Sari la conținut

Controale RAR București și împrejurimi


PzKpfW
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 113
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dar daca tot sunt semnalizate filtrele in aplicatia aia (presupun ca e celebrul Waze, ca nu seamana a Google Maps), nu mai simplu se uita ilegalistii direct acolo? Sau e pe baza de abonament Waze-ul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 minutes ago, smar2 said:

Dar daca tot sunt semnalizate filtrele in aplicatia aia (presupun ca e celebrul Waze, ca nu seamana a Google Maps), nu mai simplu se uita ilegalistii direct acolo? Sau e pe baza de abonament Waze-ul asta?

 

Filtrele RAR nu au icon specific, apar raportate ca "poliție". Ai putea probabil să faci un API request la Google Maps în funcție de niște cuvinte cheie pe care să le cauți în mesajele din Chit-Chat, dar în simplitatea mea am considerat că un topic dedicat pe motoretism.ro ar fi mai accesibil.

 

2 minutes ago, Lucian_M said:

Adică vrei să spui că n-ai folosit niciodată Waze?!

 

Cel mai probabil omul merge 100% legal tot timpul și nu are nevoie de așa ceva. Nu judec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, PzKpfW a spus:

 

 

 

Cel mai probabil omul merge 100% legal tot timpul și nu are nevoie de așa ceva. Nu judec.

 

Da clasic nu mai avem voie sa mergem? Adica fara atata Waze? Eu unul nu folosesc si nu merg nici cu 50 :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, Lucian_M a spus:

Adică vrei să spui că n-ai folosit niciodată Waze?!

Nu. Nu l-am folosit, nu l-am instalat.

Nu prea ma intereseaza pe unde sunt filtre, radare si alte alea, ca nu fac ilegalitati in general (iau o amenda la 3-4 ani). Iar despre trafic (unde sunt accidente sau aglomeratie) imi iau datele din Google Maps.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

25 minutes ago, smar2 said:

Nu. Nu l-am folosit, nu l-am instalat.

Nu prea ma intereseaza pe unde sunt filtre, radare si alte alea, ca nu fac ilegalitati in general (iau o amenda la 3-4 ani). Iar despre trafic (unde sunt accidente sau aglomeratie) imi iau datele din Google Maps.

 

Glorie ție. Acest topic nu ți se adresează.

 

44 minutes ago, Escanor said:

Da clasic nu mai avem voie sa mergem? Adica fara atata Waze? Eu unul nu folosesc si nu merg nici cu 50 :D 

 

Așa mergeam și eu, la bun simț, cu traficul, de mulți ani. Apoi am luat două amenzi (pentru viteze între 65 și 70km/h în zone de 50) în decurs de câteva luni de la niște unii milițieni care stăteau efectiv la pândă. De atunci, Waze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar , nu merge cu bun simt / respectat reguli . Gaborul ramane gabor indiferent de natie/infractiune savrsita. Cand poti sa-i arzi , arde-i , nici ei nu te vor ierta decat rar/ fff rar. Doar un exemplu ce-mi vine acu rapid, luat 160E pt circulat cativa cm pe banda de urgente in conditiile in care traficul era complet blocat si inca nu exista in lege prevederea "coridorului de urgente". Repet, doar cativa cm si apoi repliat pe banda si cu toate astea , culmea, un motopolitist m-a curentat direct.Nu mai zic de radare ascunse in tomberoane sau plasate strategic dupa indicatoare, pandari exista cam peste tot si e pacat ca datorita raportarilor de pe aplicatii gen waze pt filtre mai   scapa si infractori periculosi care evita astfel controalele dar astea sunt riscurile meseriei.Cum se zice, mergi de toti banii :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, smar2 a spus:

Nu. Nu l-am folosit, nu l-am instalat.

Nu prea ma intereseaza pe unde sunt filtre, radare si alte alea, ca nu fac ilegalitati in general (iau o amenda la 3-4 ani). Iar despre trafic (unde sunt accidente sau aglomeratie) imi iau datele din Google Maps.


Io fac o gramada de ilegalitati, dar iao doar o amnda pe vreo 10 ani. Si aia pentru ca vreau eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.03.2023 la 9:04, Escanor a spus:

Politia e inamicul nostru natural 🤭

 

AMIN! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

- toamna trecută eram cu mobra în Ulmi, lângă Târgoviște.

De pe sensul opus venea un VW micuț de poliție.

Când ajunge la vreo 20 metri în fața mea pune girofarurile și îmi face semn să trag pe dreapta.
Opresc și până îmi dau casca și cagula jos ei întorseseră și opriseră în spatele meu.
Polițaiul un băiat înalt, frumos, brunețel, până în 30 ani.
- Să trăiți, agent cutare sunt, vă rog documentele. 
- Vă salut, poftiți, știu că am avut ceva viteză peste cea legală..să vă dau și talonul.
- Stați liniștit, dumneavoastră chiar ați mers decent cu 80 și ceva. L-am oprit astăzi pe unul care avea 140 km/oră în localitate..dvs sunteți parfum. 
- Domnule, eu merg în așa fel încât să mai pot ieși și mâine. Și poimâine fac la fel, că de rupt gâtul e simplu și nu-ți trebuie mare pricepere. 
Se uită peste acte...
- să știți că o să vă dau avertisment. Apreciez și se vede că aveți o vârstă, experiență și seriozitate. Durează puțin până îl completez, vă rog să mă așteptați aici. 
Vine băiatul, semnez, îi spun că-mi pare rău că l-am pus la treabă, mai schimbăm trei/patru vorbe despre una/alta.
Apoi drum bun, servici ușor!

