Sari la conținut

5. SHARK Grand Prix de France 2023


B.B.
 Share

Postări Recomandate

17 minutes ago, ENEOS said:

Deja?!? 😳

 

da, dar doar pentru antrenament...pentru incalzire, poate doar pentru spectacol...glumesc, nu ma incanta ideea sa o comita iar, ar fi definitiv, nu merita, trebuie sa fie pe pista, nu in fata televizorului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 1 oră, apriliacluj a spus:

diferenta dintre Pecco si MM este de doar 0.06sec

 

 As paria pe Bag weekndu asta daca e sa ma iau dupa Rossi... cand a incept mai slab, a castigat...desi aici nu a castigat niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ilarionciobanu a spus:

Ce a identificat el se aplica doar in situatia in care cel penalizat si accidentat nu are sanse de puncte. Chiar si asa, trebuie sa participe la minim o sesiune (parca) si la calificari ca sa faca timp de intrare in cursa.

Cu sanse de puncte nu se retrage nimeni la boxe doar ca sa dea mumu comisarilor

Ei,logic ca daca au sanse la puncte nu abandoneaza.El se referea la rideri in postura lui - carora li se da o penalizare dar ei sunt accidentati de trebuie sa lipseasca multiple etape.

Gen la urmatoarea etapa nu vor fi refacuti pt a merge competitiv,a tine o cursa intreaga si a avea vreo sansa macar la locul 15,dar pot merge pe picioare (vezi Pol de exemplu).

Ei,daca pot merge pe picioare,se pot urca pe motoreta sa faca 1 tur sau cate e nevoie la regim relanti,sa ii traga unul (sau 2 LL) si sa astfel sa execute penalizarea fara a fi penalizati de fapt.

 

Acum 29 minute, PzKpfW a spus:

Calculul e simplu cu Bagnaia: ori câștigă, ori o dă pe jos.

 

Se pare că plouă mâine la Sprint. Vreme bună pentru GP.

 

image.thumb.png.e0c4aeecb302cd6288244df88e41d75c.png

Doamne Ajuta !

Sa avem vreme buna pt gp,nu sa cada Peco :)))

 

Mai eu nu cred ca mai cade,ar fi culmea.Pai daca o cursa cade una castiga...cred ca va lua bataie si anul asta atunci.Eu ii dau totusi mai mult credit de atat.Intradevar ca are un procentaj cam slabut al curselor terminate in picioare atat in 2022 cat si in 2023,dar sa speram ca se afla pe un learning curve ascendent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.05.2023 la 14:31, B.B. a spus:

Si o fotografie recenta de la fata locului, o dedic specia lui Nike!

 

image.thumb.png.49f1e0f9bc75dba79126197f87425804.png

 

:cheers:

https://www.motogp.com/en/videos/2023/05/12/watch-m-marquez-suffers-early-p1-crash-upon-return/454734?fbclid=IwAR3w-A12DiM7RmBXvwIx6aHMzEB8bdMTREJSDRNtdXKnh7iiy2wiYf0kFm0

 

MMaimutza s-a ridicat si circul continua :clap:

Ascutitoarea aia japoneza este de cacao, cred ca au ramas in motogipi ca sa avem de cine rade :crack:

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, Method a spus:

Ei,daca pot merge pe picioare,se pot urca pe motoreta sa faca 1 tur sau cate e nevoie la regim relanti,sa ii traga unul (sau 2 LL) si sa astfel sa execute penalizarea fara a fi penalizati de fapt.

Trebuie sa mearga suficient de bine in picioare incat sa fie declarati fit de medicul oficial si trebuie sa se urce pe motoreta destul de bine incat sa se califice pentru cursa (107% fata de cel mai bun timp). Daca sunt intrunite conditille, atunci sa mearga la ralanti si cred ca sunt penalizati suficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mmizeria continuă cu măgăriile... Ce-o fi avut în minte (care minte?!?) când a intrat la A Esp? :moron:

Și se tăvălește ca nimeni altul. 

Un kretin.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MM, suparat pe lume, pe Peco ca nu l-a remorcat, pe Aleix ca era in fata lui in viraj, pe motocicleta cu cadru nou care nu a rezistat...nu vreau sa fiu profet, dar nu ar fi prima oara cand anunta weekend greu, poate inca o cazatura maine sau duminica...

 

 

Editat de Lup69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, ENEOS a spus:

O fi fost cu kadrul kalex? Că 🏍 pare făcută kkat.

