Sari la conținut

Inceput de sezon moto


ianachim
 Share

Postări Recomandate

2023 Romania

a venit caldura …..a plecat caldura……va veni caldura

ma amuz uitandu ma la paradele” de deschide …de inchidere …. de constientizare  si totodata ma intristez 

Nici o scoala moto ….. nici un club…… nici un instructor privat nu gandeste CUM SA PREViNA valul de accidente din sezon

 

nimeni nu e in stare sa organizeze un poligon’ pentru o minima incalzire de inceput de sezon

un loc asfaltat cu cateva jaloane unde sa poti exersa pentru o ora sau doua diverse manevre de dezmortire

 

toata lumea face CURSURI PE BANI …..de aprofundare a mersului pe 2 roti, caci scoala moto este de fapt o tiparnita de permise unde elevul vrea sa dea cat mai putin iar instructorul sa cheltuie cu el ….la fel

 

forumuri…pagini de fb pentru a discuta politica de coltul blocului, poze cu femei si barfa mortilor 

 

nu a sarit lumea cu lozul sa se faca Talciocul SMAEB din diferite motive ….. insa nu am vazut un Dealer care sa zica …..pentru posesori de moto marca x organizez la inceput de sezon o minima pregatire …..unde ….smekerk fiind aducea pentru fraierii de clienti modelele noi 

cat timp asteptai sa ti vina randul sa faci 5 jaloane si 3 frane beleai ochiul …

 

intri in reprezentante sau dai telefoane si nici macar nu se sinchisesc sa ti raspunda. ..client fiind 

 

rezumand :

MOTOCICLISMUL pentru unii este un business, pentru unii o fala, pentru cativa o necesitate si pentru foarte putini o pasiune

 

cand cauti o scoala eftina’ ca tu stii deja sa mergi pe moto, cand dai peste o scoala unde instructorii au multi cursanti si nu au cum sa aloce  timpul necesar corect pentru toti   daca tii la viata ta PLEACA de acolo

 

decat un drum de 100 -200 km in wkend mai bine pe un spatiu safe cateva jaloane si repeta ce ai facut la poligonul de la scoala, verifica starea motocicletei si vei fi mai castigat decat sa alergi” in gasca la prima iesire din noul sezon
 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte mișto explicat!

La noi se face totul pe bani, de preferat cât mai mulți, ar crapa chelea pe unii dacă ar face un bine. M-am bucurat că n-am uitat să bag in viteză și că am plecat de pe loc fără să opresc motorul, iar prima curba mai agresivă, pe care o luam cu maxim 120 (în forță), am luat-o cu maxim 90, că din noiembrie ciuciu mobra, nici nu m-am urcat de probă în șa.

In concluzie: dacă unul ca mine (average Joe) simte că are nevoie de oleacă de antrenament ca să se simtă un pic mai în siguranță, cei care fac 1000 km anual se simt Ninja pe șosele? Acuși se intră forțos cu paradele sufletului și iar apar accidentele. Vestitele cluburi moto, preacinstitele vestute de pele, nu ar putea organiza niște "poligoane" pe undeva? Chiar și cu o taxă modică, de 5-10 lei (să zicem că e taxa de cafea, le dă oamenilor la primire). Adică se pot organiza festivaluri, unde să se bată cu burțile și să-și admire cioaparele și vestele, dar o campanie de "trezire" a motociclistului care a hibernat 4-5 luni nu se poate pune la punct. La o adunare de genul pot fi și școlile de șoferi, unde să le dea sfaturi utile celor care le cer, dar ar putea veni și dealeri moto (noi și sh), că i-ar ajuta pe unii pentru vreun upgrade, iar pe alții să prindă gustul motociclismului. Puii mei, până la urmă îmi intru rapid in mână, bag o tură de 5-700 km într-un weekend și tot îmi aduc aminte cum se conduce, dar altora le-ar fi util să facă niște manevre (viraje, opturi, jaloane, frânare in diferite situații etc). Fiecare pe barba lui, fără pretenții.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, ianachim a spus:

Nici o scoala moto ….. nici un club…… nici un instructor privat nu gandeste CUM SA PREViNA valul de accidente din sezon

 

nimeni nu e in stare sa organizeze un poligon’ pentru o minima incalzire de inceput de sezon

un loc asfaltat cu cateva jaloane unde sa poti exersa pentru o ora sau doua diverse manevre de dezmortire

Te contrazic! Sâmbăta trecută a organizat Ride & Ride împreună cu poliția Giurgiu o acțiune care a inclus un poligon amenajat într-o parcare, și din imaginile pe care le-am văzut a fost chiar OK.

