Sari la conținut

R1200Rt vs K1200Gt


andyallex13
 Share

Postări Recomandate

Dacă scopul principal este mersul prin oraș, ai putea să-ți iei ceva mai mic și mai versatil.

 

Dar dacă e musai între aceste două modele, probabil că RT-ul ar fi alegerea mai potrivită. Are un motor mai simplu și mai elastic. Motorul de pe GT nu prea e fan al mersului prin oraș, se cam încinge. E motor de turație și putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

37 minutes ago, andyallex13 said:

Un motor de mers prin oras si eventuale drumuri mai lungi 300-1000km.

Din start uiti de optiunile prezentate ! 

 

pt oras ...orice scuter de bun simt . 

pt 300-1000  km/zi ...orice peste 650 cm.

Nu mai amesteca lucrurile ca o sa fi dezamagit ...de costuri , de agilitate ...de ce intretinere ...etc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apare acuși 1300 GS, poate nu se grăbește cu achiziția. E superb pentru oraș, mai ales cu pachetul de cutii din aluminiu, cum bine a zis antevorbitorul meu. 🤌 GS-ul fără cutii e ca pițipoanca fără botox și silicon, ca bombardierul fără trotinetă, poșetă, glezne epilate, barbă tunsă cu laserul. ✌️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 9 ore, andyallex13 a spus:

Salut, am tot cautat pe forum insa nu gasesc, avem detinatori sau fosti detinatori de bmw k1200gt/r1200rt. As vrea sa stiu care sunt diferentele majore intre ele, care este mai comoda si ce alegere ati face voi.

Salut,

 

Nu îmi dau seama ce nu ai găsit,  sunt topicuri cu zeci de păreri despre ambele modele în parte.

Chiar recent este unul în care se discută concret :

 

După cum spuneau și colegii, niciuna nu este pentru oraș.

OK, aici depinde și de oraș, că una este Țăndărei și alta Cluj.

În oraș îți iei un scuter sau o bicicletă electrică,  pentru afară ce vrei tu.

Și nu e relevant pentru tine ce am alege noi, ci ce ți se pretează ție.

Caută amici care au așa ceva și urcă-te pe ele, ideal ar fi să și mergi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am k1200r, același motor ca pe gt. In oras e superb, dupa cateva coloane de mașini ori uiți codul rutier ori tragi pe dreapta. Dacă crezi ca iti place sa te chinui in oraș cu 160 cp si consum de aproape 10l atunci e o alegere bună.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, 3.14 a spus:

Gaborii au franciza de la Noe , si se dau toti din fata lor ....cam asa merg cu ele ....ca pi bulivard .

Pe asta mă bazam și eu când mi-a intrat unu-n față de pe Ion Călin pe Eminescu și s-a înfipt pe stânga. Mașinile nu se puteau mișca până la Polonă, dar l-am văzut depășit de situație și mi-am continuat croșetarea printre rânduri până la semafor. A început să se ia după mine dar l-am pierdut destul de repede. Până la ASE deja nu-l mai vedeam în oglinzi. A... și nu-s eu cel mai băgăreț. Am dat de un nene cu KTM 1290. Mergea atât de frumos și cursiv printre mașinile oprite, mai bine decât scuteriștii de 50. Eu cred că ține de motociclist, cât de citadin e sau doar "șofer de duminică"...

 

Acum 3 ore, l.u.v a spus:

Crezi că ei fac în coloană 15 minute de la Arcul de Triumf la Piața Presei?

Nu stai pe 2 roți în coloană acolo... ori mergi pe mijloc și o iei pe contrasens câte un pic până în față, ori pe trotuar, pe pista de bicle 😛

 

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...