Sari la conținut

Accident Timiș, Sanmihaiu Roman - Sacalaz


B.B.
 Share

Postări Recomandate

Azi, acum cateva ore s-a întâmplat, eu am aflat din presa locala.

Motociclistul in varsta de 52 de ani venea dinspre Sanmihaiu Roman spre Săcăalaz, intre cele doua e un drum judetean drept de mers efectiv blană. Intr-un singur punct are o curba destul de larga si fara vizibilitate.

Asfaltul e bun, mereu a fost bun dar de ceva ani au apărut niste cratere pe partea dreapta pe sensul spre Săcălaz...

Pe scurt. Omul a incercat sa evite un crater sau chiar l-a luat, a ajuns pe contrasens, lovit de o mașină, mort. :(

Cele doua localități sunt in zona sa zicem metropolitană a Timisoarei, de acolo sunt efectiv cativa km pana în oraș.

 

Ce m-a frapat pe mine acum e faptul că sâmbătă am trecut pe acolo dupa aproape 1 an, si stiam ca drumul e blană. Mereu mi-a plăcut. Sâmbătă eram cu un Smart Fortwo si la dus spre Sanmihai am mers 100km/h cu restul traficului fara griji. 

La întors spre Săcălaz, la fel. Blană cat duce Smartul meu turbo...cam 120km/h la un moment dat am zis ca nu vad bine, un crater pe dreapta mare rău, adica si un TIR cred ca ar avea ceva probleme in el. Efectiv de 1-2m lungime, 50-80cm latime si adanc de cel putin 20cm..

L-am evitat in ultima clipa și stiu ca m-am speriat destul de tare pt ca pe contrasens venea camion si drumul nu e foarte lat si pe sensul ala are parapet. Noroc ca Smartul e ingust si eu nu ma pierd usor cu firea la volan.. dar cred ca daca luam acel crater sigur imi cădeau ambele roti de pe partea dreaptă si cine stie unde zburam de acolo...

 

EI, azi după-amiază acest motoclist a fost victima acestuo crater...nu pot sa cred. :(

Si am inteles de pe FB ca si anul trecut a murit o femeie cu masina in acelasi loc, la fel. Crater - contrasens.. bum.

Faza perversă e ca drumul e foarte bun in rest si te ia prin surprindere...

 

https://www.tion.ro/eveniment/motociclist-mort-in-urma-unui-accident-de-circulatie-intre-sanmihaiu-roman-si-sacalaz-1703556/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, megamotoreta a spus:

O poza ...cu craterul...face cat ....

E imposibil sa oprești acolo sa faci poze... E trafic mai mereu si pe dreapta e parapet si pe stanga e șanț..

E horror, crede-mă.

Acum 6 minute, l.u.v a spus:

Salut @B.B.!

Nu am mai văzut nicio postare de la tine de mult!

Ce mai faci, toate bune? 

 

Ref la accident, din păcate în articol nu se spune nimic despre groapa respectivă. 

Salut, toate bune.

Sunt activ pe forum mereu când e sezon la competiții internaționale - motoGP.

 

Da, in articol nu scrie dar am citit informația pe doua grupuri despre trafic diferite. 

Toti din zona pomenesc groapa fatală.

Efectiv nu prea ai avea cum sa iesi pe contrasens pe un drum perfect drept cu asfalt bun in rest.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat are banda? 3-4 m? Cat ramane pe langa groapa? De ce ai iesi pe contrasens cu mobra ca sa o ocolesti?!

 

 

In alta ordine de idei, cand le spun incepatorilor cu 600 RR in cap ca singura categorie de mobre potrivita pentru drumurile romanesti e adventure se uita crucis la mine...

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu eram cu mașina... Smart. 

Am iesit usor pe contrasens pt ca m-a surprins si am tras de volan. Groapa e exact pe traseul rotilor din dreapta ale unei masini.

Daca esti cu motocicleta nu ai nevoie sa iesi pe contrasens, asta daca stii de ea.

Daca nu stii si mergi pe dreapta si te trezesti cu ea in fata eu zic ca te sperii destul de tare sa franezi brusc si sa cazi.

Cum ziceam. Nenea asta ori a dat in ea ori a franat brusc si a pierdut fata si s-a dus pe contrasens. 

E drum județean, nu e asa lat ca un drum național si nu are margini deloc. 

Pe o parte e parapet metalic pana la asfalt iar pe partea cealaltă e mai inalt decat câmpul si cred ca are și șanț, r gen acostamentul caii ferate cu parapet pe o parte.

 

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Mariusik85 a spus:

google street nu arata groapa ?

Nici nu e pe street view acel drum dapai sa se mai vada gropile, iar imaginile din satelit sunt de acum 100 de ani. 

 

Acum 5 ore, raikk a spus:

 

Cred ca asa a zis si colegul nostru (famous last words).

Omul era cu un chopper mare si avea 52 de ani, sa-i fie tarana usoara.

Nu, nu a zis ca ii da blana ci probabil iesise la o plimbare de a doua zi de Paste in jurul orasului... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.04.2023 la 20:09, l.u.v a spus:

Salut @B.B.!

Nu am mai văzut nicio postare de la tine de mult!

Ce mai faci, toate bune? 

 

Ref la accident, din păcate în articol nu se spune nimic despre groapa respectivă. 

 

La 10.04.2023 la 20:00, megamotoreta a spus:

O poza ...cu craterul...face cat ....

https://expressdebanat.ro/motociclist-mort-dupa-ce-a-intrat-in-plin-intr-o-masina-in-apropiere-de-timisoara/
 

imaginile de la fata locului cu gropitele in cauza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se vede una din ele, am inteles de la cei care circula frecvent prin zona că sunt 5 astfel de cratere. 

Cea care se vede  in poza e minusculă in comparație cu cea pe care cel mai probabil a vrut sa o ferească motociclistul care a decedat.

Cea din poza se si vede ca a fost peticită candva si a reapărut.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...