Sari la conținut

Dubai, Abu Dhabi... (Emirate)


EMmyl_Gsx
 Share

Postări Recomandate

Salut si multi ani tuturor motociclistilor! Am fost adoptat de Emirate de cativa ani buni si pasiunea celor doua roti ma macina si aici. Intrebare: exista colegi stabiliti aici (eu locuiesc si muncesc in Dubai) si daca exista, am putea sa ne facem un grup ca in perioada asta in care s-ar putea circula pe moto sa facem cateva iesiri asta pana nu vine arsita verii, cand moto devine inutilizabila???

 

Ceva poze de prin zona.

c1829748-69bf-4e7b-bc84-fde7114ea42b.jpg

ca754085-8960-448c-bb60-1c3ee35bdc01.jpg

IMG_1597.jpg

IMG_1853.jpg

IMG_2111.jpg

InkedIMG_2219.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bună, deși nu locuiesc și nu am fost pana azi acolo, sigur mi-as dori sa dau checkin măcar o singura data în viata. Văzând pozele cu tine as putea crede ca m-as putea mărită în tara aia,glumesc, evident...sper sa găsești prieteni ,iar dacă ai chef de discuții, te-as întreba mai multe lucruri despre locul ala, dacă ai poze, care sunt distracțiile și cele mai mari tentații oferite de locul ala?  Care sunt motocicletele/scuterele predominante acolo? 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deși nu-mi este mie adresata întrebarea, imi permit sa enumăr câteva chestii care mi-au plăcut mult pe acolo:

- spectacolul oferit de fântână arteziana din fata Burj Kalifa

- turul ce pleacă din Dubai Marina cu barca rapida (îți oferă o alta perspectiva asupra hotelului Burj-al Arab)

- acvariul din interiorul hotelului Atlantis

- Mall of Emirates, chiar dacă nu sunt pasionat de shopping, am găsit ce nici nu gândeam ca o sa vad vreodată într-un mall.

Peste toate astea pun fără nici o îndoială, subiectiv vorbind, excursia cu atv-ul prin desert și senzația de pe care ti-o oferă o tura de stand up padlle făcută dimineața între doua "frunze" din Palm Jumeirah. Apa este pur și simplu oglinda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, merita efortul ca macar o data in viata sa vizitati si sa stati macar un sejur de minimum o saptamana aici.

Tentatii si locuri de vizitat sunt cu miile, un loc mai tentant decat altul, dar ca sa vii si sa vizitezi iti trebuie un buget generos, un ghid bun si timp, timp berechet! Asa cum spunea colegul mai inainte, poti vizita centrul, iar ca sa vezi din fuga tot iti trebuiesc minimum trei zile. Repet, doar partea centrala! Apoi, ai de vizitat gradina botanica Miracle Garden, gradina cu fluturi, orasul vechi (partea aproape nemodificata a Dubaiului), piata pescarilor (unde sa servesti o cina cu peste ales de tine, proaspat, cu stridii, fructe de mare etc), kartdrome motor city, ai de vazut sute, poate mii de plaje una mai frumoasa decat alta, fantanile muzicale de la Atlantis, muzeul viitorului, Global Village, Ferrari World Abu Dhabi si Marea Moschee din Abu Dhabi (locuri aflate doar la o ora de mers cu masina, ~130,140 km) si lista nu cred ca o poate epuiza cineva!!! Doar astea enumerate de mine mai sus iti pot epuiza toate resursele financiare si timpul!!!;)

 

Aici predomina motocicletele de cilindree mica, pana la 250cc (majoritatea Honda), fiindca exista extrem de multi livratori si prestatori de servicii care se deplaseaza zi si noapte doar cu motociclete. Si sunt sute de mii! Scutere nu am prea vazut, au aparut insa trotinetele electrice, biciclete electrice si zonele de promenada sunt impanzite de acestea. Bastinasii din zona detin de la GoldW, la BMW 1250 si 1800, dar si nelipsitele sportive de cilindree mare, majoritare fiind Busa si GSXR. Singurul inconvenient este caldura, vara neputand sa circuli ziua cu motorul, anotimpul propice pentru motoare fiind toamna-iarna-primavara de la noi, cand temperaturile sunt ceva mai omenesti si suportabile.

 

Astept cu nerabdare colegi stabiliti aici sa iesim cand o sa avem timp la o poveste!

Multumesc!!!

