Sari la conținut

5. SHARK Grand Prix de France 2023


B.B.
 Share

Postări Recomandate

Acum 4 minute, ENEOS a spus:

Este! Dar mai mult pt 🎳. 🤘

 


Pai atunci nu mai comnta aiurea cand cineva chiar intelege ceva din curse si le apreciaza. Daca nici asta n-a fost cursa cu tot ce trebuie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Just now, Cavaleru said:

eu ma tot uit pe reluare si ii vad cum ies din primul viraj si ajung paralel unu cu altul si Vin vine peste el. daca te uiti la umbre sunt la acelasi nivel nici nu a luat Vin avans...

 

Bagnaia trebuia să se aștepte ca Viñales să fie acolo. A mers ca și când era singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, PzKpfW a spus:

 

Compară și performanțele lui Raul (Aprilia de client) cu ale lui Augusto (KTM de client, rookie) Fernández.

 

 

Incident de cursă, au greșit amândoi, prea agresivi.


ai dreptate aici, dar asta poate sa fie si modul in care se adapteaza fiecare pilot la nevoile mobrei. Sa ne aducem aminte ca RF nici cu yamaha nu a facut nimic. Mai repede ne uitam la Oliveira, ce ritm avea cu aprilia. Pacat ca l-au tot dat astia pe jos. Oricum, el mi-i sevpare cel mai bun pilot Aprilia la acest moment.

dar, intr-adevar, ktm a facut un pare pas in fata. Eu vreau doar sa vad dc mai distrug guma spat cand au un circuit cu grip normal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Speedy.K a spus:

Daca Alex reusea sa il evite, Marini ar fi avut salvarea anului.

 

da chiar ca a reusit sa o ridice :)

Acum 2 minute, Speedy.K a spus:

Vin trebuia sa aplece mobra penviraj, cand colo el a tinut-o drept. Daca nu 8ntra Peco in el credca ieseain decor.

Oricum Vin trebuie amendat pentru comportamen5 agresiv. In locul lui Peco eu ii dadeam doua suturi in poponeata de nu se vedea. Nu te duci sa-i dai peste casca unui pilot care tocmai s-a tavalit destul de rau! Idiot, ca intotdeauna Vin. Un bou!

 

i-a dat lu peco una si s-a potolit rpd cand s-a ridicat in picioare Peco :)) un pishat cu ochi Vin. are si el un start cursa buna pe an si atunci o face (cuvant urat)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, PzKpfW a spus:

 

 

Cam așa. Poate 60%-40% greșeala lui  Bagnaia.


De ce? Urma imediat viraj de stanga si Vin a continuat sa o tina dreapta. Peco a incercat sa o incline pe stanga, asa cum era firesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, PzKpfW a spus:

 

Cu Viñales nu poți fi niciodată sigur :)

Corect☺️, dar m-a impresioat cum i-a depasit pe toti pana la pecco

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Cavaleru a spus:

 

da chiar ca a reusit sa o ridice :)

 

i-a dat lu peco una si s-a potolit rpd cand s-a ridicat in picioare Peco :)) un pishat cu ochi Vin. are si el un start cursa buna pe an si atunci o face (cuvant urat)..


Exact! A fost smecher cat era Peco in genunchi. Dupa aia i-a cazut relantiul in baia de ulei. Un cocalar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, PzKpfW a spus:

 

Bagnaia trebuia să se aștepte ca Viñales să fie acolo. A mers ca și când era singur.

sa ne mai uitam odata la incident: https://www.motogp.com/en/videos/2023/05/14/free-bagnaia-vinales-clash-in-early-french-gp-crash/455440

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Speedy.K a spus:


De ce? Urma imediat viraj de stanga si Vin a continuat sa o tina dreapta. Peco a incercat sa o incline pe stanga, asa cum era firesc.

Pentru ca avea interiorul.

Acum 1 minut, Speedy.K a spus:

De ce ar trebui?

