Sari la conținut

1. Grande Prémio TISSOT de Portugal 2023


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 28 minute, ENEOS a spus:

Chiar, cum face dublu tur lung (în română care va să zică), 2 tururi la rând,  unul sâmbătă și altul duminică sau..?

Parca scria ca în cursa de duminica decât :D

Acum 29 minute, ENEOS a spus:

Bine asta dacă reușește să se abțină cu popicele după primul long lap și rămâne suficient în cursă să-l apuce și pe-al 2lea...

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 455
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

Haidi, bre, că e cât se poate de normal să le facă în prima cursă la care participă,  au fost ăia băbălăi când au dat prima sancțiune!

True,asta am zis de la început!

Penalizarea e normala doar ca ei,comisarii de cursa nu știu nici măcar sa scrie,sa-si exprime ideile in scris în mod logic și fără a lasa,iată,loc de interpretări.

Doar ca acum priveam și din punctul de vedere al MM/HRC :) ...doar ca nici ăștia nu sunt prădu,nu le-a venit ideea sa profite de greșelile comisarilor....iar când s-au trezit,au reacționat prost zic eu...

Acum 3 ore, frigider a spus:

genial, folosita 3 ziel :crack:

nu zici tu rau, dar doar daca era declarat fit to race.

ca ii pune nush ce exercitii sa faca gen?

 

sa nu isi indoaie placa din deget man, deja-vu naibii.

nu stii cum inchide un geam. 

 

 

acum serios, stiu ca si rossi atacase decizia aia de a pleca de pe ultimul loc si nu a facut nimic, a reusit cineva sa combata o astfel de decizie?

Dacă ai LL îl faci în primele 3 ture.

Dacă ai 2 tot în primele 2 ture le faci?

E cam grav.

Ii pune sa facă 20 de flotări and shit.Nu cred ca ar avea probleme din moment ce i au pus șuruburi.Lorenzo si Pedrosa vineri și.au rupt clavicula sambata au fost la operație și duminica au fost fit to race - cu placa pe clavicula pusa ieri gen.

 

De când ți le anunță ai 3 ture sa le faci.pt 1 long lap,pt 2 probabil ai 4 sau 5.Si le anunță după primul tur parca?

 

Ei,atunci la Sepang în 2015 era prea obvious ce a făcut Rossi,adică s-a văzut piciorul ala și din elicopter ce naiba sa conteste?În mod normal trebuia black flag atunci în cursa.Rossi a facut una a la Romano Fenatti atunci si oricare altul ar fi fost in afara de Rossi cred ca il dadeau afara din competitie.In fine nu mai reiau ca trezesc orgoliile ranite :bounce:

(Btw pe Fenatti câți ani mai avem "placerea" sa îl vedem prin clasele mici?când face vârsta de pensionare?)

Aici e alta situație dar eu nu vad un motiv logic/legal cu care HRC sa conteste penalizarea.Stewarzii n-au știut sa se exprime,dar penalizarea nu cred ca se poate contesta.

Ce se putea face,se putea dribla a la Schumacher când a făcut penalizarea la boxe în ultimul tur, manevre cum am zis mai sus,chestii în zona gri dar nu sa contești - ce poți contesta?Nu ai cum sa ai câștig de cauza oricât de HRC ai fi.

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

 

Penalizarea e normala doar ca ei,comisarii de cursa nu știu nici măcar sa scrie,sa-si exprime ideile in scris în mod logic și fără a lasa,iată,loc de interpretări.

 

Ei,atunci la Sepang în 2015 era prea obvious ce a făcut Rossi,adică s-a văzut piciorul ala și din elicopter ce naiba sa conteste?În mod normal trebuia black flag atunci in cursa. 

 

Aici e alta situație dar eu nu vad un motiv logic/legal cu care HRC sa conteste penalizarea.

 

Penalizarea este mai mult decat justificata. Sunt primul care vrea sa il vada penalizat pe cabron. Se impunea de mult o asemenea penalizare, insa privit din perspectiva MM/HRC, contestatia este posibila si justificata. Desigur, curtea nu o sa ii dea satisfactie lui MM, pentru ca "politichie" si  fiecare de la FIM interpreteaza regulamentul cum vrea plua lui, insa sunt perfect indreptatiti sa faca apel. Paradoxal, contestatia este sustinuta tocmai de faptul ca este foarte explicit scrisa si nu lasa loc de interpretari. In text se spune clar, fara echivoc ca penalizarea va fi indeplinita in cursa din  Argentina. Nu este nimic care lasa loc de interpretari. Este semnata de toti ciumpalacii, care au putere de decizie, a fost adusa la cunostinta pilotului in termenul prevazut, care (NOTA BENE!) nu a avut obiectii, deci din punct de vedere procedural si regulamentar este perfect valabila si produce efecte. Dupa care baietii se sucesc, o anuleaza si dau alta. Pentru ca asa vor ei, arbitrar, pentru ca ei au regulamentul in mana. Asta poate crea un precedent foarte periculos. Au gresit, asta este, inghit galusca strang din dinti si asteapta o noua ocazie, dar nu pot schimba deciziile dupa cum i se nazare unuia...  

