Sari la conținut

Dosar dauna


sandu07
 Share

Postări Recomandate

Am fost implicat Intr un accident în care motorul a avut ceva daune.asiguratorul a estimat motorul la prețul pieței,fara să includă accesoriile motorului.

Întrebarea mea este.pentru accesorii se deschide dosar de dauna separat?

Motorul a fost evaluat la 700e mai mic decât prețul real.accesoriile nu sunt foarte scumpe,700e din care vreau sa recuperez macar 50% din suma platita

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai facturile de la accesorii ma gandesc sa mergi cu ele la asigurator sa le depui la dosar. trebuie justificate cumva. si aici ma refer la accesoriile ce au patit ceva (crash bar, genti laterale etc), nu la un suport de telefon care nu a patit nimic spre exemplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea înțeleg de ce sa mă justific.erau montate pe motocicleta.legal știu că nu trebuie să mă justific,oricum or să le plătească la 50% din pret

Crashpaduri.parbriz,bagster,cadru top case,suport monokey, ghidon wrp.capete ghidon de culoarea ghidonului

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

e simplu-ei iti evalueaza epava in baza unui catalog si in baza unei constatari avarii. Doar nu iti inchipui ca stau ei sa verifice si ce accesorii ai tu pe moto. Asadar, trebuie sa le adaugi la dosar, cu facturi pe cat posibil. Unde nu ai, cu oferte de pe site uri, poze cu pretul lor, ca sa le ia in calcul.

succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sunat azi și am deschis dosar dauna pentru accesorii.mi s a cerut să renunț că am deja dosarul pentru motor deschis.am refuzat și am cerut dosar separat pentru elementele cumpărate separat

Ideea e că alianz au evaluat un fz6 s1 -2006 cu 49000km, la 2300euro,dauna economică

Știu că se oferă mai puțin de către asiguratori.dar nici așa.cineva a licitat 800e pentru epava,eu rămânând sa primesc diferența de 1500e de la asigurator.nu am cedat epava.am să o repar eu,rămânând sa fac cerere pentru cei 1500e 

Anul trecut am cumpărat anvelope noi,am schimbat anul asta senzorul tps,am dat 1200 lei pe distribuție pe care urma să o schimb in mai.

E fun sa dai 3000e pentru un motor,in care sa mai investești ceva bani in consumabile și să primești jumate din suma plătită pentru motor și accesorii de la asiguratori

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, sandu07 said:

am refuzat și am cerut dosar separat pentru elementele cumpărate separat

 

Foarte bine. Daune fizice nu ai? Îi poți amenința cu judecata și pentru alea (plus daune morale). Dacă nu vor, se merge în instanță - unde ai șanse foarte mari de câștig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca ai dat 3000 EURO pe o motocicleta second  hand  rulata, din 2006, este irelavant pentru asigurator. Exista o grila de depreciere pentru vehicule, exista o formula de calcul dupa care se stabilesc aceste despagubiri.

Anvelopele sunt consumabile iar distributia este parte de mentenanta a motocicletei. Din nou, irelevant pentru asigurari.

Cauta formula de calcul pentru valoarea unui vehicul si vei intelege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...