Sari la conținut

Cf moto 300 sr


Postări Recomandate

Hello, vorbește cu ei sa iti scoată nr provizorii și autorizație de circulație provizorie, vei primi manual, carte de identificare ,factura în original ,cui firma importator, documente care atesta tara de provenienta. Cu ele te vei duce la primărie, vezi sa ai 2 copii xerox ale facturii, copie buletin și restul actelor pentru a-ti înscrie motorul la fiscal. Pe urma, cu ce documente primești de la primărie te poți programa la DRCPIV sa iti înmatriculeze motorul, vezi sa achiți și taxa de 49 ron prin ghișeu.ro

În rest, mai poți sa le ceri ca nr provizorii sa fie valabile pt 90 zile ca să ai timp sa faci toate astea. 

O sa fie obligatoriu ca atunci când ai plecat din showroom cu ea sa ai RCA pe motor. Acest rca iti trebuie și în copie atât pentru fiscal cât și pentru DRPCIV.

Goodluck, dacă te mai pot ajuta cu ceva let me know.

Vezi sa te programezi online atât la primărie cât și la DRPCIV. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Flower-Power a spus:

Hello, vorbește cu ei sa iti scoată nr provizorii și autorizație de circulație provizorie, vei primi manual, carte de identificare ,factura în original ,cui firma importator, documente care atesta tara de provenienta. Cu ele te vei duce la primărie, vezi sa ai 2 copii xerox ale facturii, copie buletin și restul actelor pentru a-ti înscrie motorul la fiscal. Pe urma, cu ce documente primești de la primărie te poți programa la DRCPIV sa iti înmatriculeze motorul, vezi sa achiți și taxa de 49 ron prin ghișeu.ro

În rest, mai poți sa le ceri ca nr provizorii sa fie valabile pt 90 zile ca să ai timp sa faci toate astea. 

O sa fie obligatoriu ca atunci când ai plecat din showroom cu ea sa ai RCA pe motor. Acest rca iti trebuie și în copie atât pentru fiscal cât și pentru DRPCIV.

Goodluck, dacă te mai pot ajuta cu ceva let me know.

Vezi sa te programezi online atât la primărie cât și la DRPCIV. 

Mulțumesc pentru răspuns.  Deci nu trebuie sa ma duc si pe la RAR sau ceva de genu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu,atata vreme cât e noua...

@Madalina021999 vezi ca ai niște cereri de completat, una bucata pentru primărie, o găsești înainte de programare deja tipărită, una de la drcpiv, o găsești pe site arata asa

20230608_223444.jpg

O găsești aici 

https://dgpci.mai.gov.ro/document-details/inmatriculari/5ab13298fa4e9422012c2b93

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.06.2023 la 21:23, Flower-Power a spus:

49 ron prin ghișeu.ro

Poate fi plătia direct din site-ul drpciv, https://dgpci.mai.gov.ro/drpciv-payment/form/11

Trebuie plătită și taxa pentru număr, 17  lei Nr la rand sau 62 lei preferențial https://dgpci.mai.gov.ro/drpciv-payment/form/2

 

Aici găsești toate info detaliat https://dgpci.mai.gov.ro/document-details/inmatriculari/5aaa7736a172e07a9b042adc

Editat de ulei_moto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, poți plăti și pe decpiv și pe ghișeu.ro, eu am cont pe ghiseu.ro ca mai plătesc o amenda , din când în când.

Legat de nr ,corect, trebuie achitat și nr.

Eu l-am păstrat am achitat taxa de păstrare când am vândut fostul motor astfel ca acum nu a mai fost nevoie de nr. Și deci de nicio plata de taxa în prezent.

@Madalina021999dacă nu ai nr păstrat anterior[în cazul în care ești la a doua moto] sa iei în calcul și lucrurile astea pe care le-a zis bine @ulei_moto.

Succes! 🫠😘

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...