Sari la conținut

Cum să îmi repar motocicleta?


Mark2006
 Share

Postări Recomandate

Hey!

Am un Honda CB125F model 2021, categoria A1. Sunt începător și din păcate de două ori am căzut din cauza pietrișului de pe drum. Am câteva zgârieturi pe motocicletă și nu știu cum să scap de ele , căci îmi deranjează ochii. Mă gândesc ori s-o vopsesc, însă mi-e frică să pierd garanția vehiculului care încă ar dura 3 ani sau să cumpăr piese noi și să le înlocuiesc cu cele zgâriate/sparte. Sunt curios care ar fi părerea celor experimentați. Și dacă ar opta pe lângă achiziționarea pieselor noi le-aș ruga să-mi recomande website-uri/magazine pentru obținerea pieselor dorite. Am consultat site-ul oficial Honda, însă prețurile mi se par absurd de scumpe pentru mici piese de metal sau chiar plastic . 353,07 de euro  ar fi prețul total pe acest site.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Știu că e greu să renunți la idee și să fii realist, dar las-o așa. Este foarte posibil s-o mai dai pe jos. O faci frumoasă când o vinzi. Oricum mai mult de 1-2 ani n-o să ții motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleala nu din vopsea impecabila se face. Lasa mobra in pace si da-i bataie.

 

PS Nu din cauza pietrisului ai culcat-o, ci din cauza ta. Banii pe care i-ai baga in piese neesentiale baga-i intr-un curs de perfectionare. Gen Rider Academy.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Contabil a spus:

@Mark2006 Prin 2006-2007 am culcat pe o straduta cu nisip/pietris un cbr 125 aproape de pe loc si m-a costat 1.100,00 lei .... suma nu-i mare daca vrei piese oem si sa fie ca noua. :)

mersi, dar unde pot gasi ca totusi 353,07 de euro mi se pare scump (transportul nu e inclus)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și investește și într-un crashpad, salvează bani și nervi. Vezi să nu fie chinezesc, caută ceva de calitate.

În plus, cum au zis colegii, interesează-te de un curs de perfecționare, îți va fi foarte util.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Mark2006 a spus:

mersi, dar unde pot gasi ca totusi 353,07 de euro mi se pare scump (transportul nu e inclus)

 

Sincer, nu stiu. La data respectiva gaseam tot la chinezi, dar toate carenele ... si tot atit ma ducea.

La 4-5 ani am trintit-o din nou - 125-ul, nu m-au mai interesat asa tare citeva zgirieturi usoare.

La asta de acum (luata tot noua, asa ca te inteleg), doar suportii de scarite i-am luat de la alibaba, diferenta de pret semnificativa, dar au trebuit alezati, ca nu s-au potrivit la fix. Restul de zgirieturi fine .... nici nu le vad. :)

Ia in calcul si ce-ti spun colegii .... mai mult ca sigur o vei mai culca.

PS La honda, deja o dadeau in "gard" cu garantia cind i-am intrebat strict informativ, ca vezi doamne este cazuta ...... asa ca ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 3 ore, Mark2006 a spus:

mersi, dar unde pot gasi ca totusi 353,07 de euro mi se pare scump (transportul nu e inclus)

Dar el tot cu "Batman, Batman..."

Editat de pierrotlefou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Contabil a spus:

 

Sincer, nu stiu. La data respectiva gaseam tot la chinezi, dar toate carenele ... si tot atit ma ducea.

La 4-5 ani am trintit-o din nou - 125-ul, nu m-au mai interesat asa tare citeva zgirieturi usoare.

La asta de acum (luata tot noua, asa ca te inteleg), doar suportii de scarite i-am luat de la alibaba, diferenta de pret semnificativa, dar au trebuit alezati, ca nu s-au potrivit la fix. Restul de zgirieturi fine .... nici nu le vad. :)

Ia in calcul si ce-ti spun colegii .... mai mult ca sigur o vei mai culca.

PS La honda, deja o dadeau in "gard" cu garantia cind i-am intrebat strict informativ, ca vezi doamne este cazuta ...... asa ca ....


Io n-am auzit de carene chinezesti sa se potriveasca pe prinderi.

Schimbarea plasticelor n-are treaba cu garantia. Pe de alta parte n-o sa poti prosti niciodata un service autorizat cu carene chinezesti. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un vehicul reparat în service autorizat și cu piese originale își păstrează garanția. Nu prea înțeleg teama OP-ului legată de garanție la Honda. Șansele să aibă nevoie de ea sunt destul de mici. Dar fiecare cu treaba lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Mark2006 a spus:

Hey!

Am un Honda CB125F model 2021, categoria A1. Sunt începător și din păcate de două ori am căzut din cauza pietrișului de pe drum. Am câteva zgârieturi pe motocicletă și nu știu cum să scap de ele , căci îmi deranjează ochii. Mă gândesc ori s-o vopsesc, însă mi-e frică să pierd garanția vehiculului care încă ar dura 3 ani sau să cumpăr piese noi și să le înlocuiesc cu cele zgâriate/sparte. Sunt curios care ar fi părerea celor experimentați. Și dacă ar opta pe lângă achiziționarea pieselor noi le-aș ruga să-mi recomande website-uri/magazine pentru obținerea pieselor dorite. Am consultat site-ul oficial Honda, însă prețurile mi se par absurd de scumpe pentru mici piese de metal sau chiar plastic . 353,07 de euro  ar fi prețul total pe acest site.

 

O vopsire profi te duce mai mult de 353,07 €, asa ca... 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, Contabil a spus:

 

Si totusi asta a fost raspunsul celui de la Intersport. :)


Intersport vinde mobre?!

Io ma refeream la schimbarea in conditiile certificatului de garantie. Ca orice interventie neautorizata la orice surub iti poate cauza pierderea garantiei. Ca de-aia trebuie sa ne ducem ca prostii cu ele doar ca sa ne schimbe aia uleiul pe bani foarte multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...