Sari la conținut

Limitarea "Doar in acte"


Eduard101
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Am tot cautat peste tot pe internet despre subiectul asta dar in zadar. Am vazut la multe anunturi acest "limitat doar in acte" la motociclete care pot fi limitate legal pentru A2 (indeplinesc toate cerintele), si m-am intrebat, politia cum poate sa verifice daca este aplicata aceasta limitare? Cei de la RAR chiar daca introduc seria de sasiu, vad puterea initiala care oricum nu depaseste 70kW, deci cat de sigura este aceasta "ilegalitate"? Stiu ca poate pare o intrebare stupida, dar e mai mult din curiozitate.

 

Mersi in avans :) 

Editat de Eduard101
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Eduard101 a spus:

Salutare! Am tot cautat peste tot pe internet despre subiectul asta dar in zadar. Am vazut la multe anunturi acest "limitat doar in acte" la motociclete care pot fi limitate legal pentru A2 (indeplinesc toate cerintele), si m-am intrebat, politia cum poate sa verifice daca este aplicata aceasta limitare? Cei de la RAR chiar daca introduc seria de sasiu, vad puterea initiala care oricum nu depaseste 70kW, deci cat de sigura este aceasta "ilegalitate"? Stiu ca poate pare o intrebare stupida, dar e mai mult din curiozitate.

 

Mersi in avans :) 

Monserule, in afara de curiozitate, ce te mai roade?
Intrebarea este cum este, intentia este penibila.
Succesuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba zici că ai căutat, ”dar în zadar”. N-ai căutat bine sau deloc.

Colegii care ți-au răspuns au dreptate.

Și Poliția poate să te verifice dacă chiar vrea. Are tot ce-i trebuie la dispoziție, nici nu-ți imaginezi cât e de simplu. Doar să vrea....

Citat

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, ENEOS a spus:

De dosarul penal nu ești curios?

Mai sunteți mulți? 🤬

A fost o întrebare sinceră, nu înțeleg răspunsul ranchios, dar mulțumesc oricum.

Acum 22 minute, Muretto Grundieg a spus:

Degeaba zici că ai căutat, ”dar în zadar”. N-ai căutat bine sau deloc.

Colegii care ți-au răspuns au dreptate.

Și Poliția poate să te verifice dacă chiar vrea. Are tot ce-i trebuie la dispoziție, nici nu-ți imaginezi cât e de simplu. Doar să vrea....

 

Am înțeles, mulțumesc pentru răspuns, încă nu am permis și nu înțelegeam cum "reușesc" dânșii care pun postări de genu pe site-urile cu anunțuri să treacă nevăzuți de poliție.

Acum 2 ore, pierrotlefou a spus:

Monserule, in afara de curiozitate, ce te mai roade?
Intrebarea este cum este, intentia este penibila.
Succesuri!

Absolut nimic, mersii oricum de răspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Eduard101 a spus:

nu înțelegeam cum "reușesc" dânșii care pun postări de genu pe site-urile cu anunțuri să treacă nevăzuți de poliție

Și vrei să afli ca să poți trece și tu când ți-òi lua A2! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, ENEOS a spus:

Și vrei să afli ca să poți trece și tu când ți-òi lua A2! 

Dada, cu siguranta, chiar imi doream un dosar penal. Ma irita oamenii de genu care le e sila sa ajute pe cineva, mai bine dau cu ura, frumos nu se putea? 

 

"

De dosarul penal nu ești curios?

Mai sunteți mulți? "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Ca sa iti raspund fara ura...

1. Este cel putin curios/suspect ca cineva sa ceara detalii despre o cum se poate face sau cum se poate ascunde o ilegalitate.

2. Politia face controale in trafic cu RAR. Daca din talon vor observa ca motocicleta este limitata, care crezi ca va fi primul lucru pe care il vor verifica?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu la ce se refera, m-am lovit de ce zice OP. Am văzut câteva kawa sh care erau limitate doar în acte. Aveau chiar și un abțibild pe ele ,cel care se aplica atunci când e limitat. Bineînțeles că toată lumea se jura ca asa a luat-o, mai puțin unul care avusese motorul cumpărat de nou și pe care îl limitate pentru o vreme.