 

Nu stiu unde ai vazut tu piciorul ala si din elicopter, in realitate nu s-a vazut nici o lovitura cu piciorul, ciubotica, ce vrei tu, pe nici o inregistrare, din nici un unghi. A fost doar o impingere cu genunchiul, cand ghertoiul s-a trantit peste el, pe viraj, cu intentia clara sa il dea jos. O reactie de conservare absolut normala, in acele circumstante. Daca a fost acolo o ciubotica, ei bine, a fost mai subtila chiar decat  "mana lui D-zeu" daca stii la ce ma refer. ;) . 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, xt600 a spus:

Ai zis bine din aeronautica, avand in vedere particularitatile dinamice ale unei motociclete, care sunt mai apropiate de cele ale unui avion decat de cele ale unui vehicul pe 4 roti. Poate ca de aici bajbaielile in domeniul aero, al unor constructori, care cauta solutii in curtea F1. Problema este ce guru in  aero de la Lockheed Martin ar fi tampit sa vina in MotoGP? ;)

ori pe multi bani, ori care e plictisit de avioane :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

True,asta am zis de la început!

Penalizarea e normala doar ca ei,comisarii de cursa nu știu nici măcar sa scrie,sa-si exprime ideile in scris în mod logic și fără a lasa,iată,loc de interpretări.

ce zicea si Q

 

No. They have no idea. We said ‘if someone hits someone and makes them lose lap time, or hurts someone, it’s a long lap penalty.Joan got a long lap penalty. Marini, I am sorry that he crashed, but he hurt someone else. He broke [Enea’s] shoulder - and nothing [happens].I don’t know what they are doing. We must change. In the briefing, this was the main thing - we stayed for two hours to talk about one thing, then they didn't do it!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

True true.

 

Acum sa vedem ce o sa iasă din asta.E chiar interesant.

Nimic nu se compara cu putina telenovela chiar la început de sezon.

Hai ca a debutat chiar bine 2023,cred ca nu ne vom plictisi anul asta. :bounce:

Hai cu Argentina !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

52 minutes ago, Cavaleru said:

ori pe multi bani, ori care e plictisit de avioane :D

 

Știința e aceeași, cerințele sunt altele. Diferă modul (accelerat) în care evoluează aerodinamica la nivelul unui campionat sportiv și metodologia de lucru: constrângerile sunt mult mai mici (regulamentul), piesele se fac repede și în număr redus. Nu se compară cu un procedeu industrial, cu mult mai mulți parametrii de luat în considerare (producție la scară largă, furnizori, aspecte legate de întreținere, etc.) și întins pe o perioadă mult mai lungă de timp. Un inginer aero care lucrează în motorsport s-a mai văzut să treacă în domeniul aerospațial. Invers, aproape niciodată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Method a spus:

nu le-a venit ideea sa profite de greșelile comisarilor....iar când s-au trezit,au reacționat prost zic eu...

Și crezi ca e târziu sa facă asta cu mers la mișto?

Acum 10 ore, Speedy.K a spus:

Apropos, numai maine nu-i poimaine, lasam si noi cursa trecuta ca sa ne apucam de urmatoarea?

Vrei sa uiți? :laugh:

Acum 8 ore, Method a spus:

True true.

 

Acum sa vedem ce o sa iasă din asta.E chiar interesant.

Nimic nu se compara cu putina telenovela chiar la început de sezon.

Hai ca a debutat chiar bine 2023,cred ca nu ne vom plictisi anul asta. :bounce:

Hai cu Argentina !

Dpdv drama e ok dar basti e rupt..mm rupt puțin, Oli borfăit...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, frigider a spus:

Și crezi ca e târziu sa facă asta cu mers la mișto?

Am mai citit o data ultimul comunicat :

337146897-1482863168787979-8397906464326

 

Da,merge,se poate.Acolo se stipuleaza (de data asta clar) : penalizarea va fi facuta la urmatoarea cursa la care pilotul va participa.Deci teoretic ar putea veni - o sesiune de 5min de FP...whatever,1 lap de quali calificat pe ultimul loc (mai e regula de 107%?) si 3 ture lejere in cursa 2xlong lap si la boxe sa impacheteze.Salut.

Teoretic se poate numa sa ii duca capul la asemenea praduieli.Astea dupa cum am mai zis sunt in stilul echipelor europene de F1 ce exploateza regulamentul la virgula si incearca (pe buna dreptate) sa se foloseasca de orice chichita,nu in stilul echipei oficiale a celui mai reputat constructor japonez.

Teoretic se poate,doar ca fiind japonezi si HRC si nemaiexistand precedente,m-as mira sa le si dea prin cap asa ceva,decum sa o faca.

Acum 28 minute, frigider a spus:

Dpdv drama e ok dar basti e rupt..mm rupt puțin, Oli borfăit...

Basti oare participa in Argentina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, Method said:

Basti oare participa in Argentina?

 

On 3/27/2023 at 11:26 PM, PzKpfW said:

Patru piloți out la MotoGP în Argentina: Oliveira, Marc Márquez, Pol Espargaró, Bastianini. Primii doi vor reveni cel mai probabil în etapa a 3-a la CotA. Bastianini la Jerez (4) sau Le Mans (5). Pol Espargaró e mai grav și nu se știe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, frigider a spus:

Și crezi ca e târziu sa facă asta cu mers la mișto?

Vrei sa uiți? :laugh:

Dpdv drama e ok dar basti e rupt..mm rupt puțin, Oli borfăit...

 


Nu vreau sa uit nimic. In afara de accidentarea lui #23 mie mi s-au aliniat planetele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...