Sari la conținut

World Superbike 2023


PzKpfW
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 281
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Probabil că știe el și Sofuoğlu mai bine care este situația. Sper. Pentru că din afară pare lipsită de sens mișcarea. Redding și van der Mark își rup dinții cu motocicleta aia.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

Probabil că știe el și Sofuoğlu mai bine care este situația. Sper. Pentru că din afară pare lipsită de sens mișcarea. Redding și van der Mark își rup dinții cu motocicleta aia.

Eu zic ca primeaza banu. Bau a mai semnat ctr cu ducati, deci sanse mici sa nu ia si anul viitor, yamaha pb ca nu avea o directie de dezvoltare care sa ii dea macar o sansa sa se lupte cu el.

 

si atunci ce o fi zi, astia dau si mai multi bani, oricum investesc ca tb sa isi dezvolte mobra.... win-win....

daca se va bate la locuri 5-6 asta e, se dezvolta mobra si ramane cu bani, daca se bate sus, isi asuma meritul.

 

sau na, cine stie din culisele negocierilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, damager a spus:

...... yamaha pb ca nu avea o directie de dezvoltare care sa ii dea macar o sansa sa se lupte cu el.

 

Pai nu vad ce directie ar putea sa aibe... conform regulamentului nu au voie sa aduca nici macar cateva sute de ture in plus motorului. Intre timp Ducati vine cu GePe-u' in WSBK, cu Bau (btw fost pilot de MotoGP, familiarizat cu motoreta Ducati de GP) si problema titlului este rezolvata. Ca asa este regulamentu'! Ofera sanse egale tuturor... tuturor celor care trebuie.  Insa, parerea mea este ca s-a infundat rau la BMW si asta in conditiile in care se apropie si el de o varsta. Probabil este si el constient de asta si atunci a zis ca poate nu ar fi rau sa mai stranga ceva la saltea... deh, batranetile sunt grele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, PzKpfW a spus:

Pentru că din afară pare lipsită de sens mișcarea.

beau pt asta.

Acum 1 oră, damager a spus:

daca se va bate la locuri 5-6 asta e

sper sa nu fii optimist :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, xt600 a spus:

Pai nu vad ce directie ar putea sa aibe... conform regulamentului nu au voie sa aduca nici macar cateva sute de ture in plus motorului. Intre timp Ducati vine cu GePe-u' in WSBK, cu Bau (btw fost pilot de MotoGP, familiarizat cu motoreta Ducati de GP) si problema titlului este rezolvata. Ca asa este regulamentu'! Ofera sanse egale tuturor... tuturor celor care trebuie.  Insa, parerea mea este ca s-a infundat rau la BMW si asta in conditiile in care se apropie si el de o varsta. Probabil este si el constient de asta si atunci a zis ca poate nu ar fi rau sa mai stranga ceva la saltea... deh, batranetile sunt grele. 


pai si atunci na, dc nu i-au dat nici bani, de ce sa mai stea.

iti dai semaa ca astea sunt supozitii, habar nu avem ce s-a negociat acolo.

cert e ca yamaha e in picaj😔.... si imi pare rau pt ei.


o sa-l adica pe Aegerter care merge f bine cu mobra. 
sincer, speram sa mearga mai bine Garner cu ea... ca e simpatic pustiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, damager a spus:


pai si atunci na, dc nu i-au dat nici bani, de ce sa mai stea.

iti dai semaa ca astea sunt supozitii, habar nu avem ce s-a negociat acolo

cert e ca yamaha e in picaj😔

R1 nu este o motocicleta deloc rea, insa nu se poate bate cu GP-u'. 

Oke, inteleg ca vrea sa plece, probaabil oferta facuta de Yamaha a fost penibila, de vreme ce a respins-o si a inceput imediat negocieri cu alt constructor. Dar sa plece la BMW este demn de noaptea mintii. Doar daca bavarezii nu compenseaza printr-un slariu de nerefuzat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred că un pilot de talia lui, la vârsta lui se uită în primul rând la bani. Este însă cert că Yamaha are o motocicletă mult mai bună decât BMW în momentul de față, a 2-a cea mai rapidă (câteodată chiar cea mai rapidă per total, făcând abstracție de Bautista).

 

Șansele ca BMW-ul să-i permită să se bată mai sus pe viitor sunt destul de mici, având în vedere că au aceeași arhitectură ca R1. Mai mult, nu-i văd dedicați mediului competițional pe cât sunt cei de la Yamaha; în caz de ceva, se pot retrage. Au mai făcut-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, PzKpfW a spus:

Nu cred că un pilot de talia lui, la vârsta lui se uită în primul rând la bani. Este însă cert că Yamaha are o motocicletă mult mai bună decât BMW în momentul de față, a 2-a cea mai rapidă (câteodată chiar cea mai rapidă per total, făcând abstracție de Bautista).

