Sari la conținut

5. SHARK Grand Prix de France 2023


B.B.
 Share

Postări Recomandate

3 hours ago, xt600 said:

A declarat chiar Bagnaia, cu subiect si predicat, aspectul asta. Ca este happy cu motocicleta, care a fost facuta folosindu-se datele si cerintele lui. Ce mai este de zis? S-a terminat cu filosofia si democratia la Ducati. Este si firesc, motocicleta se croieste dupa primul pilot. 

Probail se referea la diferentele antropometrice... pozitia in sa, adancimea ei, pozitia scaritelor, inclinarea ghidoanelor, putin probabil sa fie diferente mari de setare a grupurilor motopropulsoare, altfel nu cred ca ar fi fost deranjat, potrivit declaratiei lui, de faptul ca nu exista un "gap" intre moto de uzina si cea ptr client? Probabil ar dori copyright pentru setarile personale?

Editat de Lup69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 2 ore, damager a spus:

Pai vezi ce zice Poncharal:

 

"I was surprised to read such a declaration from him. I have a lot of respect and admiration for him, I could say that he is talking a load of bullsht".

de unde deduci tu ca afost live la declaratia lui Pecco?

 

initial si eu am zis ca e un idiot, dar apoi am cautat sa vad toata declaratia, in ce context e. Si nu prea am gasit....dar, in realitate nu are legatura cu ce tot cauta vanatorii de senzational. 

 

Eu Întrebăm ca nu mai știam.

Clar poate fi mana de jurnalist acolo.

 

Ar prinde bine sa vedem interviu full.

Cert e ca nu a zis "hai sa dam 6 7 zecimi la clienți ".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Lup69 a spus:

Probail se referea la diferentele antropometrice... pozitia in sa, adancimea ei, pozitia scaritelor, inclinarea ghidoanelor, putin probabil sa fie diferente mari de setare a grupurilor motopropulsoare, altfel nu cred ca ar fi fost deranjat, potrivit declaratiei lui, de faptul ca nu exista un "gap" intre moto de uzina si cea ptr client? Probabil ar dori copyright pentru setarile personale?

Aspectele legate de ergonomie nici nu mai intra in discutie. Fiecare pilot isi ajusteaza motoreta cum crede de cuviinta. S-a inteles foarte bine ceea ce voia sa spuna, era vorba despre noua evolutie a motocicletei. 

Evident ca este deranjat ca primesc si altii aceeasi motocicleta. Chiar daca este facuta pentru el, asta nu inseamna ca nu se pot adapta si altii pe ea (nu ar fi un caz singular in istoria recenta a campionatului), suficient de bine, incat sa ii puna probleme pe unele cirtcuite. Ori asta pune presiune pe el. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă lui Pecco îi ie frică de motoretele de client înseamnă că și-a pus numărul 1 pe carenă degeaba. Nu mă miră declarația (chiar trunchiată și scoasă din context, cum spun unii) pentru că el când dă cu bâta în baltă o face temeinic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, damager a spus:

eu aleg sa-l cred pe el decat niste ziaristi in cautare de senzational.

 

de ce? Pentru ca tot ce a aparut au extrase, niciodata nu a aparut intregul interviu.

dar na, de la tine ma asteptam sa zici altfel☺️, asa faci cu orice pilot daca nu e MM sau vreun preferat de-al tau☺️

Mda,daca aleg sa cred ce vad si ce aud intr-un interviu filmat (repet ca vad ca nu se intelege - e dat tot interviul acolo de 2min,nu vad din ce "context" ar fi putut fi scos ca sa fie rauvoitor),si nu cum incearca sa o dreaga Bagnaia dupa ce il critica lumea...cu alte cuvinte daca aleg sa ascult ceva si sa trag concluzia mea si sa nu inghit o vrajeala,atunci sunt rauvoitor.Sau fan Marquez.Nici nu mai categorisesc afirmatia asta,ca nu are rost. :moron:

Si Poncharal o fi fan Marquez...

...si "vanatorii in cautare de senzational" sunt cei de la motogp.com,interviul a fost pus pe site-ul motogp.com (link),unde nu prea cred ca se preteaza sa puna interviuri "scoase din context" manevrate sau oricum vrei tu sa le spui.

