Sari la conținut

Bancomatu' hoț


ENEOS
 Share

Postări Recomandate

Pe scurt: am depus aseară la un bancomat multifuncțional suma de 1800 lei în 36 de bancnote de 50. Băgat banii în față, mestecat aparatul, respins o bancnotă   afișat 1550 lei, deci 200 lei mai puțin decât a înghițit. Am sunat imediat la bancă,  bălmăjea tanti aia ceva de refuz de plată. :what: Azi am făcut reclamație scrisă pe adresa de mail cu toate detaliile.

Pe lângă caterinca la care mă aștept aveți vreun sfat constructiv? Fac plângere la siguranță și încredere pt furt, aștept să miște banca, csf?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am patit-o si io...suma furata fiind de 300 lei...carora dupa hartii, timp pierdut, nervi...le-am pus cruce! Sa nu mai vorbesc despre faptul ca angajatii bancii respective se uita la tine ca la infractorii de drept comun!:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Așteaptă să-ți răspundă ei de marți încolo. ce plângere să mai faci?

Spețele de genul sunt simple, ei deschid aparatul unde există fizic acei bani pe care ți-i vor pune în cont. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am crezut si io, numa' ca n-a fosta asa...au lungit pelteaua cu investigatii, numaratori, verificari...si am fost scos din calculele lor!:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, ENEOS a spus:

Pe scurt: am depus aseară la un bancomat multifuncțional suma de 1800 lei în 36 de bancnote de 50. Băgat banii în față, mestecat aparatul, respins o bancnotă   afișat 1550 lei, deci 200 lei mai puțin decât a înghițit. Am sunat imediat la bancă,  bălmăjea tanti aia ceva de refuz de plată. :what: Azi am făcut reclamație scrisă pe adresa de mail cu toate detaliile.

Pe lângă caterinca la care mă aștept aveți vreun sfat constructiv? Fac plângere la siguranță și încredere pt furt, aștept să miște banca, csf?

 

Asteapta pana marti dupa care te duci si completezi la banca o hartie. Asta-i procedura. Mie mi-a luat 1600 lei, banii nu s-au inregistrat in cont, aparatul nu mi-a dat hartia, dupa care s-a blocat. Sunt aproape sigur ca o sa-ti recuperezi banii. Este doar o chestiune de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrie email la banca , pe toate adresele , important este insa ca in subiectul email  sa fie  cuvintul RECLAMATIE . Acest cuvint directioneaza email ul altfel.

In email specifica clar si prietenos ca o data cu aceasta instintare ai depus si plingere la sectia de politie aferenta , la dep. economic ( ceea ce te sfatuiesc din toata inima sa faci chiar acum pe email , am facut-o si eu si se poate- eventual suni la sectia de politie si il intrebi pe ofiterul de serviciu care este adresa specifica.) .

Daca banca reactioneaza corect , retragi tot. Daca nu , te distrezi , biletul l ai platit.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ianachim a spus:

daca lumea nu intelege ca BANCOMATUL este doar de SCOS…😜

La fel si bancile. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ianachim a spus:

daca lumea nu intelege ca BANCOMATUL este doar de SCOS…😜

Din perete.

 

Fyi există cel puțin o bancă în Ro la care nu poți depune numerar la ghișeu. Dacă aș fi bugetar n-aș avea decât de scos, m-ar durea la 🍌

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a intamplat si mie, bagat vreo 3000 lei, bancomatul a afisat eroare si gata. Banii nu mi-au fost alimentati in cont. Era in timpul programului, asa ca am intrat in banca de care era lipit bancomatul si am facut recalmatie scrisa. A durat vreo 4 zile, dar s-a rezolvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am lucrat in domeniu. Daca bancomatul a ramas scos din serviciu dupa depunerea ta, ai 99,99% sanse sa ii gaseasca toti bani blocati pe traseu si sa-ti alimenteze contul. Dar daca a reintrat in serviciu (imediat sau dupa un timp), atunci lucrurile se complica. Daca nu gasesc banii in caseta de retract/reject, atunci trebuie investigatii (inclusiv video) sa vada ce s-a intamplat cu banii. Se mai intampla daca reintra in functiune, sa ii dea primului client bonus/ prima de 1 Mai. Cum ti-o fi norocul.... Din experienta mea de 18 ani, banii ajung in final in cont, dupa ceva timp si nervi. In astfel de cazuri, recomand ca daca bancomatul ramane in functiune dupa o eroare de depunere , sa incerci o retragere de o banconta din cea mai mica cupiura (gen 10 RON). Ori ii dai stingerea definitiv, ori se mai intampla sa iti returneze banii. Tot asa, dupa cum te iubeste bunul Dzeu.

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A rămas în funcțiune, iar banii nu erau în casetă, 🐷 mi-a returnat o bancnotă. Pur și simplu a numărat greșit, dar bineînțeles niciodată greșeala nu e în favoarea clientului.

Se anunță dixtracție.

P.S. Știe cineva cum se bagă gaz într-o mașinărie din asta? 🤔 Întreb pt un prieten, nu vreau să-l arunc în aer. 😇

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am patit cu tonomatul de cafea si cu dozatoarele de apa minerala (sifon etc)

Bine de stiut ca si bancomatele sufera de acelasi sindrom

 

Data viitoare diute si baga-i vreo 200 lei si pana la 10 ziare (sau ceva mai 'fidele') si gata,ai rezolvat

sunteti chit

🤓

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.04.2023 la 11:26, ENEOS a spus:

 Băgat banii în față, mestecat aparatul, respins o bancnotă   afișat 1550 lei, deci 200 lei mai puțin decât a înghițit.

 

si nu se putea sa-i dai CANCEL la tot?

ca si cum te-ai razgandi sa-i mai depui?

atunci ar fi trebuit sa-ti restituie tot ce ai depus

 

...la Unicredit, dupa ce bag banii si-i numara, amesteca, etc, imi scrie suma, si eventual deschide sertarasul cu bancnotele care nu-i plac

apoi ma intreaba daca stocheaza sau nu

iar daca-i dau stocare, ii mai invarte odata, si cred ca de abia atunci ii baga in comun la gramada cu restul

 

 

 

din informatiile mele, la o reclamatie se face cassa / inventarul la bancomat si o sa-ti primesti inapoi banii in cateva zile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu' coleg a ironizat bancomatul in timp ce numără,așa cum ironizează aicime logic că a zăpăcit bancomatul să greșească.vina e a mnealui.fierul să fie exonerat de orice greseala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, apriliacluj a spus:

nu se putea sa-i dai CANCEL la tot?

Nope, când a terminat de numărat și a afișat suma nu am avut această opțiune, îți dai seama că văzând că a afișat mai puțin dădeam cancel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pățit și eu o chestie similara la retragere, undeva la un bancomat în comarnic am zis hai sa scot niște bani. Și am tastat ca vreau suma 700 și mi-a dat mai puțin, vreo 300..de precizat ca nu am scos de la un bancomat ING ci de la altul...pe tranzacție îmi apareau 700. Am sunat frumușel la ing și m-au rezolvat ei după vreo 20 de minute de așteptare a apelului.

 

PS.. s-ar putea sa îmi anuleze amenda parcarii, de care vorbeam pe celalalt topic. Am făcut sesizări, am primit telefoane, sa vedem ce se mai întâmplă, cică am șanse mari sa anuleze amenda. Am I cool ,or what? 😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am s7cces, nu m-a căutat nimeni pt bancomat, tipa cu care am vb la tel nu părea să aibă de gând să facă nimic, iar când și dacă or numără ei conținutul bancomatului o să găsească că mai tre să le dau eu niscaiva bani. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...