 

Șansele ca BMW-ul să-i permită să se bată mai sus pe viitor sunt destul de mici, având în vedere că au aceeași arhitectură ca R1. Mai mult, nu-i văd dedicați mediului competițional pe cât sunt cei de la Yamaha; în caz de ceva, se pot retrage. Au mai făcut-o.


Chiar nu stiu ce sa zic. E clar ca Sofoglu decide unde se duce. Eu speram sa-l vad in motogp.

cand zic ca yamaha e in picaj, nu ma refer neaparat la mobra, e una buna, cel putin in wsbk, dar per ansamblu pare ca elsw duce in jos in moentul in care pilotul tau principal iti pleaca.

sau, poate chiar vrea sa demonsteze ca poate sa faca o mobra victorioasa. Cine stie....

cime stie, vine Aegerter si rupa gura targului anul viitor. Oricum pana acuma a mers super bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, damager a spus:


Chiar nu stiu ce sa zic. E clar ca Sofoglu decide unde se duce. Eu speram sa-l vad in motogp.

cand zic ca yamaha e in picaj, nu ma refer neaparat la mobra, e una buna, cel putin in wsbk, dar per ansamblu pare ca elsw duce in jos in moentul in care pilotul tau principal iti pleaca.

sau, poate chiar vrea sa demonsteze ca poate sa faca o mobra victorioasa. Cine stie....

cime stie, vine Aegerter si rupa gura targului anul viitor. Oricum pana acuma a mers super bine.

 

 

Ai vazut rezultatele din teste?

 

In MotoGp e carne de tun. Un Tito Rabat 2. 

 

Spre deosebire de Redding, turcul e muncitor, talentat si cu ciocul mic.

Lucrez cu nemtii de 12 ani. Daca vrei sa-ti footzi meciul, le spui zilnic cat de prosti sunt, te plangi prin presa, prin social, si apoi astepti sa mearga mobra :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, PzKpfW a spus:

Nu cred că un pilot de talia lui, la vârsta lui se uită în primul rând la bani. 

As zice ca se uita. Salariile in WSBK sunt ridicol de mici, majoritatea covarsitoare sunt sub un milion, iar anii de activitate competitionala sunt relativ putini. Si chiar daca nu se gandeste el, are grija sa se gandeasca Sofuoglu. Cum spuneai si tu, BMW nu are motocicleta la nivelul R1, de fapt ei niciodata nu au avut o motocicleta care sa ofere pilotului sansa de a lupta pentru titlu. So.. nu vad alta ratiune pentru care un pilot precum Raz ar putea merge la bavarezi, decat oferta financiara.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, xt600 a spus:

As zice ca se uita. Salariile in WSBK sunt ridicol de mici, majoritatea covarsitoare sunt sub un milion, iar anii de activitate competitionala sunt relativ putini. Si chiar daca nu se gandeste el, are grija sa se gandeasca Sofuoglu. Cum spuneai si tu, BMW nu are motocicleta la nivelul R1, de fapt ei niciodata nu au avut o motocicleta care sa ofere pilotului sansa de a lupta pentru titlu. So.. nu vad alta ratiune pentru care un pilot precum Raz ar putea merge la bavarezi, decat oferta financiara.  

daca e vb doar de bani nu e cea mai inteleapta mutare.

adica pleci pe bani buni cand ai rezultate - cu yama avea rezultate.

cand o pleca de la BMW sa nu plece pe firimituri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, frigider a spus:

daca e vb doar de bani nu e cea mai inteleapta mutare.

adica pleci pe bani buni cand ai rezultate - cu yama avea rezultate.

cand o pleca de la BMW sa nu plece pe firimituri.

Drept este ce spui. Insa tocmai de asta trebuie sa plece acum, pentru ca inca are cota de piata. Dupa contractul cu BMW va mai vedea el, dar ce-i in mana, nu-i minciuna. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După anunțul lui Razgatlıoğlu, Yamaha s-a grăbit să anunțe prelungirea cu 2 ani (până la sfârșit de 2025) cu Andrea Locatelli.

 

image.thumb.png.086e503539563f730ef957869af06f95.png

 

Deocamdată favorit pentru înlocuirea lui Toprak trebuie să fie Dominique Aegerter - campion MotoE anul trecut și al doilea cel mai bine plasat pilot independent la general anul ăsta (după Axel Bassani).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

După anunțul lui Razgatlıoğlu, Yamaha s-a grăbit să anunțe prelungirea cu 2 ani (până la sfârșit de 2025) cu Andrea Locatelli.

