informatii cand este nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mi-am montat Alan 42 și antenă pe mobră acum vreo 7 ani.

Doar că intercom ul era pe cablu și legăturile erau făcute fizic.

Nu am folosit stația aia decât de 3/4 ori din cauza paraziților și conversațiilor mitocănești ale "colegilor".

Nu o poți ține decât lângă ghidon pentru că trebuie să reglezi squelchul, apoi îl închizi mult și nu mai auzi discuțiile etc.

Overall o complicație inutilă care la drum mai mult mă încurca și enerva.

Ia-ți un intercom serios (recomand Cardo) la care pui telefoanele și GPS ul și gata.

În trafic mergi și tu în plaja aia de 50 km ca să nu-ți ia carnetul și aia e.

Doar nu te apuci de mers ață în localități cu 200 cu pasager în cârcă!

 

PS: am și eu Neotec II cu Sena Srl.

Am renunțat însă la el în favoarea unui Cardo Freecom 4+ care este cu mult mai performant:

- bateria ține 16/17 ore față de maxim 8.

- se încarcă în mers

- butoanele mult mai ușor de manevrat cu mănuși groase.

- găsești variante de acumulatori de schimb

- se aude mult mai bine deoarece JBL.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, ENEOS said:

Nu mi-ai răspuns la întrebarea referitoare la cât rămâne pt condus! 

 

Ramane, mai tot timpul. Vreau sa am la dispozitie toate sistemele. CBul poate fi folosit cand nu ai semnal / gps... e vb de alternative.

16 hours ago, l.u.v said:

Mi-am montat Alan 42 și antenă pe mobră acum vreo 7 ani.

Doar că intercom ul era pe cablu și legăturile erau făcute fizic.

Nu am folosit stația aia decât de 3/4 ori din cauza paraziților și conversațiilor mitocănești ale "colegilor".

Nu o poți ține decât lângă ghidon pentru că trebuie să reglezi squelchul, apoi îl închizi mult și nu mai auzi discuțiile etc.

Overall o complicație inutilă care la drum mai mult mă încurca și enerva.

Ia-ți un intercom serios (recomand Cardo) la care pui telefoanele și GPS ul și gata.

În trafic mergi și tu în plaja aia de 50 km ca să nu-ți ia carnetul și aia e.

Doar nu te apuci de mers ață în localități cu 200 cu pasager în cârcă!

 

PS: am și eu Neotec II cu Sena Srl.

Am renunțat însă la el în favoarea unui Cardo Freecom 4+ care este cu mult mai performant:

- bateria ține 16/17 ore față de maxim 8.

- se încarcă în mers

- butoanele mult mai ușor de manevrat cu mănuși groase.

- găsești variante de acumulatori de schimb

- se aude mult mai bine deoarece JBL.

 

Mersi de sfaturi. La mine insa de multe ori am vrut sa pot sa 'dau' prin statie anumite chestii, de asta ma gadeam la CB. 

Alan 42 are regulator automat pentru paraziti, modeul asta pe care l-am gasit eu, de asta cred ca pot sa il ascund.

 

O sa ma uit si la sistemul cardo. pare mult mai performant decat cel Sena.

Cate deviceuri poti lega de cardo? tel + gps + casca pasager + inca un tel?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 4 ore, RedRat a spus:

O sa ma uit si la sistemul cardo. pare mult mai performant decat cel Sena.

Cate deviceuri poti lega de cardo? tel + gps + casca pasager + inca un tel?

Este clar mai performant!

Iar față de SRL e diferență enormă la ce spuneam mai sus.

Singurul avantaj la SRL e faptul că fiind sistem dedicat este foarte fin și bine integrat în linia căștii.

Dacă te tentează să faci trecerea îți spun exact pașii ca să-l adaptezi, trebuie puțină inovație.

Legat de dispozitive, te conectezi la el cu telefonul, GPS ul și unitatea pasagerului.

Bineînțeles, pasagerul își conectează telefonul lui.

Plus legătură mesh cu până la 4 motocicliști dacă plecați în grup.

Nici nu ai nevoie de altceva.

 

FB_IMG_1672467122388.jpg

FB_IMG_1672467113139.jpg

FB_IMG_1672467105267.jpg

FB_IMG_1672467094557.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, l.u.v said:

Este clar mai performant!

Iar față de SRL e diferență enormă la ce spuneam mai sus.

Singurul avantaj la SRL e faptul că fiind sistem dedicat este foarte fin și bine integrat în linia căștii.

Dacă te tentează să faci trecerea îți spun exact pașii ca să-l adaptezi, trebuie puțină inovație.

Legat de dispozitive, te conectezi la el cu telefonul, GPS ul și unitatea pasagerului.

Bineînțeles, pasagerul își conectează telefonul lui.

Plus legătură mesh cu până la 4 motocicliști dacă plecați în grup.

Nici nu ai nevoie de altceva.

 

FB_IMG_1672467122388.jpg

FB_IMG_1672467113139.jpg

FB_IMG_1672467105267.jpg

FB_IMG_1672467094557.jpg

 

Ma tenteaza ca alternativa Cardo Freecom 4x, dar nu gasesc info despre cate deviceuri pot tine conectate in acelasi timp..

Ai idee?

Ideal ar fi sa poate cel putin telefon/gps si intercom cu pasagerul. CBul probabil o sa il tin separat.

*** Edit: Da, vad ca ai mentionat mai sus, ca se poate, dar am uitat intre timp :))

Imi poti explica cum ai procedat cu instalarea? Vad ca ai demontat ceva pe partea dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Hai sa stabilim dreapta și stânga cum o ții pe cap.
Demontezi Sena SLR de pe cască.

