Sari la conținut

Frana nu mai prinde


sarahhrp
 Share

Postări Recomandate

Mi am achizitionat recent un ktm exc de 125 si i am schimbat lichidul de frana deoarece era negru.Am folosit metoda reverse bleeding si acum cu lichidul nou in el nu mai prinde frana.Stie cineva care ar putea sa fie motivul?Inainte prindea foarte sus nu trebuia sa trag de maneta nici 5 cm  si acum de abia mai prinde…

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai reusit sa bagi aer in instalatie, aeriseste prin metoda normala, 2-3 manete, tii stransa maneta de frana, deschizi aerisitorul, inchizi aerisitorul si apoi dai drumu la maneta. repeti pana se intareste maneta, dar macar sa golesti jumate din rezervorul de lichid

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Cavaleru said:

ai reusit sa bagi aer in instalatie, aeriseste prin metoda normala, 2-3 manete, tii stransa maneta de frana, deschizi aerisitorul, inchizi aerisitorul si apoi dai drumu la maneta. repeti pana se intareste maneta, dar macar sa golesti jumate din rezervorul de lichid

Okay,mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi "reverse bleeding" nu e opusul aerisirii, adică să bagi aer în instalație? :huh:

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, ENEOS a spus:

Păi "reverse" nu e opusul aerisirii, adică să bagi aer în instalație? :huh:

 

reverse bleeding mi se pare oricum o prostie

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 minutes ago, Cavaleru said:

 

reverse bleeding mi se pare oricum o prostie

 

 

Nu e o prostie, cu reverse bleeding am reusit sa aerisesc frane care nu reuseau sa elimine aerul prin metoda normala descrisa de tine. Chiar astazi la o Aprilia nu am reusit sa aerisesc frana spate, faceam doua-trei pedale si tineam apasat in acelasi timp slabind aerisitorul si nu reusea sa scoata aerul. Am impins etrierul pe culise bagand astfel pistonasele inauntrul etrierului iar acestea au impins aerul afara prin vasul de lichid de frana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, mobiletron a spus:

 

Nu e o prostie, cu reverse bleeding am reusit sa aerisesc frane care nu reuseau sa elimine aerul prin metoda normala descrisa de tine. Chiar astazi la o Aprilia nu am reusit sa aerisesc frana spate, faceam doua-trei pedale si tineam apasat in acelasi timp slabind aerisitorul si nu reusea sa scoata aerul. Am impins etrierul pe culise bagand astfel pistonasele inauntrul etrierului iar acestea au impins aerul afara prin vasul de lichid de frana.

da-mi voie sa reformulez, e o prostie sa o faci cand merge metoda normala :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

26 minutes ago, Cavaleru said:

da-mi voie sa reformulez, e o prostie sa o faci cand merge metoda normala :)

 

Asta asa e, si eu incep mereu cu metoda normala si numai daca nu vrea folosesc reverse bleeding.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, sarahhrp a spus:

Mi am achizitionat recent un ktm exc de 125 si i am schimbat lichidul de frana deoarece era negru.Am folosit metoda reverse bleeding si acum cu lichidul nou in el nu mai prinde frana.Stie cineva care ar putea sa fie motivul?Inainte prindea foarte sus nu trebuia sa trag de maneta nici 5 cm  si acum de abia mai prinde…

Ai respectat tipul de lichid de frana ce scrie pe capac ca tyrebuie folosit?Adica cat DOT 3,4,5 sau 5.1 scrie pe el?Nu e tot una sa bagi lichid de frana ca asa scrie pe flacon fara sa vezi de care.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...