 

image.thumb.png.086e503539563f730ef957869af06f95.png

 

Deocamdată favorit pentru înlocuirea lui Toprak trebuie să fie Dominique Aegerter - campion MotoE anul trecut și al doilea cel mai bine plasat pilot independent la general anul ăsta (după Axel Bassani).


sau vine Morbidelli☺️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, damager said:

sau vine Morbidelli☺️

 

La cum arată lucrurile, Morbidelli s-ar putea să aibă noroc și să mai rămână un an la Yamaha: cu un M1 slab și Razgatlıoğlu ieșit din calcul, nu prea are cine să-l înlocuiască. Martín se pare că a decis să rămână la Pramac (Paolo Ciabatti spunea zilele trecute că "I think he'd like to stay because he likes to win"). Singurul contracandidat pentru locul lui ar fi Zarco - în cazul în care Bezzecchi promovează la Pramac anul viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kenan Sofuoglu has confirmed that interest was shown by Kawasaki prior to Toprak Razgatlioglu agreeing to a deal with BMW for the 2024 WorldSBKseason.
 

deci eu sunt acuma 95% convins ca a alergat dupa bani. Din punctul meu ee vedere Kawa ca si performante este peste bmw, aproape de yamaha, si poate reusea ceva mai mult cu ea decat cu yamaha. Cel putin incerca...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, damager said:

deci eu sunt acuma 95% convins ca a alergat dupa bani.

 

 Greu încă de elucidat. Nu știi ce i-a propus Kawasaki. Poate i s-au pus anumite condiții cu care nu a fost de acord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.05.2023 la 1:30, PzKpfW a spus:

Morbidelli s-ar putea să aibă noroc și să mai rămână un an la Yamaha

Nu aș numi asta "noroc".

Cred că i s a luat la modul grav.

La 24.05.2023 la 1:30, PzKpfW a spus:

Singurul contracandidat pentru locul lui ar fi Zarco

Poate de asta are nevoie Z sa ia o victorie - de Yamaha. 😀

1 oră în urmă, damager a spus:

Kenan Sofuoglu has confirmed that interest was shown by Kawasaki prior to Toprak Razgatlioglu agreeing to a deal with BMW for the 2024 WorldSBKseason.
 

deci eu sunt acuma 95% convins ca a alergat dupa bani. Din punctul meu ee vedere Kawa ca si performante este peste bmw, aproape de yamaha, si poate reusea ceva mai mult cu ea decat cu yamaha. Cel putin incerca...

 

La Kawa poate se ducea ca Nr 2 pt că Rea.

Chiar și așa, BMW?

Am văzut cursele dar nu țin minte: honda pare mai rea decât BMW?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, frigider a spus:

Nu aș numi asta "noroc".

Cred că i s a luat la modul grav.

Poate de asta are nevoie Z sa ia o victorie - de Yamaha. 😀

La Kawa poate se ducea ca Nr 2 pt că Rea.

Chiar și așa, BMW?

Am văzut cursele dar nu țin minte: honda pare mai rea decât BMW?


ma indoiesc ca aduci un pilot de 26 de ani sa fie secundul lui Rea, mai ales ca in ultimii 2 ani l-a cam batut pe Rea. Pb ca il aduceau sa continue in locul lui Rea. rea deja are o varsta.

deci, cnad ai o mobra sensibil mai buna, un coechipier care se pensioneaza.... de ce ai refuza? Exceptand oferta financiara? 
ma rog, pot fi multe, perioada, etc.... dar cel mai important factor raman banii. Cel putin asta-i parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

30 minutes ago, frigider said:

Cred că i s a luat la modul grav.

 

De echipa de uzină care-l ține pre brațe deși nu are rezultate de 3 ani? Nu cred că are de ce.

 

31 minutes ago, frigider said:

Poate de asta are nevoie Z sa ia o victorie - de Yamaha. 😀

 

...Și să cadă 3/4 dintre piloți într-o cursă (și el nu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, damager a spus:

 

deci, cnad ai o mobra sensibil mai buna, un coechipier care se pensioneaza.... de ce ai refuza? Exceptand oferta financiara? 
ma rog, pot fi multe, perioada, etc.... dar cel mai important factor raman banii. Cel putin asta-i parerea mea.

Da, este logic ceea ce spui. De altfel, simplul fapt ca un pilot de top, precum Raz, accepta sa mearga la cea mai slaba echipa/motocicleta din competitie, nu se explica decat printr-o oferta financiara foarte atractiva. I-a oferit BMW, cat nu a visat otomanul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

De echipa de uzină care-l ține pre brațe deși nu are rezultate de 3 ani? Nu cred că are de ce.

Băieții ăștia concurează pt ca le place.

Când nu îți face placere e cam nașpa.

Uite la Zarco care o lua razna pe ktm.

Putea sa stea liniștit 2 ani și ia bani degeaba. Ca aceleași rezultate avea.

 

 

Nu m as mira sa plece singur.

În presa va apărea oricum ca a fost de comun acord.

Deși s a dat acel ultimatum.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, frigider a spus:

Poate de asta are nevoie Z sa ia o victorie - de Yamaha. 😀

La câteva curse am crezut că îi mai trebuie vreo zece ture în plus. După aia m-am lămurit: nu poate și gata. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...