Sari la conținut

Ajutor! Sfat achizitie ATV pt munca.


smakalan
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Va rog sa-mi dati niste sfaturi in urmatoarea speta...

Buget aprox 5-6000 euro.

Se doreste achizitionarea unui ATV de min 500cc, care va folosit pe o proprietate mai mare, la diverse treburi, printre care tractarea unei remorci de 750kg, deci va fi forjat pe acolo la treaba, curatenie, carat materiale de constructie etc...

Spre ce modele sa ma uit? Nu se vrea chinezarie, ci mai degraba ceva fiabil, chiar daca mai vechi.

Doritorul e un prieten care nu se pricepe la ATV-uri, eu nici cat el.

 

Multumesc pentru sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut undeva la o ferma hamaleau un atv suzuki 800 sau 850 (nu stiu ce model) carau tot asa cu o remorcuță gunoi de grajd (rahat) de la vaci si cai.

Eu ma intreb de ce nu totusi un tractoras,ca face treaba asta mult mai cu brio si e la ani lumina mai fiabil decat orice atv. (si la jumatate de pret,ca sa nu mai zic de intretinere)

Nu ma bag,nu ma amestec (dar ma intreb si io ca prostu)

Asadar,se poate,din ce am vazut eu,dar nu stiu ce sa recomand.

Cei in masura au cuvantul.

 

Cele bune !!

Editat de shui
.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, shui a spus:

Am vazut undeva la o ferma hamaleau un atv suzuki 800 sau 850 (nu stiu ce model) carau tot asa cu o remorcuță gunoi de grajd (rahat) de la vaci si cai.

Eu ma intreb de ce nu totusi un tractoras,ca face treaba asta mult mai cu brio si e la ani lumina mai fiabil decat orice atv. (si la jumatate de pret,ca sa nu mai zic de intretinere)

Nu ma bag,nu ma amestec (dar ma intreb si io ca prostu)

Asadar,se poate,din ce am vazut eu,dar nu stiu ce sa recomand.

Cei in masura au cuvantul.

 

Cele bune !!

Mersi de sfaturi! Interesanta ideea cu tractorasul. Nici la alea nu ma pricep deloc, dar o transmit mai departe. Daca l-ar ajuta mai mult, nu vad de ce nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Atv-urile au o greutate de 350 kg. Sa tragi cu ele 750 kg este destul de riscant, mai ales daca terenul este in panta. Pe drept ar merge, dar tot greu. Totusi, ca sa ai randament pentru astfel de greutati tractate, ti-ar trebui unul de marca si de minim 800 cmc si sigur nu se incadreaza in bugetul tau. Nou ar fi peste 11.000 euro, sh in jur de 7.000-8.000 euro.

 Problema la atv-uri este modul de exploatare. Avem tendinta sa tragem pe ele pana le ies ochii din cap (33 cp, 350kg vs 750kg pe trenen denivelat) apoi incepem si injuram ca sunt proaste, piesele scumpe si “sa moara ma-sa cui le-a facut de hoti ce sunt”. Gandeste-te numai ce se intampla cu ambreiajul ala cand incepi sa tragi o astfel de remorca plina si destul de frecvent…

 Pentru treburile din gospodarie iti este suficient unul de 500 cmc, dar folosit cu responsabilitate. O varianta buna este CF Moto, versiunea lunga (pentru stabilitate). Ar fi singurul care se incadreaza in bugetul tau si in dorinte. 
UTV-ul este foarte scump, nu merita. 
Si tractorasul ar fi o idee foarte buna. Sunt unele mici, articulate la mijloc. Au putere maxima si faci treaba mult mai buna decat cu atv-ul, la aceeasi bani. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil omu vrea sa mearga si la magazinu din sat.Cu tractoru ajunge maine.Ca atv,recomand TGB 1000 (85cp)Am reparat unu,stiu ce poate.Are si multiple setari pe directie,care e asistata electric(electronic)Nu e chinezesc,e de Taiwan,copie CF moto,cred.Se incadreaza ca pret sh.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Cavaleru a spus:

pt salahoreala de genu asta ai nevoie de un UTV , ceva genu Yamaha Rhino

Clar,ceva gen side by side.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

side-by-side nu te ajuta as zice eu, ele sunt facute pt distractie, nu pentru munca

(exceptand modelele care au bena)

 

Pitesti a punctat f bine aspectele, in plus si ideea lui Zo cu tractorasul e f buna

si un tractoras poti inregistra pe primarie, apoi poti sa te plimbi pe ulitele satului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu si eu pt dl. Pitesti,

As indrazni sa zic si/sau UNIMOG (mai nou sau mai vechi)

(unii le-au folosit ca hobby - respectiv ofroad)

Cat despre aspectul amintit de dl Pitesti cu ambreajul - asta ar trebui sa fie un mare semn de intrebare pe cei ce vor sa achizitioneze vehicolul in sine si in ce masaura il vor folosi/intretine.

Cel mai prost tractor are ambreajul ma sanatos decat orice atv.

Chiar daca e automat,sistemul hidraulic de locomotie e mult bai bine gandit si mai robust decat orice sistem de variator.

S-apoi e si diesel (si fara electronica,diagnoza si alte rahaturi ultramoderne si sofisticate)

 

Pentru a le combina pe cele doua (plimbatul cu hamalitul) e nevoie de un compromis,care se traducere prin portofel atat la achizitie cat si la exploatare respectiv intretinere.

 

Probabil atv-ul face putin din toate dar nu exceleaza la nimic (cel putin in modul in care fu' pusa problema si,irelevant,din punctul meu de vedere)

 

@ initiator,

pentru putin

 

Cele bune !!

