Sari la conținut

Matematica distractiva sau nu prea...


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 6 ore, WotRU2Me a spus:

Hm...

Calculand, deduci ca mama avea 24 ani cand l-a nascut, copilul avand 0 ani, de acolo curg staliile. Imparti varsta mamei in patru segmente egale, astfel, adaugand un al cincilea mamei si unul copilului, ii aduci pe ambii la varstele care indeplinesc conditia problemei. Afland varstele respective si stiind anul nasterii oricaruia dintre ei, ajungi la rezultatul dorit.

Bine, e deja marti, dar zic si eu 😁

Stai asa...ca să diger....poti te rog sa îmi zici matematic, foaie și pix...merci

Eu deja am soluția dar nu prin metoda asta și ma interesează ce rezultat obții ca mi se pare o idee buna, doar ca 1.

Dacă împart 24 la 4 segmente, asta îmi zice ca un segment egal cu 6 și de aici, îmi zici ca ar trebui sa mai bag un 6? Ca sa fie de 5 ori? Sau nu înțeleg eu informația data de tine..

Oricum promit ca pun și rezolvarea după ce îmi explici matematic. Gracias senor!

Acum 4 ore, pinnochio a spus:

Tot de grădi...Pe o sârmă stau 10 ciori.Împuști una,câte mai rămân?

Niciuna, toate cele 9 zboara....glumetule

Sau poți sa le împuști pe toate cu un singur glonț dacă stau în linie dreapta și le împuști din profil ...trebuie sa stea cumva ca să reușești grozăvia asta...

Pentru tine promit ca iti dau mai ușor,ca vad cam ce probleme abordezi..

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai la casa...fericitule,  în primăverii la vila lui Johnny Iliescu erau foarte multe ciori..aveam biroul pe acolo acum câțiva ani, și din când în când paznicul incerca sa facă sunete sa le gonească...

Sa nu îmi zici ca sunteți vecini...ca dacă da, siguri suntem frați din mame diferite..😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Flower-Power a spus:

Stai asa...ca să diger....poti te rog sa îmi zici matematic, foaie și pix...merci

Eu deja am soluția dar nu prin metoda asta și ma interesează ce rezultat obții ca mi se pare o idee buna, doar ca 1.

Dacă împart 24 la 4 segmente, asta îmi zice ca un segment egal cu 6 și de aici, îmi zici ca ar trebui sa mai bag un 6? Ca sa fie de 5 ori? Sau nu înțeleg eu informația data de tine..

Oricum promit ca pun și rezolvarea după ce îmi explici matematic. Gracias senor!

Pai mama este cu 24 de ani mai mare in acelasi an, 1996, deci l-a facut la 24 de ani. Acum, pe masura ce mama si fiul inainteaza in varsta, diferenta de 24 de ani se pastreaza, dar, la un moment dat, varsta mamei va fi de cinci ori cea a fiului in ani (bine, de n+1 ori, unde n este orice numar divizibil cu 24, dar nu conteaza asta acum).

Daca imparti 24 la 4 obtii 6 si imparti la 4 pentru ca vei avea nevoie sa stii de cati ani e nevoie sa treaca pentru ca intr-un final sa ajungi la prima varsta a mamei divizibila cu 5 (ca vrem sa fie de 5 ori varsta fiului, nu?). Apoi, adaugand fiecaruia, mama face 30, fiul face 6, de cinci ori mai putin. Stiind anul nasterii unuia dintre ei (stim ce varsta aveau in 1996, deci putem calcula), aflam in ce an fac 30, respectiv 6 ani. 

Acum 5 minute, WotRU2Me a spus:

Pai mama este cu 24 de ani mai mare in acelasi an, 1996, deci l-a facut la 24 de ani. Acum, pe masura ce mama si fiul inainteaza in varsta, diferenta de 24 de ani se pastreaza, dar, la un moment dat, varsta mamei va fi de cinci ori cea a fiului in ani (bine, de n+1 ori, unde n este orice numar divizibil cu 24, dar nu conteaza asta acum).

Daca imparti 24 la 4 obtii 6 si imparti la 4 pentru ca vei avea nevoie sa stii de cati ani e nevoie sa treaca pentru ca intr-un final sa ajungi la prima varsta a mamei divizibila cu 5 (ca vrem sa fie de 5 ori varsta fiului, nu?). Apoi, adaugand fiecaruia, mama face 30, fiul face 6, de cinci ori mai putin. Stiind anul nasterii unuia dintre ei (stim ce varsta aveau in 1996, deci putem calcula), aflam in ce an fac 30, respectiv 6 ani. 

