Sari la conținut

Matematica distractiva sau nu prea...


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 9 ore, pinnochio a spus:

Rămân 9😁  

Wrong ai zis citez:"

 La 10.01.2023 la 13:18, pinnochio a spus:

Tot de grădi...Pe o sârmă stau 10 ciori.Împuști una,câte mai rămân?"

 

Unde rămân? Eu ti-am răspuns ca nu mai rămâne niciuna, celelalte 9 zboară.

Vrei sa zici ca alea 9 rămân pe sarma?

 

Acum 7 ore, WotRU2Me a spus:

Asta este 🤝

Am văzut ca s-au șters niște comentarii care erau interesante.legat de brazi , în același fel trebuiebaclimatizati dacă iei brad cu radacina...se plantează primăvară când solul nuneste înghețat. Doar ca aclimatizarrlea trebuie făcută cum am descris anterior și a fost șters. Trebuie sa stea minim o luna în fiecare camera cu temperatura descrescătoare astfel încât în primăvară sa îl poți planta înlăturând doar ghiveciul, pământul din ghiveci este plantat odată cu bradul, sa nu te pună naiba sa îl scuturi și sa ii pui alt pământ.

Am reușit asta ci toți brazii cumpărați pana mi-a zis mama stop joc ca nu mai vreau brazi în curte, de atunci mi-am luat un brad de plastic...dar dacă ar fi după mine , as pune numai brazi în toată curtea...bine fără sa ma ating de livada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Flower-Power a spus:

câte mai rămân?"

Salut,întrebarea e cu tâlc.Nu se întreabă câte mai rămân pe sârmă,ci câte mai rămân?Normal că au zburat,în copaci,pe altă sârmă,pe casa lui Eneos...dar există😁 9 ciori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povestiri de-a lui taica-meu, de pe vremea cand era el student: avea un profesor care le spunea: "Bai baieti, asta sa stiti voi de la mine ca nu este coada vacii. Este SFANTA INTEGRALA".

 

Spre rusinea mea, dupa vreo 25 ani de la terminarea facultatii, nu as mai putea acum sa spun exact definitia integralei sau sa mai fac macar un exercitiu cu integrale....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.01.2023 la 0:01, WotRU2Me a spus:

Sa incerc cand ajung acasa (sper ca tot cu ghiveci a luat nevasta-mea, ca parca zicea si ea ceva de unul de plastic).

Nu am asa multe camere cu dif de temperatura, dar incerc in magazie si apoi afara...tre sa mai lupte si bradutul.

Eu am încercat și cu brazi argintii...care sunt mai scumpi, evident cu radacina..bafta!

Primul "brad "cu rădăcină pe care l-am luat acum 12 ani și a fost de fapt un molid..😅 am aflat după...

Pregatiti-va de exerciții ca pun sigur în weekend...😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Matematica distractiva.

https://www.cut-the-knot.org/

 

Si am aflat ca ar fi si o generalizare a teoremei lui Napoleon.

"Se da un patrulater oarecare. Pe fiecare latura a patrulaterului se construiesc in exterior patrate. Sa se demonstreze ca centrele celor 4 patrate formeaza tot un patrat"

"Se da un pentagon oarecare. Pe fiecare latura a lui se construiesc in exterior pentagoane regulate. Sa se demonstreze ca centrele celor 5 pentagoane regulate formeaza tot un pentagon regulat"

 

Si tot asa

"Se da un n-gon oarecare..."

 

 

https://www.cut-the-knot.org/Curriculum/Geometry/Barlotti.shtml

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se da urmatoarea problema, cu ecuatii va rog ca de dam pe brazda....

 

Dacă intr-un parc elevii unei clase se așează câte 4 pe o banca, atunci rămân 6 elevi în picioare. Dacă se așează câte 7 atunci rămâne o banca libera iar una este ocupata de doar 2 elevi. Cati elevi sunt in clasa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa iti dea Dumnezeu sănătate dar acum explica-mi a doua ecuație te rog ca tot nu înțeleg...adică am înțeles-o pe prima iar pe a doua nu.

,,

Dacă se așează câte 7 atunci rămâne o banca libera iar una este ocupata de doar 2 elevi. Cati elevi sunt in clasa?""

Inteleg ca x = 7y ,inteleg ca plus 2 dar nu înțeleg de ce ai scris 7(y-2) ...please 🫠

 

Si ca să fiu la fel de glumeata , în clasa sunt zero elevi ca toți sunt in parc...😅

Merci de feedback @September.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Flower-Power a spus:

Inteleg ca x = 7y ,inteleg ca plus 2 dar nu înțeleg de ce ai scris 7(y-2) ...please 🫠

Păi din toate băncile y, una este liberă și încă una este ocupată cu doar 2 elevi. 

Deci complet ocupate cu câte 7 elevi sunt (y-2). 

Apoi ca să ajungem la numărul total de elevi x, adun și pe prizăriții ăia 2 => 

x = 7(y-2) + 2

Editat de September
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, September a spus:

Păi din toate băncile y, una este liberă și încă una este ocupată cu doar 2 elevi. 

Deci complet ocupate cu câte 7 elevi sunt (y-2). 

Apoi ca să ajungem la numărul total de elevi x, adun și pe prizăriții ăia 2 => 

x = 7(y-2) + 2

Hai sa trăiești, mulțumesc...a picat fisa cu zgomot, te asigur..😅

Stai ca mai am una 😂

Pe o masa sunt bile roșii, galbene sau albastre. A treia parte din nr total sunt bile roșii. Dacă iau de pe masa bilele roșii și 6 bile galbene, atunci un sfert din restul bilelor ramase sunt galbene. Stiind ca pe masa au rămas 24 de bile albastre, aflați nr inițial al tuturor bilelor de pe masa.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai simplu o iei de la sfârșit. 

Notezi cu n numărul total de bile. 

n=24(albastre)+32/4(un sfert din rămase galbene)+6(galbene)+n/3(roșii) => 2n/3=38 =>

n = 57 

Din care 57/3=19 roșii, 24 albastre (știm din ipoteză) și 8+6=14 galbene. 

Total 57. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

24 albastre reprezintă 3/4 din bilele rămase, deci 4/4 ar fi: (regula de 3 simplă)

(24/3)x4=32

(1/4)x32=8 galbene.

Cu alte cuvinte, din 32 rămase pe masă, un sfert (1/4) sunt galbene (8) și trei sferturi (3/4) 3/4x32=24 (sunt date), albastre. 

6 este clar. 

n/3 din ipoteză, sunt roșii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Câte variante există ,de combinatie a celor 54 carti de joc ? Zice ca e vorba de o suma cu 60 de numere,nu se poate citi.Vine cam o combinatie pentru fiecare secunda trecuta de la Big Bang încoace,adică cam cu 5 mld ani in urmă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca una..Greutatea tuturor furnicilor de pe planetă,e mult mai mare decât a tuturor oamenilor de pe planetă.

Editat de pinnochio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...