Sari la conținut

CBR500R sau CBR650R


raresh19
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

In curând (sper) voi deveni proaspăt posesor de permis Categoria A. Între timp pentru ca deja este frumos afara și abia astept am început ușor ușor sa-mi creez wishlist-urile pentru echipamente și motocicleta. 
 

Am 29 de ani, permis B de la 18 ani. Am 1,88m inaltime și 79kg 

 

Deși multa lume spune ca motocicletele sport nu sunt comode și ca mi-ar sta mai bine pe un scramble sau Cafe racer de mic mi-am dorit o motocicleta sport. 
Ma tot documentez de ceva timp pe acest subiect și am văzut ca Honda îmbina sportivitatea cu mersul de zi de zi pe motocicletele din gama CBRxxxR având o pozitie mai comoda, fiind ghidonul mai ridicat. 

eram ferm convins ca o sa merg pe cea de 500cc dar ținând cont ca vreau sa o iau noua, câteva persoane mi-au recomandat sa merg pe varianta de 650cc, deoarece o sa ma plictisesc repede de cea de 500cc. 
Acum am venit sa va cer părerea de ce ați recomanda sau ce ați face voi dacă ați fi in locul meu. Este o diferența de 2000e între cele doua, care are un cuvânt de spus, dar am înțeles ca cea de 650 ar avea o sa mult mai comoda pe lângă puterea aproape dubla pe care o dezvolta. 

 

Motocicleta o voi folosi recreațional in oraș și drumuri scurte pe lângă ( cel puțin la început pana mai prind experiența). Poate va fi o zi sau doua pe săptămâna de mers la birou ( probabil mai des in primele săptămâni din cauza entuziasmului ). Dar preponderent in Weekend pentru relaxare și plăcerea de a conduce. 

 

Orice părere sinceră este bine venită si va mulțumesc de pe acum pentru viitoare răspunsuri! 
 



 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, 848-evo a spus:

 si de scapat motoreta pe jos de cateva ori pana iti intri in mana.

 

Asta e o prostie pe care o tot aud in ultima vreme. Eu nu am cazut nici o data in 26 de ani de cat A si mai cunosc si pe altii. Daca tu nu esti in stare sa mergi pe 2 roti (decat cu greu) nu inseamna ca atii nu o pot face. Cumpara-ti tu cazane de 20 de ani tavalite de 'nspe ori si lasa omul sa cumpere ce-i place.

 

@raresh19 La inaltimea ta, eu as lua-o pe aia mai mare, conteaza mult la confort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, 848-evo a spus:

Motoreta noua din prima este un exces fara sens

Exemplu concret de ce piață moto românească a fost și o sa fie pe veci moartă. 

 

Primul meu motor a fost nou, cea mai decenta alegere.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, 848-evo a spus:

Piata este ok.Tu faci selectia , nu piata. Forumul e plin de oameni care nu sunt in stare sa cumpere o motoreta sh buna .

Bine ca nu e plin si de mincinosi care sa pretinda ca nu au cazut niciodata ( sau scapat jos niciodata).

 

E chiar asa greu de inteles ca exista oameni care nu au dificultati loco-motorii? 😂

Omul a cerut un sfat si are 2 optiuni clare, A sau B. Apare expertul de pe internet si prezinta optiunea K, tigaie de 23 de ani cand se faceau

motociclete adevarate, nu ca acu' cu prostii gen ABS. Ia zi, de cate ori ai cazut, sa stiu daca sa-ti recomand un neurolog bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ales ideea de a merge pe ceva nou din doua motive, moticletele din 2015-pana in prezent au acelasi pret daca nu un pret mai mare decat nou.

Cand o iei noua o poti lua prin programul rabla, si o am ocazia de a o lua si in leasing, si as putea face o rata care sa zic ca nu m-ar deranja sa iau una noua.

Nu exclud de a merge si pe SH, dar la pret bun sunt destul de vechi, eu nu ma prea pricep, nici nu am multi prieteni motociclisti pe care sa ii consult, si nu imi dau seama daca a avut sau nu accident, daca are sau nu ciclistica buna, pentru ca sunt incepator... plus de asta vad ca valoarea de revanzare este mai mare sau egala cu cea de cumparare (chiar si cele atinse/cazute).

 

Eu nu exclud nicio varianta, chiar initial am vrut sa merg pe ceva SH, dar pentru ca sunt necunoascator, am fost cu doi prieteni sa ne uitam de niste motociclete "impecabile" care aveau furca indoita nu statea roata drept (si nu mi-am dat seama pana nu mi-a zis un coleg), mi s-a parut mai ok sa merg pe varianta de a da un avans de 2500-3000e si sa platesc o rata de 50-60euro pe luna timp de 5 ani, sau 80-100euro timp de 3 ani (calculul facut initial pentru CBR500R )

La cel de 650 era vreo 80-90e/luna in varianta de 5 ani, sau 150-140euro/luna in varianta de 3 ani.

 

Iar legat de model stiu e o struto camila acest CBR, dar imbina doua lucruri in aceasta strutocamila care pentru mine au fost importante, confortul de pe naked (fiind furca mai ridicata), un unghi de viraj aproape de un naked, si look-ul sportiv (care ma atrage.)

