Sari la conținut

Plimbare la vara in Europa de minim 7 zile (de vazut un MotoGP)


MariusIulian
 Share

Postări Recomandate

Salut, sunt un posesor de Honda NT1100 si m-am gandit sa merg sa vad etapa de MotoGP de la Spielberg din Austria, intre 18-20 August. Sa plecam din Bucuresti via Budapesta, de vizitat Budapesta si/sau Viena, dupa care plecam catre circuit. Cred ca aprox. o saptamana sau mai mult, depinde de cat timp au cei care vor sa vina. Un bilet la MotoGp este de cca 180 euro pentru 3 zile, nu e obligatoriu de vineri (atunci sunt antrenamente), se poate doar sambata si duminica. In Austria mai sunt locuri de vizitat. Astept propuneri. Apropo, sa mentionez, imi place sa merg relaxat, nu ca disperatii.

Editat de ivan pedala
Editat in limba romana!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca drumul "direct" este plictiseala de se scorojeste vopseaua de pe pereti. De la Sibiu incolo numai autostrada. Si, hai, ca dupa Viena mai apar munti, autostrada cu curbe, cu poduri cu tuneluri, dar pana la Viena adormi calare de plictiseala.

Asa ca iti recomand o ruta "pe dn-uri", cu evitarea autostrazilor, chiar daca asta inseamna mai mult timp pe drum. Dar nu va fi timp pierdut, ca pe autostrada, ci timp castigat, de plimbare.

Daca n-ai timp iti recomand varianta cu remorca. Inchiriezi daca n-ai, e ieftina. Avantajul e ca faci drumul mult mai rapid si acolo, in AT, ai timp de plimbari cu motoreta. Si crede-ma ca n-ai tu vacanta de cate drumuri frumoase de motociclit au aia.

Drumuri bune si fara autostrazi iti doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Plimbare la vara in Europa de minim 7 zile (de vazut un MotoGP)
27 minutes ago, Speedy.K said:

Vezi ca drumul "direct" este plictiseala de se scorojeste vopseaua de pe pereti. De la Sibiu incolo numai autostrada. Si, hai, ca dupa Viena mai apar munti, autostrada cu curbe, cu poduri cu tuneluri, dar pana la Viena adormi calare de plictiseala.

Asa ca iti recomand o ruta "pe dn-uri", cu evitarea autostrazilor, chiar daca asta inseamna mai mult timp pe drum. Dar nu va fi timp pierdut, ca pe autostrada, ci timp castigat, de plimbare.

Daca n-ai timp iti recomand varianta cu remorca. Inchiriezi daca n-ai, e ieftina. Avantajul e ca faci drumul mult mai rapid si acolo, in AT, ai timp de plimbari cu motoreta. Si crede-ma ca n-ai tu vacanta de cate drumuri frumoase de motociclit au aia.

Drumuri bune si fara autostrazi iti doresc.

a fost o propunere pentru cine se grabeste nu am dat cu parul. la varsta mea sunt satul de lectii. bani am destui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca aveai bani destui nu aveai honda, ci bmw (minim)

 

"Astept propuneri. Apropo, sa mentionez, imi place sa merg relaxat, nu ca disperatii."

"propunere pentru cine se grabeste nu am dat cu parul. la varsta mea sunt satul de lectii."

 

nici tu nu stii ce vrei exact

Editat de DiarM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

43 minutes ago, DiarM said:

daca aveai bani destui nu aveai honda, ci bmw (minim)

 

Hăhă.

 

În rest subscriu cu plictiseala de drum pe la unguri. La Mugello (sau Misano) ar fi de mers pentru motociclit. Toscana, Emilia-Romagna, Abruzzo, etc. Și nici drumul până acolo nu e urât (prin Serbia-Muntenegru sau Serbia-Croația-Slovenia).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, MariusIulian a spus:

a fost o propunere pentru cine se grabeste nu am dat cu parul. la varsta mea sunt satul de lectii. bani am destui.


Da' cine a zis ca ai dat cu parul?!

Si, daca tot esti asa tepos si satul de lectii, ar trebui sa stii "la varsta ta" ca nu se pleaca la drumuri de genul asta cu oameni adunati pe forum, ci cu oameni cu care ai mers mult in ultimii ani, de la care nu te poti astepta la surprize neplacute daca e ceva.

Si vezi ca banii nu te fac nici mai intelept, nici mai motociclist.

Acum 55 minute, DiarM a spus:

daca aveai bani destui nu aveai honda, ci bmw (minim)

 

"Astept propuneri. Apropo, sa mentionez, imi place sa merg relaxat, nu ca disperatii."

