Sari la conținut

ce sa aleg


Begg321
 Share

Postări Recomandate

sunt incepator,  vreau sa-mi iau o motocicleta dar nu stiu care.. ma gandesc intre doua variante xtx660 si mt-03 O sa o folosesc in jurul orasului..naveta..si un drum de vreo 300 km din cand in cand. Bineinteles ca as vrea sa fac si drumuri mai lungi.. As dori sa ma sfatuiti si sa-mi spuneti ce ati alege in locul meu. mulțumesc. Dacă nu am pus întrebarea unde ar fi trebuit să fie, scuzați-mă

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu de spus... in primul rand trebuie sa vezi cum stai pe ele, cum atingi cu picioarele pamantul... etc.

Apoi... MT-03 --> care dintre ele? Cel nou cu ABS si 300cc sau cel vechi cu motorul de 660, idem XT660?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.04.2023 la 20:55, Begg321 a spus:

sunt incepator,  vreau sa-mi iau o motocicleta dar nu stiu care.. ma gandesc intre doua variante xtx660 si mt-03 O sa o folosesc in jurul orasului..naveta..si un drum de vreo 300 km din cand in cand. Bineinteles ca as vrea sa fac si drumuri mai lungi.. As dori sa ma sfatuiti si sa-mi spuneti ce ati alege in locul meu. mulțumesc. Dacă nu am pus întrebarea unde ar fi trebuit să fie, scuzați-mă

Alege motocicleta cea mai usoara la inceput.

Asa vei invata si vei deprinde reflexele necesare.

Vei avea timp toata viata sa te dai pe 150cai si 250kg, daca ai o baza solida ( motocicleta super usoara la inceput ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Ce inaltime si greutate ai? ca daca esti un tip inalt, un tenere xt660z poate fi o varianta buna. Oricum e mai aerisit decat un naked, mt03 e destul de inghesuit si micut. O moto din gama adventure, cum e xt ul, are niste avantaje-mai inalta pozitia, te ajuta in oras ca vezi peste masini, iar oglinzile moto trec peste oglinzile masinilor normale, ceva mai multa protectie la vant, mai comoda, etc.

Pui usor pe ea un topcase,eventual si sidecasuri, si  o faci touring in we. APoi, merge si sa parasesti asfaltul, are valente reale de offroad, daca nu vrei avioane de la ea.

Dar atentie, este inalta, nu i pentru oameni scunzi :)

Stabileste un buget, si apoi o categorie de moto-ce vrei sa faci cu ea, si apoi poate primesti mai multe recomandari.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, fără să furnizezi informațiile astea nu poate nimeni să-ți dea niște sugestii pertinente! Pt că degeaba aș zice eu să-ți iei Crosstourer dacă ai 1m60.

Dar ai dreptate, întrebarea mea nu are rost, cum dealtfel nici topicul tău nu are în condițiile astea.

:moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 hours ago, ENEOS said:

Omule, fără să furnizezi informațiile astea nu poate nimeni să-ți dea niște sugestii pertinente! Pt că degeaba aș zice eu să-ți iei Crosstourer dacă ai 1m60.

Dar ai dreptate, întrebarea mea nu are rost, cum dealtfel nici topicul tău nu are în condițiile astea.

:moron:

1.77cm si 75kg  , acum e bine ?

Editat de Begg321
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Begg321 a spus:

Din ce am citit mai sus , am inteles ca trebuie sa fiu atent in primul rand la inaltimea seii la ambele motoare..  nu sunt iritat

Sa nu uiti si de latimea seii,e foarte important!  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...