Jump to content

Presezon 2024

ioio_viola
 Share

Recommended Posts

• Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ceva mai detaliat ce si cand au voie sa testeze si sa schimbe anul viitor cei care nu castiga destule puncte:

Rather than podium finishes, under the old system, access to a range of Concessions - ranked A, B, C and D - will be determined by percentage of the maximum constructors’ points scored:

concessions.png

* Wildcards not subject to engine specification freeze. A maximum of three wildcards before the summer test ban and a maximum of three wildcards after the summer test ban are permitted.

** Must discard a previous aero specification.

Which manufacturer has which ranking?

Using the results of the 2023 constructors’ standings, the ranking for each factory is as follows:

Maximum possible constructors' score: 25 points x 20 (GP) races + 12 points x 19 (Sprint) races = 728 points.

Ducati: 700 points = 96% (Ranking A)

KTM: 373 points = 51% (Ranking C)

Aprilia: 326 points = 45% (Ranking C)

Yamaha: 196 points = 27% (Ranking D)

Honda: 185 points = 25% (Ranking D)

That means, amongst other things, Ducati is set to miss out on any wild-cards next season, while Honda and Yamaha race riders can now take part in private testing, have more engine changes and freedom to alter their engine design.

The recalculation of each Concession ranking will be done in two ‘windows’:

Window 1: From the first event to the last event of the season.

Window 2: From the first event after the summer test ban to the last event before the summer test ban begins in the following season.

If a manufacturer changes rank during 'Window 2', the following will occur:

Immediately:

Test tyre allowance will be reduced/increased as per their rank – unless the manufacturer has already used more tyres than the number they have been reduced to.

Private testing with or without contracted riders.

Testing at any GP circuit or three manufacturer-nominated circuits for the remainder of the season.

Wildcard allowance increased or reduced. This includes the cancellation of any wildcards that had already approved by the GPC for the period after the test ban.

Aero updates will be reduced/increased as per their rank (unless manufacturer has already used more aero specifications than the ones reduced to).

If changing down from Rank C to D: Engine allowance increased, free engine specification, and one more aero update allowed if a previous iteration is discarded.

For the following season:

If changing up from Rank D to C: Engine allowance reduced, engine specification frozen UNLESS the manufacturer returns to Rank D by the end of the season.

Tot pe motogp e poll despre cine va fi top lista azi si cu 38% e detașat MM votat de peste cateva mii de utilizatori 

Acum 14 minute, danypop a spus:

Pe motogp. Com daca ai abonament 

Doar 5e pentru azi.

Dar rezultate si un pseudo live timing cred ca e mocca.

Edited by B.B.

Acum 7 minute, B.B. a spus:

Tot pe motogp e poll despre cine va fi top lista azi si cu 38% e detașat MM votat de peste cateva mii de utilizatori 

E chestie de fani, nu neapărat ca oamenii chiar cred asta. Eu sunt fan Zarco și atunci votez ca Zarco ia titlul anul viitor, ceva de genul. La-s ca nu mai e mult😎

Oare PrimaSport de ce nu transmit testele. Cred ca ar avea access din moment ce au licență pt tot sezonul...

In loc de teleshopping si "gol gol gol gol" ar putea lăsa streamul de la Dorna cu sunetul original.. fara comentariu romanesc (ca sa zici ca ar cheltui bani) ..si noi am fi fericiți...

Acum 14 minute, ioio_viola a spus:

TNT (fostul BT) sport 4 cica ar transmite. inca caut stream de la ei

Si pe unul dintre SkySport-uri cică..

Acum 3 minute, apriliacluj a spus:

deocamdata 1.7 mai exact :)

Mânării Dorna...mai devreme erau cateva mii!! :D

Aa, pt teste întrarea e libera la circuit, trebuie doar e un mic inconvenient...trebuie sa fii la Valencia. 

SI degeaba ii vezi trecand vrruum vruum daca nu ai acces la live timing. (Nu cred ca au lasat ecranele)

Acum 14 ore, ioio_viola a spus:

image.thumb.png.2e7f79a36e6887d65d33be92afbc433a.png

image.thumb.png.57432fc21e9458915a4eda7ab5e46b6c.png

Sunt interesat de 2 probleme - anul asta Magyar GP e GP de rezerva,astept cu nerabdare sa vedem daca il baga la anul in calendar.E doar la vreo 100km de Budapesta deci ar fi perfect pt noii romanii,acum ca Brno nu mai e.

Deci pe RNF i-au sarit din scheme dupa ce in prealabil i-au zis lui Razlan "get out of there".Cine vine?Pt ca miza e bunicica - Aprilia 2023 au fost motorete decente.

Nu stiu cine si cata dreptate are in conflictul dintre Dorna si RNF,stiu insa ca in mod sigur Dorna va castiga,indiferent ce spune romanul nostru.

Acum 5 minute, Method a spus:

Nu neaparat.

E cel mai popular pilot din gp la ora actuala.

Plus de asta TOATĂ lumea, da toată(fani, hateri, etc) vor sa vadă "minunea". Unii să-l laude alții să-l huleasca în caz ca vor avea dece😄

Acum 2 minute, B.B. a spus:

Mânării Dorna...mai devreme erau cateva mii!! :D

Aa, pt teste întrarea e libera la circuit, trebuie doar e un mic inconvenient...trebuie sa fii la Valencia. 

SI degeaba ii vezi trecand vrruum vruum daca nu ai acces la live timing. (Nu cred ca au lasat ecranele)

10€ e întrarea. Chiar, s-a mai întâmplat vreodată sa se vândă bilete la o sesiune de teste? 

Acum 5 minute, Method a spus:

Sunt interesat de 2 probleme - anul asta Magyar GP e GP de rezerva,astept cu nerabdare sa vedem daca il baga la anul in calendar.E doar la vreo 100km de Budapesta deci ar fi perfect pt noii romanii,acum ca Brno nu mai e.

Deci pe RNF i-au sarit din scheme dupa ce in prealabil i-au zis lui Razlan "get out of there".Cine vine?Pt ca miza e bunicica - Aprilia 2023 au fost motorete decente.

Nu stiu cine si cata dreptate are in conflictul dintre Dorna si RNF,stiu insa ca in mod sigur Dorna va castiga,indiferent ce spune romanul nostru.

SPIELBERG in Austria e la fel de aproape ca Brno, ..eu plănuiesc sa ma duc la vară cu cine o mai veni, daca nu singur.

N-am mai fost la un GP pe circuit din 2014...

Acum 2 minute, B.B. a spus:

SPIELBERG in Austria e la fel de aproape ca Brno

...si de 3 ori mai scump si o mare problema cu cazarile.Pana la urma nu 200km+- e problema.

Cateva poze cu prototipurile de azi :

- Honda

image.jpeg  image.jpeg  image.jpeg  image.jpeg

- Yamaha

image.jpeg  image.jpeg  image.jpeg

- Ducati

403776709-215309608269250-62387074445873