Sari la conținut

Se poate merge la drum lung pe scuter de 50cc?


Stefan1923
 Share

Postări Recomandate

Salutare. In primul rand,îmi pare rau daca nu am pus întrebarea unde trebuie. Sunt posesor de scuter Sym Jet 14 2021,motor de 50cc in 4t,viteza maximă 50 km/h. Doresc să plec cu el pana la mare sau in alte orașe (bineînțeles că pe drumuri foarte puțin circulate ,județe,comunale). Nu voi folosi drumui europene!!. Întrebarea mea este daca se poate sa circul pe distanțe mari 150-200+ km cu un scuter de 50cc. Scuterul are răcire pe aer. Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 hours ago, Stefan1923 said:

Întrebarea mea este daca se poate sa circul pe distanțe mari 150-200+ km cu un scuter de 50cc. Scuterul are răcire pe aer. Mulțumesc!

 

Poti sa mergi dar nu e recomandat pentru ca asta presupune sa-l tii in turatie maxima. Stiu persoane care cu scutere de 50cmc 2T s-au dus pana la mare cu scuterul (300km), au facut aproape opt ore pana acolo dar au ajuns si s-au si intors fara defectiuni. Ce scuter ai si ce viteza maxima atinge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, mobiletron a spus:

Ce scuter ai si ce viteza maxima atinge?

a zis aici

Acum 5 ore, Stefan1923 a spus:

Sunt posesor de scuter Sym Jet 14 2021,motor de 50cc in 4t,viteza maximă 50 km/h.

ideal ar fi ca la 40 min sa iei cate o pauza de 5 minute,benefica pentru motor,  cum spunea si colegul de mai sus, vei fi nevoit sa mergi cu scuterul turat la maxim,  sa mentii viteza de croaziera :)

si sa te asiguri ca nivelul la ulei este optim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, robert23mg a spus:

Sunt oameni care fac turul planetei pe jos sau cu bicicleta, daca ai timpul de partea ta și nu te grăbești care ar putea sa fie problema?

 

Caută pe YouTube c90adventures și vezi cat a mers cu un honda cub.

Problema este ca te depășesc sute,mii de animale. 

Șoferi adică.

Unii la milimetru, e puțin stresant.

 

Nu vb din exp, doar îmi imaginez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, frigider a spus:

Problema este ca te depășesc sute,mii de animale. 

Șoferi adică.

Unii la milimetru, e puțin stresant.

 

Nu vb din exp, doar îmi imaginez.

 

Iti zic eu din experienta cand am luat XMAX-ul din CT si m-am intors in Bucuresti. Fiind in prima mie de km a trebuit sa merg usor cu el pana in 70 maxim 80 km/h.

 

Absolut horror cu toti bizonii si babuinii pe sosea.

 

Asa ca OP poti face dar planifica rute mai putin uzate ca sa reduci din stresul pe care ti-l creeaza ceilalti "partikipanti" la trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vezi cum mergeam in '98 cu Mobra 50 (Start) model '71 a lui taica-miu spre Gheorgheni... Pe Cheile Bicazului si treapta I parea prea mult, ar fi mers un reductor, ceva.😀

Am facut 180 km in 10-11 ore. E uma din cele mai misto amintiri cu moto din viata mea. Am facut si pana de cauciuc (Danubiana din 88 cu camera tot de atunci).

Daca nu ar fi toti nebunii pe strada as repeta asta si maine, Mobra e ok si acum.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 hours ago, Stefan1923 said:

Întrebarea mea este daca se poate sa circul pe distanțe mari 150-200+ km cu un scuter de 50cc.

 

Poți. Cum spuneau unii mai sus, pe vremea comunismului se făceau sute de km pe Mobra 50.

 

image.thumb.png.82d9bc0d34021361155dfa9f548c3bdb.png

 

Va fi plăcut? Probabil că nu. Vei avea probleme? Posibil. Dar de putut, poți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Ovidiu M a spus:

SI eu am urcat la Balea Lac din Sibiu pe un chinez 50cc 4T. Faza funny: am trecut pe DN pe langa un echipaz de politie care in loc sa ma amendeze, a zambit. Faine vreumuri...

