Sari la conținut

Matematica distractiva sau nu prea...


Postări Recomandate

La mulți ani! Am o problema care ne da batai de cap și nu ajungem la niciun rezultat. Ne puteți ajuta, va rugam? Un băiat în anul 1996 avea 15 ani, iar mama lui 39 de ani. Determinati anul în care mama băiatului a avut vârstă de 5 ori mai mare decât vârstă fiului.

 

Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Un țăran a avut de 5 ori mai multe găini decât rate. A vândut 5 găini și a cumpărat 3 rate. Acum nr găinilor este de 3 ori mai mare decât al ratelor. Câte găini și câte rate a avut?

Acum 1 minut, Tzitzicat a spus:

(15-x)5=39-x

Banuiesc ca mai departe te descurci

Da, corect doar ca nu au învățat ecuațiile trebuie sa ma gândesc la segmente.merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa trăiești! Segmente acum...eu făceam greșit ziceam ca 1 rata egal cu 5 găini gandindu-ma ca are găini de 5 ori mai mult decât rate...

Stai sa gândesc...

Ca mi-ai dat greu😁😅

IMG-20230107-WA0005.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Flower-Power a spus:

Sa trăiești! Segmente acum...eu făceam greșit ziceam ca 1 rata egal cu 5 găini gandindu-ma ca are găini de 5 ori mai mult decât rate...

Stai sa gândesc...

Ca mi-ai dat greu😁😅

IMG-20230107-WA0005.jpeg

Scopul este sa treci de la segmente la ecuatii. Incepi cu desenul, si termini cu ecuatia... Adica notezi segmentul

A doua devine sistem de ecuatii, primul pas spre functii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partikip si eu cu o problema care m-a chinuit acum cativa ani, si nu iam dat de cap. Dar vad ca avem matematicieni buni pe aici😁

 

Se da un triunghi oarecare. Pe fiecare din laturile lui se construieste cate un triunghi echilateral. Demnstrati ca centrele celor 3 triunghiuri echilaterale (intersectia medianelor adica) formeaza un triunghi echilateral.

 

 

Erata: i-am, nu iam.... sa nu dau impresia de analfabet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai stai o secunda am ajuns la geometrie ...pai dacă zici ,,fiecare din laturile lui se construieste cate un triunghi echilateral. Demnstrati ca centrele celor 3 triunghiuri echilaterale (intersectia medianelor adica) formeaza un triunghi echilateral."

Care cele 3 triunghiuri honey, ca deja avem 4?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, Flower-Power a spus:

Pai stai o secunda am ajuns la geometrie ...pai dacă zici ,,fiecare din laturile lui se construieste cate un triunghi echilateral. Demnstrati ca centrele celor 3 triunghiuri echilaterale (intersectia medianelor adica) formeaza un triunghi echilateral."

Care cele 3 triunghiuri honey, ca deja avem 4?!


A zis "celor trei triunghiuri echilaterale". Al patrulea, ala initial, e "oarecare"... deci nu e echilateral. Deci sunt doar trei triunghiuri echilaterale, alea construite pe cele trei laturi ale triunghiului oarecare. 
Iar ultimul triunghi , al cincilea, trebuie demonstrat, nu se stie daca exista sau nu.
Am formulat bine, este, simplu si la obiect.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 minutes ago, pinnochio said:

Una de la grădi...ce e mai greu? Un kil de fier sau un kil de pene?

 

Se da un bloc de 5 etaje.

Viteza vantului e de 5km/ora, din lateral. 

Fiecare etaj are o inaltime cu 25 cm mai mica decat precedentul. Parterul are 4,7 m inaltime.

Cu ce viteza loveste pamantul un emo care sare de la etajul 4? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a evalua Cx-ul trebuie să precizezi poziția de planare, unghiul și viteza lansării, înălțimea ferestrei, densitatea aerului, latitudinea, înălțimea și greutatea subiectului. :closedeyes: 

:double-grin:

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, pinnochio a spus:

Una de la grădi...ce e mai greu? Un kil de fier sau un kil de pene?

hehehe, e favorita mea, am mai pus-o ca exemplu pe la diferite sectiuni....pt acuratete pune intrebarea corecta....vrei sa spui cumva care are greutatea mai mare?! sau vrei sa spui cumva "daca pui un kil de fier si un kil de pene pe talerele unui cantar in ce parte se inclina cantarul"?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Krimh a spus:

 

Se da un bloc de 5 etaje.

Viteza vantului e de 5km/ora, din lateral. 

Fiecare etaj are o inaltime cu 25 cm mai mica decat precedentul. Parterul are 4,7 m inaltime.

Cu ce viteza loveste pamantul un emo care sare de la etajul 4? 

Nimic mai simplu: cauti pe google, ca e o problema de fizica si nu de mate...

 

Cica Google spune ca dupa 2 secunde de cadere libera, ai viteza de 19,6m/s si ai parcurs deja 19,6 metri in cadere libera. Deci cam pe acolo, etajul 4 de la un bloc cu fiecare etaj de inaltime aproximativa 5 metri, nu? Fara calcularea frecarii cu aerul.

 

Sursa aici, ca mi-e lene sa calculez.

https://www.scientia.ro/fizica/158-cat-de-repede-cade-un-corp-spre-pamant.html

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, pinnochio a spus:

Era una tot distractivă,cu trei olteni trecură Oltu .....si inainte si-napoi..... Da nu-mi amintesc continutu.Da era ceva matematic.

dupa ei trecu-radoi,

sau trecura doi

aici era smecheria

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm...

La 07.01.2023 la 7:40, Flower-Power a spus:

Un țăran a avut de 5 ori mai multe găini decât rate. A vândut 5 găini și a cumpărat 3 rate. Acum nr găinilor este de 3 ori mai mare decât al ratelor. Câte găini și câte rate a avut?

Da, corect doar ca nu au învățat ecuațiile trebuie sa ma gândesc la segmente.merci.

Calculand, deduci ca mama avea 24 ani cand l-a nascut, copilul avand 0 ani, de acolo curg staliile. Imparti varsta mamei in patru segmente egale, astfel, adaugand un al cincilea mamei si unul copilului, ii aduci pe ambii la varstele care indeplinesc conditia problemei. Afland varstele respective si stiind anul nasterii oricaruia dintre ei, ajungi la rezultatul dorit.

Bine, e deja marti, dar zic si eu 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...