"propunere pentru cine se grabeste nu am dat cu parul. la varsta mea sunt satul de lectii."

 

nici tu nu stii ce vrei exact


El, de fapt, n-are cu cine sa mearga si s-a gandit sa caute pe forum pe unu' mai lent decat el cu care sa se plictiseasca impreuna. Si eventual pe unii mai tineri sau/si mai saraci in fata carora sa o arda superior.

Altfel e clar ca daca era un simpatic si un prietenos nu trebuia sa-si caute tovarasi de drum "pa net"...

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, DiarM a spus:

daca aveai bani destui nu aveai honda, ci bmw (minim)

 

:crack: am ras cu lacrimi.

Asta ca fost posesor de BMW , actualmente doar de Honde.

 

Mare plictiseala 2 ore de la granita pana la Budapesta, ce sa spun...

Si apoi inca doua ora juma de la Budapesta la Viena.

Bine ca nu se plictiseste lumea pe autostrada de la Buc la Constanta, ca sa nu mai pomenim de Buc-Valea Prahovei🤦‍♂️

 

@MariusIulian daca nu ai fost inca la Budapesta , este o incantare orasul.

Viena la fel este o placere sa il vizitezi.

Daca esti pasionat sa vezi o cursa moto, te duci si te bucuri de cursa.

Intr-o ora de la Viena ajungi pe dealuri si munti.

Cand pleci  spre Spielberg este pacat sa o iei pe autostrada. Pleci frumos de DN-uri spre Mariazell. Si apoi pe unde oi vedea cu ochii cobori spre sud. 

Si daca tot ai bani ( sa moara dujmanii ca nu ti-ai "loat" BMW 🤣) mai dai o tura prin AT. Dupa cursa pleci spre SW pina la Bad Kleinkirchheim, te cazezi pe la pensiune simpatica, te  balacesti la baile termale, si a doua zi dai o tura pe Nockalmstrase si mai apoi  te tot duci prin munti inapoi spre Viena. Mai dormi o noapte pe langa un lac prin Salzkammergut (zona cu Mondsee si restul lacurilor)

Te uiti aici ce passuri mai iti ies in cale si le iei la rand:   https://de.m.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Pässe_in_Österreich

Si apoi o sa vezi ca a meritat din plin "plictisul" din HU si RO.

 

Distractie placuta!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai la Cta n-am mai fost cu mobra de acum 5 ani, ca... ce sa fac acolo cu mobra?!

Iar pe Valea PH nu te plictisesti, ca stai tot timpul pe contrasens, emotii cu gaborii din Busteni, daca se iau de tine sau nu ca depasesti coloana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, Silver Arrow said:

:crack: am ras cu lacrimi.

Asta ca fost posesor de BMW , actualmente doar de Honde.

 

Mare plictiseala 2 ore de la granita pana la Budapesta, ce sa spun...

Si apoi inca doua ora juma de la Budapesta la Viena.

Bine ca nu se plictiseste lumea pe autostrada de la Buc la Constanta, ca sa nu mai pomenim de Buc-Valea Prahovei🤦‍♂️

 

@MariusIulian daca nu ai fost inca la Budapesta , este o incantare orasul.

Viena la fel este o placere sa il vizitezi.

Daca esti pasionat sa vezi o cursa moto, te duci si te bucuri de cursa.

Intr-o ora de la Viena ajungi pe dealuri si munti.

Cand pleci  spre Spielberg este pacat sa o iei pe autostrada. Pleci frumos de DN-uri spre Mariazell. Si apoi pe unde oi vedea cu ochii cobori spre sud. 

Si daca tot ai bani ( sa moara dujmanii ca nu ti-ai "loat" BMW 🤣) mai dai o tura prin AT. Dupa cursa pleci spre SW pina la Bad Kleinkirchheim, te cazezi pe la pensiune simpatica, te  balacesti la baile termale, si a doua zi dai o tura pe Nockalmstrase si mai apoi  te tot duci prin munti inapoi spre Viena. Mai dormi o noapte pe langa un lac prin Salzkammergut (zona cu Mondsee si restul lacurilor)

Te uiti aici ce passuri mai iti ies in cale si le iei la rand:   https://de.m.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Pässe_in_Österreich

Si apoi o sa vezi ca a meritat din plin "plictisul" din HU si RO.

 

Distractie placuta!