Editat de raresh19
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, răspunsul acela e demn de anii pre-pandemie.

Şi eu sunt în aceeaşi situaţie, tocmai am luat A-ul şi vânez un utilaj de drumeţii. Greu găseşti ceva OK sub 3000 EUR, majoritatea sunt destul de vechi (dinainte de 2008), recent aduse şi nici măcar nu au RAR-ul făcut. Ce e după 2009, deja se apropie de 4000 EUR, când un Suzuki SV650 nou e 5200 EUR cu Rabla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta noua, marca cunoscuta, mai are un avantaj: gasesti piese si accesorii pe toate drumurile. Ia incearca sa gasesti un sistem de bagje, de exemplu, pentru ceva

fabricat in 2004 si o sa vezi ca nu prea ai optiuni.

Luati-va motociclete noi, cu garantie si fiabile, mergeti cu atentie si nu o sa aveti probleme. Si mai ales evitati prostiile gen toba zgomotoasa,

manete "sport", echipament in culori asortate cu motocicleta si altele.

 

Succes!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, DesertEagle a spus:

echipament in culori asortate cu motocicleta

Mă simt cu musca pe căciulă. :)

Cu ce afectează culorile siguranța sau orice altceva legat de mersul pe motocicletă?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, 848-evo said:

Sa cumperi o motoreta noua ca inepator, este o idee rea atunci cand iti poti permite sa o platesti cu banii jos. 

Daca mai trebuie sa faci si rate , atunci este cea mai rea idee posibila. Atat.

 

Bafta!

 

.... daca o achizitionez in leasing inseamna ca nu imi permit sa cumpar motocicleta cu banii jos?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, 848-evo a spus:

Sa cumperi o motoreta noua ca inepator, este o idee rea atunci cand iti poti permite sa o platesti cu banii jos. 

Daca mai trebuie sa faci si rate , atunci este cea mai rea idee posibila. Atat.

 

Bafta!

 

Ai mai debitat inca o tampenie.

Daca face credit, cu atat mai mult este indicat sa cumpere un lucru nou, cu garantie.

Daca face leasing, are si CASCO la pret atractiv, deci balanta inclina spre nou.

Daca tot platesti dobanda, macar stii ca ai un lucru nou, bun, cu garantie....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, dobanda la leasing e 6%, dobanda la depozit e 7,5% prefer sa fac 1,5% peste dobanda de la leasing actuala si amortizez din costul motocicletei. Ratele ii baga pe multi in faliment dar au ridicat si imperii. Fiecare alege cum sa isi investeasca sau sa isi foloseasca banii. Numai zic ca exista alte solutii ce produc sume de bani mai mari /an depinde de fiecare in ce domeniul activeaza.

Pentru mine consider ca e mai ok sa o iau in leasing decat cu banii jos, in loc sa-mi stric din capital, dar nu despre asta e discutia, aici discutia este despre o motocicleta.

Editat de raresh19
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Doctor X a spus:

Mă simt cu musca pe căciulă. :)

Cu ce afectează culorile siguranța sau orice altceva legat de mersul pe motocicletă?

 

Nu afecteaza cu nimic, doar ca asta nu ar trebui sa fie una dintre prioritatile incepatorilor.

1 oră în urmă, 848-evo a spus:

E plina lumea de sclavi la rate .

 

Asa de mare tampenie este sa traiesti o viata intreaga fara sa ai niciun fel de rate ?

 

 

 

 

Eu sunt foarte fericit fara rate . Ce fraier sunt !

 

Deasemenea e plina lumea de oameni care nu inteleg economie si isi cumpara numai rahaturi second, e ok, este loc pentru toti.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, 848-evo a spus:

Da da , sunt multi care si-ar vinde un rinichi sa poata avea colectia mea de rahaturi second, intretinute ca niste bibelouri si perfect functionale.. Fiecare intelege ce vrea. 

 

Hai sa fim sanatosi si sa ne mai conversam si pe alte subiecte. 

Asteptam poze cu colectia de bibelouri... altfel nu are credibilitate afirmatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, DesertEagle a spus:

 

Nu afecteaza cu nimic, doar ca asta nu ar trebui sa fie una dintre prioritatile incepatorilor.

 

Deasemenea e plina lumea de oameni care nu inteleg economie si isi cumpara numai rahaturi second, e ok, este loc pentru toti.

 

Pe bune???? Cred că știi că există o mulțime de hipsteri care își cumpără gadgeturi de ultimă oră și habar n-au să le folosească, ca apoi să le vândă la jumă de preț, că așa merge piața de SH.
Am exemple concrete.

