Sari la conținut

Accesorii BMW R 1200 GS 2013


Postări Recomandate

Salutare,

 

Mi-am achizitionat de curand un BMW R 1200 GS din 2013, urmeaza sa ajunga in curand si sunt interesate de cateva componente, mai exact: grilaj de protectie pentru far (negru), tankpad si crash bar complet (superior si inferior) de preferat negru.

Am gasit pe net cateva exemplare, dar nici unul din siteuri nu imi inspira incredere. Singurul care parea profi si avea tot ce am nevoie era motea.com depsre care am citit ca e scam total.

Ma poate ajuta cineva cu un site de unde as putea cumpara cele mentionate la un pret ok?

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

vrei accesorii de calitate, touratech-au si magazin in RO. De la ei ti-as recomanda sa iei crashbar si protectie far-si probabil te rezolva si de montaj. Sau wunderlich-si astea le poti comanda si monta direct la TIbi-MOTOTEHNICA. Aici ai si cea mai buna varianta de service bmw, care nu i bmw sa te usuce rau la pret-dar nu ieftin oricum.

 

Tankpad, poti lua ce vrei de unde vrei, inclusiv China-ca i o bucata oabla de plastic/rasina :))

Eu unul ti-as recomanda si protectii cilindrii, nu doar crashbar cilindrii-ambele sunt MUSAI la geseu, daca l scoti de pe asfalt. Il scapi, cade pe o piatra ascutita, si poc, iti sparge un capac cilindru-se intampla mai des decat crezi :)

 

MOTEA este alternativa la alliexpres-adica iei chinezarii.

 

Fa si o verificare amanuntita a jucariei,mai ales la cardan-acolo musai sa l duci sa l desfaca, sa vada cum se prezinta , sa l curate, sa l greseze, sa i schimbe oloiul :)
Fiind 2013, vezi ca astea au avut dude cu blocul de comenzi, au avut si recall daca nu ma insel. eventual tot asa, vb cu tibi sa verifice dupa serie, ce recall uri a avut-si ce s-a facut. Cred ca poate accesa informatiile.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

37 minutes ago, Adrian M. said:

Salut,

vrei accesorii de calitate, touratech-au si magazin in RO. De la ei ti-as recomanda sa iei crashbar si protectie far-si probabil te rezolva si de montaj. Sau wunderlich-si astea le poti comanda si monta direct la TIbi-MOTOTEHNICA. Aici ai si cea mai buna varianta de service bmw, care nu i bmw sa te usuce rau la pret-dar nu ieftin oricum.

 

Tankpad, poti lua ce vrei de unde vrei, inclusiv China-ca i o bucata oabla de plastic/rasina :))

Eu unul ti-as recomanda si protectii cilindrii, nu doar crashbar cilindrii-ambele sunt MUSAI la geseu, daca l scoti de pe asfalt. Il scapi, cade pe o piatra ascutita, si poc, iti sparge un capac cilindru-se intampla mai des decat crezi :)

 

MOTEA este alternativa la alliexpres-adica iei chinezarii.

 

Fa si o verificare amanuntita a jucariei,mai ales la cardan-acolo musai sa l duci sa l desfaca, sa vada cum se prezinta , sa l curate, sa l greseze, sa i schimbe oloiul :)
Fiind 2013, vezi ca astea au avut dude cu blocul de comenzi, au avut si recall daca nu ma insel. eventual tot asa, vb cu tibi sa verifice dupa serie, ce recall uri a avut-si ce s-a facut. Cred ca poate accesa informatiile.

 

Mersi frumos pentru raspuns Adrian. Motorul e adus prin sotii Biris, din ce am vorbit cu ei i-a fost facut recall pentru cardan si l-au dus la verificat fix inainte sa il trimita spre mine (urmeaza sa ajunga in aproximativ o saptamana).

 

Legat de piesa, crash pad deja am pe motor, deci am scapat de o cheltuiala. Acum ma uit si pe siteurile indicate de tine.

Un side question: protectia de far as vrea sa fie tip grilaj, nu plexiglass deoarece imi place mult mai mult cum arata. Ai idee daca afecteaza grilajul iluminarea farului? Mentionez ca motorul va fi folosit in proportie de 90% on road, cel putin pentru moment. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On road nici n-ai nevoie de protecția pt far, dar dacă îți place...

Normal că obturează, dacă faci raportul între grosimea sârmei și mărimea ochiului afli și în ce proporție. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbesc despre asa ceva:

https://www.mototehnica.ro/wunderlich/protectii/wunderlich-aparatori-cilindri-r1200-gs-lc-extreme-black-35610-102.html

sau asa ceva:

https://www.touratech.ro/01-045-5130-0.html

sunt variante si variante-metalice, lucioase alu, negre, compozit-plastic.

Vezi catalogul de la touratech si de la wunderlich-pe site urile internationale. Si apoi ti-am zis de unde sa le comanzi.

Ideal, sa fie in set cu crashbar-ca sa fie compatibile. Eu nu as pune decat crashbar inferior, nu si superior, daca nu te apuci de off. De banii aia, faci alte lucruri-un parbriz touring, o sa incalzita daca nu are, etc :D

 

 

SI nu, nu as pune protectie far-obturezi aiurea. Daca iti e asa frica sa nu l spargi , eventual ai varianta transparenta, dar tu ai zis ca nu iti place cum arata...

https://www.wunderlich.de/shop/en/bmw-r-series/r-1200-gs-lc-adventure/protection/headlight-protection/wunderlich-headlight-protector-foldable-clear-26660-200.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Omuzapezii a spus:

Singurul care parea profi si avea tot ce am nevoie era motea.com depsre care am citit ca e scam total.