 

✌✌😎

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din start atv si remorca 750kg , complica lucrurile. Sunt astfel de jucarii, dar costa noi 10-12-15k euro.

De exemplu:

https://www.atvrom.ro/atv/can-am-outlander-dps700

https://www.atvrom.ro/atv/can-am-outlander-max-xt-650

https://www.atvrom.ro/atv/can-am-outlander-max-xt-p-1000-t

https://www.motoboom.ro/motoboom-atv-polaris-sportsman-570-eps-t3b-2022.html asta are 630kg capacitate maxima remorcare.

 

Bugetul nu cred ca i suficient pentru cerinta.... Ori creste putin bugetul, spre 8000 ca sa gaseasca unul ce costa nou 11000 , ori mai bine tractoras, asa cum au sugerat colegii. Ala e definitia utilitarului, pana la urma. Si poate face mai multe chestii cu el, dupa nevoi evident.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, apriliacluj a spus:

side-by-side nu te ajuta as zice eu, ele sunt facute pt distractie, nu pentru munca

(exceptand modelele care au bena)

 

..

Faceam referire DOAR la cele cu bena,nu la cele gen Polaris RZR,de ex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor pt interventie!

 

Remorca e de 750kg, asta nu inseamna ca se va merge la capacitate maxima tot timpul.

Ideea cu tractorasul e foarte interesanta, se dezbate.

On topic, am gasit un Honda TRX420 pe Olx. Stie cineva ceva despre acest model? Pe langa ca Honda-i Honda.

https://www.olx.ro/d/oferta/atv-honda-fourtrax-rancher-IDfTa0Z.html?reason=seller_profile

 

Stiam de Suzuki KQ ca is smechere rau, dar din cate stiu nu s-au mai produs de vreun deceniu.

 

LE: se vrea totusi ATV, ca se va mai iesi la plimbare in timpul liber iar incarcaturile tractate nu vor fi asa grele incat sa necesite tractoras. Deci, daca puteti recomanda 1-2 modele de ATV, nu noi, as aprecia...

Editat de smakalan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la un prieten,avea la reparat un fel de atv cu 6 roti (6×6) nu mai stiu cum se numea

Eventual o sa-l intreb si voi reveni cu un raspuns.

 

 

 

L.E

Am si primit raspunsul

 

Polaris Sportsman 500 6x6 an 2003

Editat de shui
.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, smakalan a spus:

 

LE: se vrea totusi ATV, ca se va mai iesi la plimbare in timpul liber iar incarcaturile tractate nu vor fi asa grele incat sa necesite tractoras. Deci, daca puteti recomanda 1-2 modele de ATV, nu noi, as aprecia...

 

Nu le combina, ca nu vei reusi. Ori plimbare, ori munca. Pentru amandoua nu e loc.

Iti recomand inca o data sa cauti versiunile lungi de atv-uri. Versiune lunga inseamna ca pot sta 2 pesroane pe atv. Le diferentiezi usor prin existenta scarilor pentru pasagerul din spate, la cele lungi.

 

CFORCE-450L-albastru.thumb.jpg.be555a0d9241fa85a73e0f6d040146ca.jpg   CFORCE-520s-EPS-1.thumb.jpg.977cec57c38da78ee31a403bd74a2b04.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, smakalan a spus:

LE: se vrea totusi ATV, ca se va mai iesi la plimbare in timpul liber iar incarcaturile tractate nu vor fi asa grele incat sa necesite tractoras

De fapt se dorește pt agrement și se maschează moftul sub pretextul utilizării la munci. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.05.2023 la 7:45, zo10000 a spus:

Salut

Si socrul meu are un tractoras japonez, Yanmar. Il foloseste cam la aceleasi chestii pe care le-ai descris. Si se incadreaza si la buget.

http://www.agrodot.ro/slabit/category/tractoare-second-hand.html

Mai sunt si altii care importa.

Spor!

Poti sa-mi spui care este cel pe care il are socrul tau, daca ai ocazia sa intrebi, multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, gabriela_so a spus:

Poti sa-mi spui care este cel pe care il are socrul tau, daca ai ocazia sa intrebi, multumesc

El are versiunea cu cupa pt Yanmar FX265D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiul ATV-ul la baza a fost un vehicul utilitar, creat fix pentru munci d-astea de fermă. Cu timpul unele modele au devenit pur pentru agrement sau chiar racing.

În primul rând, ambreiajul e centrifugal, el cuplează destul de repede și nu patinează decât puțin la început, apoi, teoretic, rămâne cuplat. Problema mai mare e la patinarea curelei de la transmisia CVT. D-aia pe urcări foarte abrupte și pentru munci, tractat se folosește exclusiv reductorul, treapta 4x4 low range.

Cum toți le abuzează în teren și nu prea se ocupă de mentenanță, cu greu vei găsi ceva ok pe piața second hand. Dacă nici nu ești pasionat de fiare, mai bine nu te bagi la așa ceva.

În principiu sunt destule modele cu care-ți poți face treaba. Dar bagă-te direct la unul făcut să care, nu de agrement. Din ce-am mai citit și eu, Polaris e miezu' pe segmentul ăsta. Chiar și cele mai racing modele pot căra la greu. Dar și prețul la piese e mai măricel decât concurența. Japonezele nu excelează cu nimic, putere, capacitate de tractare, dar rămân cele mai fiabile și decente la preț.

 

Acum, nu știu ce modele să recomand, dar poți sta pe youtube câteva zile/săptămâni/luni căutând utility atv...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...