La fel e și la mobre. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem diferiti,nu suntem la fel. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Kristian K a spus:

Suntem diferiti,nu suntem la fel. :)

De acord, dar dacă nu-mi permit motoretă nouă nu înseamnă că nu înțeleg economie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte corect si ptdv. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da o fuga in showroom si vezi care mototcicleta te coafează mai bine la înălțimea ta. 500-le nu e rău de început, o ții doi trei ani și o dai mai departe...Motocicletele de începători sunt hartanite și chinuite așa ca dacă iei permiți nou nu ezita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 hours ago, piticot said:

Da o fuga in showroom si vezi care mototcicleta te coafează mai bine la înălțimea ta. 500-le nu e rău de început, o ții doi trei ani și o dai mai departe...Motocicletele de începători sunt hartanite și chinuite așa ca dacă iei permiți nou nu ezita...

Ca dimensiuni nu am simțit mare diferența. Ca greutate era sesizabilă. M-am simțit bine pe ambele. Cea de 650r mi s-a părut mai grea dar nimic cu care nu as putea sa ma obișnuiesc. Și MT07 mi s-a părut grea la început dar după 2 ore nu am mai simțit vreun disconfort. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru relaxare și plăcerea de a conduce, nu ai nevoie de multa putere.

Iar pentru o diferență de 2000 euro la cat pretinzi că o să te plimbi, parcă nu merită 650-ul.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, 848-evo a spus:

 

Ha! 

Credeam ca topicul asta a devenit neinteresant si dintr-o data arunci perla asta. 

Zici ca inca nu ai permis , dar ai stat pe MT 07 2 ore in showroom? 

Foarte interesanta faza !😁😁😁

 

Ma retrag . Imi pare rau ca am intervenit . O sa ma amuz doar citind . 

Se pare ca am nimerit intre un tanar pampalau si foarte probabil plin de minciunici si altii care pretind ca au experienta dar zici ca au dusmanie pe tineri, prin sfaturile proaste pe care le ofera si probabil plin de minciunici la randul lor.

 

Sa straiasca economia ! 😂😂😂

 

Ps. Unde e @superbeccand ai nevoie de el?  pacat ca nu mai apare ca sa-i dea cu mitraliera de mistouri.

 

 

"Minciunici..." ai cumva 12 ani? Ca atunci se explica multe.

Poate omul face scoala pe MT 07 sau i-a imprumutat-o un prieten sa exerseze prin vreo parcare.

Poti exersa si pe altceva in afara de rable stricacioase intretinute maniacal care au valoarea unui rinichi pe dializa. 🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 5/6/2023 at 7:29 PM, 848-evo said:

 

Ha! 

Credeam ca topicul asta a devenit neinteresant si dintr-o data arunci perla asta. 

Zici ca inca nu ai permis , dar ai stat pe MT 07 2 ore in showroom? 

Foarte interesanta faza !😁😁😁

 

Ma retrag . Imi pare rau ca am intervenit . O sa ma amuz doar citind . 

Se pare ca am nimerit intre un tanar pampalau si foarte probabil plin de minciunici si altii care pretind ca au experienta dar zici ca au dusmanie pe tineri, prin sfaturile proaste pe care le ofera si probabil plin de minciunici la randul lor.

 

Sa straiasca economia ! 😂😂😂

 

Ps. Unde e @superbeccand ai nevoie de el?  pacat ca nu mai apare ca sa-i dea cu mitraliera de mistouri.

 

Am făcut scoala pt MT-07. Dar nu înțeleg de ce atâta agresivitate și sarcasm căruia chiar nu ii văd rostul. Este secțiunea de începători, îmi pare rău ca nu m-am născut învățat ca unii dintre voi. 
sau e gresit ca am făcut scoala pe mt-07 și trebuia sa o fac pe o râie? 
 

Va mulțumesc de răspunsuri! O sa filtrez informațiile care chiar au fost de ajutor și voi lua o decizie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 06.05.2023 la 22:47, ulei_moto a spus:

Pentru relaxare și plăcerea de a conduce, nu ai nevoie de multa putere.

Iar pentru o diferență de 2000 euro la cat pretinzi că o să te plimbi, parcă nu merită 650-ul.

 

Asa ma gandesc si eu.De diferenta aia isi cumpara echipament calitativ si mai ramane si cu bani. :)

 

 

Acum 11 ore, raresh19 a spus:

Am făcut scoala pt MT-07. Dar nu înțeleg de ce atâta agresivitate și sarcasm căruia chiar nu ii văd rostul. Este secțiunea de începători, îmi pare rău ca nu m-am născut învățat ca unii dintre voi. 
Sau e gresit ca am făcut scoala pe mt-07 și trebuia sa o fac pe o râie? 
 

...

Esti pe un forum unde tu ai cerut pareri.Ele nu vor fi doar pe placul tau,atat ca formulare,cat si ca si continut.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, Kristian K said:

Esti pe un forum unde tu ai cerut pareri.Ele nu vor fi doar pe placul tau,atat ca formulare,cat si ca si continut.. :)

Da, nu e vorba de formulare, dar continutul nu il vad pe subiectul titlului. 

 

Legat de putere o sa mai raman putin in aer urmatoarea perioada, mi-a promis un prieten ca imi imprumuta motocicleta lui pentru o perioada un CB500F 2022, si o sa vad dupa obtinerea permisului sa fac cate un test-drive cu fiecare. Sper ca la inceputul lunii viitoare sa obtin permisul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...