Doar pe autostrada nu ai voie cu un moped.pe dn nu ai viteza minima de deplasare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca posesor de sym jet 14 200 iti pot spune urmatoarele 

- motorul de 50 este unul MIC si tinut in turatie maxima mult timp il vei praji

- motorul de 50 de pe jet este unul nu foarte fiabil……

poti face drumuri lungi dar cu efort mare 

cel mai lung drum cu jetul l am pe care l am facut  a fost bucuresti bv transfagarasan curtea de arges pitesti bucuresti in aceeasi zi 

indiferent ca mergi pe drum judetean comunal masinile care trec pe langa tine te vor obosi foarte mult 

 

E0D8CC3E-DE43-4559-8C16-2635941DF58D.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Se poate. 

Doar că lucrurile sunt făcute diferit pentru scopuri diferite. 

Pentru ciorbe exista lingură, dar o poți mânca și cu lingurița.

Plus faptul că te vor stresa mașinile foarte mult, așa cum bine spuneau colegii. 

Aveam un amic motociclist care a rămas fără permis. Pe timpul ăla puteai conduce 49 cm3 fără. 

Și-a cumpărat special un scuter pentru a se putea deplasa. Pe lângă drumurile prin oraș, a plecat odată din Buc la Baia Mare pe el. 

Pe lângă că a făcut o zi întreagă până acolo, îmi povestea cât de periculoși erau șoferii. 

Spunea "frate, și când merg pe 1200 GS dau de mulți care te forțează, împing etc, da să vezi ce am pățit pe scuter" . Îl  înghesuiau în bandă, claxonau, înjurau. Unii au deschis geamul și l-au stropit cu apă etc. 

România, țara cu destui mârlani pe m2. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, PzKpfW a spus:

 

Poți. Cum spuneau unii mai sus, pe vremea comunismului se făceau sute de km pe Mobra 50.

 

image.thumb.png.82d9bc0d34021361155dfa9f548c3bdb.png

 

Va fi plăcut? Probabil că nu. Vei avea probleme? Posibil. Dar de putut, poți.

Spune si cum se schimbau segmenții pe marginea drumului. Operație de rutină, orice mobrist serios avea la el bujii si segmenți de schimb. Și scule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, GoodKat a spus:


Sa schimbi segmentii la 2 timpi e treaba de doua tigari si o doza de cola. La 4 timpi...


Nu este acelasi motor ca cel de pe Symphony 50? Grecia este plina de Symphony-uri 50.

Intre jet 50 125 200 …….50 pare din alta clasa ca si anduranta/calitate…. Grecul nu l ia sa faca sute de km intro iesire …..il ia sa l frece in oras 

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca pentru drumuri lungi, ai nevoie de ceva care macar sa ajunga la viteza recomandata pe acel tronson de drum (adica 50 in oras, 70-90-100 afara, 130 autostrada).

Exista si exceptii (am prieteni care au fost si la mare (sau in Bulgaria) cu bicicleta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.04.2023 la 11:53, GoodKat a spus:


Am inchiriat in Corfu scutere de Symphony de 50 (deh, sa mergem mai multi in acelasi ritm, si cu cei care nu aveau permis de categoria A). Pe bord aveau 7-8000 de km si probabil nu au fost cei mai prietenosi kilometri, avand in vedere relieful si temperaturile din Corfu.

pe insule nu ții scuterul o zi întreaga în roșu"

mergi faci o baie ...bagi o caracatița....dai o buca și gata ziua

LA DRUM LUNG..... opresti sa alimentezi și bagi gaz.... și tendința/tentatia este sa ai ai 50 km/h care ii vezi pe bord ceea ce înseamnă ca vei prăji motorul

am mers pe 50cc o luna pe vremea când încă mergea cu 50cc cu permisul suspendat, aveam job pe centura 🙂 .... era blestem cu mașinile care mă depășeau 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Se poate merge la drum lung pe scuter de 50cc?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...