Bine, matematic prima varsta divizibila cu 5 e 25, dar nu satisface conditia legata de varsta fiului. Ar fi fost raspunsul daca se cerea varsta la care e de 25 de ori varsta copilului, caz in care se impartea varsta mamei la momentul nasterii in 24 de parti eagle, pentru a afla cat trebuie sa treaca pana cand se va implini varsta la care raportul e 25. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa moara veta....nu te contrazic însă uite rezolvarea matematica 

Ce zici tu cumva pare mai simplu dar mi-e teamă că nu am înțeles pe deplin mai diger cu foaia și pixul. Merci.

 

IMG-20230107-WA0007.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfai de mine...pai eu credeam ca asa iese cu segmente. Afli cati ani avea fatuca cand a lepadat si tragi un segment reprezentand varsta. Apoi, interesandu-te la ce varsta are de cinci ori varsta plodului, imparti segmentul in patru segmente egale si adaugi valoarea la etatea femeii. Afli ca facu trejdeani...si aia e. 

Chiar ma intrebam cum ai facut tu cu segmente fara ecuatii, ca mie tare greu imi pare, nu am putut sa ma apropii mai mult de solutia cu segmente decat ce am debitat...adica, in ce fel se poate explica unui copil care nu a ajuns la ecuatii?

Se da un triunghi oarecare ABC. Se duce mediana AD. 

Sa se demonstreze ca AD < (AB + AC)/2 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Clit Eastwood Jr. a spus:

au trecut multi ani de cand imi bateam capul cu d-astea si nu mai imi ies. Am gasit insa demonstratie online https://math.stackexchange.com/questions/3585232/centres-of-equilateral-triangle-form-another-equilateral-triangle

 

 

Multumesc mult, ma rodea dec eva timp ca nu am gasit rezolvarea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stați, ca acum , o dau în alte lucruri...aveți recomandari de cursuri online Excel, ceva ce ati făcut, inclusiv tutoriale care v-au marcat existenta? Dacă da, please share...

Ma regăsesc intr-o perioada în care simt nevoia sa acumulez mai mult ..

Acum 10 ore, Clit Eastwood Jr. a spus:

au trecut multi ani de cand imi bateam capul cu d-astea si nu mai imi ies. Am gasit insa demonstratie online https://math.stackexchange.com/questions/3585232/centres-of-equilateral-triangle-form-another-equilateral-triangle

 

 

 

Germana curata pentru mine...

Ca sa nu mai zic că mă bate de un an și ceva gândul de tatuaj...și mi-e greu sa ma hotărăsc...cred că e a doua criza existențială...doamne prin ce trec 😂

Parca prima criza a vârstei a fost mai ușoară..

😅

Sau poate e continuarea tot primei crize...in orice caz...

Acum 1 oră, WotRU2Me a spus:

Pfai de mine...pai eu credeam ca asa iese cu segmente. Afli cati ani avea fatuca cand a lepadat si tragi un segment reprezentand varsta. Apoi, interesandu-te la ce varsta are de cinci ori varsta plodului, imparti segmentul in patru segmente egale si adaugi valoarea la etatea femeii. Afli ca facu trejdeani...si aia e. 

Chiar ma intrebam cum ai facut tu cu segmente fara ecuatii, ca mie tare greu imi pare, nu am putut sa ma apropii mai mult de solutia cu segmente decat ce am debitat...adica, in ce fel se poate explica unui copil care nu a ajuns la ecuatii?

Se da un triunghi oarecare ABC. Se duce mediana AD. 

Sa se demonstreze ca AD < (AB + AC)/2 

Fata, baga o poza după ce ai desenat pe foaie cu pixul...ca să "înțelege "și eu cu segmentele tale ,vorba aia...

Asta îmi aduce aminte de o melodie de la parazitii ...dacă o găsesc o pun aici...

Asta e

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Binee, tu ai vrut 😂 Chiar nu-mi imaginez cum altfel s-ar putea rezolva cu segmente si folosind mai mult deductii logice decat formule pentru copiii care nu au invatat inca ecuatiile. Ma gandesc cu ingrijorare ca o sa-mi vina si mie randul sa "segmentizez" si am tinut mortis sa fac un prim efort 😂

IMG_20230110_165221.thumb.jpg.0d1fc9ee418bd317914b0c829265e169.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, WotRU2Me a spus:

Se da un triunghi oarecare ABC. Se duce mediana AD. 

Sa se demonstreze ca AD < (AB + AC)/2 

Asta nu inspira pe nimeni? 😈

Acum 1 oră, Flower-Power a spus:

Smokey....bine, lucrat...

Multam, nu-s neaparat sigur ca asta inseamna cu segmente. Aia cu orataniile mi-a dat o migrena...nu cred ca se poate face cu segmente 😐

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2AD<AB+AC 

Construind paralelogramul ABA'C, A' simetricul lui A față de D, a.i. AA' este o diagonală, rezultă 2AD=AA' 

În triunghiul format ACA' cu CA'=AB, întotdeauna suma lungimii a 2 laturi este mai mare decât lungimea celei de-a 3-a laturi.

=>AC+AB>AA'=2AD Qed.

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...