Mai degraba Vin, pt agresiune.

Pentru agresiunea din pietris pb ca o sa isi ia o amenda in bani.

un idiot, ala era intis pe jos in pana mea.

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma tot uit pe reluare, amandoi sunt in paralel si se pergatesc de virajul de stanga, numai ca cap de creta Vin vine spre exteriorul pistei si il percuteaza pe Peco, daca isi tinea linia si culca mobra, probabil ca nu mai putea sa ia virajul.

1. ori a contat pe faptul ca peco nu e acolo si ca el a fost suficient de rapid

2. ori nu l-a vazut

3. ori psihicul labil a lui Vin a cedat si a crezut ca-l face pe peco la intimidare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca ai interiorul poti sa faci ce vrei? Unde scrie asta?

Stii virajul cu ciubotica? Cine avea interiorul?

Acum 2 minute, Doctor X a spus:

Ia mai uită-te o dată cine a dat cu pumnul.


Ia uita-te tu cine a dat PRIMUL. Peste cap, cand nu stii ce au suferit cervicalele in timpul cazaturii.

Acum 4 minute, damager a spus:

Pentru ca avea interiorul.

 

Acum 1 minut, Cavaleru a spus:

ma tot uit pe reluare, amandoi sunt in paralel si se pergatesc de virajul de stanga, numai ca cap de creta Vin vine spre exteriorul pistei si il percuteaza pe Peco, daca isi tinea linia si culca mobra, probabil ca nu mai putea sa ia virajul.

1. ori a contat pe faptul ca peco nu e acolo si ca el a fost suficient de rapid

2. ori nu l-a vazut

3. ori psihicul labil a lui Vin a cedat si a crezut ca-l face pe peco la intimidare..


Exact. Si motivul a fost ca nu mai putea sa tina trasa. Pentru ca nu stie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare minune ca nu s-au rupt mai multe oase la ce cazaturi au fost azi la Moto2 si MotoGP. In contrast cu Moto3 in care lucrurile au fost neasteptat de linistite.

 

JM36 din campion mondial devenit prin constanta cu care reusea sa ramana pe moto a ajuns anul acesta sa cada constant cu Honda.

 

AF37 arata ca se poate cu "motocicleta rosie".

 

JM89 este in lupta pentru titlu :v :). Poate daca se concentreaza si nu se mai agita sa le demonstreze celor de la Ducati ca isi poate gasi loc la echipa de uzina de la ultimul loc transforma potentialul urias pe care il are.

 

Chiar nu am inteles reactia lui MV12. Stiu, stiu, pe vremuri se fuma Marlboro fara filtru si se bea un 50 inainte de cursa, dar in 2023 cu toate camerele pe el face un gest urat. Oare FB1 din pozitia in care era il putea evita? Ma refer in cursa, nu la capacele pe care le-a primit cand era pe jos.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Doctor X a spus:

Ia mai uită-te o dată cine a dat cu pumnul.

uita-te la reluare, ca primu da Vin intai in mana lui peco cu palma, apoi ii da o palma peste casca

peco n-a dat cu pumnu ci l-a impins cu podul palmei, e reluarea mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, Speedy.K said:

De ce? Urma imediat viraj de stanga si Vin a continuat sa o tina dreapta. Peco a incercat sa o incline pe stanga, asa cum era firesc.

 

Bagnaia și-a văzut de trasa normală, s-a bazat pe faptul că Viñales nu era acolo - dar era. Maverick i-a lăsat destul loc, avea cum s-o țină pe exterior. Oricum nu mai contează, a fost, s-a terminat.

 

10 minutes ago, damager said:

Oricum, el mi-i sevpare cel mai bun pilot Aprilia la acest moment.

 

Și mie. Ar merita un loc la echipa oficială, sau măcar un prototip ‘23.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagnana a greșit acolo, eu m-am uitat la Prima Sport si amandoi comentatorii, Cocu si B. Vrăjitoru au fost de acord ca Peco a fost agresiv acolo, a fost depasit de Vin si apoi a vrut să revină unde efectiv nu mai avea loc.

