Sari la conținut

Un tip se drogheaza la mine la usa. Ce pot sa fac?


TrekOut
 Share

Postări Recomandate

Salut, 

Cred ca m-am saturat si va cer parerea inainte de a suna la politie, poate a mai trecut cineva prin asta.

M-am mutat in blocul acesta de vreo 2 ani. Apartamentul a fost nelocuit mult timp inainte. Dupa ce l-am cumparat, in timpul renovarilor am vazut un tip ce se injecta pe scara de la etajul meu, era linistit.. s-a stins dupa o supradoza la mai putin de 6 luni dupa ce m-am mutat, am zis ca am scapat usor si repede de probleme.

Dupa ceva timp am vazut ca mai vine un tip din blocul vecin se injecteaza, urla putin dupa care pleaca, uneori am vazut urina pe scara.. L-am mai vazut si alta data urcand scarile, nu am zis nimic, am intrat in casa.

Am zugravit peretii scarii intre etaje si de la un timp au inceput sa apara pete de sange si stropi. Am discutat problema pe grupul scarii si se stie de poveastea asta de mult, dar lumea cam tace, altii au copii.. Un vecin a zis ca a sunat la politie ca se droga la usa lui, s-a inspectat si nu se mai drogheaza acolo, ci la etajul meu.

Dupa discutia de pe grup, un vecin e prieten cu el si i-a spus sa se linisteasca sa nu mai vina la etajul asta ca anunt politia. Am vorbit cu vecinul, mi-a zis ca l-a instiintat si nu o sa mai faca, dar tot apar pete si stropi de sange, vine cand suntem la serviciu. (A zis tipul ca stie tot blocul, se intampla de mult si nu are ce sa ii faca personal, sunt doar prieteni din copilarie)

Daca l-as mai fi vazut cand ma intoarceam acasa, as fi filmat cand treceam pe langa el, sa am ce arata politiei, ma gandeam si la un vizor cu camera video, nu stiu cat de legal este.

Acum, daca sun la politie, in ce masura ma ajuta sau mai mult ma incurca?

Voi cum ati proceda? Fara violenta, nu e cazul. Ms

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

1. usa la bloc cu cheie

2. o camera video de 500 ron cu senzor de miscare, inregistrare  si cu posib de vizualizare de oriunde

3. sunat politia

4. spray paralizant dat o data si nu mai vine

PS daca vrei sa fii uman si fara violenta arunca i niste bani de o supradoza buna si scapi si de asta😂😂

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, ianachim a spus:

salutare

1. usa la bloc cu cheie

2. o camera video de 500 ron cu senzor de miscare, inregistrare  si cu posib de vizualizare de oriunde

3. sunat politia

4. spray paralizant dat o data si nu mai vine

PS daca vrei sa fii uman si fara violenta arunca i niste bani de o supradoza buna si scapi si de asta😂😂

1. este bloc cu interfon, gaseste sa intre cand intra/iese careva

2. sunt camere de supraveghere la intrare, in scara la parter. (la etajul meu ma gandeam la una, chiar si falsa, nu stiu cat este de legal, poate sa se supere alti vecini..

3. voi apela la aceasta varianta, poate isi cauta alta zona.

4. nu vreau sa intru in conflict cu el.

5. cu mare drag as cumpara una tripla, ma gandeam ca astia nu o duc mult, dar dupa ce a zis vecinul ca e de mult povestea, mi-am pierdut speranta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poți lua în calcul să te muți... 

Am văzut la unele intrări de bloc, mai ales la cele cu câte două scări și o intrare, că au interfon la fiecare ușă. Adică unul la ușa de intrare și al doilea la următoarea, cea de dinaintea scărilor. Ori un interfon la care suni și altul cu cod/cartelă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, vis-a-vis a spus:

Poți lua în calcul să te muți... 

Am văzut la unele intrări de bloc, mai ales la cele cu câte două scări și o intrare, că au interfon la fiecare ușă. Adică unul la ușa de intrare și al doilea la următoarea, cea de dinaintea scărilor. Ori un interfon la care suni și altul cu cod/cartelă.

eu zi sa plecam toti de pe pamant si sa lasam DROGALAI’ …😡😡😡

dupa ce ca din banii mei de sanatate se duc o gramada la toxicomani’ acum sa plec si de pe TERRA….🤮🤮🤮

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, TrekOut a spus:

1. este bloc cu interfon, gaseste sa intre cand intra/iese careva

2. sunt camere de supraveghere la intrare, in scara la parter. (la etajul meu ma gandeam la una, chiar si falsa, nu stiu cat este de legal, poate sa se supere alti vecini..