Apoi scoți protecția de pe stânga, unde venea vechiul intercom.

Demontezi căptușeală de pe stânga și ai să mai găsești un suport din plastic prins cu trei șuruburi mici.

Apoi fixezi unitatea cât mai aproape de locul celei originale.

Asta e varianta în care o prinzi cu clema metalică.

Dar poți mai simplu să o lipești cu dubluadezivul 3M din colet, stă foarte bine și așa. Ideea e să degresezi bine locul înainte.

O să-ți dai seama când desfaci și ești cu casca în față.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 1/1/2023 at 6:58 PM, l.u.v said:

Hai sa stabilim dreapta și stânga cum o ții pe cap.
Demontezi Sena SLR de pe cască.

Apoi scoți protecția de pe stânga, unde venea vechiul intercom.

Demontezi căptușeală de pe stânga și ai să mai găsești un suport din plastic prins cu trei șuruburi mici.

Apoi fixezi unitatea cât mai aproape de locul celei originale.

Asta e varianta în care o prinzi cu clema metalică.

Dar poți mai simplu să o lipești cu dubluadezivul 3M din colet, stă foarte bine și așa. Ideea e să degresezi bine locul înainte.

O să-ți dai seama când desfaci și ești cu casca în față.

 

Am comandat Freecom 4x duo, era ceva promo pe Luis! Cred ca maine poimaine ajunge.

O sa iau aminte de ce ai spus cand ma apuc de montat :D

 

CBul o sa iau ceva hand-held, si probabil o sa ii gasec loc undeva pe stanga crashbarului superior izolat de elemente, accesibil in caz de nevoie.

 

On 1/1/2023 at 9:04 PM, MotoS Garage said:

am avut si eu cardo din asta, am renuntat la el in doua sau trei zile, i-am spus fostei neveste ca s-a stricat si eu nu mai dau banii pe el! :)) de fapt mi-am dat seama ca pana si pe motor benganea ea... nu era de ajuns sa o aud acasa, trebuia sa o mai suport si la drum... nu!

 

:))))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Lipește suportul cu adezivul din pachet, ca să nu mai desfaci nimic.

Eu am demontat căptușeala și plasticele ca să-l prind cu clema metalica, dar la a doua cască mi-am dat seama că am muncit degeaba! 😊.

Chiar dacă prin absurd te gândești că se dezlipește nu e nicio șansă să-l pierzi, rămâne agățat în fire. Dar adezivul este strong, lipește liniștit.

Scoate intercomul vechi și pune capacele la loc (dacă le mai ai).

Eu nu le-am avut, am tăiat firele și am lăsat unitatea doar de decor,  ca să acopăr lăcașul lor în ambele părți și la spate.😊

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

44 minutes ago, ENEOS said:

Mai greu o sa fie sa fixezi laptopul pe 🏍️...

 

ce laptop?

2 hours ago, l.u.v said:

Lipește suportul cu adezivul din pachet, ca să nu mai desfaci nimic.

Eu am demontat căptușeala și plasticele ca să-l prind cu clema metalica, dar la a doua cască mi-am dat seama că am muncit degeaba! 😊.

Chiar dacă prin absurd te gândești că se dezlipește nu e nicio șansă să-l pierzi, rămâne agățat în fire. Dar adezivul este strong, lipește liniștit.

Scoate intercomul vechi și pune capacele la loc (dacă le mai ai).

Eu nu le-am avut, am tăiat firele și am lăsat unitatea doar de decor,  ca să acopăr lăcașul lor în ambele părți și la spate.😊

 

Am toate capacele :) o sa le pun la loc. Intre timp a ajuns si al doilea neotec 2 pentru doamna, doar ca trebuie ajustata putin. Maine teoretic se rezolva la service-ul Shoei. Dupa care o sa montam sistemele de comunicare.

Referitor la adezivul ala, este foarte strong :o confirm. de vreo 2 ani am gopro pe casca si inca nu s-a dezlipit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, RedRat a spus:

ce laptop

Ăla din poză! Mă gândesc că vrei să controlezi și comanzi toată aparatura. 😈

Acum 6 ore, RedRat a spus:

pentru doamna, doar ca trebuie ajustata putin

Doamna? 😱

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
On 1/10/2023 at 5:01 PM, ENEOS said:

Ăla din poză! Mă gândesc că vrei să controlezi și comanzi toată aparatura. 😈

Doamna? 😱

:peace:

 

:)) o sa controlez totul cu puterea mintii. 

 

Momentan astept sa vina elementele de ajustare a castii numarul 2. 

 

Intre timp am incercat sa pun in functiune sistemele cardo doar ca unul e 'mort', nu se incarca deloc :( iar al doilea are problema cu unul din difuzoare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Un mic update, pentru cine mai urmareste topicul. Am renuntat la Freecom, le-am trimis inapoi la Louis.

Am apelat la sistemul SRL Mesh. dupa ce le-am montat am avut ocazia sa le compar cu freecom si cu edge (cu jbl 45mm). din punctul meu de vedere jbl 45 sunau ceva (nu mult) mai bine ca SRLmesh, iar freecom cu jbl 40mm erau la acelasi nivel. 

Ca si info, SRL mesh era pe neotec II-ul meu, edge cu jbl 45mm era pe un c4 pro si freecom era pe ceva airoch sau ceva de genul.

 

Pana la urma pt mine diferenta cea mai mare este estetica, si dupa 'testele' mele nu regret ca am returnat freecom, plus ca am luat SRL mesh 'la pret de import' ca nah, s-a putut :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...