De aici si frustrarea lui Vinales.

B Vrăjitoru e pilot activ.. si are ani de dat la curse, pt cei care nu știu, momentan se da in SBK-ul francez.

Da' na, voi știți mai bine :lol:

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


M-am uitat inca o data la reluare: Peco pe jos, dat peste cap binisor, vine imbecilul de Vin, ii cere socoteala si, cand Bag ii raspunde, ii dau una peste cap, in timp ce ala incerca sa se ridice. cat de (cuvant urat) sa fii?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Cavaleru a spus:

i-a dat lu peco una si s-a potolit rpd cand s-a ridicat in picioare Peco :)) un pishat cu ochi Vin. are si el un start cursa buna pe an si atunci o face (cuvant urat)..

S-au impacat cand au facut trenuletul pe șaua din spate a motocicletei cu care au fost dusi la boxe :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, therocketscientist1 said:

JM89 este in lupta pentru titlu

 

Nu sunt convins. Să strângă vreo 3 etape fără incident, căzătură sau rezultat slab. Deocamdată nu e încă acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, B.B. a spus:

Bagnana a greșit acolo, eu m-am uitat la Prima Sport si amandoi comentarii, Cocu si B. Vrăjitoru au fost de acord ca Peco a fost agresiv acolo, a fost depasit de Vin si apoi a vrut să revină unde efectiv nu mai avea loc.

De aici si frustrarea lui Vinales.

Da' na, voi știți mai bine :lol:


Ba, vina se poate discuta. 
Da' nu-i dai una peste cap unuia care tocmai s-a tavalit cu mobra. Chestie de bun simt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Speedy.K a spus:


M-am uitat inca o data la reluare: Peco pe jos, dat peste cap binisor, vine imbecilul de Vin, ii cere socoteala si, cand Bag ii raspunde, ii dau una peste cap, in timp ce ala incerca sa se ridice. cat de (cuvant urat) sa fii?!

Bai da chiar nu ai voie sa te enervezi cand ala te pune pe jos? Eu cred ca tu ii scoteai casca si ii futeai si doua palme, 

Vezi faza aia calumea din nou daca ai adormit in timpul cursei. :D

Acum 3 minute, PzKpfW a spus:

 

Nu sunt convins. Să strângă vreo 3 etape fără incident, căzătură sau rezultat slab. Deocamdată nu e încă acolo.

Eu sunt convins ca la fel de probabil ca JM89 si MM93 sa fie in lupta pt titlu.

Vreo 2 victorii si doua podiumuri si cateva sprinturi si e pe primul loc. :)

Doar sa nu mai cadă!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, PzKpfW a spus:

Penalizare total aiurea pentru Binder (?!). Bezzecchi nu a primit LLP deși a scos un pilot de pe circuit, Binder primește pentru o greșeală cu care nu a afectat pe nimeni și a pierdut și timp. Wow.

 

Acum 38 minute, damager a spus:

da, o penalizare total aiurea. Nu a castigat nimic. Cam idioti astia. 

In comentariul live de la motogp, baietii au vazut penalizarea (probabil pe monitoarele lor) cu cateva secunde inainte sa apara pe grafica si au zis cam asa: atunci cand ratezi un viraj si faci scurt-circuit, vei primi o penalizare, daca nu pierzi suficient de mult timp prin manevra respectiva.

 

Nu stiu daca regula e modificata recent. Stiu insa ca am mai auzit discutia in sensu‘ asta: ai gresit franarea si ai fi penalizat natural, daca nu ar exista zona asfaltata de degajare. Din cauta asta nu se  uita doar daca ai castigat pozitie (ca sa te puna s-o cedezi), ci si cat timp (nu) ai pierdut comparativ cu asteptarile pentru sectorul respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...