Cand doi betivi se intalnesc, inseamna ca e si un birt in zona. Politia nu exista decat pentru ca sa dai muzica vecinului mai incet

Mai mult de atat s-a demonstrat ca sunt mana in mana cu ei si mai mult iti faci rau daca te incurci cu organu fara o cunostinta udata cu spaga. Se numeste taxa de protectie

 

Acum 1 oră, TrekOut a spus:

4. nu vreau sa intru in conflict cu el.

 

Ghinion! O camera video in plus nu iti va aduce decat multe view-uri pe youtube.

Doar cu bata poti rezolva prbl. Oricum, nu-si va aduce aminte oricum a doua zi

 

Acum 1 oră, TrekOut a spus:

5. cu mare drag as cumpara una tripla, ma gandeam ca astia nu o duc mult, dar dupa ce a zis vecinul ca e de mult povestea, mi-am pierdut speranta..

O duc mult si bine, d-aia au fost facute drogurile. Sa consumi pana la pensie ca apoi sa dispari odata cu ele..

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua picioare-n cap si gata. Doar cu grija sa nu-l omori.

 

Toleranta zero la asa ceva din partea mea.
Am avut problema asta in anii 90, cand stateam in Dristor. Ne-a luat ceva sa-i batem pe toti, ca erau 20 prin zona. Dar cam intr-o luna i-am dovedit.

 

Da' si vecinii tai, aia cu copii, sunt cam imbecili, asa... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, GoodKat a spus:


Nu prea inteleg pasivitatea vecinilor, din ce ne povesteste @TrekOut

Tot zona Dristor si acum, 

Legat de vecini, nu stiu ce sa zic, par oameni ok,  sunt si doctori si de prin armata chiar si politist am inteles ca ar fi in bloc.

Sub mine este un presedinte de bloc care are copii si nu prea am vazut implicare. 

Oamenii isi cam vad de ale lor si atat. Am observat ca pe la nivelul meu si sub mine sunt cam batranei sau doar femei singure mai batranele si atunci sunt inofensivi...

Stiti ceva daca e legal sa pui camera de luat vederi la usa apartamentului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti trebuie aprobarea tuturor proprietarilor din asociatia de proprietari(al imobilului in care stai).Daca unul zice nu,nu ramane.Din pacate.

Daca o faci,fa-o pe sustache.Sau incearca sa pui o camera dummy,tine de multe ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Nguyen a spus:

 

Nu ai alta solutie, il bati bine si rezolvi problema.

Nu funtioneaza, un drogat nu va intelege asta, pe langa asta, e amic cu mai multi de prin zona din copilarie, daca ai amici ca asta, nici aia nu au creier prea mare... tin mobra, tin masina langa bloc, nu e cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi permit o gluma:daca e sa raspund la titlul topicului,pune-te langa el la usa ta.cere-i o doza si pentru tine.Apoi,dupa ce patrunzi in lumea lui,spune-i pe limbajul ala,sa ia viteza de la usa ta,ca te enerveaza teribil. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau te poti droga si tu la el in bloc in fata usii, ca sa vada ce jenant este...   

Poate puterea exemplului e cea mai buna!

 

:))))

Lasand gluma la o parte. Eu sunt de parere ca inainte sa suni la politie: SA VORBESTI PERSONAL CU EL (ideal ar fi inainte de doza).  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Stiu ca exista mai multe  ONG  ce se ocupa de astfel  de cazuri. In mod sigur ei fac ture de noapte , profilaxie cu siringi oferite gratuit pentru reducerea inter contaminarii , etc etc etc.  Ei au 100% un psiholog si sint convins ca orice membru activ va stii mai bine cum trebuie procedat. Orice alta metoda  decit  comunicarea , din pacate , e fara sperante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.02.2023 la 8:44, GoodKat a spus:


Cu atat mai bine daca o vandalizeaza. Inregistrarea ramane, ai dovada, plangere la politie.

De curiozitate: unde rămâne?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca este card de memorie și vandalizează mă îndoiesc că mai rămâne ceva. Iar la varianta cu dvr (mai degrabă nvr) atunci ne ridicăm la niste costuri care nu se justifică. Pe langa asta: ai nevoie de (cel puțin) acordul proprietarilor. In cazul in care blocul nu are sistemul in regula mai trebuie evaluare la risc, proiect, firma autorizata....  Poți să sari peste astea dar daca ai un vecin nebun, sau chiar cel filmat (drogalaul) îți face plângere urmează o distracție costisitoare. Din punctul meu de vedere nu merita. Mai degrabă îmi iau o săptămână libera și stau la pândă. Prima oară poliția și dacă mai apare bătaie sau apa rece. Sau ambele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, chucki a spus:

Daca este card de memorie și vandalizează mă îndoiesc că mai rămâne ceva. Iar la varianta cu dvr (mai degrabă nvr) atunci ne ridicăm la niste costuri care nu se justifică. Pe langa asta: ai nevoie de (cel puțin) acordul proprietarilor. In cazul in care blocul nu are sistemul in regula mai trebuie evaluare la risc, proiect, firma autorizata....  Poți să sari peste astea dar daca ai un vecin nebun, sau chiar cel filmat (drogalaul) îți face plângere urmează o distracție costisitoare. Din punctul meu de vedere nu merita. Mai degrabă îmi iau o săptămână libera și stau la pândă. Prima oară poliția și dacă mai apare bătaie sau apa rece. Sau ambele.

Asa este, am citit putin despre asta, ma gandeam la cel mult o camera vizor cu stocare card sau o camera falsa cu anuntarea vecinilor de pe palier, pentru a-l descuraja. as vrea sa anunt mai degraba politia, dar  mi-ar fi placut sa am un cadru cu el, sa nu fie doar poveste. Oricum si vecinii de langa mine l-au vazut si pot confirma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, TrekOut a spus:

Asa este, am citit putin despre asta, ma gandeam la cel mult o camera vizor cu stocare card sau o camera falsa cu anuntarea vecinilor de pe palier, pentru a-l descuraja. as vrea sa anunt mai degraba politia, dar  mi-ar fi placut sa am un cadru cu el, sa nu fie doar poveste. Oricum si vecinii de langa mine l-au vazut si pot confirma.

La camera vizor se aplica aceleași reguli. Cred că cea mai buna solutie (după părerea mea și a mai spus cineva mai sus) dublată usa de la intrare cu un sistem de control acces pe baza de cod + amortizoare setate bine astfel încât să nu mai poată rămâne ușa deschisă în urma celui ce Intr/iese. Ședința cu restul proprietarilor sa fie mai atenți la intrarea în bloc. Daca nu va putea intra 2-3 ori probabil își va schimba locul. Politia nu știu dacă are ce să-i facă. Doar să-l sperie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, chucki a spus:

La camera vizor se aplica aceleași reguli. Cred că cea mai buna solutie (după părerea mea și a mai spus cineva mai sus) dublată usa de la intrare cu un sistem de control acces pe baza de cod + amortizoare setate bine astfel încât să nu mai poată rămâne ușa deschisă în urma celui ce Intr/iese. Ședința cu restul proprietarilor sa fie mai atenți la intrarea în bloc. Daca nu va putea intra 2-3 ori probabil își va schimba locul. Politia nu știu dacă are ce să-i facă. Doar să-l sperie.

Este usa cu interfon, se inchide automat. Poate intra linistit cand intra un livrator de pizza, poate intra cand isi suna amicul din bloc. Povestea e veche in bloc, vecinii cam tac, nu a adus nimeni discutia. Cand am aprins discutia pe grup, doar vecinul de langa mine a aprobat, si o tanti de la etaj superior, atat!

Editat de TrekOut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia tata o bâtă pune o cagulă pe cap - îl bați de sa iasă untul din om - sau șnițel (cel mai indicat) de să fie curațat cu faraju de către medici  și să-i promiți la sfârșit după cafteală că nu pui nici interfon nu pui nici o cameră video, data viitoare îl bagi în mormânt cu tot cu familie;   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poți să încerci să renovezi iar :)) consecinta cam sumbră daca se întâmplă că prima data. De asemenea se pare că a funcționat treabă cu poliția, cel puțin la vecinul tău, probabil și el avea aceeași problema și anume că nu venea la aceeași oră, vb cu el și vezi cum a procedat că să îl prindă în fapt.

 

In alta ordine de idei, el se simte 'confortabil'/in siguranță la tine la ușă. Nu cred că vrea probleme sau poliție implicată. Aici poți să lucrezi, camera chiar daca o pui, poate nici nu o vede, probabil nici mirosurile nu cred că l.ar deranja prea mult.

Mai rămâne să lucrezi pe vizual (lumina foarte puternica?) sau audio (zgomot/sunet sirena politie/caini? Le.poate asocia cu evenimente negative din trecut și să nu îi mai placa locul tau). 

Zic și eu, nu dați.cu parul.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vb putin cu vecinul, a zis ca tot urme de sange vedea, a anuntat politia. A ramas sa ne auzim intre 4 ochi, ca e mai ok.

Lumina este destul de puternica pe etaj. De la 8:30 pana e la 18 palierul este cam linistit, toti suntem pe la job. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...