 

Dar meh,nu incerc sa te conving eu pe tine,fiecare cu parerea lui,tu poti alege sa crezi ca e pixelul albastru acolo sau ca atunci cand a scos pe gura live "ar trebui sa existe un gap de 0.6-0.7s intre moto de client si cele factory" de fapt el a vrut sa zica "end world hunger,stergeti datoriile tarilor din lumea a3a,world peace si forza Messi." Bafta.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, damager a spus:


eu aleg sa-l cred pe el decat niste ziaristi in cautare de senzational.

 

de ce? Pentru ca tot ce a aparut au extrase, niciodata nu a aparut intregul interviu.

dar na, de la tine ma asteptam sa zici altfel☺️, asa faci cu orice pilot daca nu e MM sau vreun preferat de-al tau☺️

 

Sorry man, vezi interviu din nou.

 

Nu e nimic scos din context.

 

Puncte cheie:

 

IMG_2907.png

IMG_2908.png

IMG_2909.png

 

 

Poza 3 zice clar.

Poza 4 "sau alta soluție".

Nu e super fixat pe aia cu dif factory-satelit dar altfel cum?

Eu nu am idee.

 

 

Nu ai cum sa scoți din context ceva atât de clar.

Aia e părerea lui.

Nu contează, ca nu e după el.

Nu s-a chinuit dorna sa stranga nivelul atat de mult sa vina peco sa spuna "nu, hai sa avem doar 4 insi care se bat la campionat, cum era inainte, ca e mai safe".

Dar oricum e negandita. 

Trecem peste.

 

IMG_2910.jpeg

 

idiot rau ca si el a trecut pe la ssatelit.

a uitat asta.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Geologu a spus:

Dacă lui Pecco îi ie frică de motoretele de client înseamnă că și-a pus numărul 1 pe carenă degeaba. Nu mă miră declarația (chiar trunchiată și scoasă din context, cum spun unii) pentru că el când dă cu bâta în baltă o face temeinic.

Chiar si "scoase din context", afirmatile lui sunt fara echivoc. Iar incercarea de a se disculpa, il acuza si mai mult. Poncharal, cu siguranta a auzit toata declaratia si a inteles foarte bine ce a spus, daca a luat o pozitie atat de transanta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, frigider a spus:

Sorry man, vezi interviu din nou.

 

Nu e nimic scos din context.

 

Nu ai cum sa scoți din context ceva atât de clar.

Aia e părerea lui.

Nu contează, ca nu e după el.

Nu s-a chinuit dorna sa stranga nivelul atat de mult sa vina peco sa spuna "nu, hai sa avem doar 4 insi care se bat la campionat, cum era inainte, ca e mai safe".

Dar oricum e negandita. 

Trecem peste.

 

 

idiot rau ca si el a trecut pe la ssatelit.

a uitat asta.

Exact.

 

Dar nu e ma...sunt eu rautacios.Sau fan Marquez.Sau amandoua :)

 

In alta ordine de idei,ceva interesant,zic eu : Explained: Jorge Martin’s exit clause - and his Ducati/Yamaha choice

"The Pramac Racing rider can exercise the clause from July, if he receives an offer from an official team, according to Gazzetta dello Sport"

M-as mira insa ca Martin sa fie grabit sa semneze cu Yamaha din moment ce Yamaha merge cum merge,desi seful lor de proiect tocmai a dat un interviu in care afirma ca investesc bani lucreaza si fac toate demersurile pt a-i face lui Quarta o motoreta competittiva.Si chiar ca tin cont de indicatiile lui,deci acum trebuie sa ii dau dreptate colegului xt cu privire la construirea moto dupa indicatiile pilotului...cel putin la Yamaha 2023.Sa vedem cum iese treaba asta totusi...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peco are o fractura dar nu-l va afecta si va participa la Mugello

 

https://www.motogp.com/en/news/2023/05/21/bagnaia-suffers-small-partial-talus-bone-fracture/455768

Acum 5 minute, ioio_viola a spus:

Interesant cum au castigat primii 10 clasati punctele pana acum. FQ20 ar fi fost langa FB1 daca nu erau cursele de sprint. Bezz e serif la cursele clasice.

