Sari la conținut

5. SHARK Grand Prix de France 2023


B.B.
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Method a spus:

Bagnaia e foarte constant.Problema lui e faptul ca greseste si cade,dar ca si performanta - a fost la bataie pt locurile 1-3 tot 2023

Da! Bag este uimitor de constant... greseste si cade constant.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

7 hours ago, Cavaleru said:

 

Mir a avut o victorie, iar Hayden 2 victorii

cred ca e mai intrecut campionul fara victorie. dar nu mai tin minte cine...

gata, Alzamora dar la 125 fara victorie..

Multumesc, stiam ca mai exista, era doar ceva...retoric, apropo de modul de a castiga un campionat versus probarea skill-urilor necesare pilotajului in Motogp...:tempted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, xt600 a spus:

Da! Bag este uimitor de constant... greseste si cade constant.  

M-am referit ca si performanta (ritm,pace,viteza etc) ,nu ca si rezultate.In 5 curse cate au fost in sezonul asta,la toate a fost printre primii din fp pana in quali sprint cursa,iar cursa de obicei cap de afis.

Nu a existat nici o cursa sa fie pe nicaieri dupa cum a fost Bezzechi la Jerez de ex.

Si asta e primul pas in a castiga campionatul - fiind constant la bataie pt podium la fiecare cursa...intradevar ca sa castigi conditia de baza e sa punctezi :) si el la vreo 2 a punctat un mare zero.

Can't argue that - are o problema dar aceasta problema poate fi exploatata de alt adversar doar daca respectivul e la varf cu el la fiecare cursa.Daca nu...degeaba cade Pecco si ii da ocazii de a recupera,ca daca adversarul azi e pe 2 maine e pe 12...sau e accidentat si nu alearga 4-5 curse...

Cate curse a cazut in 2022?Si tot a iesit campion,pt ca Q era inconstant ca si performanta.

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

:lol:Tare asta! :goodposting:

Îmi aduc aminte că anul trecut n-a greșit în 2 curse când a fost urmărit și presat, nu'ș ce să cred... :huh:

Da?Unde? sincer nu-mi mai aduc aminte.

Eu imi amintesc doar de Aragon 2021,acolo mi s-a parut extraordinar Bagnaia - am si zis la acea data "asta e material de campion".Acolo insa MM l-a atacat pe ultimele 3 tururi si il ataca doar din frane disperate si block-pass,nu era mai rapid ca el sa se poata distanta odata ce il depasea si Bagnaia stia asta si nu se stresa,stia ca pe linia dreapta il lesina pe MM.Dar da - acolo si-a tinut cumpatul a fost bun n-am ce zice.

 

In alta ordine de idei - un articol in care se descrie atmosfera de la LeMans.E ceva special,nu cred ca pe placul tuturor insa clar ar fi de experimentat macar o data :

Le Mans MotoGP – a petrolhead Glastonbury

 

Last weekend’s French MotoGP round attracted 278,000 fans. Some go for the racing, others for the campsite mayhem. So how mad is the campsite and is this a lesson for MotoGP?

:rock:

Screenshot-2023-05-20-at-08-49-17-Le-Man

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

M-am referit ca si performanta (ritm,pace,viteza etc) ,nu ca si rezultate.In 5 curse cate au fost in sezonul asta,la toate a fost printre primii din fp pana in quali sprint cursa,iar cursa de obicei cap de afis.

Are cea mai buna motocicleta, croita special pentru el, pe grila este seceta, atat la piloti, cat si ca material de concurs, este firesc sa aibe ritm, pace, viteza, etc. Si cu  toate conditiile astea, cade ca un noob sau face prostii mai mari decat el. Mai nou le da si pe goarna. 

Acum 2 ore, Method a spus:

Cate curse a cazut in 2022?Si tot a iesit campion,pt ca Q era inconstant ca si performanta.

 

Stim amandoi cum a iesit campion. MotoGP are campionul pe care il merita. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.05.2023 la 0:04, PzKpfW a spus:

Cu tot respectul, astea-s prostii. Sunt 7 piloți cu Ducati, dar doar 2 au câștigat curse până acum. Și de două ori fiecare chiar. Iar unul dintre ei are motocicletă de anul trecut, care cel mai probabil este mai lentă decât a campionului. Pilotul face tot timpul diferența, mai ales la motociclism.

 

Pilotul face diferenta prin psihic, in rest toti merg la o diferenta de o secunda. Unii se multumesc cu putin, altii cu titluri. In momentul in care ai o gramada de motociclete ca a ta dar vezi-duamne ei sunt la echipa satelit ..pentru ce sa ramai la o echipa unde se pune presiune in detrimentul alteia care se bucura altfel de succesuri?

Poate sa stea la o echipa precum Gresini unde are suportul inginerilor de la fabrica si sa castige precum cu mobra asta rosie.

La 19.05.2023 la 0:04, PzKpfW a spus:

Declarația aia nu-i face cinste și demonstrează nesiguranță și slăbiciune pe circuit. A avut mare noroc cu accidentarea lui Bastianini. Sper să-și revină repede.