Menționez că nu sunt membru R&R și intenția nu e să le fac reclamă,  deși pt astfel de acțiuni chiar ar merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ENEOS a spus:

Te contrazic! Sâmbăta trecută a organizat Ride & Ride împreună cu poliția Giurgiu o acțiune care a inclus un poligon amenajat într-o parcare, și din imaginile pe care le-am văzut a fost chiar OK.

Menționez că nu sunt membru R&R și intenția nu e să le fac reclamă,  deși pt astfel de acțiuni chiar ar merita.

Bravo lor si la cat mai multe!!!

pacat ca nu se mediatizeaza si asemenea evenimente 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca totul tine de bunul tau simt ca om, respectiv motociclist, cumva tine de discernamantul tau.

Daca esti babuin si ai anturaj de "jungla", poti face X cursuri.....sunt irelevante.

Noi, nu am avut "cursuri", "fitze", "evenimente moto", am invatat putin cate putin din viata reala cu discernamantul aferent, nu dintr-un poligon de dezmortire.

 

Mai este o problema, minim 50% din cei cu moto ca sunt motociclisti, vanzatori sau intructori, incurajeaza (stupid) inceputul pe 600cc si 180-200kg, indiferent ca sunt limitate sau nu la 34kw.

Se incepe de jos frumos pt a forma reflexele, sa zicem ca ai cap sa iti stapanesti "herghelia" insa reflexele de inertie si echilibru NU SE FORMEAZA cu 180kg, trebuie inceput cu o moto de 120-130kg pt a te educa dinamic ca echilibru si reflexe.

Orice fraier ii da 300km/h pe linie dreapta..........mare stiinta, iti trebuie experienta "nu gluma" sa faci asta😀, ia sa vedem cati pot sa intre intr-un ac de par cu motocicleta si sa nu scada sub 45km/h..........aici 90% din "motociclistii experimentati" cu motociclete "serioase" au eroare, blue screen direct, cu tot cu "cornering ABS", "traction control", pampalau help gen, daca ai un minim bun simt, nu ai nevoie de "sisteme", iar odata cu experienta(repetitia) vei putea mentine minim 45km/h intr-un ac de par, deprinzi tehnica.   Cand ii dai 300 pe linie dreapta ......... cu tot respectul.... nu ai tehnica....

Am mai zis si pe alt topic, motociclismul e ca ski-ul cumva, trebuie sa aprofundezi tu putin cate putin tot timpul si sa ai o baza mare de experienta care sa iti rafineze discernamantul si puterea de analiza a unei anumite situatii, de la obstacole, aderenta suprafetei de rulare, viteza ta, traiectoria ta, etc.

 

Cand esti incepator, poate ca nici bicicleta nu o stapanesti, te pui direct pe 600cc si 180kg pt ca nu "SE" merita sa incepi pe 125-300cc, aia e ..................creste riscul de accidente pt ca nu ai cum sa inveti corect mersul pe moto si implciit iti faci o imagine falsa asupra "fenomenului". Este ca si cum tu nu stii sa mergi pe role, insa te pui prima oara pe skiuri si te dai direct pe Carp la Sinaia.

 

Tocmai asta este Jmecheria, sa ajungi sa te plictisesti de o motocicleta, abia atunci tu o stapanesti 100% incat nimic nu te mai surprinde..................dar baieti, incepeti direct pe 600cc si 180-200kg pt ca nu "SE" merita sa incepi pe 125-300cc, arunci banii la gunoi😎. Nu esti "om serios" in "jungla" daca incepi cu 125cc-300cc.

 

Atat s-a putut......🥶

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca esti responsabil, cursurite ti le mai faci si singur, mai citesti o carte despre tehnica moto, mai exersezi, fiecare e in jungla pe pielea , talentul sau antitalentul lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma suna acum 1-2 zile un baiat cu F800GSA  ca vrea sa puna un kit de coborare pe care deja l-a luat ca e prea inalta motoreta. si o coboara 5cm kitul asta.

i-am explicat ce si cum, desi nu e la prima mobra ca ar trebui sa incerce sa se obisnuiasca cu ea asa, sa foloseasca doar piciorul drept cand sta la semafor, chiar daca producatorul zice ca nu afecteaza ciclistica, sa scazi 5cm din suspensii e enorm.

in final a zis ca mai incearca sa mearga, acum chiar daca am pierdut un posibil client, sper macar ca am salvat o motoreta de la castrare :)

Acum 2 ore, DiarM a spus:

Cand s a terminat sezonul moto si cand a inceput? 