 

https://www.instagram.com/p/CsibXJZImAZ/?igshid=MTc4MmM1YmI2Ng==

 

Q ar fi fost dupa FB dar si dupa Zarco si Bezz :D sper sa il tina cat mai mult pe Bezz forma asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, frigider a spus:

Sorry man, vezi interviu din nou.

 

Nu e nimic scos din context.

 

Puncte cheie:

 

IMG_2907.png

IMG_2908.png

IMG_2909.png

 

 

Poza 3 zice clar.

Poza 4 "sau alta soluție".

Nu e super fixat pe aia cu dif factory-satelit dar altfel cum?

Eu nu am idee.

 

 

Nu ai cum sa scoți din context ceva atât de clar.

Aia e părerea lui.

Nu contează, ca nu e după el.

Nu s-a chinuit dorna sa stranga nivelul atat de mult sa vina peco sa spuna "nu, hai sa avem doar 4 insi care se bat la campionat, cum era inainte, ca e mai safe".

Dar oricum e negandita. 

Trecem peste.

 

IMG_2910.jpeg

 

idiot rau ca si el a trecut pe la ssatelit.

a uitat asta.

 

Si tot din ce spune el, ca, contextul era de atingerile in pluton. Si el a zis ca nu mai e ca si acuam 5-6 ani cand erau 06.-0.7 intre factory si echipele de client si in principiu plutonul se rupea cam in 2.

Acuma sunt mai multi si din punctul asta de vedere aglomeratia mai mare in primele viraje, chiar in primele tururi.

Si cum completeaza mai departe, ar fi culmea ca el, care a ajuns la uzina printr-o echipa client sa zica asta si e la echipa de uzina cu cele mai multe echipe de client.

Chiar va lasa impresia ca Bag e analfabet functional? 

 

Acum 29 minute, Method a spus:

Exact.

 

Dar nu e ma...sunt eu rautacios.Sau fan Marquez.Sau amandoua :)

 

In alta ordine de idei,ceva interesant,zic eu : Explained: Jorge Martin’s exit clause - and his Ducati/Yamaha choice

"The Pramac Racing rider can exercise the clause from July, if he receives an offer from an official team, according to Gazzetta dello Sport"

M-as mira insa ca Martin sa fie grabit sa semneze cu Yamaha din moment ce Yamaha merge cum merge,desi seful lor de proiect tocmai a dat un interviu in care afirma ca investesc bani lucreaza si fac toate demersurile pt a-i face lui Quarta o motoreta competittiva.Si chiar ca tin cont de indicatiile lui,deci acum trebuie sa ii dau dreptate colegului xt cu privire la construirea moto dupa indicatiile pilotului...cel putin la Yamaha 2023.Sa vedem cum iese treaba asta totusi...

 

 

Cand am citit prima data, vezi postare mai sus ca si eu am zis ca e un idiot, dupa care am cautat sa vad tot interviul, si nu se gaseste...este doar bucata asta. 

Si am inceput sa ma gandesc, chiar asa de idiot e? ca in general el e abtinut in declaratii.

 

Dupa care a iesit el si a explicat.

Acuma, va rog sa ma scuzati ca eu incerc sa iau de buna ce zice el, nu ce zice un jurnalist...cum am zis,...asta e parerea mea.. si am tot repetat-o.

Iar ca tu esti rautacios cu toti in afara de 2-3, mai fa niste sondaje pe forum zic eu :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei: WorldSBK

 

Razgatlioglu to leave Yamaha at the end of the 2023 campaign

(WorldSBK)

 

Oare unde se duce? 

 

I want to say to the whole Yamaha family a very big thank you for the love and respect they have shown me. To win the World Championship was my dream when I signed with Yamaha, and we reached that goal together. For next season I feel I need a new challenge and while there was an opportunity in MotoGP™, I didn’t feel the same connection with the MotoGP™ bike that I have with the superbike. But if I am to stay in WorldSBK then I need a new target, a new ambition. I am sorry to leave Yamaha, both the brand and the people, as we have a very good relationship, but change is part of any sport and normal for any professional. So, a big thank you to Yamaha Motor Company, Yamaha Motor Europe, Yamaha Motor Turkiye, the Pata Yamaha Prometeon WorldSBK team and especially to my crew, who have all worked so hard for me