 

Poți detalia puțin afirmația, o sursa de incredere, ceva?

Intreb pentru ca am cateva comenzi efectuate de la ei încă de cand erau la început, unele produse nu exista in alte parti, altele da (ex aliexpress) însă nu am avut nici o problemă din nici un punct de vedere. Totul a fost simplu si rapid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

52 minutes ago, Cristian C. said:

 

Poți detalia puțin afirmația, o sursa de incredere, ceva?

Intreb pentru ca am cateva comenzi efectuate de la ei încă de cand erau la început, unele produse nu exista in alte parti, altele da (ex aliexpress) însă nu am avut nici o problemă din nici un punct de vedere. Totul a fost simplu si rapid.

Eu personal nu am avut interatiune cu ei, dar m-am interesat pe siteuri de reviewuri si ratinguri si au un scor extrem de prost in mai multe locuri. Nu raspund la mailuri sau mesaje, trimit piese gresite, nu dau refunduri(cel putin din ce se plang multi clienti). Aparent tu ai avut noroc.

 

4 hours ago, Adrian M. said:

Eu vorbesc despre asa ceva:

https://www.mototehnica.ro/wunderlich/protectii/wunderlich-aparatori-cilindri-r1200-gs-lc-extreme-black-35610-102.html

sau asa ceva:

https://www.touratech.ro/01-045-5130-0.html

sunt variante si variante-metalice, lucioase alu, negre, compozit-plastic.

Vezi catalogul de la touratech si de la wunderlich-pe site urile internationale. Si apoi ti-am zis de unde sa le comanzi.

Ideal, sa fie in set cu crashbar-ca sa fie compatibile. Eu nu as pune decat crashbar inferior, nu si superior, daca nu te apuci de off. De banii aia, faci alte lucruri-un parbriz touring, o sa incalzita daca nu are, etc :D

 

 

SI nu, nu as pune protectie far-obturezi aiurea. Daca iti e asa frica sa nu l spargi , eventual ai varianta transparenta, dar tu ai zis ca nu iti place cum arata...

https://www.wunderlich.de/shop/en/bmw-r-series/r-1200-gs-lc-adventure/protection/headlight-protection/wunderlich-headlight-protector-foldable-clear-26660-200.html

Aparatori cilindri deja am, adica acele placute mici prinse direct pe cilindri.

La protectie far cred ca o sa ma indrept spre varianta transparenta, cea cu grilaj am citit in vreo 2 locuri ca nici macar nu e legala pe asfalt. Nu stiu daca e adevarat sau nu.

 

Pe partea de protectii am gasit ceva de la wunderlick pe siteul recomandat. Cele de la touratech sunt putin cam in afara bugetului meu, cel putin momentan.

 

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pricinosi :)))))))))

 

Acum 2 ore, Cristian C. a spus:

 

Poți detalia puțin afirmația, o sursa de incredere, ceva?

Intreb pentru ca am cateva comenzi efectuate de la ei încă de cand erau la început, unele produse nu exista in alte parti, altele da (ex aliexpress) însă nu am avut nici o problemă din nici un punct de vedere. Totul a fost simplu si rapid.

eu prefer ali. Functioneaza ok, inclusiv la track , refund, claim de calitate sau eroare produs. Am rezolvat mereu problemele, cu 2 exceptii , 2 maruntisuri unde m-au ars aiurea-dar nu a contat ca erau la categoria, si altele, luate la prosteala.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Protectia de far nu este legala, sunt doar pentru offroad. Eu iti recomand Puig pe considerentul ca e cel mai usor de montat, doar in 2 suruburi si atat. Se comanda de la louismoto,este 93 de euro cu transport.Pe motea sunt si multe chestii luate de la chinezi pe care ei le vand de 10 ori mai scump. Daca faci offroad, iti trebuie si o extensie la talpa de cric lateral, e obligatorie zic eu, o protectie de cardan, adica e bine sa ai niste protectii ca sa eviti niste costuri mult mai mari ulterior, in caz ca o scapi.Uite ce mi-am pus si eu.IMG_7065.thumb.jpeg.f7d9a0db2e4ea71b164cfa821551f9c5.jpegIMG_7073.thumb.jpeg.15431f47f6aba71f1100a8ef5725b67a.jpegIMG_7067.thumb.jpeg.42ebf0c9fa7e6716cdea756c3ff107fe.jpeg

IMG_7071.jpeg

Editat de adimotor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.04.2023 la 15:14, l.u.v a spus:

BMW ul. 

Celebru pentru protecțiile oferite la protecții. 

Repede ai devenit acid la adresa mărcii pe care ai deținut-o și lăudat ceva vreme! Deși asta cu protecții la protecții,  prelungătoare și alte wundertechuri e adevărată 100%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pai nu sunt acid deloc, e o realitate.

LT ul era altceva, nu avea atâtea opțiuni aftermarket cum sunt în cataloage pentru GS. 

Nici nu avea nevoie.

Era full din fabrică, din 1999.😏

Prin comparație, Suzuki a descoperit ABS ul pentru Hayabusa prin 2008.

Iar Yamaha nu știe de șei încălzite pentru FJR nici acum. 😏🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...