la mine de cand am Majestyul nu fac decat pauza cand ninge sau e sub  MINUS 5grade

 

Acum 7 ore, revo a spus:

daca esti responsabil, cursurite ti le mai faci si singur, mai citesti o carte despre tehnica moto, mai exersezi, fiecare e in jungla pe pielea , talentul sau antitalentul lui...

un instructor dedicat, va vedea unde gresesti si iti va explica ce sa corectezi. nu toata lumea e autodidacta totusi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu tot respectul pentru convingerile voastre, credeți că ar fi cineva obligat să-și irosească timpul liber, căutând teren disponibil, organizând cursuri, cu tot ce implică organizarea, doar pentru a conștientiza niște oameni care au ales prin propria voință să trăiască într-un anumit fel? 

Prin extensie, pe șoferii cu categoria B care nu au condus iarna, îi are cineva sub responsabilitate ? E cineva vinovat de faptul că respectivii conduc bine sau rău după o pauză?

E cineva responsabil în vreun fel că motocicliștii merg cum merg?

Îi obligă cineva pe acei oameni să fie motocicliști?

Acei oameni care au ales să circule pe motociclete, au ales în mod conștient, responsabil, ca adulți, de bună voie și nesiliți de nimeni, să facă treaba asta . Fiecare cu motivele lui.

A, dacă i-ar fi obligat cineva să circule pe două roți (patria, îndatoririle militare) împotriva dorinței lor,  am fi putut spune ca patria, armata, are o datorie morală față de ei.

Dar așa?

Alegem să trăim periculos, după care ne lamentăm că, vai Doamne, nu ne instruiește nimeni cum să frânăm și cum să virăm.

Eu cred că fiecare ar trebui să fie responsabil pentru alegerile lui.

Tema lansată e o temă falsă și dacă cineva e dispus să-și piardă timpul alergând după spații libere, căutând jaloane și publicând informații despre locul și timpul desemnat, doar din dorința de a aduna câțiva necunoscuți derutați în parcarea unui complex comercial, eu cred că efortul e inutil .

Lapidați-mă dar veniți și cu argumente!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Muretto Grundieg a spus:

Cu tot respectul pentru convingerile voastre, credeți că ar fi cineva obligat să-și irosească timpul liber, căutând teren disponibil, organizând cursuri, cu tot ce implică organizarea, doar pentru a conștientiza niște oameni care au ales prin propria voință să trăiască într-un anumit fel? 

Prin extensie, pe șoferii cu categoria B care nu au condus iarna, îi are cineva sub responsabilitate ? E cineva vinovat de faptul că respectivii conduc bine sau rău după o pauză?

E cineva responsabil în vreun fel că motocicliștii merg cum merg?

Îi obligă cineva pe acei oameni să fie motocicliști?

Acei oameni care au ales să circule pe motociclete, au ales în mod conștient, responsabil, ca adulți, de bună voie și nesiliți de nimeni, să facă treaba asta . Fiecare cu motivele lui.

A, dacă i-ar fi obligat cineva să circule pe două roți (patria, îndatoririle militare) împotriva dorinței lor,  am fi putut spune ca patria, armata, are o datorie morală față de ei.

Dar așa?

Alegem să trăim periculos, după care ne lamentăm că, vai Doamne, nu ne instruiește nimeni cum să frânăm și cum să virăm.

Eu cred că fiecare ar trebui să fie responsabil pentru alegerile lui.

Tema lansată e o temă falsă și dacă cineva e dispus să-și piardă timpul alergând după spații libere, căutând jaloane și publicând informații despre locul și timpul desemnat, doar din dorința de a aduna câțiva necunoscuți derutați în parcarea unui complex comercial, eu cred că efortul e inutil .

Lapidați-mă dar veniți și cu argumente!

 

Good point.

Ia uite aici alta "mentalitate" 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 12 ore, Muretto Grundieg a spus:

Cu tot respectul pentru convingerile voastre, credeți că ar fi cineva obligat să-și irosească timpul liber, căutând teren disponibil, organizând cursuri, cu tot ce implică organizarea, doar pentru a conștientiza niște oameni care au ales prin propria voință să trăiască într-un anumit fel? 

 

 

 

Ai foarte mare dreptate, și eu văd lucrurile fix la fel. 

Cred însă că Ianachim se referă la faptul că sunt atâtea cluburi care fac deschideri de sezon "de conștientizare" care sunt inutile. 

În sensul că nu s-au gândit să facă ceva mai practic. 

 

Acum 10 ore, Bigfoot a spus:

Good point.

Ia uite aici alta "mentalitate" 

 

Buhnici, un papagal penibil! 