 

"Vreau să spun întregii familii Yamaha un mulțumesc foarte mare pentru dragostea și respectul pe care mi le-au arătat. Când am semnat cu Yamaha, câștigarea Campionatului Mondial era visul meu, și am atins acest obiectiv împreună. Pentru sezonul viitor, simt că am nevoie de o nouă provocare și, deși a existat o oportunitate în MotoGP™, nu am simțit aceeași conexiune cu motocicleta MotoGP™ pe care o am cu superbike-ul. Dar dacă am să rămân în WorldSBK, atunci am nevoie de un nou scop, o nouă ambiție. Îmi pare rău că părăsesc Yamaha, atât brandul, cât și oamenii, deoarece avem o relație foarte bună, dar schimbarea face parte din orice sport și este normală pentru orice profesionist. Deci, un mulțumesc mare către Yamaha Motor Company, Yamaha Motor Europe, Yamaha Motor Turkiye, echipa Pata Yamaha Prometeon WorldSBK și în special către echipa mea, care au muncit atât de mult pentru mine."

 

Deci nu merge in MotoGP, nu ramane cu Yamaha.......

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, damager a spus:

 

Si tot din ce spune el, ca, contextul era de atingerile in pluton. Si el a zis ca nu mai e ca si acuam 5-6 ani cand erau 06.-0.7 intre factory si echipele de client si in principiu plutonul se rupea cam in 2.

Acuma sunt mai multi si din punctul asta de vedere aglomeratia mai mare in primele viraje, chiar in primele tururi.

Si cum completeaza mai departe, ar fi culmea ca el, care a ajuns la uzina printr-o echipa client sa zica asta si e la echipa de uzina cu cele mai multe echipe de client.

Chiar va lasa impresia ca Bag e analfabet functional? 

 

 

Cand am citit prima data, vezi postare mai sus ca si eu am zis ca e un idiot, dupa care am cautat sa vad tot interviul, si nu se gaseste...este doar bucata asta. 

Si am inceput sa ma gandesc, chiar asa de idiot e? ca in general el e abtinut in declaratii.

 

Dupa care a iesit el si a explicat.

Acuma, va rog sa ma scuzati ca eu incerc sa iau de buna ce zice el, nu ce zice un jurnalist...cum am zis,...asta e parerea mea.. si am tot repetat-o.

Iar ca tu esti rautacios cu toti in afara de 2-3, mai fa niste sondaje pe forum zic eu :).

daca poza 3 nu te convinge ne oprim aici :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, frigider a spus:

daca poza 3 nu te convinge ne oprim aici :) 

 

Nu contest vorbele iesite de pe gura :)...am scris mai sus da e un idiot...dar a spus-o intr-un alt context.

Clar vorbele aleau au fost, dar ce vreau sa zic, este ca imi este greu sa cred ca asa gandeste el........

 

dar na, nu il cunosc personal si poate ma insel...

ca sa ma exprim altfel, nu cred ca a spus asta din cauza ca a castigat Bez...si ca Bez are motoreta de factory.

Daca asta si gandeste, atunci e un idiot...daor ca mie imi este greu sa cred asta..si nu sunt un fan al lui :)..

Cred ca in momentul de fata, ca si pilotaj Bez este peste el. Poate si Bas, dar asta ramane de vazut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles - deci nu contesti ce a spus,pt ca vorba colegului atunci nu mai avem ce zice daca contesti ceva si scris negru pe alb si spus la microfon,tu spui ca el gandeste cu totul altceva.Decat a spus.Imi pare rau,eu nu sunt asa mind reader,eu doar comentez afirmatiile lui,nu ii cunosc gandurile.

Dar desigur tot eu sunt rautacios si tin cu lupul - pt ca eu am expus doar ce a zis Bagnaia ...nu si ceea ce crezi tu ca a gandit.Hilar.

E si jenant si penbil sa nu recunosti cand gresesti,mai ales cand ti se prezinta dovezi cat casa.