 

- Săptămâna trecută eram cu mașina pe la 22.30 înspre Piața Victoriei. Mergeam încet la relaxare și din neatenție am trecut pe roșu chiar vis a vis de Guvern, unde era staționată mașina de poliție. 

Nu mi-am dat seama de asta decât atunci când am văzut cu coada ochiului semaforul, apoi la stopul următor când au venit după mine. 

Actele, știți ce s-a întâmplat etc. 

I-am explicat că nu am fost pur și simplu atent și că aia e, îmi asum dacă rămân fără permis. 

Omul - un băiat tânăr - a văzut rucsacul Kawasaki când am scos actele și m-a întrebat dacă sunt motociclist. 

Da, apoi am intrat în vorbă și mi-a spus că și el e de curând motociclist etc. 

Mi-a dat la final doar un avertisment fără puncte.

Și am schimbat și cărțile de vizită, cu promisiune din partea mea că îi fac recomandări de mecanici moto. 

Poate că la mine e și o combinație de noroc, de vârstă, skill de comunicare și relaxare atunci când discut cu ei.

Cert e că nu am fost niciodată oprit aiurea sau să mi se vorbească urât etc. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am scapat pana acum  cu comunicare buna (exact ca Luigi, cu explicat de ce si cum, fara luat in gura, fara milogeala) de:

4 depasire pe linie continua

1 fortare de acordare de prioritate (cu masina, fara sa incurc pe nimeni, doar plecat de pe loc in mare cox, ceea ce i-a atras atentia si m-a oprit)

1 radar cu 85 pe I Maniu

Dar de fiecare data si politistii au fost decenti. De fiecare data cand ei au fost tarani, nesimtiti sau mai aroganti si superiori decat era cazu mi-a sarit si mie tandara si ne-am contrat, in majoritatea cazurilor ( vreo 4-5) eu alegandu-ma cu amnezi. 

In rest nimic. A, ba da, o amenda de radar cu 62 la ora la intrarea in Tulcea, pe camp.
Toate astea in 25 de ani de auto si 19 de moto.


 

Deci da, unii politisti sunt ok, in ultima vreme din ce in ce mai multi.

Dar RAR ul tot una dintre cele mai mizerabile institutii romanesti a ramas.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, smar2 a spus:

Nu. Nu l-am folosit, nu l-am instalat.

Nu prea ma intereseaza pe unde sunt filtre, radare si alte alea, ca nu fac ilegalitati in general (iau o amenda la 3-4 ani). Iar despre trafic (unde sunt accidente sau aglomeratie) imi iau datele din Google Maps.

Păcat, e o aplicație foarte utilă. La mine Waze e in prim-plan, pe o ventuză în parbriz, iar în fundal rulează radio online (70-90's). Pe Waze nu se vede doar poliția, ci și alerte despre obstacole pe sosea (mașini oprite după curbe, cadavre de animale, fenomene meteo, gropi, trafic aglomerat sau oprit și alte informații). Că tu ai rămas la maps... aia e, mulți au telefoane cu butoane, alții nu au tv etc. Nu suntem toți la fel.

O altă chestie faină, pe lângă prezența poliției la pândă, pardon, în trafic, mai ales la limitări din afara localităților, e că mă avertizează dacă depășesc viteza, adică reduce volumul radioului online și face un zgomot distinct. 

In plus, mizeria de voce din maps e groaznică. Dar dacă ție îți place, go ahead!

 

Cât despre vorbit frumos, și eu procedez la fel, uneori mai scap, alteori nu. La noroc. Totuși incerc să evit să fiu oprit, că îmi stric media orară.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Microbec a spus:

Pai cum sa folosesti daca nu esti millenial?

 

 

 

Posibil că sunt millennial, doar că prima parte a generației, aia mai "bătrâni"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Lucian_M a spus:

Nu știu sigur, dar parcă cei născuți după 2000...

 

Teoretic cei nascuti in anii '90 pana in 2000 iar cei dupa 2000 ar fi generatia Z, adica cea mai proasta si cea mai slaba. Pe fond ambele sunt acelasi lucru, doua generatii idioate care imbratiseaza si promoveaza ideile neomarxiste si care vor provoca eliminarea libertatii omului dacanu vor fi opriti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai, măi, cam toți am trecut măcar o dată pe roșu, cu voie sau fără de voie. In 2004 m-a oprit poliția, jur că nu știam de semaforul ăla, nu era ultima dată când am mers în oraș, ploua abundent. Am folosit un nume foarte important și s-a oprit pixul pe PV, s-au sfătuit ei și mi-au zis să aduc certificatul cu cât vreau eu în el. Am fost extrem de fericit, că n-am rămas fără permis înaintea nunții.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...