Asta face orice pentru vizionări, inclusiv "școala de șoferi" 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am stare, timp si nici chef sa va COMBAT ….. asa ca voi raspunde o singura data

 

cu unii dintre voi am mers la drum cu altii nu insa ceea ce am gandit la initierea acestui topic are legatura cu toti care impartasim aceasta …pasiune

 

luv… a sesizat cel mai bine ideea 

 

iar apoi discutand de …fiecare ar trebui…. CORECT….insa in pana mea’ ….de ce dracu ne mai salutam pe starda daca nu ne si ajutam,

de ce mergem sa bem impreuna daca nu si invatam/corectam/ imbunatatim ceva impreuna

 

pun pariu ca un instructor bun mergand in spatele meu la o iesire imi va spune ca fac prostii si ca as putea imbunatati stilul 

 

cam asa si la aceasta Prima Intalnire de sezon …… nu trebuie sa vada/invete cum se pune genunchiul jos ….ci sa faca cateva manevre in siguranta intr un spatiu safe

 

daca eu sunt prost’ / nepasator si ajung intr un grup in care se discuta de…. Cand ai schimbat ultima data lichidul de frana, cand ai servisat’ ultima data etrierii, cand ai verificat ultima data presiunea la roti …etc ……..usor usor incep sa deschid ochii

 

unii devenim mai buni/ atenti/ interesati/ cand vorbim cu alte persoane….autodidacti sunt putini 

 

cat despre astia care zic ….de ce ar fi cineva obligat sa faca ceva …. Sau care cred ca alegem sa traim PERICUOS, sa merg cu motocicleta nu inseamna ca am ales sa traiesc periculos   ….Am ales sa am o PASIUNE …. Si daca cineva poate sa ma ajute sa o am cat mai mult timp m ar bucura

sa ajuti pe cineva sa capete experienta…..sa indrumi pe cineva sa devina mai bun ….. NU ESTE TIMP PIERDUT niciodata

 

cam astea fiind spuse …ma bucur’  inca o data ca traiesc in Romania unde orice idee buna nu ramane nepedepsita

merg sa mi pregatesc bagajele caci calatorului ii sta bine cu drumul 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ianachim a spus:

merg sa mi pregatesc bagajele caci calatorului ii sta bine cu drumul 

Urâtule, ai ales să mergi în Thassos fix când mi-am făcut eu toate aranjamentele pt salonul 🏍 de la Sofia! 👿

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, ENEOS a spus:

Urâtule, ai ales să mergi în Thassos fix când mi-am făcut eu toate aranjamentele pt salonul 🏍 de la Sofia! 👿


sincer …daca mi dai acum 10000 euro si ma trimiti in targ de moto nu as avea ce sa mi cumpar.. si ma refer la accesorii, echip etc

la mobre nici macar 

so 

prefer sa mi folosesc timpul si banii sa respir aer curat si sa mananc ceva bun

 

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Speedy.K a spus:

Vaaai de mine, Buhnici! Opturile si jaloanele praf, ambreiajul la el e la piciorul stang, cricul se ridica tot cu stangul... 

Pacat ca a venit dupaamiaza in poligon in ziua aia, ca ii stricam un pic filmarea...

Ai dat click, i-ai mai băgat un bănuț în cont. Asta contează. Îl doare la flec că unii îi dau cu hate, chiar îi convine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 52 minute, ianachim a spus:

pana la victoriei …. marti

pana la keramoti …. vineri


😤

Acum 18 minute, Doctor X a spus:

Ai dat click, i-ai mai băgat un bănuț în cont. Asta contează. Îl doare la flec că unii îi dau cu hate, chiar îi convine.


Ma doare-n cot, pe mine nu m-a costat nimic. Dar ar fi fost misto sa ne intersectam in poligon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, ianachim said:

Nu am stare, timp si nici chef sa va COMBAT ….. asa ca voi raspunde o singura data

 

cu unii dintre voi am mers la drum cu altii nu insa ceea ce am gandit la initierea acestui topic are legatura cu toti care impartasim aceasta …pasiune

 

luv… a sesizat cel mai bine ideea 

 

iar apoi discutand de …fiecare ar trebui…. CORECT….insa in pana mea’ ….de ce dracu ne mai salutam pe starda daca nu ne si ajutam,

de ce mergem sa bem impreuna daca nu si invatam/corectam/ imbunatatim ceva impreuna

 

pun pariu ca un instructor bun mergand in spatele meu la o iesire imi va spune ca fac prostii si ca as putea imbunatati stilul 