IMG_6622.jpg

IMG-20190512-WA0014.jpg

IMG-20200525-WA0001.jpg

IMG-20200612-WA0007.jpg

IMG-20200731-WA0001.jpg

IMG-20200619-WA0044.jpg

IMG-20200619-WA0045.jpg

IMG_1992.jpg

IMG_1997.jpg

IMG_5844.jpg

d9dbb7c7-b737-4496-aa8f-1d88a5f9035f.jpg

IMG-20201203-WA0001.jpg

IMG-20190329-WA0008.jpg

IMG_5829.jpg

f9a77a1d-874a-47dc-b9fe-ef6de373ccd0.jpg

68c85547-74dd-4095-a821-2fa4ae1761fe.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, EMmyl_Gsx a spus:

Da, merita efortul ca macar o data in viata sa vizitati si sa stati macar un sejur de minimum o saptamana aici.

Tentatii si locuri de vizitat sunt cu miile, un loc mai tentant decat altul, dar ca sa vii si sa vizitezi iti trebuie un buget generos, un ghid bun si timp, timp berechet! Asa cum spunea colegul mai inainte, poti vizita centrul, iar ca sa vezi din fuga tot iti trebuiesc minimum trei zile. Repet, doar partea centrala! Apoi, ai de vizitat gradina botanica Miracle Garden, gradina cu fluturi, orasul vechi (partea aproape nemodificata a Dubaiului), piata pescarilor (unde sa servesti o cina cu peste ales de tine, proaspat, cu stridii, fructe de mare etc), kartdrome motor city, ai de vazut sute, poate mii de plaje una mai frumoasa decat alta, fantanile muzicale de la Atlantis, muzeul viitorului, Global Village, Ferrari World Abu Dhabi si Marea Moschee din Abu Dhabi (locuri aflate doar la o ora de mers cu masina, ~130,140 km) si lista nu cred ca o poate epuiza cineva!!! Doar astea enumerate de mine mai sus iti pot epuiza toate resursele financiare si timpul!!!;)

 

Aici predomina motocicletele de cilindree mica, pana la 250cc (majoritatea Honda), fiindca exista extrem de multi livratori si prestatori de servicii care se deplaseaza zi si noapte doar cu motociclete. Si sunt sute de mii! Scutere nu am prea vazut, au aparut insa trotinetele electrice, biciclete electrice si zonele de promenada sunt impanzite de acestea. Bastinasii din zona detin de la GoldW, la BMW 1250 si 1800, dar si nelipsitele sportive de cilindree mare, majoritare fiind Busa si GSXR. Singurul inconvenient este caldura, vara neputand sa circuli ziua cu motorul, anotimpul propice pentru motoare fiind toamna-iarna-primavara de la noi, cand temperaturile sunt ceva mai omenesti si suportabile.

 

Astept cu nerabdare colegi stabiliti aici sa iesim cand o sa avem timp la o poveste!

Multumesc!!!

IMG_6622.jpg

IMG-20190512-WA0014.jpg

IMG-20200525-WA0001.jpg

IMG-20200612-WA0007.jpg

IMG-20200731-WA0001.jpg

IMG-20200619-WA0044.jpg

IMG-20200619-WA0045.jpg

IMG_1992.jpg

IMG_1997.jpg

IMG_5844.jpg

d9dbb7c7-b737-4496-aa8f-1d88a5f9035f.jpg

IMG-20201203-WA0001.jpg

IMG-20190329-WA0008.jpg

IMG_5829.jpg

f9a77a1d-874a-47dc-b9fe-ef6de373ccd0.jpg

68c85547-74dd-4095-a821-2fa4ae1761fe.jpg

Misteaux! Pai nu te caut eu pe tine dacă ajung vreodată? 😅

Anyway, merci de răspuns, enjoy de sun!

 

Sper sa găsești colegi de drumeție..

Vad ca e ziua ta, La mulți ani*! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
La 26.01.2023 la 17:04, Flower-Power a spus:

Misteaux! Pai nu te caut eu pe tine dacă ajung vreodată? 😅

Anyway, merci de răspuns, enjoy de sun!

 

Sper sa găsești colegi de drumeție..

Vad ca e ziua ta, La mulți ani*! 

Nu,ca-s ocupat deja pe moment!:blbl:

Multumesc pentru urari, dau un suc daca vii aici!:wavey:

IMG-20200605-WA0015.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...