 

multumesc de sfaturi, am pus asa un anunt de bun simt, nu am zis ca e batut in cuie, cautam doritori si sa vina cu orice idee, drumul ales si timpul era alta discutie. Am trecut la NT pentru ca este cu DCT, am vrut automata si este un touring bun. la altii care abereaza nu am timp sa le raspund, ei sunt odihniti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, MariusIulian a spus:

multumesc de sfaturi, am pus asa un anunt de bun simt, nu am zis ca e batut in cuie, cautam doritori si sa vina cu orice idee, drumul ales si timpul era alta discutie. Am trecut la NT pentru ca este cu DCT, am vrut automata si este un touring bun. la altii care abereaza nu am timp sa le raspund, ei sunt odihniti!

Ai postat un topic pe un forum,unde se exprima lumea cum crede de cuviinta.Te asteptai sa fie lapte si miere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 hours ago, MariusIulian said:

Salut, sunt un posesor de Honda NT1100 si m-am gandit sa merg sa vad etapa de MotoGP , oricare, Austria, Italia, Germania, sa fie ceva relaxat, ca o plimbare de mai multe zile, cu obiective turistice de vizitat etc. La Spielberg este in 18-20 August si sunt aprox.1200km. Nu am chef de polemica dar daca este cineva interesat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, MariusIulian a spus:

multumesc de sfaturi, am pus asa un anunt de bun simt, nu am zis ca e batut in cuie, cautam doritori si sa vina cu orice idee, drumul ales si timpul era alta discutie. Am trecut la NT pentru ca este cu DCT, am vrut automata si este un touring bun. la altii care abereaza nu am timp sa le raspund, ei sunt odihniti!


Pai pana la urma vrei orice idee, multumesti pentru sfaturi sau n-ai nevoie de lectii?
In primul meu post asta ti-am si dat, idei si sfaturi, nu lectii; dar te-ai ofruscat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, MariusIulian a spus:

Salut, sunt un posesor de Honda NT1100 si m-am gandit sa merg sa vad etapa de MotoGP de la Spielberg din Austria, intre 18-20 August. Sa plecam din Bucuresti via Budapesta, de vizitat Budapesta si/sau Viena, dupa care plecam catre circuit. Cred ca aprox. o saptamana sau mai mult, depinde de cat timp au cei care vor sa vina. Un bilet la MotoGp este de cca 180 euro pentru 3 zile, nu e obligatoriu de vineri (atunci sunt antrenamente), se poate doar sambata si duminica. In Austria mai sunt locuri de vizitat. Astept propuneri. Apropo, sa mentionez, imi place sa merg relaxat, nu ca disperatii.

 

Maestre, mergi singur, parerea mea... Nu cauta anturaje, de obicei nu iese bine intre necunoscuti. Unul vrea la hotel altul la cort, unul la restaurant altul vrea sa manance salam pe rezervor ca de ce sa dea el bani degeaba...

Ca sa nu mai zic ca 90% o sa vrea sa-ti arate ce motociclisti adevarati sunt ei cu cbr 2001 nu fraieri ca tine cu NT.

Am trecut prin asta (o data) si mi-a ajuns.

Deja esti fraier (din comentarii) ca nu stii pe unde sa mergi (desi n-ai spus pe unde vrei) 🤣

Pace si drum bun!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, DesertEagle said:

 

Maestre, mergi singur, parerea mea... Nu cauta anturaje, de obicei nu iese bine intre necunoscuti. Unul vrea la hotel altul la cort, unul la restaurant altul vrea sa manance salam pe rezervor ca de ce sa dea el bani degeaba...

Ca sa nu mai zic ca 90% o sa vrea sa-ti arate ce motociclisti adevarati sunt ei cu cbr 2001 nu fraieri ca tine cu NT.

Am trecut prin asta (o data) si mi-a ajuns.

Deja esti fraier (din comentarii) ca nu stii pe unde sa mergi (desi n-ai spus pe unde vrei) 🤣

Pace si drum bun!

 

 

2 hours ago, DesertEagle said:

 

Maestre, mergi singur, parerea mea... Nu cauta anturaje, de obicei nu iese bine intre necunoscuti. Unul vrea la hotel altul la cort, unul la restaurant altul vrea sa manance salam pe rezervor ca de ce sa dea el bani degeaba...

Ca sa nu mai zic ca 90% o sa vrea sa-ti arate ce motociclisti adevarati sunt ei cu cbr 2001 nu fraieri ca tine cu NT.

Am trecut prin asta (o data) si mi-a ajuns.

Deja esti fraier (din comentarii) ca nu stii pe unde sa mergi (desi n-ai spus pe unde vrei) 🤣

Pace si drum bun!

 

 

2 hours ago, DesertEagle said:

 

Maestre, mergi singur, parerea mea... Nu cauta anturaje, de obicei nu iese bine intre necunoscuti. Unul vrea la hotel altul la cort, unul la restaurant altul vrea sa manance salam pe rezervor ca de ce sa dea el bani degeaba...

