Sari la conținut

Remapare, da sau nu?!


motociclistulanonim
 Share

Postări Recomandate

Buna! Am o motocicleta de 125cc, adusa din strainatate. Vreau sa ii pun o toba sport, dar de asemenea sa ii scot catalizatorul pentru ca modelul original ma impiedica sa ii pun altfel de toba. 

Vreau sa stiu daca are nevoie de remapare daca ii scot catalizatorul. Mersi.

Motorul e Motobi125 DL

Editat de ivan pedala
Editat in lb.romana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sa le luam pe rand:

1-Toba sport este ilegala

2-Demontarea catalizatorului este ilegala.

Circuli cu o moto care are toba sport neomologata, scos si catalizator, vei atrage toate privirile/injuraturile. Inclusiv ale autoritatilor. SI ai sanse mari , facand asta, sa ramai fara talon-sa iti ceara sa faci o mica vizita pe la rar, sa platesti si o mica mare amenda,distractie.

 

Apoi, o motorisca de 125 va suna tot ca o besina umeda, indiferent ce toba, si ce catalizator ii scoti ,si ce alte trasnai ii mai faci.

Las o asa, invata sa mergi, si peste x ani, dupa ce dai de A2 sau A, poti sa te agiti si cu tobe aftermarket, resoftari, si alte nebunii-dar sigur nu pe un 125, unde nu merita deloc.

 

A, si o resoftare costa cca 300 euro, asa, ca idee.

 

Acum 7 minute, ENEOS a spus:

Dacă îi pui burlan în loc de tobă e suficient. De mers tare oricum n-o să meargă orice i-ai face, dar măcar va suna sinistru! 

:moron:

Esti pricinos iar. Se stie ca o toba ciunceng mai da 10 cai la aia 10 initiali, la motorete de A1 :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Adrian M. a spus:

Esti pricinos iar. Se stie ca o toba ciunceng mai da 10 cai la aia 10 initiali, la motorete de A1

Doar invidios, mi-e teamă să nu mă depășească la +200 și să-mi învârtă casca! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, Adrian M. said:

Salut. Sa le luam pe rand:

1-Toba sport este ilegala

2-Demontarea catalizatorului este ilegala.

Circuli cu o moto care are toba sport neomologata, scos si catalizator, vei atrage toate privirile/injuraturile. Inclusiv ale autoritatilor. SI ai sanse mari , facand asta, sa ramai fara talon-sa iti ceara sa faci o mica vizita pe la rar, sa platesti si o mica mare amenda,distractie.

 

Apoi, o motorisca de 125 va suna tot ca o besina umeda, indiferent ce toba, si ce catalizator ii scoti ,si ce alte trasnai ii mai faci.

Las o asa, invata sa mergi, si peste x ani, dupa ce dai de A2 sau A, poti sa te agiti si cu tobe aftermarket, resoftari, si alte nebunii-dar sigur nu pe un 125, unde nu merita deloc.

 

A, si o resoftare costa cca 300 euro, asa, ca idee.

 

Esti pricinos iar. Se stie ca o toba ciunceng mai da 10 cai la aia 10 initiali, la motorete de A1 :)

 

 

Eu sunt constient ca e ilegal, insa daca o pun cu db killer, sper totusi sa nu se auda foarte tare. Nu ma intereseaza sa se auda tare, vreau doar sa ii schimb sunetul sa se auda mai ok. Cat despre catalizator am inteles ca nu se masoara noxele la motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca tu vei avea deja raspuns la orice iti spunem noi. Tu deja vrei sa faci asta, si nu mai exista cale de intoarcere. Nu esti primul ,si nici ultimul. 

Ideal ar fi insa sa incerci sa inveti ceva din ce iti spun ceilalti, nu sa crezi ca doar ce vrei sau stii tu este corect.

Asa ca iti mai spun o data:

O motoreta de 125 va suna teribil indiferent de ce toba i pui. Adica tare, strident, foarte deranjant, enervant, si inutil, pentru toata lumea. Si va atrage atentia, orice db i-ai monta. Daca esti din bucuresti ai sanse mari sa te opreasca RAr ul, fiindca aici sunt de cca 3 ani filtre saptamanal pentru moto. Se uita la toba, nu iti masoara nimic, dar te opresc fiindca atragi atentia. Vad ca nu are omologare, si pa, se retine talonul. Te trimit la RAR, si acolo ca sa treci, trebuie sa pui toba originala. Daca tu ai scos catalizatorul, s-a dus naibii RAR ul, ca aia vad. Si nu l mai treci.