Da, cu singurul pe care-l are.

 

Acum 8 minute, ENEOS a spus:

mmizeria continuă cu măgăriile... Ce-o fi avut în minte (care minte?!?) când a intrat la A Esp? :moron:

Fortat aiurea. A mai avut cel putin 2 franari ratate masiv pana la ultima tumba care tot pe franare ratata si fortata a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si ca adevărați fani ai sportului niciunul din voi nu apreciază ca Marcel dupa ce a mers doua sesiuni alternativ cu doua cadre diferite a reușit totuși sa intre in Q1.

 

La faza cu Aleics - Marcel era pe tur rapid si el capitano s-a oprit in mijlocul virajului...tot vina lui MM este... :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, B.B. a spus:

a reușit totuși sa intre in Q1.

În Q1 au intrat și yamakaka, mmizeria a intrat în Q2! Prin pietriș însă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ilarionciobanu said:

Da, cu singurul pe care-l are.

 

Motocicleta va fi reparată pentru mâine. Personal nu mi-e clar pe care a mers, sau dacă Mir a avut și el unul la dispoziție. Clar e doar faptul că Rins (care le-a adus prima victorie după aproape 2 ani) nici nu a încercat unul.

 

2 hours ago, therocketscientist1 said:

Si pe circuitul acesta a testat intensiv KTM? Sau este iar o intamplare rezultatul din FP2?

 

Este un circuit pe care Miller îl apreciază în mod special, dar oricum sunt rapizi. Dacă plouă mâine, aș pune banii pe o victorie KTM în Sprint.

 

Comparație între "cazarea" lui Petrucci și a fraților Márquez.

 

image.thumb.png.cd4d10a6a299790f813e90a1f3798d96.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, PzKpfW a spus:

nu mi-e clar pe care a mers

Pe aia nărăvașă 🤭

 

 

FB_IMG_1683908185368.jpg

Momentul șocant când auzi că se întoarce mm weekendul ăsta 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, PzKpfW said:

Personal nu mi-e clar pe care a mers, sau dacă Mir a avut și el unul la dispoziție.

 

Am citit acum că ambii piloți Repsol au avut cadrul de la Kalex - și amândoi au căzut cu ele. Dar nu par căzături foarte urâte, cel mai probabil cadrele sunt în regulă.

 

image.thumb.png.8807a9e659bf07d3f8860b57135bff77.png

 

Bagnaia și Márquez.

 

image.thumb.png.30d67ed7b86cd09caebdd453cd972872.png

 

Viñales cu noul eleron spate.

 

image.thumb.png.7863c63403f3d3a7f5ebf1676fd15422.png

 

Miller a folosit și el eleronul testat de Pedrosa la Jerez (însă nu și restul pachetului aero). Binder nu-mi este clar.

 

image.thumb.png.916d1b47f2f1bf4983b087db66d73159.png

 

Lucrurile nu merg deloc bine pentru Yamaha - Quartararo spune că nimic din ce încearcă nu funcționează și că motocicleta este "agresivă" și "istabilă".

 

Fabio Quartararo

 

We tested an exhaust, it’s not working. Chassis, not working. Aero, not working. Electronics, things were not working.

(...)

We’re not improving at all and others are improving. We’re improving one way with the engine but I think it’s taking off the balance or whatever it is, that riding I never had a bike that aggressive and not turning.

(...)

I’m hoping for of course more power for the future, but you know, if every time we change something and we have more power, it’s taking us so much time to build the bike [balance around it], it’s incredible… maybe the character of the engine makes the bike super aggressive, we have more power but it’s making the bike super aggressive in any way.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, PzKpfW a spus:

Lucrurile nu merg deloc bine pentru Yamaha - Quartararo spune că nimic din ce încearcă nu funcționează și că motocicleta este "agresivă" și "istabilă".

 

 

Sa-i dea un scuter in plm, poate ala e mai docil si mai stabil.

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

În Q1 au intrat și yamakaka, mmizeria a intrat în Q2! Prin pietriș însă. 

Da, scuze, de cand au aparut aceste două mereu le-am incurcat, la mine in cap aia cu 1 e cea in care intră cei mai buni.

Da, la Q2 m-am referit, evident.

--_-------++-+----------

 

Maine in sprint daca MM iar joacă popice chiar imi bag pla in gura lui, înseamnă ca e chiar prost si il sterg din lista de prieteni.

Valabil si pt duminică, daca ajunge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...