Ca sa nu mai zic ca 90% o sa vrea sa-ti arate ce motociclisti adevarati sunt ei cu cbr 2001 nu fraieri ca tine cu NT.

Am trecut prin asta (o data) si mi-a ajuns.

Deja esti fraier (din comentarii) ca nu stii pe unde sa mergi (desi n-ai spus pe unde vrei) 🤣

Pace si drum bun!

 

multumesc de sfat, cred ca am gresit site-ul asta. asta e ultima data cand mai intru, o sa caut sa sterg contul. prea multa mizerie. merci

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mizeria o faceti voi, astia care deschideti topicuri si dupa aia va suparati ca va raspunde lumea si cu altceva decat vreti voi.

Asta e un forum, adica un loc unde lumea discuta, isi spune pareri, da sfaturi, bune, proaste, cum or fi. Pe baza de libera exprimare, nu pe baza de "voi cand vorbiti cu mine sa taceti din gura". 
De aere de superioritate si de fite suntem satui, de experimentati care la o prima verificare nu stiu sa tina ghidonul in mana, la fel. 
Nu te pune nimeni sa deschizi topicuri pe forum, nici sa te loghezi, macar. 
Drum bun si sa (nu) ne mai auzim.

 

 

PS Cat despre sters contul... tu incearca... 🤪😂🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, DiarM a spus:

daca aveai bani destui nu aveai honda, ci bmw (minim)

 

"Astept propuneri. Apropo, sa mentionez, imi place sa merg relaxat, nu ca disperatii."

"propunere pentru cine se grabeste nu am dat cu parul. la varsta mea sunt satul de lectii."

 

nici tu nu stii ce vrei exact

Din capitolu numai bmw ul e masina si Samsugul telefon ! tare de tat. 

Editat de DIU 46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, MariusIulian a spus:

a fost o propunere pentru cine se grabeste nu am dat cu parul. la varsta mea sunt satul de lectii. bani am destui.

Nu inteleg de ce te-ai vexat asa. Omul ti-a prezentat perspectiva lui asupra unei excursii in Austria, in perfecta coerenta cu mentiunea ta ca iti place sa conduci linistit... Cred ca nu ai inteles mesajul, reactia ta fiind disproportionata...

 

Pe de alta parte nu inteleg ultima propozitie "bani am destui". Nu cred ca Speedy a facut vreo remarca de natura pecuniara....

 

Una peste alta... a te lauda cu banii tai... suna dubios... si inca o remarca.... nu exista conceptul de "bani destui"....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, MariusIulian a spus:

multumesc de sfat, cred ca am gresit site-ul asta. asta e ultima data cand mai intru, o sa caut sa sterg contul. prea multa mizerie. merci

 

Te-ai suparat aiurea si acum iti iei jucariile si pleci (la MotoGP).

 

Asa se intampla pe-aici, una calda una rece.

Omul a vrut sa iti dea niste sfaturi, pe care tu le-ai cerut.

Nu a fost nimeni impertinent, pana nu ai fost tu...

 

Dar, sfaturile au fost dintre cele mai bune (evita autostrada ca te imbolnavesti de plictiseala, ai ceva zone super de bifat).

Pe mine ma atrage genul asta de excursie, insa m-as plictisi 3 zile la motoGP.

 

Oricum, frumoasa Honda NT1100DCT. Ai facut o alegere inspirata.

Desi te apropii mult de un 1250GS, dupa cum ziceau colegii de forum  :)))

https://www.motoboom.ro/motocicleta-honda-nt1100-dct-2022.html?gclid=Cj0KCQiAtvSdBhD0ARIsAPf8oNnQeJECmR_RBtGozNROapBL9kXgxamJMQSW3BlSWRG5WMMBvv8E17YaAhCjEALw_wcB

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Leon a spus:

Pe mine ma atrage genul asta de excursie, insa m-as plictisi 3 zile la motoGP.

Depinde cât de pasionat ești de sport. Dacă te plictisești să vezi învârteală pe circuit de la 9 la 15, poți oricând să dai o tură prin zonă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
La 10.01.2023 la 19:02, MariusIulian a spus:

 

 

multumesc de sfat, cred ca am gresit site-ul asta. asta e ultima data cand mai intru, o sa caut sa sterg contul. prea multa mizerie. merci

 

Nu te supara ! Asa e pe forumul asta, multă bășcălie. Din cauza faptului că nu au ce face, stau în fața tastaturii și intră în polemici cu tine și mai mult te încurcă . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...