Bastianini este mai inconstant decat Pecco. Ducati nu a avut cea mai inspirata alegere cand l-a inlocuit pe Miller. Benzechi ar fi fost mult mai bun ca pilot nr 2.
 

 

La 19.05.2023 la 7:18, B.B. a spus:

Anul asta nu mai pupa, Ducati poate da, dar el  nu. :D 

 

 

Ce alt Ducati?

sunt curios :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, nike a spus:

Bastianini este mai inconstant decat Pecco. Ducati nu a avut cea mai inspirata alegere cand l-a inlocuit pe Miller. Benzechi ar fi fost mult mai bun ca pilot nr 2.

 

Anu trecut 2022 JM era in plan sa il inlocuiasca pe Miller, caci demonstrase in sezonul anterior 2021 ca e rapid ca poate castiga.

 

Din pacate pt el in 2022 Bestia a avut un sezon fenomenal chiar daca inconstant, i-a suflat permanente in ceafa lui Peco, suflandu-i victoria in 2 randuri daca nu ma insel.

in 2022 JM a avut un sezon extrem de slab, inconstat, rapid dar fara substanta, multe cazaturi, mai ales cand era in fata...

 

Bez era la primul sezon in 2022 la motogp, era imposibil sa estimezi cat potential are.. chiar si cu sezonul actual oricat imi place mie personal cum merge, inca nu pot spune ca are stofa de echipa de uzina, spre sfarsitul sezonului vom vedea mai bine valoarea lui, mai ales ca Bestia lipseste inca din prima etapa. 

 

Imi doresc enorm ca Bez sa fie principalul contracandidat la titlu pana la finalul campionatului :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, nike said:

Bastianini este mai inconstant decat Pecco.

 

Cam greu de tras concluzia asta în momentul de față, nu crezi? Ce performanțe a avut Bagnaia în al doilea an de MotoGP? Știu, e aiurea, GP22-ul lui Bastianini de anul trecut a fost mai competitiv față de cât era GP20-ul pe care l-a avut Bagnaia în 2020. Dar la fel de aiurea este comparația dintre cei doi acum, având în vedere diferența de experiență și faptul că Bastianini nu a concurat până acum nici măcar o cursă pe material de același nivel cu Bagnaia.

 

1 hour ago, nike said:

Benzechi ar fi fost mult mai bun ca pilot nr 2.

 

La fel, ce performanțe avusese Bezzecchi (un începător) ca să-l recomande pentru un loc la echipa oficială? Cea mai bună clasare pe care a avut-o în 2022 (locul 2 de la Assen) a fost după ce se luase deja decizia în ceea ce-l privește pe Bastianini. Iar dacă stai să compari sezoanele lor de debut, Bastianini s-a descurcat simțitor mai bine: două podiumuri și locul 11 la final de campionat, față de un singur podium și locul 14 pentru Bezzecchi.

 

Nu sunt deci deloc de acord: Ducati tind să ia decizii proaste cu piloții, dar cu Bastianini au nimerit-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 hours ago, xt600 said:

Da! Bag este uimitor de constant... greseste si cade constant.  

Pai e mai greu sa se imparta intre antrenamente si filmarile de la Dune :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagnaia:

 

"What has been published is out of context due to the interpretation made by some people. I was asked about safety and the reasons for the increase in accidents and I simply tried to make an analogy and said that this didn't happen before.

"I think that years ago there was less contact because there was a big difference between the top riders and the others. Now everything is much tighter. I got to MotoGP with a satellite team. How am I going to suggest creating a gap between the work bikes and the satellite ones?”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, xt600 a spus:

Are cea mai buna motocicleta, croita special pentru el, pe grila este seceta, atat la piloti, cat si ca material de concurs, este firesc sa aibe ritm, pace, viteza, etc.

Are cea mai buna moto,dar nu sunt de parere ca este croita special pt el - am mai zis - Gigi nu "croieste" motorete pt piloti - filozofia lui Gigi/Ducati e alta - vezi perioada cand l-au adus pe Lorenzo cand era pe cai mari de la Yamaha la Ducati pe un purcoi de bani DAR nu au croit motoreta pt el,cum a zis Tardozzi "i told him - this is the bike" au avut clinciuri mari si tot nu au modificat motoreta special pt el,au muscat-o odata cu Rossi,salut.Daca nu au tinut seama de indicatiile "pretioase" ale lui Lorenzo cand era campion si cat dadusera pe el...15mil?,pai clar nu fac motoreta special dupa neica-nimeni Pecco Bagnaia care venise si el semi-noob si a zis ca l-a apucat pe Dumnezeu de un picior cand i-au dat astia moto factory.

 

GP21 a fost bunicel,GP22 a fost superb si toti pilotii merg bine indiferent de stil pe GP22 si exact aici se vede gandirea inginerului din spatele motoretei - o moto corecta dpdv matematic si fizic si nu dupa placul unui pilot va putea fi pilotata de toti indiferent de stil,pt ca it just works.Si fix de aia nu merge Honda,pt ca ei o fac croita dupa placul lui MM,iar MM a chiulit de la orele de fizica,avea alte treburi :P

Acum 18 ore, PzKpfW a spus:

Nu sunt deci deloc de acord: Ducati tind să ia decizii proaste cu piloții, dar cu Bastianini au nimerit-o.