Eu nu ma complic sa cumpăr ceva care nu reflecta realitatea, de aceea nu am cumparat niciun motor din cele văzute personal în Bucuresti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, Eduard101 a spus:

dânșii care pun postări de genu pe site-urile cu anunțuri să treacă nevăzuți de poliție.

Ți-ai făcut cont pe forum pt că nu puteai dormi noaptea de grija "dânșilor"!

Și marmota învelea ciocolata în staniol. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Papa_Bear a spus:

Salutare!

 

Ca sa iti raspund fara ura...

1. Este cel putin curios/suspect ca cineva sa ceara detalii despre o cum se poate face sau cum se poate ascunde o ilegalitate.

2. Politia face controale in trafic cu RAR. Daca din talon vor observa ca motocicleta este limitata, care crezi ca va fi primul lucru pe care il vor verifica?

 

Da am observat că par cam suspect, dar chiar nu aveam intenție rea 😅 Mersii de info :)

Acum 8 ore, Flower-Power a spus:

Eu stiu la ce se refera, m-am lovit de ce zice OP. Am văzut câteva kawa sh care erau limitate doar în acte. Aveau chiar și un abțibild pe ele ,cel care se aplica atunci când e limitat. Bineînțeles că toată lumea se jura ca asa a luat-o, mai puțin unul care avusese motorul cumpărat de nou și pe care îl limitate pentru o vreme.

Eu nu ma complic sa cumpăr ceva care nu reflecta realitatea, de aceea nu am cumparat niciun motor din cele văzute personal în Bucuresti. 

Exact, la oamenii de genu mă refeream. Acum măcar am răspunsuri, mersii și pentru răspunsul tău 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-ati inflamat rau unii dintre voi, intrebarea poate fi legitima si fara intentii dubioase in cazul in care vrei sa cumperi o mobra A2 care este limitata in acte dar in realitate nu este limitata. Limitarea sau sau faptul ca nu ar fi limitata poate fi constatata doar de RAR, nu de politie pe strada. Si voi daca ati fi fost in situatia lui nu ati fi dat doi bani pe lege si ati fi cumparata o mobra limitata doar in acte fara sa va puneti problema ca nu e legal.

 

@Eduard101 Pot fi n motive pentru care unele mobre sunt limitate doar in acte, unele obiective si alte subiective. Motiv obiectiv poate fi cumpararea unui cadru care are acte de motor limitat si se monteaza pe el motor care nu e limitat  sau motive subiective in care proprietarul delimiteaza motorul prin demontarea pieselor cu care se realizeaza limitarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Eduard101 Nu e vorba de răutate din partea celor care au răspuns (inclusiv subsemnatul). După cum poți să constați, pe acest forum apar tot felul de topice de la oamenii care abia s-au înscris și pun niște întrebări dubioase/stupide/la limita legalității.

Dacă întrebarea ta încerca să clarifice cum poți să eviți să fii în ilegalitate când vrei să cumperi ceva care ar trebui să fie limitat, puteai să reformulezi întrebarea :)

Oricum, răspunsurile de mai sus, ți-au dat explicațiile necesare.

Asfalt uscat!

P.S. Din propria experiență, când te urci la ghidonul unei motociclete limitate la A2 o simți rapid.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Eduard101 a spus:

Da am observat că par cam suspect, dar chiar nu aveam intenție rea 😅 Mersii de info :)

Exact, la oamenii de genu mă refeream. Acum măcar am răspunsuri, mersii și pentru răspunsul tău 😁

Cu cei cu care am întrat în contact și aveau "doar actele de A2" recunosc ca i-am întrebat dacă au conștiință împăcată cu asta, mai ales ca stau la vânzare cu motorul și poate îl cumpara unul care are permis A2 ,inconștient, poate dormi liniștit noaptea? Unii nu suferă de insomnii, conștiință ,frica de dosare penale...fiecare își "asuma" pana când e prins...atunci se schimba povestea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...