 

cam asa si la aceasta Prima Intalnire de sezon …… nu trebuie sa vada/invete cum se pune genunchiul jos ….ci sa faca cateva manevre in siguranta intr un spatiu safe

 

daca eu sunt prost’ / nepasator si ajung intr un grup in care se discuta de…. Cand ai schimbat ultima data lichidul de frana, cand ai servisat’ ultima data etrierii, cand ai verificat ultima data presiunea la roti …etc ……..usor usor incep sa deschid ochii

 

unii devenim mai buni/ atenti/ interesati/ cand vorbim cu alte persoane….autodidacti sunt putini 

 

cat despre astia care zic ….de ce ar fi cineva obligat sa faca ceva …. Sau care cred ca alegem sa traim PERICUOS, sa merg cu motocicleta nu inseamna ca am ales sa traiesc periculos   ….Am ales sa am o PASIUNE …. Si daca cineva poate sa ma ajute sa o am cat mai mult timp m ar bucura

sa ajuti pe cineva sa capete experienta…..sa indrumi pe cineva sa devina mai bun ….. NU ESTE TIMP PIERDUT niciodata

 

cam astea fiind spuse …ma bucur’  inca o data ca traiesc in Romania unde orice idee buna nu ramane nepedepsita

merg sa mi pregatesc bagajele caci calatorului ii sta bine cu drumul 

 

 

Macar Darwin a avut si va avea dreptate in continuare, oricat vor incerca altii sa il contrazica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Mulțumesc, Ianachim, am sesizat pasa. N-am sugerat nici eu că oamenii care aleg să meargă pe moto, ar trăi periculos. 

E pur și simplu o alegere. Ca atunci când ne alegem lama de ras. Dacă eu prefer BIC iar altul alege lama Wilkinson, ce treabă am eu cu el să-i explic să fie atent când se bărbierește?

Fiecare face ce vrea. De unde până unde anatema pe ce cluburi și organizații ?

Dacă ne doare atât de tare, de ce nu ne implicăm noi, cei care am sesizat problema?

Să căutăm locuri disponibile, parcări, curți goale, să facem rost de jaloane, să aducem cumva oameni credibili (adică instructori, campioni de moto, etc.)

nu că vin eu, neica-nimeni să le explic ucenicilor cum se ia curba, că nu mă crede nimeni...

Dacă se vrea a vorbi despre ce înseamnă organizare, se pot scrie pagini întregi.

Și, în final, după căutări, unde? pe FB? Pe Instagram, pe TVR ? anunțul pompos: Entitatea X organizează în data de ...cursuri de făcut nod cravatei.

Poate în ziua fericită, plouă sau bate vântul. Nu vine nimeni.

Oricum, ținta aleasă e foarte firavă. Nici un motociclist serios (cu permis) nu va accepta să vină la cursuri de...făcut nod cravatei (Ai noștri tineri..pentru cei mai tineri)

Și după toată zbaterea și energia risipită constați că a ieșit un fâs.

Și eventual, tragi concluzia că: oamenii care au nevoie de îndrumare nu stau pe forumuri moto, iar ăia care stau, nu au nevoie de îndrumare.

Apropo, de ce nu organizează ceva, cel care a sesizat problema?

Sau cei care au miliarde de kilometri sub roți ? Simplu, pentru că e greu! Iar rezultatele vor fi nesatisfăcătoare. Deci, nu merită.

Ar fi existat o singură variantă acceptabilă. Cea în care cineva (o entitate superioară, Zeul Soare sau însuși statul român) i-ar fi obligat pe tinerii imberbi să circule pe două roți.

Împotriva voinței lor, evident. Și atunci ar fi fost perfect logică cererea lor de a fi instruiți. Dar, avem asemenea cereri?

S-a plâns cineva că nu știe să ia curba, cu sau fără countersteering?

 

Bun, ne oprim aici, și cum zice mesajul ăla, voit sugestiv: ”Fie ca lumina sfintelor sărbători...bla, bla.”  Ca să fiu mai exact înțeles, eu dacă am ceva de spus, sun. Îl sun pe X-lescu

și zic ce am de zis. A trimite SMS e un fel de XXXXXX cenzurat. Dar pentru asta, au fost distruse Godoma și Somora. :)

Hai, să paștem fericiți!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, tu ești genul ăla de motociclist hater? Chiar nimic nu îți convine?! 

Propun să-l cauți pe Ianachim și să-i împingi câteva peste fălci că ți-ai pierdut timpul din cauza lui.

Iar asta cu trăitul periculos e schemă totală, probabil zbori cu elicopterul, nu mergi pe Terra, unde sunt pericole la tot pasul, atât ca pieton, cât și ca șofer auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...