Achesez.La cum a mers anul trecut...Bestia e de viitor.

Anul asta pt o micuta greseala in fix prima cursa (drop rapid de pe 3-4 pe 8-9 unde s-a expus tartanului de Marini), a fost penalizat masiv.Dar daca anul asta merge cel putin la fel de bine ca anul trecut...Bastianinni e de mare viitor.

La cat de mult si de des a gresit JM anul trecut (desi probabil are dreptate - telemetria lui ii arata skillul superior lui #23),Bastiannini a fost decizia cea mai buna pt Ducati.

Bastiannini are potential sa fie peste Pecco.Si JM peste ei daca se mai cizeleaza....si daca ramane la Ducati desigur.

Acum 15 ore, damager a spus:

Bagnaia:

 

"What has been published is out of context due to the interpretation made by some people. I was asked about safety and the reasons for the increase in accidents and I simply tried to make an analogy and said that this didn't happen before.

"I think that years ago there was less contact because there was a big difference between the top riders and the others. Now everything is much tighter. I got to MotoGP with a satellite team. How am I going to suggest creating a gap between the work bikes and the satellite ones?”

Da,o da din fanta-n cola,a spus o prostie si acum incearca sa o dreaga,nu prea are cum insa si o da pe victimizare ca "lumea cauta senzationalul,vorbele mele au fost scoase din context",pai uite tot contextul : "There needs to be a gap between factory and Independent"

Mai e si ipocrit pe deasupra.

1 oră în urmă, damager a spus:

Oare sa fie adevarat? Ar explica cate ceva:)

IMG_7177.png

A pus Marcelino la el pe story poza asta,mie nu mi se pare talanga aia un inel de logodna,dar naiba stie :)

In documentar spunea ca e din nou solo,dar de cand s-a facut documentarul pana acum a trecut 3 sfert de an.

Meh,are si el 30 de ani,e varsta.Sunt destui piloti de gp insurati,so...

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 minutes ago, frigider said:

Cum ar fi?

Ma sperie gândul unei retrageri premature.

 

 

Nu cobi ca il superi pe B.B.:eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

....dar nu sunt de parere ca este croita special pt el - am mai zis - Gigi nu "croieste" motorete pt piloti - filozofia lui Gigi/Ducati e alta 

A declarat chiar Bagnaia, cu subiect si predicat, aspectul asta. Ca este happy cu motocicleta, care a fost facuta folosindu-se datele si cerintele lui. Ce mai este de zis? S-a terminat cu filosofia si democratia la Ducati. Este si firesc, motocicleta se croieste dupa primul pilot. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

 

Da,o da din fanta-n cola,a spus o prostie si acum incearca sa o dreaga,nu prea are cum insa si o da pe victimizare ca "lumea cauta senzationalul,vorbele mele au fost scoase din context",pai uite tot contextul : "There needs to be a gap between factory and Independent"

Mai e si ipocrit pe deasupra.

A pus Marcelino la el pe story poza asta,mie nu mi se pare talanga aia un inel de logodna,dar naiba stie :)

In documentar spunea ca e din nou solo,dar de cand s-a facut documentarul pana acum a trecut 3 sfert de an.

Meh,are si el 30 de ani,e varsta.Sunt destui piloti de gp insurati,so...


eu aleg sa-l cred pe el decat niste ziaristi in cautare de senzational.

 

de ce? Pentru ca tot ce a aparut au extrase, niciodata nu a aparut intregul interviu.

dar na, de la tine ma asteptam sa zici altfel☺️, asa faci cu orice pilot daca nu e MM sau vreun preferat de-al tau☺️

 

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, damager a spus:


eu aleg sa-l cred pe el decat niste ziaristi in cautare de senzational.

 

de ce? Pentru ca tot ce a aparut au extrase, niciodata nu a aparut intregul interviu.

dar na, de la tine ma asteptam sa zici altfel☺️, asa faci cu orice pilot daca nu e MM sau vreun preferat de-al tau☺️

 

Totuși și omu de la tech 3 a zis ca e penal ce a zis. Herve Poncharal parca.

Lui tot fragmente I au fost prezentate sau a fost acolo live la interviu?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, frigider a spus:

Totuși și omu de la tech 3 a zis ca e penal ce a zis. Herve Poncharal parca.

Lui tot fragmente I au fost prezentate sau a fost acolo live la interviu?

 

Pai vezi ce zice Poncharal:

 

"I was surprised to read such a declaration from him. I have a lot of respect and admiration for him, I could say that he is talking a load of bullsht".

de unde deduci tu ca afost live la declaratia lui Pecco?

 

initial si eu am zis ca e un idiot, dar apoi am cautat sa vad toata declaratia, in ce context e. Si nu prea am gasit....dar, in realitate nu are legatura cu ce tot cauta vanatorii de senzational. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...