Deci te uiti la motoreta. 

Bonus, totul vine la pachet si cu o amenda.

Intelegi  acum? NU merita deranjul. Esti din provincie? Acolo  e momentan haiducie mai mare, momentan mai subtire cu filtru RAR dedicat moto. AColo poate scapi cu toba chinezarie-sport cum ii spui tu.

Deci nu te mai minti ca vrei toba ca sa sune mai bine-tu vrei toba ca sa sune tare, sa faca zgomot. Pe 125 , suna horror. TOATE. Ca niste partzuri umede. 

 

Oricum sunt sigur ca tu vei sti mai bine, si vei face ce vrei. Face parte din invatare, maturizare. Baga mare, daca altceva nu conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Remapare, da sau nu?!
  • Admin
La 02.02.2023 la 14:51, motociclistulanonim a spus:

Cat despre catalizator am inteles ca nu se masoara noxele la motociclete.

Nici nu ajungi până acolo.😅

La primul filtru combinat Poliție - RAR inginerul nu se apleacă decât fix cât să vadă toba și lipsa catalizatorului.🤣

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.02.2023 la 14:37, motociclistulanonim a spus:

Buna! Am o motocicleta de 125cc, adusa din strainatate. Vreau sa ii pun o toba sport, dar de asemenea sa ii scot catalizatorul pentru ca modelul original ma impiedica sa ii pun altfel de toba. 

Vreau sa stiu daca are nevoie de remapare daca ii scot catalizatorul. Mersi.

Motorul e Motobi125 DL

Io zic sa incerci. Castigi macar experienta si, sigur, senzatii tari!
Vezi tu mai incolo care este dimensiunea daunei, dar poate ca "se merita" cand tragi linia.
Succesuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 2/2/2023 at 2:37 PM, motociclistulanonim said:

Vreau sa ii pun o toba sport

 

...De ce? Știu că ești june și fierbe sângele-n tine, dar un motor monocilindru mic va suna ca naiba orice i-ai face. Cu o tobă "sport" va suna doar mai tare. Tu vei avea impresia că ești "cul", dar toată lumea te va înjura. Pentru context, întrebarea/remarca vine de la cineva care a avut și are "evacuări sport" la toate motocicletele.

 

On 2/2/2023 at 2:37 PM, motociclistulanonim said:

Vreau sa stiu daca are nevoie de remapare daca ii scot catalizatorul.

 

Dacă nu-i faci remapare, sistemul de injecție va compensa pentru noua evacuare. Motorul va merge ineficient (îți va crește cel puțin consumul) dar va merge. Totuși, nu face asta. Fă-ți ucenicia pe fierul pe care-l ai acum și așteaptă să-ți iei o motocicletă adevărată peste 1-2-3 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu deranjați copiii, nu le frângeți aripile, nu-i demoralizați!

Datorită lor (și a cretinilor cu burlane) sare poliția pe noi și ne luăm cârnați în gură de la oamenii de pe margine, așa că ar fi cazul să le fim recunoscători.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi parere o am si eu, pastreaza toba stock, orice alta teava e foarte deranjanta.

Joc tenis undeva langa stadion in Timisoara si in perioada cand vremea permite apare frecvent un grup de baieti/fete cu motociclete de 125 (ktm, honda, yamaha) cu tot felul de burlane, pentru mine care sunt motociclist e foarte, foarte deranjant deci pentru cei care detesta motociclistii e si mai si... mai ales ca dau ture in jurul parcarii, efectiv scap mingea din mana de la paraitul lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, florin46p a spus:

pentru mine care sunt motociclist e foarte, foarte deranjant

Asta pt că nu știi că fiecare decibel în plus care iese din burlan adaugă cm la 🍌 celui care călărește mobra! Inclusiv la fete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, florin46p a spus:

efectiv scap mingea din mana de la paraitul lor...

 

Asta e, te lasi de tenis.

 

La 02.02.2023 la 14:37, motociclistulanonim a spus:

Vreau sa ii pun o toba sport, dar de asemenea sa ii scot catalizatorul pentru ca modelul original ma impiedica sa ii pun altfel de toba. 

 

Toti am fost tineri si am facut tampenii de genul asta ca sa descoperim pe urma ca mai bine o lasam originala, asa ca mergi legal, e mult mai comod si chiar mai ieftin. Bucura-te de libertatea pe care o ai pe doua roti si nu cauta placerea motociclismului in fitze si alte figuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...