Sari la conținut

Am facut un accident!


Postări Recomandate

Salutare lume! Ca sa incepem, este vorba despre un Suzuki Bandit GSF 600 U din 1997. Povestea este urmatoare: a oprit unul brusc in fata mea, eu am franat de urgenta (si frana fata m-a aruncat pe mine si motocicleta), ideea este ca ciclista e ok, motorul e ok, carburatia, franele tot, faza naspa e ca mi s-a îndoit cadrul (mai exact cel unde este pusa șeaua, carenele, stopul etc), sasiul sau cel de al 2 lea cadru, care tine rotile, nu a fost afectat, ea a fost dusa pe roti la mecanic, directia si ciclistica sunt ok (spusele mecanicilor). 

Problemea mea este ca mecanicii la care am fost nu se ocupa cu indreptarea sasiului/cadrului, fiind vorba de fier, si nu din aluminiu, acesta fiind dintr-o bucata si este destul de dur, voi atasa niste poze. 
As avea rugamintea sa imi ziceti ce preturi aproximative as putea sa dau pe aceasta interventie, daca se poate face, sau sa imi recomandati firme la care sa incerc sa o repar. Momentan la ce telefoane si mesaje am dat, multa lume nu se baga.

7c0b051c-f00e-47ea-bbaa-9537e7aaeda7.jpg

66d4f5fb-2394-42df-a58d-53ea79cbae5c.jpg

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

37 minutes ago, DeyCrusader12 said:

faza naspa e ca mi s-a îndoit cadrul

 

Aia n-o să mai fie niciodată motocicletă. Cadrul este dintr-o singură bucată, e normal să nu vrea nimeni să ți-l întrepte, nu vor să te aibă pe conștiință. Ai două soluții:

  1. Dezmembrare; vinzi piesele bune (valorează probabil mai mult ca motocicleta întreagă) și-ți iei altă motocicletă.
  2. Iei un cadru SH cu acte și-l înlocuiești. Având în vedere motocicleta, nu cred că merită costul. Vei da prea mult pe manoperă.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai avand in vedere ca ciclistica este ok , directia la fel , motorul si tot ce are , nu ar fi mai ok sa o indrept? Am pe cineva care se ocupa cu asa ceva de mai bine de 30 ani , si asta e meseria lui , doar ca este in neamt , si as fi vrut sa gasesc aici , daca nu e sa gasesc , ma voi duce la el , am investit ceva banuti in aceasta motocicleta , si macar sezonul acesta mi-as mai dorii sa o am , daca nu e sa fie , iti voi lua in considerare cele spuse , si iti multumesc de raspuns ^-^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Am facut un accident!
28 minutes ago, DeyCrusader12 said:

Pai avand in vedere ca ciclistica este ok , directia la fel

 

Cum ai verificat asta? Mergând pe ea după accident?

 

Tocmai pentru că ai băgat bani și vrei să te bucuri de ea ar trebui s-o faci să fie corectă. O îndreptare de cadru (pe care nu o recomand, mai ales având în vedere cât este de strâmb) oricum se face cu el gol. Va trebui deci să dai jos tot de pe el și să pui la loc cel puțin o dată. Dacă tot faci asta, de ce să nu înlocuiești cadrul cu totul?

 

Rațional ar fi să vinzi epava sau s-o dezmembrezi și să-ți iei altă motocicletă. Dacă vei dori să vinzi motocicleta asta pe viitor (întreagă) o vei da puțin sub prețul pieței dacă are cadrul schimbat, sau mult sub prețul pieței dacă are cadrul îndreptat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, DeyCrusader12 a spus:

Pai avand in vedere ca ciclistica este ok , directia la fel , motorul si tot ce are , nu ar fi mai ok sa o indrept? Am pe cineva care se ocupa cu asa ceva de mai bine de 30 ani , si asta e meseria lui , doar ca este in neamt , si as fi vrut sa gasesc aici , daca nu e sa gasesc , ma voi duce la el , am investit ceva banuti in aceasta motocicleta , si macar sezonul acesta mi-as mai dorii sa o am , daca nu e sa fie , iti voi lua in considerare cele spuse , si iti multumesc de raspuns ^-^

Vei mai băga destui bănuți ca s-o îndrepți. Și nu va mai fi ca înainte. Plus ce faci mai târziu cu ea, o vinzi după un accident?

Consideră-te fericit că ești teafăr, pune diferența și i-ați altă motocicletă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, DeyCrusader12 a spus:

Pai avand in vedere ca ciclistica este ok , directia la fel , motorul si tot ce are , nu ar fi mai ok sa o indrept? Am pe cineva care se ocupa cu asa ceva de mai bine de 30 ani , si asta e meseria lui , doar ca este in neamt , si as fi vrut sa gasesc aici , daca nu e sa gasesc , ma voi duce la el , am investit ceva banuti in aceasta motocicleta , si macar sezonul acesta mi-as mai dorii sa o am , daca nu e sa fie , iti voi lua in considerare cele spuse , si iti multumesc de raspuns ^-^

E posibil să apară ceva fisuri dacă îl îndrepți și n-ai vrea să mai ai un accident.

Dacă totuși te hotărăști să repari mobra și apoi să o vinzi, să ne dai link cu anunțul. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Geologu a spus:

E posibil să apară ceva fisuri dacă îl îndrepți și n-ai vrea să mai ai un accident.

Dacă totuși te hotărăști să repari mobra și apoi să o vinzi, să ne dai link cu anunțul. ;)


Hi hi! "Fara accident"?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O să râzi, dar am rezolvat o problemă identică la un GS500. Trebuie o rangă și un prieten mai solid, să țină mobra fixă.

Și încă ceva: cine în Neamț îndreaptă mobre? Că eu am trimis o față completă de z900 2017 tocmai la Călărași.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

O să râzi, dar am rezolvat o problemă identică la un GS500. Trebuie o rangă și un prieten mai solid, să țină mobra fixă.

Și încă ceva: cine în Neamț îndreaptă mobre? Că eu am trimis o față completă de z900 2017 tocmai la Călărași.

Am un vecin , mai exact in Targu Neamt , care cu asta se ocupa de 30+ ani , repara , reface motoare , le construieste pe piese , face si motoare la comanda unice (clar trece cu ele prin RAR) , e foarte bun in ce face , doar ca as fi vrut sa nu fac acest drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu stiu un FZ600 din 1999 care merge bine mersi de peste 10 ani dupa ce i-a fost indreptat cadrul de fier al coditei de catre fratii Dinamita, dar stiu ca nu se mai ocupa cu asta.

Acum 1 minut, DeyCrusader12 a spus:

Am un vecin , mai exact in Targu Neamt , care cu asta se ocupa de 30+ ani , repara , reface motoare , le construieste pe piese , face si motoare la comanda unice (clar trece cu ele prin RAR) , e foarte bun in ce face , doar ca as fi vrut sa nu fac acest drum

 

dc nu vrei sa faci acest drum, ca nu inteleg?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, DeyCrusader12 a spus:

Ar fi fost un drum obositor , dar pana la urma il voi face maine ,aveam si programul aglomerat si nu aveam timp alt candva

 

 

gasesti e cineva cu o duba sa ti-o duca si te intorci pe ea cand e gata, simplu ca buna ziua 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

te intorci pe ea cand e gata, simplu ca buna ziua 

 

Zici..? :huh:

Am putea face niște pariuri când,  dacă și cum se repară!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...