Hai sa o lasam asa.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil FB1 nu a vrut sa zica ce i-a iesit pe gura. Dar nu e vina celorlalti ca el doreste sa se exprime intr-o limba pe care nu o stapaneste. In situatia asta sunt majoritatea pilotilor italieni si spanioli. Dar cat timp zic ca sunt fericiti, tristi, multumesc echipei si familiei, keep pushing si altele asemenea nu au cum sa genereze nicio controversa.

 

Rossi dupa 20+ ani in paddock vorbeste engleza de parca s-ar fi apucat de ea acum 3 luni.

 

Poate dupa ce s-a bagat singur in colt si si-a luat o runda de fructe de padure se motiveaza  si se apleaca mai mult spre motociclism si mai putin spre cautat diverse comori prin pietrisul circuitelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, therocketscientist1 a spus:

Cel mai probabil FB1 nu a vrut sa zica ce i-a iesit pe gura. Dar nu e vina celorlalti ca el doreste sa se exprime intr-o limba pe care nu o stapaneste. In situatia asta sunt majoritatea pilotilor italieni si spanioli. Dar cat timp zic ca sunt fericiti, tristi, multumesc echipei si familiei, keep pushing si altele asemenea nu au cum sa genereze nicio controversa.

Eee,eee aspetta aspetta.

Declaratia e in italiana,deci nu se poate invoca asta.E in limba lui de bastina.

1 oră în urmă, ioio_viola a spus:

Interesant cum au castigat primii 10 clasati punctele pana acum. FQ20 ar fi fost langa FB1 daca nu erau cursele de sprint. Bezz e serif la cursele clasice.

 

https://www.instagram.com/p/CsibXJZImAZ/?igshid=MTc4MmM1YmI2Ng==

Wow.Interesanta statistica.

Da.Ce diferenta fac sprinturile,iata.40 si bine de puncte,aproape 2 curse.Greu de recuperat asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, therocketscientist1 a spus:

Dar nu e vina celorlalti ca el doreste sa se exprime intr-o limba pe care nu o stapaneste.

el vb in italiana.

anyway, trecem peste.

Acum 1 oră, damager a spus:

In alta ordine de idei: WorldSBK

 

Razgatlioglu to leave Yamaha at the end of the 2023 campaign

(WorldSBK)

 

Oare unde se duce? 

 

tic tac. nu mai e mult si tre sa se afle.

 

ziceam ca daca tot e pauza mare la gp sa ma mut pe wsbk dar si acolo sunt niste pauze imense in calendar 😐 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, therocketscientist1 a spus:

Atunci ii urez sa fie sanatos si spor la luat capace.

 

deocamdata isi da singur capace.

dar pe final de sezon mereu merge super bine, isi intra intr-un ritm cumva.

cu tot ajutorul lui Q de anu trecut daca nu era si el super constant nu lua camp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

el vb in italiana.

anyway, trecem peste.

tic tac. nu mai e mult si tre sa se afle.

 

ziceam ca daca tot e pauza mare la gp sa ma mut pe wsbk dar si acolo sunt niste pauze imense in calendar 😐 


https://www.worldsbk.com/en/news/2023/Razgatlioglu+to+join+the+BMW+Motorrad+WorldSBK+Team+for+2024

Acum 2 ore, Method a spus:

Am inteles - deci nu contesti ce a spus,pt ca vorba colegului atunci nu mai avem ce zice daca contesti ceva si scris negru pe alb si spus la microfon,tu spui ca el gandeste cu totul altceva.Decat a spus.Imi pare rau,eu nu sunt asa mind reader,eu doar comentez afirmatiile lui,nu ii cunosc gandurile.

Dar desigur tot eu sunt rautacios si tin cu lupul - pt ca eu am expus doar ce a zis Bagnaia ...nu si ceea ce crezi tu ca a gandit.Hilar.

E si jenant si penbil sa nu recunosti cand gresesti,mai ales cand ti se prezinta dovezi cat casa.

Hai sa o lasam asa.


Man, nu am contrazis cuvintele, vezi ca am zis initial ca e un idiot.  Dar, in continuare nu cred ca asta gandeste.

eu cred ca a vrut sa zica altceva. Nu inteleg greseala. 
daca am gresit, imi ce scuze, dar cum ziceam, in continuare nu cred ca a vrut sa zica aia ca, de ex a fost Bag mai rapid.

tu asta crezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...